Sütçülükte holstain mi süt simantali mi ?

Ynt: Sütçülükte holstain mi süt simantali mi ?

holstain yaparsa iyi bir bakım yapman lazım yani çok narinlerdir en ufak şeyde hasta olurlar ama simental kombine bir ırk oldugu için süt bakımında da randımanlı alırsın holstainden biraz düşük verir ama danaları süperdir

Bu soruyu sorduğunuza göre profesyonel süt sığırcılığına başlayacaksınız, ben sizin durumunuzda olsam nelere dikkat ederdim

1-Yem üretimi yapmadan bu işe girmem.
2-barınak ve sağım sistemlerinde hem hibelerden faydalanmaya, hemde en ucuza mal etmeye çalışırım. mümkünse zamanla geliştirebilecek şekilde planlarım.
3-Bölgemdeki süt piyasasını iyi analiz ederim, satamayacağım sütü üretmektense, besi daha mantıklı olabilir.
4-sermayem ne kadar? kaç hayvanla çifliği kurup, hedefte kaç sağmallık bir işletme olmayı planlıyorum. Bugün 10 gebe düve alıp başlıyorsam ve hedefim 80 sağmal ise o günden sonra nasıl bir planım olduğu da önemli. 80 sağmalın 75 buzağısı olacaksa, bunun bir kısmını gençleştirmede kullandım, diğerlerini napıcam? Bence ülke genelinde kombin ırklara ilgi arttı. Simental buzağı yada damızlık düve satmak daha kolay.
5-Hangi cins damızlık temini daha kolay?
6-Hayvancılık konusunda ne kadar tecrübeliyim, hangi cins beni daha az üzer?

Bu saydıklarıma eklenecek birçok şey vardır, işin içinde olanlar yazacaklardır...

Eğer embriyo transferi ucuz ve kolay bir yöntem olsaydı; holstein besler etçi ırk buzağılatırdım :)
ama henüz pek olanağı olmadığı için simental sahibi olmak, geleceği çok kestiremediğimiz güzel memleketimizde kaçış alanı sağlayacaktır.

Süt için en ideal ırk hostaindir.Simental süt verimi düşük ama sütündeki yağ oranı yüksektir.Eger süt yağ oranına göre fiyat biçiliyorsa sütçü simentalde tercih edilebilir.Biz holstain inekten bir laktasyon döneminde 8000 ile 9000 lt arası süt alıyoruz.

aslan26 link=topic=75060.msg885111#msg885111 date=1398727951' Alıntı:
Süt için en ideal ırk hostaindir.Simental süt verimi düşük ama sütündeki yağ oranı yüksektir.Eger süt yağ oranına göre fiyat biçiliyorsa sütçü simentalde tercih edilebilir.Biz holstain inekten bir laktasyon döneminde 8000 ile 9000 lt arası süt alıyoruz.
verdiğiniz rasyon nedir

Buğra Yıldırım link=topic=75060.msg885110#msg885110 date=1398727155' Alıntı:
Bu soruyu sorduğunuza göre profesyonel süt sığırcılığına başlayacaksınız, ben sizin durumunuzda olsam nelere dikkat ederdim

1-Yem üretimi yapmadan bu işe girmem.
2-barınak ve sağım sistemlerinde hem hibelerden faydalanmaya, hemde en ucuza mal etmeye çalışırım. mümkünse zamanla geliştirebilecek şekilde planlarım.
3-Bölgemdeki süt piyasasını iyi analiz ederim, satamayacağım sütü üretmektense, besi daha mantıklı olabilir.
4-sermayem ne kadar? kaç hayvanla çifliği kurup, hedefte kaç sağmallık bir işletme olmayı planlıyorum. Bugün 10 gebe düve alıp başlıyorsam ve hedefim 80 sağmal ise o günden sonra nasıl bir planım olduğu da önemli. 80 sağmalın 75 buzağısı olacaksa, bunun bir kısmını gençleştirmede kullandım, diğerlerini napıcam? Bence ülke genelinde kombin ırklara ilgi arttı. Simental buzağı yada damızlık düve satmak daha kolay.
5-Hangi cins damızlık temini daha kolay?
6-Hayvancılık konusunda ne kadar tecrübeliyim, hangi cins beni daha az üzer?

