+ Konuya Cevap Yaz
10 sonuçtan 1 ile 10 arası gösteriliyor
 1. #1
  Ağır Abi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  28 Aralık 2007
  Şehir
  Isparta
  Yaş
  29
  Mesajlar
  22,633
  Adı geçen
  6 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Saman krizi kapıda,ithalat gündemde  [size=12pt]
  Saman krizi kapıda,ithalat gündemde

  Türkiye tarımda bir çok felaketi üst üste yaşıyor. Sonbaharda ve kışın yağışların normalin çok altında seyretmesi nedeniyle kuraklık yaşanırken, Mart ayı sonunda yaşanan don felaketi kayısı, fındık ve meyvecilikte başta olmak üzere özellikle meyvecilikte büyük hasara neden oldu. Nisan’ın son günleri ise ülkenin değişik bölgelerinde aşırı yağış ve dolu nedeniyle yine tarım alanları büyük zarar gördü.


  Saman krizi kapıda

  Kuraklık nedeniyle özellikle İç Anadolu, Trakya, Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da hububat ürünlerinde meydana gelen zarar nedeniyle hayvancılık sektörü de olumsuz etkilenecek. İki yıl önce yaşanan saman krizi bir kez daha kapıda. Türkiye iki yıl aradan sonra yine saman ithal etmek zorunda kalabilir.


  Hasar tespiti yapılıyor


  Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ilçe bazında hasar tespit çalışmalarını Tarsim-Tarım Sigortaları Havuzu ile birlikte sürdürüyor. Tarım Reformu Genel Müdürü Gürsel Küsek, kayısıda hasarın yüzde 90 civarında, fındıkta yüzde 50 seviyelerinde olduğunu, diğer ürünlerde ise hasar tespitlerinin hasat dönemine kadar tamamlanacağını söyledi.

  Ali Ekber YILDIRIM
  İZMİR- Tarım sektöründe çok az görülecek bir sezon yaşanıyor. Kuraklık, don, dolu, fırtına, hayvan hastalıkları gibi bir çok felaket üst üste geldi. Sonbahar ve kış aylarında yağışların normalin çok altında seyretmesi, kar yağışının olmaması nedeniyle özellikle buğday ve diğer hububat ürünlerinde üretim kaybına neden oldu. Hububattaki üretim kaybının yüzde 20′ler seviyesinde olacağı tahmin ediliyor. Geçen yıl 22.5 milyon ton olan buğday rekoltesinin bu sene 18 milyon tona kadar gerilemesi bekleniyor.
  Kuraklık için hasar tespit çalışmaları sürerken 29-30 ve 31 Mart tarihlerinde yaşanan don felaketi fındık, kayısı, elma, üzüm, Antep fıstığı ve pek çok üründe büyük zarara neden oldu. Kayısıda yüzde 90, fındıkta en az yüzde 50, Ege’de üzümde yüzde 25 oranında hasar meydana geldiği tahmin ediliyor. Nisan ayının sonunda 28 Nisan’da ise bu kez dolu yağışı nedeniyle İzmir Kemalpaşa’da kiraz, Muğla’da ise seralar büyük hasar gördü. Aynı günlerde Güneydoğu’da hayvanlarda “Afrika Hastalığı” alarmı geldi. Bölgede hayvan hareketleri yasaklanırken özellikle Suriye kaynaklı hastalığın tedavisi için çalışmalar sürdürülüyor.


