Aylık 2500 liraya çalışacak çoban bulamıyor

29.04.2014 - 12:22 | Son Güncelleme: 29.04.2014-12:24

Aylık 2 bin 500 liraya çalışacak çoban bulamıyor
Ankara ' nın Beypazarı ilçesinde 1200 küçükbaş hayvanı bulunan besici, 2 bin 500 lira aylık ücretin yanı sıra barınma ve yemek ihtiyacını karşılayacak olmasına rağmen çoban bulamıyor.

Yüksek ücret ödemesine karşın hayvanlarına bakacak kimse bulamayan Hüseyin Sucuoğlu, yaşadığı sıkıntı nedeniyle gerekirse besiciliği bırakmayı düşünüyor.

Sucuoğlu, 1200 koyunun olduğunu, hayvanları güdecek çoban bulabilmek için Kaymakamlığa bile başvurduğunu söyledi.

Aylık 2 bin 500 lira maaşın yanı sıra barınma ve yemek gibi birçok ihtiyacını karşılayacağını belirtmesine karşın kimsenin çobanlık yapmak istemediğini anlatan Sucuoğlu, 'Şimdilerde herkes masa başı iş istiyor. Eskiden çobanlık çok kıymetliydi ama şimdi bu işi yapacak kimse kalmadığından daha da değerlendi' dedi.

Sucuoğlu, geçmiş yıllarda çobanların da usta çırak ilişkisi içerisinde yetiştiğini vurgulayarak şunları kaydetti: 'Bir çobanın yanında en az iki çırağı olurdu. Şimdi maalesef hayvanları güdecek kimse bulamıyoruz. Bu durumda giderek hayvancılık da çıkmaza girecek. Sürüyü güdecek çoban bulamayınca hayvanları birer birer satarak elimizden çıkartacağız, başka çaremiz kalmıyor. Çalışmak için yabancı uyruklular geliyor ama onların da yasal izinleri yok. Bu nedenle hayvanlarımızı emanet edemiyoruz'

Kaymakamı Mustafa Kaya ' yı da ziyaret ederek çoban bulma konusunda yardım istediğini dile getiren Sucuoğlu, yaptığı tüm girişimlerin sonuçsuz kalmasının sıkıntısını yaşadığını kaydetti.

Ynt: Aylık 2500 liraya çalışacak çoban bulamıyor

09.09.2014 - 11:19 | Son Güncelleme: 09.09.2014-11:23

Milliyet.com.tr »
Ekonomi »
Haber

Kırmızı et üreticileri de sertifikalı çoban istiyor

Kırmızı et üreticileri, küçükbaş hayvan yetiştiricileri için başlatılan sertifikalı çoban istihdamının büyükbaş hayvan yetiştiriciliği için de yaygınlaştırılmasını istiyor. Hayvanlarını uygun zamanlarda çiftliklerin dışına çıkarmak isteyen ancak sertifikalı ve kalifiye çoban bulmakta zorlanan üreticiler, bu statüden faydalanmayı arzu ettiklerini ifade ediyor.

Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği Genel Başkan Yardımcısı Nazif Karabulut, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ' nın küçükbaş hayvan besiciliği yapanlar için sertifikalı çoban istihdam etme imkanı getirmesinin faydalı olduğunu söyledi.

Konya Kırmızı Et Üreticileri Birliği Yönetim Başkanlığı görevini de yürüten Karabulut, Türkiye genelinde yaklaşık 14 milyon büyükbaş hayvan varlığı olduğunu belirterek, yetiştiricilerin özellikle çoban bulmakta zorluk çektiğini vurguladı. Bu sıkıntıyı çeşitli vesilelerle dile getirmeye çalıştıklarını anlatan Karabulut, küçükbaş hayvan yetiştiricilerine sertifikalı çoban istihdamı halinde verilen desteğin kendilerine de sağlanmasını istediklerini belirterek, şöyle konuştu:

'Küçükbaş daha çok sürü yetiştiriciliği olduğu için çoğunlukla dağda otlatılıyor. Tabii, onlarda sıkıntı daha çok çekiliyordu. Büyükbaş besicilikte de çoban konusunda sıkıntı var. Küçükbaş hayvan yetiştiriciliğinde uygulanan çoban istihdamının kırmızı et üreticilerine de sağlanması lazım. Çeşitli toplantılarda biz bunu dile getiriyoruz. Üreticilerle sürekli görüşüyoruz. Sıkıntı çektiklerini iletiyorlar. Bunun giderilmesi için küçükbaş hayvanda yetiştiriciliğindeki sertifikalı çoban uygulamasının biz besicilere de yaygınlaştırılması lazım.'

