+ Konuya Cevap Yaz
5 sonuçtan 1 ile 5 arası gösteriliyor
 1. #1

  Üyelik Tarihi
  14 Ocak 2012
  Şehir
  Konya
  Yaş
  42
  Mesajlar
  6,685
  Adı geçen
  11 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Domateste fiyat şoku  Salçalık domateste fiyat tartışması
  AA
  26 Nisan 2014
  Domateste fiyat şoku

  Türkiye ' nin salçalık domates üretiminin yüzde 40 ' ından fazlasını karşılayan Karacabey ve Mustafakemalpaşa ovalarından ürün temin eden salça fabrikaları, 2014 sezonu alım fiyatlarını belirledi. Kilogram başına peşin ödemeli 21 kuruş, yarısı peşin kalanı 2015 yılının ocak ayında ödemeli 22,5-23 kuruş olarak açıklanan fiyatlara, döviz kuru ve girdi maliyetlerinin artmasından yakınan üreticiler tepki gösterdi. Üreticiler, alım fiyatlarının revize edilmesini istedi.

  Karacabey Ziraat Odası Meclis Başkanı Nuri Karaca, Bursa ' nın Karacabey ve Mustafakemalpaşa, İzmir ' in Torbalı ve Bergama, Manisa ' nın Salihli ilçeleriyle Çanakkale ' nin, Marmara ve Ege bölgelerinin salçalık domates üretiminde söz sahibi olduğunu vurguladı.

  Bursa ' daki salçalık domates fidesi ekilen alanların Karacabey ' de 90 bin, Mustafakemalpaşa ' da ise 15-20 bin dekar olduğu bilgisini veren Karaca, ekim için arazilerin hazırlandığını ve fidelerin mayıs ayı başından itibaren toprakla buluşturulacağını belirtti.

  Türkiye genelindeki salçalık domates ihtiyacının karşılanması için 280 bin dekar alanda ekim yapılması ve 2,5-3 milyon ton ürünün elde edilmesi gerektiğini anlatan Karaca, kuraklık yüzünden bazı bölgelerde sıkıntı yaşanabileceğine dikkati çekti.

  Karacabey ve Mustafakemalpaşa ovalarında, salçalık domates hasadının yapılacağı ağustos ve eylül aylarına kadar su sorunu olmadığını ifade eden Karaca, diğer bölgelerde, özellikle Ege Bölgesi ' nde ciddi su sıkıntısı beklendiğini söyledi. Bu bölgelerde, sulama yapamayacağı için ekim yapmaktan vazgeçen üreticiler bile olduğuna değinen Karaca, bu nedenlerle salçalık domates rekoltesinde düşüş yaşanabileceğini dile getirdi.

  'MALİYETLERİN KABARACAĞI ŞİMDİDEN BELLİ'
  İlçede kurulu fabrikaların bu sezona ilişkin fiyatlarını tespit ettiğini aktaran Karaca, salçalık domateste kilogram başına alım fiyatlarının peşin ödemeli 21 kuruş, yarısı peşin diğer yarısı 2015 ' in ocak ayında ödemeli 22,5-23 kuruş olduğunu söyledi.

  Üreticinin kilogram bazında fiyat beklentisinin, 30 kuruş ve üzeri olduğuna işaret eden Karaca, şöyle konuştu:

  'Girdi fiyatları yüzde 30 ' lar civarında arttı. Maliyetlerin kabaracağı şimdiden belli. Şu anki fiyatlar ancak maliyetleri karşılayacak düzeydedir. Para kazanmamız için olması gereken fiyat en az 30 kuruş civarıdır. Açıklanan fiyatların gözden geçirilmesi, revize edilmesi ve yukarı çekilmesi gerekmektedir. Ayrıca elde edilen salçanın yüzde 80 ' i ihraç ediliyor. Döviz kuru da arttı. Bu da fabrikalara ve ihracatçılara avantaj getirmektedir. Dünyada ve Türkiye ' de salça stokları neredeyse sıfıra yakın olması da salça sektöründe iyi bir sezon yaşanacağını gösteriyor. Bu sene, ancak yeni sezona yetişecek kadar salça var. Bunların mutlaka domates üreticisine de olumlu yansıması gerekir.'