Bu saydıklarıma eklenecek birçok şey vardır, işin içinde olanlar yazacaklardır...

Eğer embriyo transferi ucuz ve kolay bir yöntem olsaydı; holstein besler etçi ırk buzağılatırdım :)
ama henüz pek olanağı olmadığı için simental sahibi olmak, geleceği çok kestiremediğimiz güzel memleketimizde kaçış alanı sağlayacaktır.
bizde şu anda holstain var sürekli meme problemi yaşıyoruz

Sütçü ırk diyorsan holştain ineğe güzel bakarsan 30litreden aşağı vermez,meme problemi içinde meme aşısı yaparsan hiç problem çıkarmaz,et olarakta holştain o kadar düşük değil ben şahsen 1,5 yaşında danaları 600 ile 700 kilo arasında canlı baskül kestiriyorum .bizim ödemiş ovasında 1 çiftlik simental geri kalanı hep holştain,karar sana kalmış:)

Sütte tabiki Holstein ırkı ön planda en iyi verimi Holsteinlerden alırsınız,fleckfey sütçü simentallerde çok güzel başlangıç maaliyeti olarak Simentaller daha pahalı ve aradığınız kalitede simental bulmak zor.Karar vermeden önce ırk özelliklerini iyi araştırın Simentaller daha az ve daha çok selülozlu yemle daha çok kilo alırlar genel süt verimleri holsteinlerden daha düşüktür ama süt içeriğinde yağ oranı yüksektir,kombine bir ırktır ete iyi gelirler daha dayanıklı ve meraya daha uygun bir ırktır.Holsteinler süt verimi yüksek besleme konusunda çok titiz davranmanız gereken bir ırktır,erkekleri daha çok uzun dönem besisine uygundur uzun dönemde çok yüksek et verimleri alabilirsiniz,doğru beslemedede en karlı ırklardan başta gelir bence.

Cll_ford link=topic=75060.msg885119#msg885119 date=1398746027' Alıntı:
verdiğiniz rasyon nedir
Mısır slajı, taze pancar küspesi , yonca veya fiğ kuru otu, 21 protein süt yemi.İyi bakıldığında bir holstein inek kesimde 350 kg civarı et verir bu da ortalama bir gebe düve parası bırakır.Yani ineğin hurdası bile para.

aslan26 link=topic=75060.msg885146#msg885146 date=1398752745' Alıntı:
Mısır slajı, taze pancar küspesi , yonca veya fiğ kuru otu, 21 protein süt yemi.İyi bakıldığında bir holstein inek kesimde 350 kg civarı et verir bu da ortalama bir gebe düve parası bırakır.Yani ineğin hurdası bile para.
miktarları nedir yemlerin teşekürler

Cll_ford link=topic=75060.msg885120#msg885120 date=1398746175' Alıntı:
bizde şu anda holstain var sürekli meme problemi yaşıyoruz

Hacimmet abi bu sorunu 'sağımları tam 12 saatte 1 yaparak' aştığını yazmıştı.
Ayrıca sağımdan sonra hayvanların yatmasını engellemek(yemleyerek) çözümde katkı sağlayacaktır
Tabi bir de piyasada meme bakımı ve koruması için bulunan ürünler var, onlardan kullanabilirsiniz

süt için tabiki holstein. ama yağ oranı yönünden simental montofon gibi ırklar daha iyidir. örnek vermek gerekirse 25 kapasiteli bir işletmede 22 tane holstain ve 3 tanede simental veya montofon ırkı hayvan bulunması iyi olur