Çobanlara 2 bin 500 liraya kadar ücret veriliyor

Karabulut, çobanların aldığı ücretlerin düşük olmadığını ancak sertifikalı çobanlıkla statü kazandıklarını ifade ederek, 'Hayvanına ve sayısına göre büyükbaş hayvanda çobanlara verilen ücretler değişiyor. Bin 500 liradan başlıyor. Hayvan sayısı arttıkça da yükseliyor. Sigortaları da yapılan çobanlar şu an itibariyle en düşük olarak bin 500 lira ücret veriliyor. Bu rakam 2 bin veya 2 bin 500 liraya kadar gidiyor. Sertifikalı çoban istihdamının kırmızı et üreticilerine de getirilmesi lazım' diye konuştu.

Çoban teşviki
8 Ekim 2014
Çoban teşviki

GIDA, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın işsizliğin azaltılması ve çobanlığın daha cazip hale gelmesi için başlattığı, ‘Sürü Yönetimi Elemanı Benim Projesi’nde 10 ayda 3 bin 407 kişi eğitim aldı. Bakanlık, bu eğitimi alanları istihdam eden işletmelere 5 bin TL destek verecek.

GIDA, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından 10 ayda 3 bin 407 kişiye sürü yönetimi konusunda eğitim verildiği bildirildi. Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) ve Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) Genel Müdürlüğü ile işsizlerin mesleki niteliklerinin geliştirilmesi ve işsizliğin azaltılmasına yönelik “Sürü Yönetimi Elemanı Benim Projesi” kapsamındaki eğitimlerin sürdürüldüğü belirtildi.

120 SAAT DESTEK

Kursiyerlerin 120 saatlik eğitim aldığı ifade edilen açıklamada, halen sürü yönetimi elemanlığı yapan veya sürü yönetim faaliyetlerini gerçekleştirecek eleman olmaya aday, sosyal güvence kapsamına alınma niteliklerine sahip, okuma ve yazma bilen veya en az ilkokul mezunu olan, bedenen sağlıklı ve eğitim konularına ilgi ve ihtiyaç duyanlar ile küçükbaş hayvan yetiştiriciliği yapan kişilerin eğitim programına katılabildikleri kaydedildi. Açıklamada, Bakanlığın 2013 Kasım-2014 Ağustos dönemini kapsayan 10 ayda toplam 3 bin 407 kişiye sürü yönetimi konusunda eğitim verdiği, eğitimini tamamlayan kursiyerler “Sürü Yönetimi Elemanı” sertifikası aldıkları bilgisine yer verildi.

İŞLETMELERE TEŞVİK

Bakanlığın, sürü yönetimi elemanı sertifikasına sahip kişileri istihdam eden işletmelere de teşvik ödemesi yapacağı bildirilen açıklamada, “Tarımsal destekleme ödemeleri kapsamında, 500 baş ve üzeri küçükbaş hayvan sayısına sahip işletmelere yılbaşından itibaren 5 bin lira sürü yöneticisi istihdamı desteği ödenecek” denildi. İŞKUR’un da eğitime katılan kursiyerlere günlük 20 lira ödeme yaptığı kaydedilen açıklamada, 81 il merkezi ve ilçelerde yapılacak ve 3 yıl boyunca sürecek eğitim programına katılmak isteyenlerin Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı il ve ilçe müdürlüklerine başvurabilecekleri duyuruldu.

EĞİTİM ALANLARI

BAKANLIĞIN koordinatörlüğün-de gerçekleştirilen ve Milli Eğitim Bakanlığının da destek verdiği projeyle kursiyerlere hayvan bakımı ve yetiştiriciliği konularında çeşitli eğitimler verildiği ifade edildi. Proje kapsamında kursiyerler; koyun ağılı ve keçi barınağı kurma, koyun ve keçi ırkını seçme, küçükbaş hayvanların besleme ve bakımını yapabilme, çoğaltabilme, sürüyü bulaşıcı hastalıklara karşı koruyabilme, biyogüvenlik uygulamalarına hakim olma ile sağım yapabilme konularında yetiştiriliyor.

