trakyada nisan yağmurları sulamadan farkı kalmadı :)

Ynt: trakyada nisan yağmurları sulamadan farkı kalmadı :)

ekili tarlaların geneli kötü kimi yer kurumaya başlamış dün biraz çiseledi 1 hafta içinde yagmaz ise vaziyet kötüye gidiyor.

Allahım cümlemize bol bereketli yağış versin Karapınar bölgesindede yağmur yağmazsa durumlar kötü kıraçlardan buğday arpa olmaz toprak yanıyor yetişe bildiğimiz kadar sulama yapıyoruz umut sulanan yerlere böyle sulamaya su nasıl dayansın bi taraftan suluyoruz rüzgar kurutuyor şuan rüzgar 35 40 km hızla güneyden rahat esiyor tarladan yazıyorum yağmurlama değiştiriyorum

Bizim burda yavru muhalefet kazandı ama bir damla yagış düşmedi :) ekinler kuruyor tarlalar tutmuş süremedik budamı onların suçu, sadece bizim ülkemizdemi, Tüm dünya genelinde yaşanan bir kuraklıkla karşı karşıyayız, insanoglu olarak yaşadıgımız hayatın mutlaka Allah katında bir degerlendirmesi olacaktır bunu er geç yaşayacagız önce hepimiz insan olarak üzerimize düşeni yapmalıyız dini inanç Allah ile kul arasındadır, ondan sonra kendi yaptıklarımızdan sorumluyuz mesela çevremize gereken önemi gösteriyormuyuz dogayı koruyormuyuz hangimizin tarlasının başında bir tane agaç var gidip saatlerce o tarlada ugraşıyoruz ekmek parası için, tarlamızın çevresini agaçlandırsak ufak bir damla sulama sistemi ile oraları yeşillendirsek kötü mü olur. Onun için fikir ve düşüncelerimizi sunarken biraz daha geniş açılı bakmalıyız hiçbirşey gerçekte göründügü gibi olmayabilir, her şerde bir hayır vardır Allah sonumuzu hayır etsi. Same ci Allah bereketini artırsın bol kazanç versin.

gölge84 link=topic=75028.msg884618#msg884618 date=1398628603' Alıntı:
allah bereketini artırsın afetten felaketten korusun,burada kendi köylülerimi çok uyardım ekimden sonra buğadayların çıkışı ok iyiydi,baharda da her şey yolunda gidiyordu çok iyi orta anadolu da bir çok bölgede ekimden sonra buğdaylar çıkış yapmamıştı,kar yağmadı bu yıl kurak geçeceği belliydi,seçimden bir gün önce bir don oldu her şey tam tersine döndü Allah muhafaza o mahsul ambara girmeden kimsenin değil bugün tarlayı tekrar gezdim ekimler kurumaya başlamış Allah yardımcımız olsun sizlerinde bereketini artırsın,yaşlı bir amcam var 80 yaşında bir not defteri var yıl yıl olan olayları yağışları kuraklıkları her şeyi not tutmuş siyaset amaçlı değil lütfen yanlış anlamayalım geçen cuma günü cuma namazı çıkışında bu yolsuzluk olaylarından sonra Allah bizleri uyardı anlamadık tam seçim günü don verdi dedi bak yolsuzluğa karşı çıkan trakya,akdeniz ve ege ye sahil bölgesinde hükümet yenilgiye uğradı bunlardan ders çıkarmamız gerek dedi bana ilk önce değişik bir yorum gibi geldi yaşına hürmetimden ses etmedim tecrübe belkide haklıydı bilemem,
Elbette inancımız , itikatımız tam olacak.
Yağmur için , bolluk bereket için , dualar edeceğiz.
Herşeyin Allah ' tan olduğuna inanacağız.
Lakin yağmuruda siyasilere bağlamak kusura bakmayın ama bu işler bu kadar basit değil diye düşünüyorum.
Şimdi muhalefet partisine oy verseniz , o parti mensuplarının hepsi inançlı ve itikatlı mıdır ki , yağmur yağdıracak , aynı durumun tersi iktidar partisine oy verseniz , içlerindekilerin hepsi düzgün adamlar mı ki? o kadar aşa yağmur yağdırma kudretinde olacaklar.
Yağmur ' da , karda , rüzgarda , kuraklıkta , yaşlıkta kısacası herşeyin Allah ' ın takdiri olduğuna inanıyorum.
Keşke sizin yorumlarını aldığınız amcanın dediğini kadar basit olsaydı herşey.

trakklup e günaydın . ufuk kardeşimin dediklerine aynen katılıyorum vede destekliyorum . millet can derdinde ama malesef bazı arkadaşlar sanki bir yerlere onları desteklediğini veya desteklemediğini ispatlamak için bu tip yazılar yazıyorlar aklım almıyor . böyle yazılar yazmak isteyen arkadaşlara kucak açan bir sürü platformlar var lütfen gidip oralarda yazsınlar . burası bir tarım külübü . herkez bu platformda bir birine yardım etmeye ve bilgi aktarmaya uğraşıyor ( bilgisi dahilinde ) . cenaballah her tarafa hayırlı rahmetler versin . hayırlısıylanda o mahsülleri toplayı sağlıklıp bir şekilde herkeze harcamak nasip etsin . istanbul ve trakya cıvarı yağmur çok güzel . hoşçakalın .

