trakyada nisan yağmurları sulamadan farkı kalmadı :)

Arkadaşlar bu akşam Çanakkale/ geliboluda tekrar yağmur yaptı valla diyicek bişey hükümet çiftçiye vuruyor yüce rabbim karşılığını veriyor.Sulama buğdaylar gibi biçicez bu sene belli oldu:)

Ynt: trakyada nisan yağmurları sulamadan farkı kalmadı :)

samecionur17 link=topic=75028.msg884554#msg884554 date=1398621376' Alıntı:
Arkadaşlar bu akşam Çanakkale/ geliboluda tekrar yağmur yaptı valla diyicek bişey hükümet çiftçiye vuruyor yüce rabbim karşılığını veriyor.Sulama buğdaylar gibi biçicez bu sene belli oldu:)
Sameci kardesim, allah verdiği gibi almasini da bilir, allaha sukur durumlar iyi trakyada evet, ama anadoludaki arkadaşlarımızı da dusunelim, durum pek de ic acici degil, allah hepimizin yardimcisi olsun, bugun bizim yuzumuz gulurken onlar kara kara düşünüyor, hepimizin harci var, borcu var. Ciftcilik kolay degil, hersey bulut altinda, bugun onlara ise, yarin bize. Lafin kisasi cok sevinmeyelim, halimize sukredelim. Umarim onlarda yeterli yagis alirlar, sahsen uzuluyorum, kendimizi onlarin yerine koyalim. Selametle kardeşim

sizin adınıza sevindim . Bugün yağmur duasına çıktık sonra tarlaları gezmeye gittim yuka yerler nerdeyse kuruyacak 1hafta içinde yağmasa gidici gibi genel durum olarak ıyi sayılır ınşallah bizim buraya da yağar

Bereketli olsun hayırlısından versin mevlam
gürkan hocanında dediği gibi bi taraf yanarken bi taraf sulanıyor şükretmek gerekir şu an için yağmura çok ihtiyaç olan bölgeler var

birazda olsa sevindirici bi haber. bizim buralarda ekinler nadas yapılmaya başlandı. bundan sonra yağmur yağsada kurtarmaz. pancarı sulayıp ektim tekrar suluyorum. arpaları suluyoruz. 2. suyu verende var 3. suyu verende. susuz yerler artık gitti. durum bundan ibaret bu sene sap samanda bulunmaz bizim buralarda. çölden farksız durum.

süt 90 kuruş inekler meraya çıkmıyor evden yemeye devam. hayırlısı neyse o olsun. bu sene çok sıkıntılı geçiceğe benziyo.

Ülkemizin her tarafındaki çiftçilerimizin ürünlerine hayırlı yağışlar düşer inşallah.
Gürkan hocamın söylediklerine katılıyorum , hepimizin farklı coğrafyalarda , farklı yerlerde farklı ürünler ekerek aynı amaç için mücadele ediyoruz , hepimiz ekmeğimizin peşindeyiz , hepimizi rızkımızın peşindeyiz. Bizim halimizden en iyi yine biz anlarız , ister kayısı , ister zeytin , ister portal , ister buğday , ister ayçiçeği olsun , hepimizin borcu harzı harcı var , bakmakla hükümlü olduğumuz insanlar var , örneğin kayısı üreticilerine inanın çok üzüldüm. Ülkemizin birçok bölgesinde kuraklık sıkıntısı söz konusu , bazı yerler dondan ve soğuktan etkikendi , komuşumuzda , kardeşimizde üzüntü varken sevinmek bizim kültürümüzde yoktur. Hem daha hasada epeyce süre var , ertesi gün tam biçime gidecekkten o gece gelir bir dolu , o zaman sulama buğdaydan bir tane bile götüremezsin evine. Ambara girmeyen mahsülün , parası alınmayan mahsül için sevinmek daha çok erken diye düşünüyorum. Konuya kendi çapında siyaset katmışsın buda ayrı bir konu , şimdi farklı düşünceden birisi gelir kendi fikrini yazar al sana bir tartışma.
Allah hepimizin ürünlerine bolluk bereket nasip , hasadı bereketli etsin.

bizim buralarda durumlar çok kötü arkadaşlar. tarlaları gezdik taban yerler yeşil 1 karış. yukarı taraflar dipten kurumaya başlamış yağmur yağsada fayda olur mu bilmiyorum. buralarda herkes kara kara düşünüyor.