21.11.2014 - 11:46 | Son Güncelleme: 21.11.2014-12:06

Milliyet.com.tr »
Ekonomi »
Haber

Çoban bulamayan işletmeler kapanma noktasına geldi!
Türkiye ' deki önemli hayvancılık merkezlerinden Trakya ' daki işletmeler, çalıştıracak çoban bulmakta sıkıntı yaşıyor. Hayvancılıkla uğraşan birçok kişi, yüksek ücret, sağlık güvencesi ve kalacak yer gibi pek çok hakkı sunmasına rağmen hayvanlarını güdecek çoban bulamıyor.

Kırklareli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkan Yardımcısı Aydın Keskin
, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Trakya Bölgesi ' nde son yıllarda ciddi bir çoban sıkıntısı yaşandığını söyledi. Hayvan besiciliğinin daha çok kırsal bölgelerde yapıldığını ancak çobanlık yapacak kişilerin köylerden şehirlere göç ederek fabrikalarda çalışmayı tercih ettiklerini belirten Keskin, şöyle konuştu:

'İşletme sahipleri birçok imkan sağlamasına rağmen çoban bulamıyor. Sektörde çoban sıkıntısı var. Köyden kente göç nedeniyle çobanlık artık tercih edilmiyor. Çobanlık yapanlar artık fabrikaları tercih ediyor. Şehir ortamı daha cazip geliyor. Trakya ' da yılık 22 bin liradan başlayan ücretlerle çalışacak çoban bulunmuyor. Bakanlık çoban istihdamı konusunda katkılar da sağladı. Katkıdan yararlanabilmesi için çobanların sertifikaya sahip olması gerekiyor. Sıkıntılar tek taraflı değil. Çobanlar da işletme sahipleri de sıkıntıda. Çobanların haklarının güvence altına alınması gerekiyor.'

İşletmeler kapanma noktasına geldi

Edirne Süt Üreticileri Birliği Başkanı Mustafa Suiçmez
ise çobanlık mesleğine talep olmadığı için çok ciddi sıkıntılar yaşandığını dile getirdi. Çobanlar için her türlü imkan sağlanmasına rağmen bölgedeki çiftliklerde çalışacak çoban bulunamadığını ifade eden Suiçmez şunları kaydetti:

'Trakya Bölgesi ' nin genelinde ciddi bir sorun var. Çobanlara sağlanan imkanlar gayet iyi. Zaten şimdiki çiftlikler bundan 30 - 40 sene önceki gibi çiftlikler değil. Modern kalma yerleri var. Elektriği, suyu, banyosu var. Yani bir insanın sosyal anlamda gereksinimi olan bütün ihtiyaçlarına cevap verecek vaziyette kurulmuş çiftlikler. Aldıkları maaşlar da küçümsenecek bir para değil. Asgari ücretin çok çok üzerinde. sigortası da var. Yemesi içmesi ve konaklaması işletme sahibinden olmasına rağmen bu konu çok ciddi anlamda bir sıkıntı. Çoban bulamadığı için yönetimi bırakıp hayvanlarını satan insanlar var. Bu sorunun, bölge ekonomisi ve üretim için çözülmesi gerekiyor.'

Çobana ev verecek

Kırklareli ' nde küçükbaş hayvan besiciliği yapan işletme sahibi Mümtaz İnce ise iki aydır işletmesinde çalışacak çoban bulamadığını söyledi. İşletmesinde çalışacak çobana ev dahi vereceğini belirten İnce, şunları anlattı:

'Sigorta yaptıracağım ve bin 500 lira maaş vereceğim. Kendisi bayram tatilleri ve haftalık tatillerinde kaloriferli evinde oturacak. İlk tercihim evli olması. İşletmemizde internet, elektrik, Jeneratör gibi birçok imkan var. Kentte dahi birçok vatandaş sobalı evde otururken, biz çobanları evine kalorifer sistemi yaptırdık. Amacımız hayvanlara bakan çobanın sıcak bir yuvada kalması. Çoban bulmazsak işletmemizin kapısına kilidi vuracağız. Yapacak çok fazla bir şeyimiz de kalmadı.
'

Benim anlayamadığım nokta şu;

Ermenek ' te, Soma ' da hayatını kaybeden madencilerin aileleri artık hayvancılık yapamadıkları için bu işi yaptıklarını söylediler, orada çalışanların çoğu da doğulu. Acaba bulundukları yerleri mi bırakmak istemiyorlar, Trakya ' a gitmek mi istemiyorlar? Madende çalışmalarındansa hayvancılık yapmaları daha makul değil mi? Üstelik Soma maden işçileri sanırım 1500 TL gibi bir ücrete çalışıyorlardı.