  Karaca, salça fabrikalarının bu sene alt ve üst gübresiyle domates fidesi ve ton başına 30 lira avans verdiğini, bu uygulamanın ise çiftçiler tarafından olumlu karşılandığını sözlerine ekledi.

 2. #2

  Üyelik Tarihi
  26 Ocak 2014
  Şehir
  konya
  Yaş
  25
  Mesajlar
  409
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Domateste fiyat şoku  biz bostanlarımıza akiyoruz ama alacak olan sıkıntıya girer allah tan hayırlısı

 3. #3

  Üyelik Tarihi
  14 Ocak 2012
  Şehir
  Konya
  Yaş
  42
  Mesajlar
  6,685
  Adı geçen
  11 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Domateste fiyat şoku  Yazın domates daha pahalı olacak
  Mehmet ÇINAR/ANTALYA-DHA
  8 Mayıs 2014
  Domateste kötü haber geldi

  TÜRKİYE’de domates üreticisinin 2009 ve 2010 yıllarında büyük ekonomik kaybına yol açan Tuta Absoluta (domates güvesi) zararlısı yeniden ortaya çıktı. Örtüaltında ürünün kolay korunabildiği, açık üretimde ise bunun çok zor olduğu, bu nedenle domatesin yazın daha pahalı olacağı kaydedildi.

  Antalya Ticaret Borsası’nın Sektörel Analiz Toplantısı’nın bu haftaki konusu, Türkiye’de bir dönem domates üretiminde büyük zararlara yol açan Tuta Absoluta zararlısının yeniden ortaya çıkması ve hızla yayılması oldu. Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, Türkiye’de ilk olarak 2009’da Antalya’nın Kaş İlçesi’nde rastlanılan Tuta Absoluta zararlısının domates ihracatında o dönem büyük ekonomik kayıplara yol açtığını hatırlattı.

  Bu zararlının, bugün yeniden üreticinin en önemli sorunu olduğunu söyleyen Ali Çandır, zararlının sıcak havada çok daha hızlı ürediği ve yayıldığına dikkat çekerek, yaz döneminde tarla üretimlerinde büyük sorunlar yaşanmaması için ilgili tüm tarafları biraraya getirdiklerini kaydetti.

  ORTADAN KALDIRILMASI MÜMKÜN DEĞİL

  Bu zararlının artık ülkemizde yerleşmiş durumda ve tamamen ortadan kaldırılabileceği görüşüne katılmanın mümkün olmadığını belirten Akdeniz Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Fatih Dağlı, 'Mücadele önlemlerinin alınması lazım. Zaman zaman ihracatta sıkıntılar yaşanıyor. Karantina kanunu gereği bizim Tutalı ürün göndermememiz ve almamamız gerekiyor' dedi.

  YAZ GELDİ TEHLİKE BÜYÜDÜ

  Bu yıl domateste Tuta’nın hiç kaybolmadığını söyleyen Zirai Karantina Müdürlüğü’nden İnspektör Necdet Kandemir, kış mevsiminin ılıman geçmesinin Tuta Absoluta’nın seviyesini azaltmadığını kaydetti. İhracat için yapılan kontrollerde her gün Tuta’lı ürün bulduklarını belirten Kandemir, 'Bu durumda ihracata izin vermiyoruz. Tuta Rusya ve hemen hemen tüm ülkelerin karantina listesinde. Biz bir TIR’da ürünün yüzde 2’sini kontrol edebiliyoruz. İhracata gittikten sonra bir de orada kontrolden geçiyor ve yine karşılaşılan TIR’lar oluyor. Bu durumda o TIR’daki ürünler imha ediliyor. 15 Nisan’dan itibaren Tuta’lı ürün seviyesi biraz yükselişe geçti ve hem üretici hem ihracatçı için tehdit oluşturuyor. Tuta kesinlikle var ve minimuma indirmemiz lazım. Meyvede larva olarak görülüyor' diye konuştu.

