Kanundaki yeri ne ?

15.11.2013
2,809
1,794
30
Tokat

Arkadaşlar abiler hayırlı akşamlar
bugun köye uzak olan tarlama kontrole gittim bide ne göreyim karşı köyden bi koyun çobanı benim arpaları yayıyor beni uzaktan görünce çıkardı ama ben içerde görmüştüm yanına gittim niye yayıyon felan dedim üste çıkıyo bide. Yaymış olduğu yerler belli arpaların başları kopmuş bu adamı dava etmek istiyorum nereye şikayet etmeliyim ? başına böyle bişey gelen varmı

Ynt: Kanundaki yeri ne ?

MehmetGngr link=topic=75068.msg885030#msg885030 date=1398711389' Alıntı:
Arkadaşlar abiler hayırlı akşamlar
bugun köye uzak olan tarlama kontrole gittim bide ne göreyim karşı köyden bi koyun çobanı benim arpaları yayıyor beni uzaktan görünce çıkardı ama ben içerde görmüştüm yanına gittim niye yayıyon felan dedim üste çıkıyo bide. Yaymış olduğu yerler belli arpaların başları kopmuş bu adamı dava etmek istiyorum nereye şikayet etmeliyim ? başına böyle bişey gelen varmı
Köyde Koruma Kararı alınmış ve Korucu( Bekçi) tutulmuş olması lazım, yoksa bişey yapamazsın kanunen.:)

Bunu şikayet etsem elimde delil olmadan bişey yapamam gibime geliyo telefon kemerasıyla foto çekip delil yapmayı düşünüyorum çünkü baya bi yer yaymış yazık günah

öncelikle gecmiş olsun. eger bir sonuca ulasamazsan. kendini o adama ezilmiş gibi göster ki aynı seyi bir daha yapsın...sonrada bos bir zamanında video rsim bir seyler çek. köy korucunuz anladıgım kadarıyla yok....

Moralinizi bozmak istemem zaten istemeyerek yazacağım tedbir için. Burada sürüyü içinde yakalattılar genede taksitle ödeme aldılar sürü sahibinden para ... oldu. Bunun yerine korkutmak için tarlanın sınırlarına toz kireç dök hala uslanmıyorsa sabah erken saatlerde bitkilere kına serpele . Hayvana zarar vermek günah biliyorum ama benimde bir yılımın ve emeğimin heba olmasını istemem.

FEHİM link=topic=75068.msg885057#msg885057 date=1398713786' Alıntı:
Moralinizi bozmak istemem zaten istemeyerek yazacağım tedbir için. Burada sürüyü içinde yakalattılar genede taksitle ödeme aldılar sürü sahibinden para ... oldu. Bunun yerine korkutmak için tarlanın sınırlarına toz kireç dök hala uslanmıyorsa sabah erken saatlerde bitkilere kına serpele . Hayvana zarar vermek günah biliyorum ama benimde bir yılımın ve emeğimin heba olmasını istemem.
FEHİM ABİ HAKLISIN İNSAN BİR SENE UGRASIR AFEDERSİN AGZIMI BOZMAK İSTEMEM AMA SEREFSİZİN BİRİ GELİR SENİN EMEGİNİ EKMEGİNİ ELİNDEN ALIR. AMA KİREC KOYMAK KINA SERPMEK YADA ÜRE GÜBRESİ KOYMAK BUNLARI ÖNCEDEN DE DUYMUSTUM. BUNLAR ANCAK O ANLIK BİZİ KORUR SONRA YİNE BİZDEN ÇIKAR... NEDE OLSA ALLAH GÖRÜYOR BİZİ YUKARIDA. BUNLARI ANLATIYORUM YANLIS ANLAMA BENİ BÜYÜĞÜMSÜN AKIL VERMEK YAKISMAZ BİZE. NEYSE SÖYLE DİYEYİM YONCAMIZ VARDI 20 DEKAR KADAR KÖYÜN YANINDA BİÇİM YAPIP KURUTURKEN YAN KÖYÜN HAYVANCILARI GECELERİ HAYVAN SALARDI... DEFALARCA UYARDIK AKILLANMADILAR. AMA GECEN SENE ANA YOLDAN HAYVAN GECİRİRKEN 30 KADAR HAYVAN TIRIN ALTINDA KALDI. BEN BİR SEY YAPMADIM AMA ALLAH BUNA SEBEP OLDU. KINAMIYORUM. HEPSİ ALLAHTAN....

bizim köyde de aynı sorunlar oluyor. geçen yıl 10 dönüm yoncamı son biçimde 250 tl masraf ettim suladım.

ucundan güdüyorlar. kazığa levha yapıp zehirli diye yazdım.ilan ettirdim.dinlemediler. tamamen güttüler.

seçimlerden sonra Denizli büyük şehir oldu. koruma işleri de merkezi idareye devrolmuş.sözde bu tür şeylere göz açtırılmayacakmış. şimdilik korucu falan yok.Ama jandarma hemen geliyor.içinde yakalarsan ceza yazıyorlar.kamu adına ceza sanırım.Tarladaki zarar nasıl tespit ediliyor tam bilmiyorum.

