Silaj, Ot Paketleme, Sarma Makineleri Hakkında...

Silaj ve Yeşil otları paketleme makinalarının
marka / model olarak fiyatları ne kadardır?
bazı yerlerde 300.000 TL gibi fiyatlar gördüm.
100, 500, 1000 gibi modelleri varmış.

bir tane alıp, başkalarına balya hesabı paketlesem kârlı olur mu?

kaç senede kendini amorti eder?

Plan Şu:
Mısır, Yeşil Ot, yem bitkisi vb. hem tarladan biz biççez, hem bu makinelerle paketlecez, hem de evine / deposuna biz götürcez.
yani Tarladan, depoya kadar herşey bize ait olcak.
tertemiz teslim yani.
tabiki belli bir ücret karşılığı
işveren hiç uğraşmayacak, tarlayı göstercek ve depoyu göstercek o kadar...

Silaj çok uğraştırıyor, üstelik küf yapıyor, ziyan oluyor.
böyle paketlenmiş haldeki yeşil, küflenme olmadan, çürümeden, dağılmadan; alımı, kullanımı, taşınması kolay paketlenmiş halde
bence baya bi rağbet görür...

siz ne dersiniz...
avantajları,
dezavantajları
nelerdir :S

Ynt: Silaj, Ot Paketleme, Sarma Makineleri Hakkında...

arkadaşım ben yeni komel marka 500 kg lık aldım daha başlamadım fakat makinayı oturtacagın yer beton olacak ha orda burda da yaparsın ama pek randımanlı olmaz ve makine normal elektirikle değil sanayi elektirigi ile çalışıyor oda bi sıkıntı bi elektirik çektirmeye 15 bin lira masraf edecek gibiyiz :) yada onu çalıştıracak 75 kw lık bi jenerator almak lazım oda nerden baksan 20 bin lira :) baya paran varsa eger makinayı alıp kendin bi yer kurup işleteceksin yoksa ona buna yapmayla olurmu bilmem cunku paket basına 15 tl ye kadar masrafın oluyormus 25 30 tl arasınada sen paketliyosun paket basına 10 15 lira kalıyor :)

Paketli silajın Avantajları kesinlikle depolama ömrü çok olur.
Küçük işletmeler için yedirirken ziyan olmadan yedirilir.
Tarladan depoya işi baya detaylı iş.
Biçim makinası ekibi.(Sıra bağımsız makina yatık yere yapışık otu yerde bırakabilir, ot sılaj güzel alır yatık otu.)
Sılajı tarladan makinaya taşıma romorkları ekibi .
Paketleri makinadan depoya taşıma kepçesi ve ekibi.
Çukura yada harmana örtü altına depolama maliyet olarak daha ucuz zaman olarak daha hızlı.
Örtü altı slajın da dikkat edilecek husus açılan hava alan yerin çürümeden küflenmeden yedirilmesi .
Bunun içinde öbeğin genişliği önemli çok geniş olursa açılıpta yedirilemeyen yer bozulur.
Paketli sılaj bu yönden avantajlı tabi yukarıda dediğimiz gibi maliyeti önemli
.Benimde aklımda paketli yada paketsiz ot sılaj işi yıl çok yağış gidiyor otların vakti geçiyor.

Horozkentli-Yasar link=topic=75109.msg885557#msg885557 date=1398848901' Alıntı:
kdv ve nakliye dahil 220 ye aldım konyadan denizli çivrile teslim edecekler.
peşinatı vermeden şu telefon numarasını aramanı tavsiye ederim sanırım konyadan bir paketleme makinası almıştı veteriner hekim Abdurahman bey 05058223689

mstafa link=topic=75109.msg885659#msg885659 date=1398870899' Alıntı:
peşinatı vermeden şu telefon numarasını aramanı tavsiye ederim sanırım konyadan bir paketleme makinası almıştı veteriner hekim Abdurahman bey 05058223689
makinayı aldık peşinat verdik gelecek yakında.

Magna Carta link=topic=75109.msg886179#msg886179 date=1398963313' Alıntı:
Bahsettiğiniz makina bunun gibi bişeyse verilen paralara yazık bence.Ne gibi bir sistemi var ki bu makinanın.Sanırım biçilmiş şekildeki otları rulo haline getiriyor ve ondan sonra streç filme sarıp son halini veriyo.

MOFEM MAKİNA MF-800 RULO SİLAJ PAKETLEME MAKİNASI (ILGIN ŞEKER)
500 kg basan paket makinesi 100 bin bunun fiyat gayet normal

Sanırım ilk önce içinde rulo yapıyor balya gibi ip ile yada ile sarıyor aonra streçle çeviriyor kolay bi iş değil para değer. Krone 1290 balya makinesi en son 120 130 bin euroydu bu da yapacağı işe o para değer