  ERKEK KELEBEKLER YAKALANIP ÜREME ENGELLENİYOR

  2009’daki ilk tespitten sonra Bakanlık olarak entegre mücadele çalışmaları başlatıldığını belirten Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’nden Bitki Koruma Şube Müdürü Mehmet Şen, havalanın ısınmasıyla birlikte kelebek çıkışlarını takip ettiklerini, bu kelebeklerin domates üzerine yumurta bırakmadan neler yapılması gerektiği yönünde çiftçi eğitimlerinin sürdüğünü, dünyada bu zararlıya karşı mücadele olduğunu, ama kimsenin yok edemediğini söyledi. Zararlının ekonomik zarar eşiğinin altında tutulmaya çalışıldığını anlatan Şen, 'Feromon tuzaklar, kitlesel mücadele, örtüaltı ve domates üretimi yaygın bölgelerde erkek kelebekler yakalanarak, çiftleşme ve dişilerin de yumurta bırakmalarının engellenmesi yönünde çalışmalar sürdürülüyor' dedi.

  Tek başına kimyasal ilaçla mücadelenin yeterli olmadığı ve son çare olarak önerildiğine dikkat çeken Şen, 'Entegre mücadele sürdürülmeli, aksi takdirde yarın çok geç olabilir' dedi.

  Mehmet Şen, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın, Tuta Absoluta ile mücadelede destek miktarlarını feromon tuzaklarda dekar başına 110 TL’ye, biyolojik mücadelede de 350 TL’ye yükselttiğini açıkladı.

  YAZ DOMATESİ PAHALI OLACAK

  Üreticinin 2009’dan beri bu konuda büyük sorun yaşadığını belirten ihracatçı Fatih Ekinci, 'Tuta’lı domatesi ihracata gönderemiyoruz, iç pazarda da marketler almıyor. Pazara giden domatesi de tüketici almıyor. Tuta’nın insan sağlığına zararı yok, ama kimse kurtlu domates yemek istemiyor. Yaz döneminde domates daha ucuz olması gerekirken, artık yazlık domatesin ucuz olacağını aklımızdan çıkarmalıyız. Örtüaltında ürün daha kolay korunabiliyor, ancak açık üretimde çok zor ve bu yüzden domates fiyatları kışın daha ucuz, yazın daha pahalı olacak. Kış üretiminin yüzde 30’a yakınında Tuta sorunu yaşandığını düşünüyoruz. Sıcaklarla birlikte hızla artıyor' diye konuştu.

 4. #4

  Üyelik Tarihi
  14 Ocak 2012
  Şehir
  Konya
  Yaş
  42
  Mesajlar
  6,685
  Adı geçen
  11 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Domateste fiyat şoku  Domates fiyatı dip yaptı
  Cihan KAYA / MUĞLA
  24 Mayıs 2014

  Bakın 1 liraya kaç kilo aldılar

  Muğla ' nın ortaca ilçesinde domatesin kilogram fiyatı 10 kuruşa kadar düştü. İstanbul Hal ' inde şu an domatesin kilogramı 1.5 ila 2 lira arasında satılıyor.

