Önemli!!!

Ynt: Önemli!!!

Arkadaşlar öncelikle üsluba dikkat edelim birbirimizi kırmayalım lütfen.

1000 başlık çiflik demek hem inşaat açısından hemde bakım,yem gideri vs. bakımından büyük sorumluluk isteyen bir iş yani bence bu işe böyle büyük başlamayı düşünen birilerinin mutlaka bu işi profesyonel düzeyde bilmesi A dan Z ye her detayı düşünmesi gerekir,onlarca çalışan binlerce hayvan tanıdık yaklaşık 1500 büyük baş hayvanı olan bir abinin sözünü yazıyorum aynen şöyle dedi 'Biz yaklaşık 15 yılda anladıkki dünyada en karlı işletmeler max 80-100 başlık işletmelermiş '
Bu konuda çiflik yapan şirketlerle görüşmelisiniz plan proje çizdirip ileriye dönük gelişmeye açık bir proje seçmelisiniz.

hacimmet link=topic=75102.msg885744#msg885744 date=1398881874' Alıntı:
Arkadaşlar öncelikle üsluba dikkat edelim birbirimizi kırmayalım lütfen.

1000 başlık çiflik demek hem inşaat açısından hemde bakım,yem gideri vs. bakımından büyük sorumluluk isteyen bir iş yani bence bu işe böyle büyük başlamayı düşünen birilerinin mutlaka bu işi profesyonel düzeyde bilmesi A dan Z ye her detayı düşünmesi gerekir,onlarca çalışan binlerce hayvan tanıdık yaklaşık 1500 büyük baş hayvanı olan bir abinin sözünü yazıyorum aynen şöyle dedi 'Biz yaklaşık 15 yılda anladıkki dünyada en karlı işletmeler max 80-100 başlık işletmelermiş '
Bu konuda çiflik yapan şirketlerle görüşmelisiniz plan proje çizdirip ileriye dönük gelişmeye açık bir proje seçmelisiniz.
teşekkürler nedenki böyle 80-10 başlık işletmeler daha kazançlı diye bişiler söylemiş tanıdığınız

Ben bu isin icinde dogup büyüdüm süt inekciliginin ,Babam Coruma holstein süt ineklerini ilk getirenlerden
Hacimmetin dedigi gibi hayvan sayisini ne zaman 100 ün üzerine cikarsak zarar ettik su an 70 seviyesinde tutuyoruz hayvan sayisini.
Cünki elimizdeki arazi hayvan sayisi arttigi zaman onu beslemeye yetmiyor disardan hazir kesif ve kaba yem almak cok maliyetli oluyor
Onu da birakin her seye her yere yetisemiyorsunuz.Bence iyi düsünün

Aspir link=topic=75102.msg885965#msg885965 date=1398934042' Alıntı:
Ben bu isin icinde dogup büyüdüm süt inekciliginin ,Babam Coruma holstein süt ineklerini ilk getirenlerden
Hacimmetin dedigi gibi hayvan sayisini ne zaman 100 ün üzerine cikarsak zarar ettik su an 70 seviyesinde tutuyoruz hayvan sayisini.
Cünki elimizdeki arazi hayvan sayisi arttigi zaman onu beslemeye yetmiyor disardan hazir kesif ve kaba yem almak cok maliyetli oluyor
çok teşekkürler zaten kesinlikle yapıcam edicem demiyorum hani bilgi toplama amaçlı

Aspir link=topic=75102.msg885965#msg885965 date=1398934042' Alıntı:

Çok güzel anlatmışsınız hocam nedenleri. Arazi olsa bile bu sefer de çalıştıracak kişi sayısı artacak bu nedenle de dağınıklık ortaya çıkacak. Ama kurumsal firmalarda bu dert çok olmaz. Düşük kar marjıyla çalışıyorlar.