Bazı yerlerde kanun ve nizam maalesef yetersiz kalıyor , devreye orman kanunları giriyor.
Ancak sizden korkması lazımki bir daha yapmasın , sizden korkması ya ekonomik gücünüzden , ya bilek gücünüzden , ya muhitinizden gibi olması lazımki bir daha yapmasın.
En güzel suçüstü yapıp bir şekilde bunu belgeleyip , şahitlik yapacak biride olursa dahada iyi olur , yetkili mercilere iletmeniz.
Sıra ile muhtarlık , olmasa çiftçi mallarını koruma , jandarma , kaymakamlık gibi silsile yoluyla takip edilebilir.

butür sornların kanuni çözümü yok malesef
buna benzer birçok şey oldu bizim burda
adamın tarlasındaki fasulyeleri 1 gecede yok etti küçük baş hayvanlar
adamda sinirlendi ilaç attı tarlaya
sonuç 15e yakın hayvan öldü

busene 3 ayönce falan bende mısır ekecegim tarlanın başındaki suyu açtıgı için hayvancının birini biraz yıprattım
allahtan farkettim yoksa tarlaya girilemez bataklık olurdu
yol kenarlarında koyun keçi ve inek otlatanları saymıyorum bile her gidiş gelişte illaki hayvanlar tarlaların içine giriyor zarar veriyor

sene 2014 olmuş biz çaga ayak uydurmuyoruz aksine malesef geri gidiyoruz bu kadar vicdansızlık olurmu bu kadar bencillik olurmu sen ordan koyunu keçiyi inegi doyuracaksın diye benim o tarlaya harcadıgım bütün emegim hiç olacaksa ben bunu senin yanına bırakırmıyım

benden tavsiye tarlalarınızın kenarına saglam kimyasal ilaçlar sıkın birdefa yedirirler ikincisi olmaz

Aynı durum bizim burdada cok olur.
4 sene önce amca oğlumun 70 dönüm(1000m2) korunğayı ilk yıl ekiminde tazeyken yadı ,komşu köyden biri.mahkemelik oldu sonuç bişey cıkmadı.
bence yayan kişi cobansa ,senin yapacağın sürü sahibine durumu anlatıp onada göster.eğer sonuç almazsan tarlada suç üstü yakalarsan anlıyacagı dilden konuş.

Aynı şey arkadaşımla koyunlar için ortak ektiğimiz yoncayı daha biterken çobanlar yedirmeye başladı bekledik falan vs. ne gelen var ne giden ertesi gün akşam yine yedirdiler en sonunda kuru incir kostik ikilisinden yaptığımız bombaları yoncanın dört bir yanına döşedik tamam allah günah yazmasında koyunun suçu yok ama benim suçum ne 1 hafta gözetledik oda bizi gözetlemiş yani adam yedirecek kafaya koymuş kimse kim dedik artık ertesi gün 14 tane hayvanı ölen çoban bizi buldu terbiyesiz birde küfür etti eee sonucuna katlandı tabi bi araba dayağı yedikten sonra bi dahada hiç zarar olmadı kıssadan hisse ben acımam acıdıkça acınacak hale düşüyoruz çünkü insanlar bedava yaşamaya alıştı çünkü son 10 yıldır hikayedeki gibi hırsızın hiçmi suçu yok oldu koruma başkanıyla bile kavga ettik çoban yoncayı yediriyor adam bana ilaç atamazsın atarsan levha yazacaksın dedi levhayı yazdık yapan çoban kanunu biliyo levhayı 4 tarla öteye söküp götürmüş belediyeye anons yaptır dedi bende koruma başkanına atv yede reklam vereyim mi dedim. Yani sizin anlayacağınız şerefinle yaşamak suç. Hırsız kanun önünde mağdurdan her zaman üstün hırsız mahkemeden senden önce çıkıyor bu yüzden ufak şeylerde kendiniz çözüm yolu bulmaya çalışın artık benim gördüğüm can yakanın da canı yanması lazım bazen eskiden olduğu gibi.

adamı sağlam bi döveceksin, ama kolu bacağı kıralcak, bir daha eski haline gelemeyecek öyle yani.
fakat, tanık olmayacak, delil olmayacak....
istediği kadar bu dövdü desin.... delil olmadan 'iddiadan başka delil olmadığından kovuşturmaya yer olmadığına' diye karar verilmesi gerekir.
Ceza ' da yemin yoktur.
yalancı şahit bulursa bilmem...

ama normal bir hukuk devletinde ve modern hukuk kanunlarına göre,
maddi delil yoksa cezada yok...
hatta bi adam ben bu suçu işledim diye itiraf bile etse, illaki elle tutulur maddi delil gerekir, yoksa bir söze göre ceza verilemez.
modern hukuk bunu söylüyor.
tabi bu memlekette herşeyin olduğu gibi, hukukun da suyu çıktı.

