hayvan kesimi kargas mı

Ynt: hayvan kesimi kargas mı

aslan26 link=topic=75029.msg884612#msg884612 date=1398628328' Alıntı:
Mezbahada hayvan kesilir.Kesildikten sonra atılacak kısımlar atılır ve geriye kalan eti kaç kg geldiyse ona göre para verilir.

yani kemiksiz et haline getirilip mi tartılıyor
ve 18 - 18,5 gibi fiyatlar duyuyoruz bu kemiklimi yoksa kemiksizmi acaba

aslan26 link=topic=75029.msg884621#msg884621 date=1398628847' Alıntı:
Bu et kemikli oluyor ama ondan kemik firesi diye fire kesiliyor.Fireyide etin durumuna göre kesiyorlar.

ozaman ben direk olarak asıl sorumu sorayım :)
şimdi bende 2 tane simental var erkek
biri 16 aylık falan digeride 17aylıktan biraz fazla
şimdi ben bunları satmayı düşünüyorum fakat ben bunları canlımı satsam yoksa kestirsemmi karar veremedim ddaha öncede hiç kestirmedim hep hayvan tüccarlarına sattım busefer kestirsemmi diye düşünüyorum ama kesim işi karlı olurmu o konuda kafam karışık
canlık agırlıklarını bilmiyorum fakat birtane arkadaşa gösterdim bunlar ortalama 350-400 kg arası gelir canlı olarak dedi

YAVUZ_13 link=topic=75029.msg884626#msg884626 date=1398629158' Alıntı:
şimdi ben bunları satmayı düşünüyorum fakat ben bunları canlımı satsam yoksa kestirsemmi karar veremedim ddaha öncede hiç kestirmedim hep hayvan tüccarlarına sattım busefer kestirsemmi diye düşünüyorum ama kesim işi karlı olurmu o konuda kafam karışık
canlık agırlıklarını bilmiyorum fakat birtane arkadaşa gösterdim bunlar ortalama 350-400 kg arası gelir canlı olarak dedi
Hayvandan anlayan birisi hayvana baktımı aşağı yukarı kaç kg et geleceğini bilir öyle birisine hayvanları gösterip o kişinin söyleyeceği kg değerlerini güncel mezba kesim fiyatiyla çarpıp hayvanın kaça geleceğini bilirsin ve tuccara gösterdiğinde onun verdiği fiyat ile karşılaştırıp ona göre hareket edebilirsin.

YAVUZ_13 link=topic=75029.msg884626#msg884626 date=1398629158' Alıntı:
Hayvan mezbahanede kesilir, sonra derisi yüzülür ve iç organları çıkartılır. Deri kasabın olur, ciğer, kalp, kelle ve diğer sakadatlarıda kasaba(kesimi yaptıran) aittir. Daha sonra sizin alaşmanıza göre yağlı kesim ise sadece karın bölgesinden az bişey kesilerek tartıya çıkar, toplam kg. dan % 2 fire düşülür, Buda hayvanı astıkları kancalar ve henüz akmamış olan kan ın ağırlığıdır. Sizin anlaştığınız kesim fiyatı ile hayvanın kg.mı çarpılır ve paranızı alırsınız. Eğer kırmızı et desteği alacaksanız kasap size müstahsil makbuzu keser ve o makbuzlar ile kırmızı et üreticileri birliğine müracat ederk hayvan başı 300 Tl desteklemenizi 6 ay gibi bir süre sonra alırsınız.
Eğer Yağsız kesim anlaştıysanız, diğer işlemler aynı olur, sadece hayvan kesildikten sonra iç yağları ve vücudun dışında olan yağlı kısımlar döner gibi tıraşlanır ve öyle tartıya çıkar.
Kemikler hiçbir zaman hayvanın ağırlığından düşülmez. Karkas; kemik ve iskelet yapısı demektir.
Canlı ağırlığı 450 kg gelen dana( yaş durumuna göre) 210-235 kg Karkas gelir.
Dana metre ile hayvanın ön bacaklarının arkasını komple dolanıp ölçerek yaklaşık kaç kg geldiğini öğrenebilirsiniz.
Not: Şu an bizde Karkas Et Fiyatları peşin 17 TL, 1 ay vade 17,5 TL (dana kesimi)

çiftci32 link=topic=75029.msg884915#msg884915 date=1398700350' Alıntı:
sagolun çok teşekür ederim yardımcı oldugunuz için yaglı kesim yaptırsak ne avantajımız olur yagsız yaptırcak ne avantajımız olur
o tamamen sizin kestireceğiniz hayvanın karkas kalitesine bağlı buda besi şekline kestirdiğiniz hayvanın cinsine vede yaşına bağlı dananın yaşı fazla ise yağlanma çok olur veya 1,5 - 2 yaşında ki bir zayıf danayı pazardan alıp besiye çekersen bu dananın kilo alımı daha çok yağlanma şeklinde olur. yağlanma şeklinde kilo alımları da hem maliyetli hemde yavaştır.yani dananın 2 yaşından veya 500-600 kilolardan sonra aldığı kilolar genelde yağlanma şeklindedir. bunun dışında ırk ta önemli yerli ırk bir dana da yağlanma çok fazla olabilir ama kültür ırkı danalarda daha azdır yağlanma. bu durumlara göre değerlendirip kendi hayvanını göz etceksin yağlanmanın fazla olduğunu düşünüyorsan yağlı kesim yok az diyorsan yağsız kesime sokun. mesala ben angus besisi yapıyorum aksaray ilinde yaşıyorum fakat aksaray ili mezbahalarında yağsız kesim olmadığı için ben hayvanımı kırşahirde yağsız kesim olduğu için kırşehire götürüp kestiriyorum ve angus cinsinde yağlanmada yok denecek kadar az olduğu için yağlı kesime göre en az 200-250 tl kar ediyorum.

