besicilik

herkes besicilik zararlı bir iş diyor kaba yem ürettikten sonra fazla bir zararlı bir iş degil aslında biz süt işindeyiz zararlardayız yem parasını karşılarsa ne mutlu size soruyom abilerim ne kadar karlı bir iş besicilik 5-6 aylı hayvan alsan yogun besleme yapsan yani devamlı önünde yem ve su eksik olmıcak şekilde para bırakır mı acaba bizim engebeli arazilerim var 180 dönüm falan sulu arazilerimizde 30 -40 dönüm bişey sizce ben biz besiye dönmelimiyiz

Ynt: besicilik

çiftci32 link=topic=75132.msg885805#msg885805 date=1398886553' Alıntı:
abi sütçülük besicilik kadar para bırakmaz durmadan yiyor verdigi sütte bak yedirdimiz yeme baksan zararlardasın holstain besliyoruz ama simetalle döncez
Biz süt ağırlıklı hayvancılık yapıyoruz.Bıraktığı paradanda memnunuz tabi bu durum yöreden yöreye değişir.Süt fiyatları yem maliyetleri ineklerin süt verimi hepsi birer etken ama kafa kafaya bile çıksa hem inekçilik hem besicilik bir arada yapılmalı.

bu işin mantıgı sermayeye bakar kardeşim
yani şöyle açıklayayım
eger hayvancılık yapan kişinin parası çoksa
besicilik mantıklı buzagı toplayıp belli bir kiloya getiirp kestirirsin yada satarsın

ama sermaye kısıtlıysa
elineki süt hayvanlarına bakarsın aldııgn süt yeme ve masrafa gider her dogan buzagı kar olur sana

eger işçilik zahmetini düşünmezsen sermayende kısıtlıysa ben herzaman süt hayvanını öneririm
zaten süt hayvanı olan kişinin haliyle besi yapacak hayvanıda olacaktır dogan buzagılar sayesinde

süt hayvancılıgı yapıyorsan anası ölmez
ama besi hayvancılıgı yapıyorsan anası olmaz

Ben kurbanlık yapıyorum 16 tane alaca danam var.
Ekim ayında aldım hala daha bakıyorum uzun vade bakmak şart.
Ama bu şartlarda nasıl para kazanılır bilmem
Arpa buğday yulaf %80 kendim üretiyorum
Ama besi yeminin çuvalı 50 lira. Ekinlerin biçilmesine daha var saman yok
Saman olmuş 10 lira yani dediğim gibi o kadar kolay değil