kabak çekirdeği yetiştirmek istiyorum bilgisi tavsiyesi olan varmı ?

Ynt: kabak çekirdeği yetiştirmek istiyorum bilgisi tavsiyesi olan varmı ?

kilosu 11-12 TL civarı )))
damla sulama yaparsan köşeyi dönersin.
iki defa çapa yapsan yeterli olur bence.
eğer ot çıkarsa otunu sürekli kesmen lazım.
iyi bir tohum bulabilirsen ve gübreyi ilacı iyi atmak gerek.
sulanabilecek bir yere ekmek her zaman daha avantajlıdır. çünkü yağmurlar zamanında yağmazsa,
kabaklak çok küçük ve boş olabilir...
o yüzden en iyisi damla sulama, öyle bir imkan yoksa küçük tabancalarla yağmurlama sulama...
benim de sürekli aklımda kabak ekmek...
ama sulama imkanı olmadığından ekemiyoruz...
sulanabilir yerler mısıra ayrılmış durumda...

sulu arazi olursa para kazandırır fazla gübre istegi yoktur sulanırsa ekimde pnömatik mibzerle yapılabilir çabada insan gücüne ihtiyac var ve sulamada hasatında yeni çıkan otomatik makinalar sayesinde 3 kişiyle günde 50 dekar kadar arazi patozlanabilir çeşide toprak ve hava şartlarına göre değişmekle birlikte dekara 100-200 kğ arası verim elde edilir masrafı az oldugu için kazancı çoğu üründe iyidir tonlarca patates pancar yerine 20-25 ton çekirdek kaldır daha karlı

arkadaşlar çok basit birşeydeil kabak yetiştirmek . pazarı sıkıntılı bakarsın 10 lira bi bakmısın alan yok. 2 senedir güzel ben 8liradan sattın.dekardan 100kilo kabak verimi süperdir yani nadir olur bugdayın dekardan 800 kilosu gibi. hastalıgı var bi bakmışın kabak buyumuş ve sonra ölmüş. ama güzel para bırakıyo 2 senedir. makineli hasat ister. biz 90sıra arası 23 30 sıra üstü ekşyoz aslında sıra üstü40 50 ye kadar çıkabilir. ama mantari hastalkta bazen tarla yarı yarıya ölüyor. oyuzden sık ekim yapıyoz. 1kez kesin genelde 2 kez çapa elle. kabaklar irmeden 1 hafta önce elle kırılacak. makineye atmak için işçi gerekir. kendinden alan makinalar var ama yaygın deill. dekara : attıgım gübreler 40kilo dap.... 40kilo ure.... 10kilo nitrat 10kilo sülfat benin geçenseneki verim ortalamam dekara 90kiloydu.