  Muğla’dan Rusya başta olmak üzere Polonya, Bulgaristan, Ukrayna, Irak, Moldova ve Romanya gibi ülkelere yapılan ihracatta bu yıl düşüş oldu. Domatesin ihraç edilemeyerek iç piyasaya sunulması üzerine, pazarda ürün fazlalığı yaşandı. İç piyasada arz fazlalığının etkisiyle domatesin haldeki kilogram fiyatı 10 kuruşa kadar düştü. Ortaca Ziraat Odası Başkanı Salim Çöllü, fiyatlardaki düşüş nedeniyle üreticilerin domatesi salça fabrikalarına göndermeyi tercih ettiklerini söyledi. Salça fabrikalarına giden domatesin kasasının ise 1 liradan satışa sunulduğunu vurgulayan Çöllü, fiyatlardaki düşüşün engellenmesi için çiftçilerin planlı üretim yapması gerektiğini bildirdi. Çöllü üreticileri yeni kuracakları birlik çatısı altında toplanmaya davet etti.  ÜRETİCİ DERTLİ

  Karaburun Mahallesi’nde domates üretimi yapan Adem Özden, yılın bu döneminde domates fiyatlarının bu kadar düşmemesi gerektiğini söyleyerek iç piyasada 20 ila 30 kuruş arasında değer bulan domatesi, kasası 1 liradan salça fabrikalarına gönderdiklerini anlattı. Çiftçilerden Doğan Aydın domates fiyatlarının birden düştüğünü hatırlatarak fidan ve ilaç giderleri ile emeklerinin karşılığını alamadıklarını açıkladı. Aydın 'Domates para etmeyince seradaki fidanları üzerindeki ürünleri ile söktük. İçimiz yanıyor. Hükümet sesimizi duymuyor. Ne olacak çiftçinin hali?' diye konuştu.

  Hal Komisyoncuları Başkanı Sedai Duran ise ihracatın az olması ve üretimin fazla gelmesinin domates fiyatının düşmesine neden olduğunu bildirdi. Duran, 'Bu yıl domatesin fiyatı önceki yıllara göre yaklaşık bir ay erken düştü. Üreticiler talep görmeyen domatesi, kasası 1 liradan salça fabrikalarına gönderiyor. Günde 10 - 15 TIR salçalık domates ilçeden çıkıyor. Antalya’dan sonra en çok domates üretilen yerlerden Fethiye ve Seydikemer ilçelerinde ise domatesin 20 kilogramlık kasası 1.5 - 2 liradan satışa sunuluyor' dedi.

 5. #5

  Üyelik Tarihi
  14 Ocak 2012
  Şehir
  Konya
  Yaş
  42
  Mesajlar
  6,685
  Adı geçen
  11 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Domateste fiyat şoku
+ Konuya Cevap Yaz

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Domateste Çiçek Burnu Çürüklüğü
  Konu Sahibi Ali Dmr Forum Domates
  Cevap: 12
  Son Mesaj : 08.Ağustos.2015, 14:38
 2. Yer Domateste Sıra Arasını Kaç cm Yapıyorsunuz?
  Konu Sahibi Ali Dmr Forum Domates
  Cevap: 4
  Son Mesaj : 02.Haziran.2015, 21:56
 3. Domateste Yine o hastalık!
  Konu Sahibi Hermiyas Forum Domates
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 15.Mayıs.2014, 17:11
 4. Kiracıya temmuz şoku
  Konu Sahibi Hermiyas Forum Çiftçi Muhabbetleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 19.Ocak.2014, 09:37
 5. Domateste kaolin kullanıldı
  Konu Sahibi köylü Forum Tarım ve Hayvancılık Haberleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 09.Ağustos.2011, 18:12

Arama Motoru Etiketleri

traktör, tarım, çiftçilik, tarım makineleri, tarım aletleri SEO Blog

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Var
 •  
Yukarı Çık
Hakkımızda
TrakKulüp, Türkiye'nin en büyük çiftçi paylaşım sitesidir. Sitemizde traktörler, biçerdöverler, tarım makineleri, tarım aletleri, çiftçilik, tarım ve hayvancılık ile ilgili 1.000.000'dan fazla mesaj bulunmaktadır.

62.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Bizi Takip Edin
trakkulup@trakkulup.net
DMCA.com Protection Status