Allah cümlemize berketli ürünler versin,
Bizde de durum kritik bugün arpa sulamak için 700metre 160lık boru döşedik oda sırf biçebilmek için verim filan bekledigimiz yok yani

inşallah bol ve bereketli bir sezon geçirirsiniz
bizde bugdaylarda durum kötü 2 taraflı vurulduk yani :)
enazından biz yandık siz yanmayın ki ülkemizin 75 milyon insanı aç kalmasın
diger ürünlerde(mısır-ayçiçegi-yerfıstıgı vs ) durum sulama suyuna ve yagmur durumuna baglı oda birkaç aya belli olur

Bizim burada da kuraklik cok gecen seneden beri iyi bi yağış alamadik cogu yer yandi pancarlari suluyoruz cikmiyo sulanan yerleri ruzgar kurutuyo buday ve arpalara ikinci suyu verecegiz allah sonumuzu hayir etsin

ufukk link=topic=75028.msg884572#msg884572 date=1398623764' Alıntı:
Ülkemizin her tarafındaki çiftçilerimizin ürünlerine hayırlı yağışlar düşer inşallah.
Gürkan hocamın söylediklerine katılıyorum , hepimizin farklı coğrafyalarda , farklı yerlerde farklı ürünler ekerek aynı amaç için mücadele ediyoruz , hepimiz ekmeğimizin peşindeyiz , hepimizi rızkımızın peşindeyiz. Bizim halimizden en iyi yine biz anlarız , ister kayısı , ister zeytin , ister portal , ister buğday , ister ayçiçeği olsun , hepimizin borcu harzı harcı var , bakmakla hükümlü olduğumuz insanlar var , örneğin kayısı üreticilerine inanın çok üzüldüm. Ülkemizin birçok bölgesinde kuraklık sıkıntısı söz konusu , bazı yerler dondan ve soğuktan etkikendi , komuşumuzda , kardeşimizde üzüntü varken sevinmek bizim kültürümüzde yoktur. Hem daha hasada epeyce süre var , ertesi gün tam biçime gidecekkten o gece gelir bir dolu , o zaman sulama buğdaydan bir tane bile götüremezsin evine. Ambara girmeyen mahsülün , parası alınmayan mahsül için sevinmek daha çok erken diye düşünüyorum. Konuya kendi çapında siyaset katmışsın buda ayrı bir konu , şimdi farklı düşünceden birisi gelir kendi fikrini yazar al sana bir tartışma.
Allah hepimizin ürünlerine bolluk bereket nasip , hasadı bereketli etsin.
allah bereketini artırsın afetten felaketten korusun,burada kendi köylülerimi çok uyardım ekimden sonra buğadayların çıkışı ok iyiydi,baharda da her şey yolunda gidiyordu çok iyi orta anadolu da bir çok bölgede ekimden sonra buğdaylar çıkış yapmamıştı,kar yağmadı bu yıl kurak geçeceği belliydi,seçimden bir gün önce bir don oldu her şey tam tersine döndü Allah muhafaza o mahsul ambara girmeden kimsenin değil bugün tarlayı tekrar gezdim ekimler kurumaya başlamış Allah yardımcımız olsun sizlerinde bereketini artırsın,yaşlı bir amcam var 80 yaşında bir not defteri var yıl yıl olan olayları yağışları kuraklıkları her şeyi not tutmuş siyaset amaçlı değil lütfen yanlış anlamayalım geçen cuma günü cuma namazı çıkışında bu yolsuzluk olaylarından sonra Allah bizleri uyardı anlamadık tam seçim günü don verdi dedi bak yolsuzluğa karşı çıkan trakya,akdeniz ve ege ye sahil bölgesinde hükümet yenilgiye uğradı bunlardan ders çıkarmamız gerek dedi bana ilk önce değişik bir yorum gibi geldi yaşına hürmetimden ses etmedim tecrübe belkide haklıydı bilemem,

Allah cümlemize berketli ürünler versin
yamurlar trakyaya güzel yağdı bu yıl ihşallah yamur bekleyen her yerede yağar
yamurlaedan sonra çıkan güneş pas hastalığı yapt bizim buralarda herkes pas ilacı atıyor mevlam herşeyin hayırlısını versin

Nasipte neyse o kadar, bizde ilk defa bu kadar kuark geçen bir kış geçirdik. Rakımdan dolayı arpa buğdaylar pek etkilenmesede, arazide ve köy içinde bulunan çeşmelerin neredeyse 10 da 8 i kurudu, meralarda ki otlar topraktan çıkar çıkmaz kurumaya başlamıştı ki, bu gün çok şükür iyi bir yağış aldık. Yağmur aralıklarla devam ediyor, İnşallah arkası gür ve hayırlı bir bereket olur. Yaradan tüm ihtiyacı olan bölgelerede afatsız hayırlı yağmurlar verir.

Arkadaslar kimseyi üzmek istemedim yanlış anlasıldısam çiftçi kardeslerımızden özür dılerım sevıncımi paylaşmak ıstemıstım.Rabbim herkesin rızkını verır durumları kotu olan arkadaşlarıma allah yardımcısı olsun temınnılerınde bulunmaktan başka dıyebılecgım bısey yok.Hukumet konusuna gelınce benım sahsı fıkrım zaten fıyatlar artmasın dıye 1 hafta önce TMO tarafından dısardan tahıl alınacağı belırlendı.Biz mahsul çıkarsak bıle para yapmıcak dısardan rus buğdayları gelıcek 36-42 gulden arası.

Bizleri ithalat masalı ile kandırıyorlar gibime geliyor. Neden derseniz bundan üç dört sene önce un fabrikasında şöfór arkadaşın kamyonu 22 ton gelirken ithal buğday da kamyonu 16, 17 tonu geçmiyormuş. Guluteni iyi olsa bize satarlar mı . Bu işte bir ali cengizlik var gibime geliyor.