“Yasaları her yerde güçlüler yaptı ve zayıfları ezdi.”
Turgot

“Adalet güçlünün çıkarından başka bir şey değildir.”
Thrasymachus

“Yasalar fakiri ezer ve zenginler ise yasaları yönetir.”
Oliver Goldsmith

“Yasalar örümcek ağı gibidir; küçük sinekler örümcek ağına yakalanır, eşek arıları ise
örümcek ağını deler geçer.”
Jonathan Swift
şyt-*-sa kız-*sw at-*-* sop-*-sa

acıma acıtırlar gibi olmuş abi senin iş en iyisi lafla uyar sonra sözle sonra da dayakla
söz ile uslanmayanı etmeli tekrir
tekrir ile uslanmayanın hakkı kötektir.
yanlış anlamayın ama yanlışlıkla olduysa yapacak birşey yok hatayla insan ölüyor fakat bile bile kasten yapılıyorsa sizinde anlanılan dilden konuşmanız şart zamansız atılan insektisitler, ilaçlı incirler, ilaçlanmış emdirilmiş meyveler bunun için çözüm olabilir. ÇMKD ler çok fazla görevini yerine getiremiyor malesef yok bilir kişi yok fotğraf yok şahit derken iş uzuyor uzuyor. En iyisi atılan taşa taşla karşılık vermek gönül isterdi bir olalım birlik olalım ama komşusunun malında gözü olanla bir birlik olunmuyor malesef...

bizde köy muhtarı veya koruycu suç üstü yapıldıgında hayvanları toplayıp götürüyor ceza makbuzu kesiyorlar hayvanları ceza ödendikten sonra veriyorlar tabi buna ramaen yinede tarla sahibileri her zaman yakalayamıyorlar mağdur olabaliyor

Ilçe tarıma gidiyorsun. Ordan bilir kişi veriyorlar yanına. Tespite gidiyorsunuz tarlaya. Ekinin gelişimini engelleyen ve verim kaybına yol açan bi durum tespit edilirse ceza kesiliyor.

mehmetözcanlı link=topic=75068.msg885162#msg885162 date=1398755857' Alıntı:
acıma acıtırlar gibi olmuş abi senin iş en iyisi lafla uyar sonra sözle sonra da dayakla
söz ile uslanmayanı etmeli tekrir
tekrir ile uslanmayanın hakkı kötektir.
yanlış anlamayın ama yanlışlıkla olduysa yapacak birşey yok hatayla insan ölüyor fakat bile bile kasten yapılıyorsa sizinde anlanılan dilden konuşmanız şart zamansız atılan insektisitler, ilaçlı incirler, ilaçlanmış emdirilmiş meyveler bunun için çözüm olabilir. ÇMKD ler çok fazla görevini yerine getiremiyor malesef yok bilir kişi yok fotğraf yok şahit derken iş uzuyor uzuyor. En iyisi atılan taşa taşla karşılık vermek gönül isterdi bir olalım birlik olalım ama komşusunun malında gözü olanla bir birlik olunmuyor malesef...

Yanlışlıkla olan da oldu ama adam adam olduğu için bir iki tane kuzu getirip özür dileyende oldu valla benim haberim bile yokken kardeş gece uyuya kalmışım koyunlar ekine girmiş vs al şu iki kuzuyu hakkını helal et dedi adam böyle adama helal olsun ama öteki namusuz 1 hafta bekledik gelen giden yok 1 gün zehirledik beklemedik o gün koyunları ölmüş adam da bizi gözetliyormuş.

Geçende 3-4 yıl önce bizim köye taşınan bir adam var bir kaç şak şakçı bunun şımarttı bu hayvancılığa falan başladı zeytinlikleri fiğ arazilerinin olduğu yere bi tane baraka yapıp 17 tane inekle oraya yerleşmiş tabi zarar ziyan başlamış birde inek yani gören olduysa ineğin yaptığı zararı biliyodur birkaç kişi döveyim kovayım demiş bu bizim köydeki şakşakçılar korumuş sonunda noldu : geçen 6 ane inek zehirlenerek ölmüş kavede bağırıp çağırıyor sen kimsin adam dağdan geldi bağdakine posta koyuyor neticede kavenin önünde bi dayak eşikteki beşikteki vurdu şimdi inekleri bulsa evin içine sokacak tamam ben zalim dayakcı biri değilim ama lafla uslanmayanın hakkı tekdir tekdirle uslanmayanın hakkı kötektir. Benim çocukluğumda kimse kimsenin boş anız tarlasına beygirini bile bağlamazdı sapı yer sahibinin beygiri aç kalır diye şimdi millet bile bile ekili malı yediriyor