Bir arkadaşım bin başlık bir çiftliğin genel müdürü. Sık sık görüşüp dertleşiyoruz. kısaca durum şöyle:
Hayvanlarla birlikte toplamda 12-15 milyon TL yi bastırır yaparsın bu tesisi.
Ama esas iş ondan sonra başlıyor. 1000 adet hayvanın 1 Günlük masrafı en az 10 milyar. İşler hemen oturmaz. Oturtana kadar ayakta kalacak sermayen olmalı.
Kafam karıştı devam edemiycem, o kadar çok şey varki daha...

simentalci link=topic=75102.msg887219#msg887219 date=1399222970' Alıntı:
Bir arkadaşım bin başlık bir çiftliğin genel müdürü. Sık sık görüşüp dertleşiyoruz. kısaca durum şöyle:
Hayvanlarla birlikte 12-15 milyon TL yi bastırır yaparsın bu tesisi.
Ama esas iş ondan sonra başlıyor. 1000 adet hayvanın 1 Günlük masrafı en az 10 milyar. İşler hemen oturmaz. Oturtana kadar ayakta kalacak sermayen olmalı.
Kafam karıştı devam edemiycem, o kadar çok şey varki daha...
of of abi ne biçim korkuttun ya

1000 başlık bir işletme kuracaksın, kaç metrekarede bu işi yapabileceğini bilmiyor vede bunu burada öğrenmeye çalışıyorsun .kardeşim böyle bir niyetin varsa gerçekten daha ciddi araştırmalar yapman lazım bununla ilgili danışmanlık firmaları var oralarla görüşmelisin.

hayırlı işler kardeşim de biri şu başlığı değiştirsin önemli deyince bende siteyle alakalı bişey oldu sandım :(
@simentalci abimin dediği gibi ev yapıp satmaya benzemiyor bu iş sonrasında her dk işin başında duracaksın ki her dk bişey olabiliyor yapmaktan cok işletmesi daha zor olan bi işçilik..

neo8787 link=topic=75102.msg887446#msg887446 date=1399236606' Alıntı:
1000 başlık bir işletme kuracaksın, kaç metrekarede bu işi yapabileceğini bilmiyor vede bunu burada öğrenmeye çalışıyorsun .kardeşim böyle bir niyetin varsa gerçekten daha ciddi araştırmalar yapman lazım bununla ilgili danışmanlık firmaları var oralarla görüşmelisin.
Abi yani hiç bilmediğimden sormadım sonuçta aklımda olan rakamlardan söylendi zaten oraya bakan olmadı sağolsunlar işin zorluklarından falan bahsettiler yani bende en az sizler kadar hayvancılık bilgisine sahibim diyebilirim şuan hobi olarak bakıyordum zaten hayvanlara bakmadan önce hayvancılık hakkında hiç bişey bilmiyor sayılırdım ama bakmaya başlayınca ne kadar güzel bir iş olduğunu anladım trakkulup ve internetteki hocalar sayesinde hayvan beslenmesi rasyon hazırlama sunni tohumlama traktörler tarla işlerini falan full kapasite öğrendiğimi düşünüyorum. pedigri incelemesini falan da ingilizce almanca ve flemenkçe falan bildiğim için kolay oluyor.bir veterinerle falan konuştuğumda bunları sen nerden bilion diyebiliyor.tabi önemli olan artık işin içinde PİŞMEK...

SmhGwz link=topic=75102.msg887490#msg887490 date=1399269498' Alıntı:
hayırlı işler kardeşim de biri şu başlığı değiştirsin önemli deyince bende siteyle alakalı bişey oldu sandım :(
@simentalci abimin dediği gibi ev yapıp satmaya benzemiyor bu iş sonrasında her dk işin başında duracaksın ki her dk bişey olabiliyor yapmaktan cok işletmesi daha zor olan bi işçilik..
Yani iilaki ona benzemez ama bu da ona benzemen öle de bir durum var.Teşekkürler...

hüseyin35.5 link=topic=75102.msg887659#msg887659 date=1399303622' Alıntı:
Niye ki öle bi zorunluluk mu var biraz daha açar mısınız?
zorunluluk yok tabiki de,
fakat benim düşüncem şöyle:
Sağmal ineklerden her sene alacağın erkek buzağı sayısıyla
danaya para vermezsin, yani danalar ilk yıl hariç ikinci seneden itibaren bedavaya gelir.
tabi ineklerin yarısının erkek, yarısının dişi buzağı yapacağını hesap ederek söylüyorum.
belki şansın yaver gider çoğunluğu erkek yapar hiç danaya para vermezsin,
belki çoğunluğu dişi yapar geri kalan açığı erkek dana alarak kapatmaya çalışırsın...
bu yüzden söyledim....