Bir de iş verenlere bakmak lazım tabi ki, çobana ev veriyorum, sigorta veriyorum vs. diyor ama bakalım nasıl davranıyor. Belki de insanların madeni tercih edip, bu işleri tercih etmemelerinin nedeni budur? Trakya ' da koyunculuk yapan arkadaşlara sormak lazım bence, durum gerçekten de böyle mi?

Bizim 150 başlık inek çiftliğimiz var. Çiftliği yaptırırken iki katlı Güneş enerjili banyolu 3 odası bulunan lojman yaptırdık. Çiftlik tam otomatik yemek karma makinesi sıyırıcılar ayrı sağım odası vs vs. Kira elektrik su yok. Düzenli sigortaları yatıyor. Yapacağı iş sabah 2 saat akşam iki saat en fazlada çiftliğin sağı soluyla uğraşır gün içinde. Yani kısacası memurdan daha rahat. Ama bi türlü Dikiş tutmuyorlar bi süre sonra hepsinin burnu Kalkıyor işini aksatmaya Başlıyor değişik havalara giriyorlar hanımlarını durduramıyorlar çıkıp gidiyorlar. Ama fabrikalar da madende afedersiniz ağızlarına ediyorlar gık diyemiyorlar. Yani vel hasıl kelam istediğin kadar iyi davran insanlar ineğe bakmayı kendilerine çoban dedirtmeyi yediremiyorlar cıvıtıyorlR. Halbuki bir canlıya bakmak kadar başka güzel bir şey olabilir mi ? Hele birde teknoloji bu kadar gelişmişken...

mesut_src link=topic=75114.msg938125#msg938125 date=1416580182' Alıntı:
Bizim 150 başlık inek çiftliğimiz var. Çiftliği yaptırırken iki katlı Güneş enerjili banyolu 3 odası bulunan lojman yaptırdık. Çiftlik tam otomatik yemek karma makinesi sıyırıcılar ayrı sağım odası vs vs. Kira elektrik su yok. Düzenli sigortaları yatıyor. Yapacağı iş sabah 2 saat akşam iki saat en fazlada çiftliğin sağı soluyla uğraşır gün içinde. Yani kısacası memurdan daha rahat. Ama bi türlü Dikiş tutmuyorlar bi süre sonra hepsinin burnu Kalkıyor işini aksatmaya Başlıyor değişik havalara giriyorlar hanımlarını durduramıyorlar çıkıp gidiyorlar. Ama fabrikalar da madende afedersiniz ağızlarına ediyorlar gık diyemiyorlar. Yani vel hasıl kelam istediğin kadar iyi davran insanlar ineğe bakmayı kendilerine çoban dedirtmeyi yediremiyorlar cıvıtıyorlR. Halbuki bir canlıya bakmak kadar başka güzel bir şey olabilir mi ? Hele birde teknoloji bu kadar gelişmişken...
Benim Hayvanlar olmasa gelirdim yau ben bakmaya Evde istemezdim Ahırda yatardım yau :D ama 4500 TL +Sigorta isterdim izin de istemez bendensin :D 7/24 /365 emrine girerdim :D

mesut_src link=topic=75114.msg938125#msg938125 date=1416580182' Alıntı:
Ellerine sağlık hocam çok güzel ozetlemissin.
Sanırsın adam bana is buyuruyor. Adamın erzagina kadar destek çıkıyoruz. Ama yok yani hakkında gelemiyoruz 2 ayda bir kapıyı işaret ediyoruz öyle havası diniyor. Ayar Civatasi o adamın . Anlamadigim şekilde yevmiyeye düşkün adam . Düzenli lan herseyin neyin e geriniyon konsolos gibi. Ben bu öğrenci halimle gidince ustumu degostirmedn giriyorum hayvana tarlaya adam nazlaniyor hala