kardeşim sen 200- 250 lira kazanıyorumö diyosun ama bence çok az bizim burda adam 400 -500 kilo besliyo 15 aylık olana kadar kar net 1000-1500 simental besliyoruz bizde hemen hemen bu kiloları bulmaya çalışıyoruz

çiftci32 link=topic=75029.msg885363#msg885363 date=1398785144' Alıntı:
kardeşim sen 200- 250 lira kazanıyorumö diyosun ama bence çok az bizim burda adam 400 -500 kilo besliyo 15 aylık olana kadar kar net 1000-1500 simental besliyoruz bizde hemen hemen bu kiloları bulmaya çalışıyoruz
siz beni çok yanlış anladınız ama ))) yazıyı tam okusaydınız yağsız kesimde yağlı kesime göre 200 250 lira kadar fazla kazanıyorum demek istedim. benim besi hayvanlarımda bu sezonda net kar en az 3000 ve üzeri inşallah.

bugün simental danamı 9.3 tl den canlı kilo ile sattım danayı mezro ile ölçtüm 580 kilo geliyor henüz tartmadık yarın yükledikten sonra tartılacak kestirsem yüzde kaç randıman yapardı acaba 16 aylık şuan.

simyam link=topic=75029.msg886417#msg886417 date=1398978261' Alıntı:
bugün simental danamı 9.3 tl den canlı kilo ile sattım danayı mezro ile ölçtüm 580 kilo geliyor henüz tartmadık yarın yükledikten sonra tartılacak kestirsem yüzde kaç randıman yapardı acaba 16 aylık şuan.
simental cinsi vede 16 aylık bir hayvanın karkası çok kalitelidir vede %62 civarı karkas çıkar ortalama ama 9.3 tl bence az bir rakam simental cinsi genç bir danayı ben olsam asla canli kilo olarak satmazdım .imkanınız varsa vazgeçip kestirin hatta yağsız kesime sokun bence daha karlı çıkarsınız .çünkü genç bi dana söylediğinize göre.

simyam link=topic=75029.msg886417#msg886417 date=1398978261' Alıntı:

mezro ile ölçtüysen randımanı ancak sen tahmin edebilirsin. normal dana ise %50 randıman gelir duble ise %54 %55 civarı gelir. kasaplar %2 fire düşer ayriyeten 80-100 lirada vergi düşer. 300 lira kesim desteği alırsın. tahmini olarak simental se 290-300 kg arası karkası gelir. 18.5 liradan kestirsen (peşin) 5500 civarı bişeyler tutar 100 lira vergi düş 300 lira destek ekle 3 aşşa 5 yukarı bukadar para kazanırsın. 9,3 ten satıyosan firesiz ise normal sayılır. 5400-5500 lira civarında bi para tutar. adam hemen kesicekse çevre esnafındansa kesim yaptığında desteğinide senin üzerine çıkarabilir. ineği senin adına kestirir yani.

ShyraXx link=topic=75029.msg886776#msg886776 date=1399060496' Alıntı:
mezro ile ölçtüysen randımanı ancak sen tahmin edebilirsin. normal dana ise %50 randıman gelir duble ise %54 %55 civarı gelir. kasaplar %2 fire düşer ayriyeten 80-100 lirada vergi düşer. 300 lira kesim desteği alırsın. tahmini olarak simental se 290-300 kg arası karkası gelir. 18.5 liradan kestirsen (peşin) 5500 civarı bişeyler tutar 100 lira vergi düş 300 lira destek ekle 3 aşşa 5 yukarı bukadar para kazanırsın. 9,3 ten satıyosan firesiz ise normal sayılır. 5400-5500 lira civarında bi para tutar. adam hemen kesicekse çevre esnafındansa kesim yaptığında desteğinide senin üzerine çıkarabilir. ineği senin adına kestirir yani.
hocam normalse %50 duble ise %54-55 demişsiniz 290-300 arası karkas 5400-5500 ciivarı para tutar demişsiniz ama bunlar çok genel rakamlar böyle yola çıkarak bir değerlendirme yapılamaz şimdi 400 kg lik bir dana ile 800 kg lik bir dananın karkas yüzdesini bir tutamayız yada %5 kadar az bir fark olamaz .arkadaş zaten mezurayla ölçmüş hayvanın kilosu tahmini 580 kg diyor eğerki mezura ile doğru teknik ile ölçmüşsede hemen hemen doğrudur bu kilo vede 580 kg lik 16 aylık simental cinsi bir dananın sıcak karkas asla %60 ın altına düşmez hatta %62-63

verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim dana biraz ucuza gitti 630 kilo canlı ağırlık ile 9.3 fireli satıldı. bende sonradan niye kestirmedim dedim ama iş işten geçti acemilik benimkisi. et randımanı yüzde 52den hesap etmiştim, bu beni yanılttı.