gölge84 link=topic=75028.msg884618#msg884618 date=1398628603' Alıntı:
allah bereketini artırsın afetten felaketten korusun,burada kendi köylülerimi çok uyardım ekimden sonra buğadayların çıkışı ok iyiydi,baharda da her şey yolunda gidiyordu çok iyi orta anadolu da bir çok bölgede ekimden sonra buğdaylar çıkış yapmamıştı,kar yağmadı bu yıl kurak geçeceği belliydi,seçimden bir gün önce bir don oldu her şey tam tersine döndü Allah muhafaza o mahsul ambara girmeden kimsenin değil bugün tarlayı tekrar gezdim ekimler kurumaya başlamış Allah yardımcımız olsun sizlerinde bereketini artırsın,yaşlı bir amcam var 80 yaşında bir not defteri var yıl yıl olan olayları yağışları kuraklıkları her şeyi not tutmuş siyaset amaçlı değil lütfen yanlış anlamayalım geçen cuma günü cuma namazı çıkışında bu yolsuzluk olaylarından sonra Allah bizleri uyardı anlamadık tam seçim günü don verdi dedi bak yolsuzluğa karşı çıkan trakya,akdeniz ve ege ye sahil bölgesinde hükümet yenilgiye uğradı bunlardan ders çıkarmamız gerek dedi bana ilk önce değişik bir yorum gibi geldi yaşına hürmetimden ses etmedim tecrübe belkide haklıydı bilemem,

Bu mesajın çok ilgimi çekti. Yanlış anlaşılmasın. Doğru yada yanlış demiyorum. Sadece ilginç bir mesaj.

O 80 yaşındaki amca ile oturup bir çay içmek, demli bir sohbet etmek isterdim.

gölge arkadaşımızın dedikleri biraz bende desteklemek istiyorum, ayçiçeklerimin hepsi sırayı dizdi, hatta yağıştan kazmaya başlayamadım bir yandan yağış var diye seviniyorum ama bir yandanda ayçiçeğinin yine geçen yılki gibi 1100 tl olurmu diye düşünüyorum.
meylam cümlemize hayırlı rağmet versin....

BARTU link=topic=75028.msg885874#msg885874 date=1398892925' Alıntı:
gölge arkadaşımızın dedikleri biraz bende desteklemek istiyorum, ayçiçeklerimin hepsi sırayı dizdi, hatta yağıştan kazmaya başlayamadım bir yandan yağış var diye seviniyorum ama bir yandanda ayçiçeğinin yine geçen yılki gibi 1100 tl olurmu diye düşünüyorum.
meylam cümlemize hayırlı rağmet versin....
allah bereketini versin inşallah bu yıl 1100lü rakamları görmicez. Siz tavını bulup ekmişsiniz biz ve köyümüzdeki çoğu kişi ekmeye başlayamadı

ufukk link=topic=75028.msg885135#msg885135 date=1398751258' Alıntı:
Elbette inancımız , itikatımız tam olacak.
Yağmur için , bolluk bereket için , dualar edeceğiz.
Herşeyin Allah ' tan olduğuna inanacağız.
Lakin yağmuruda siyasilere bağlamak kusura bakmayın ama bu işler bu kadar basit değil diye düşünüyorum.
Şimdi muhalefet partisine oy verseniz , o parti mensuplarının hepsi inançlı ve itikatlı mıdır ki , yağmur yağdıracak , aynı durumun tersi iktidar partisine oy verseniz , içlerindekilerin hepsi düzgün adamlar mı ki? o kadar aşa yağmur yağdırma kudretinde olacaklar.
Yağmur ' da , karda , rüzgarda , kuraklıkta , yaşlıkta kısacası herşeyin Allah ' ın takdiri olduğuna inanıyorum.
Keşke sizin yorumlarını aldığınız amcanın dediğini kadar basit olsaydı herşey.
Allah aşkına yaşadığım bir olayı anlatmak istedim o kadar ben siyaset yapmadım dikkat edelim yaşı 80 olan bir amcam dedem yaşında yılların birikimi var kendince olabilecekleri söyledi unutmayalım ki inancımız ve itikatimiz tam ise bazı şeylerden ders çıkarmak gerekiyor yağmuru veren Allah ise insanlara kuraklığı veren de Allahtır firavunun başına gelen bolluk ve kuraklığıklar neyin eseridir Allah öyle böyle insanları sınava tabi tutuyor ders almak sükür etmek ve sabr etmek gerekiyor ayrıca yaşlı amca 1950 den beri neleri not tutmuş adnan menderesin idamı,belediye başkanlık seçimleri neler var yaşan tarih olmuş,karla beraber çöl tozu yağmış her yer kıpkırmızı kardı dedi köyde olan kuraklıklar,depremler,dolu,kar yağışı,köyde sel felaketi olmuş koyun sürülerini götürmüş,bereketli geçen seneler,1972 yılında iran da tipiden kar fırtınasından 4000 kişi ölmüş 7-8 metre kar yağmış,sohbetine doyum olmayan biri,1978 ile 1991 arası en bereketli yıllardı tarlaları hiç nadasa koymadan yıllarca ektik dedi ve kendi görüşünü paylaştı neden bunu paylaşmam sorun oldu biz bura da aile isek her şeyi paylaşırız benim amacım siyaset yapmak değil lütfen yanlış anlamayalım

arkadaşım once iyi akşamlar fırsatım olduğunca yazmaya uğraşıyorum . ben şahsım adına size bir cevap vermek istemedim . cevabım hermes adıyla yazan arkadaşımıza cevap yazdım . size üzdüysem kusura bakmayın iyi geceler . cenaballah her tarafa inşallah hayırlı rahmet verir . hoşçakalın.