  Kuraklık tehlikesi sürüyor  Bundan sonra yağışlar normal seviyede gerçekleşse bile özellikle buğday ve diğer hububat ürünlerinde yüzde 20′nin üzerinde bir verim kaybına neden olacağı tahmin ediliyor. Mayıs ayındaki yağışlara ve yaz aylarının aşırı sıcak geçmesine bağlı olarak kuraklığın tarıma etkilerinin beklenenden daha yüksek olması endişesi yaşanıyor. Hububat ürünlerindeki kaybın, saman üretiminin azalmasına ve yeni bir krizin yaşanmasına neden olması bekleniyor. Özellikle İç Anadolu, Trakya, Doğu ve Güneydoğu’da kuraklığa bağlı olarak hububatta üretimin azalması ile saman üretimindeki büyük düşüş hayvancılık sektöründe endişeyle izleniyor.  Saman ithalatı gündemde  Saman üretimindeki düşüşe bağlı olarak 2012′de olduğu gibi ithalatın yeniden gündeme gelmesi bekleniyor. Hayvancılık işletmelerinden bazıları bu krizi görerek 2013 ürünü saman almaya başladı. Bunun etkisi ile saman fiyatı artı. Samanın kilosu 25 kuruştan 37 kuruşa yükseldi.
  Aksaray ve yöresinde yonca başta olmak üzere kaba yem üretimi, ticareti ve ihracatı yapan Uzunoba Tarım’ın Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Örkçü, geçen yıla göre yonca üretiminde artış olduğunu ancak saman ile ilgili ciddi sorun yaşanacağını söyledi. İç Anadolu’da hububatta yüzde 70′lere varan oranda kayıp olduğunu ileri süren Mesut Örkçü DÜNYA’ya şu bilgileri verdi: “Yonca derin kuyu suyu ile sulandığı için üretimde,verimde herhangi bir sorun yok. Kuraklıktan etkilenmedi. Hatta üretim bir miktar arttı. Biz aynı zamanda yonca tohumu satıyoruz. Bu nedenle piyasayı yakından izliyoruz. Güneydoğu Anadolu’ya özellikle Şanlıurfa ve Diyarbakır’a çok tohum satıldı. Bu nedenle yonca da sorun yaşanmaz. Fakat hububatta büyük sorun var. Özellikle samanda iki yıl önceki gibi kriz yaşanacak. Bunu fark eden büyük hayvancılık işletmelerinden bazıları saman ihtiyacını aldı. Bazıları da şu günlerde 2013′ten kalan samanı almaya çalışıyor. Bu nedenle 2013 mahsulü samanın kilosu 25 kuruştan 37 kuruşa kadar çıktı. Önümüzdeki günlerde hububat hasadı başladıktan sonra bu fiyatın düşmesi değil daha da artması bekleniyor. Piyasanın 40 kuruştan açılması ve kışın 60 kuruşa kadar çıkması tahmin ediliyor. Daha şimdiden hayvancılıkta bir panik havası var. Bu panik havası sadece samanın değil, yonca ve diğer kaba yemlerin de fiyatını artırır. Geçen sene tonu 460 lira olan yonca, şu günlerde ilk biçimi kantar teslimi 480 liradan açıldı. Üreticilerle konuşuyoruz bir çoğu saman satmayı düşünmüyor. Kışın saman fiyatının artacağı beklentisi var. Muhtemelen yine ithalat gündeme gelecek. Burada binlerce dönüm arazi boş dururken ithalat yapılması tabii çok üzücü. Kaba yem sorununa kalıcı çözüm bulunması için üretimin planlanması ve uzun vadeli bir politikaya ihtiyaç var.”


  Fındık ithalatı ilk kez gündemde


  Mart ayı sonunda yaşanan don felaketinin en çok zarar verdiği iki üründen birisi Malatya’da yaygın olarak üretilen kayısı, diğeri de Karadeniz Bölgesi’nin en önemli ürünü fındık. Her iki üründe Türkiye’nin geleneksel ihraç ürünü. Bu nedenle sadece üretici değil, ürünü alan tüccardan sanayiciye, ihracatçıdan yurt dışındaki alıcıya kadar zincirde yer alan tüm kesimler olumsuz etkileniyor. Türkiye’nin ortalama yıllık 600-700 bin ton kabuklu fındık üretimi don felaketi nedeniyle rekoltenin yüzde 50 kayıpla 300-350 bin tona gerileyeceği tahmin ediliyor. Don felaketinin yarattığı zarar, kabuklu fındık fiyatında yüzde 100′e varan oranda artışa neden oldu. Mart ayı başlarında kilosu 4.5 lira civarında olan kabuklu fındık 10 liranın üzerine çıktı. İhracatçılar taahhütlerini yerine getirebilmek için ilk kez fındık ithalatını gündeme getirdi. Dünya üretiminin yüzde 70′ini gerçekleştiren Türkiye’nin fındık ithal edebileceği tek pazar Azerbaycan ve Gürcistan. Fakat bu ülkelerdeki fındığın kalitesi tartışılıyor.


  Kayısıda kayıp yüzde 90


  Don felaketinin en çok hasar verdiği ürün ise kayısı oldu. Yüzde 90 oranında zarar gören kayısıda da fındıkta olduğu gibi 2013 ürünü büyük değer kazandı. Kuru kayısıda ürünün çok olduğu yıllarda hayvanlara yem olarak verilen ve “hurda” olarak nitelendirilen kayısının tonu 300 liradan 5 bin liraya kadar çıktı. Kaliteli normal standartlardaki kayısının tonu ise 50 bin liraya kadar yükseldi. İhracatçılar taahhütlerini yerine getirebilmek için eski ürüne yönelmesi fiyatı artırdı.


  Dolu kirazı ve seraları vurdu


  28 Nisan’da sadece 5-10 dakika etkili olan dolu yağışı İzmir’in Kemalpaşa İlçesi’nde hasada kısa süre kala büyük zarara neden oldu. Dolu yağışı, Kemalpaşa’nın yanı sıra Isparta’nın Uluborlu, Aydın’ın Efeler ve İncirliova ilçelerinde kiraz, şeftali, kayısı, erik, kestane, ceviz bahçelerini ve bağ alanlarını, Muğla’nın Fethiye ve Seydikemer ilçelerinde seraları, meyve ağaçlarını ve zeytinliklere zarar verdi.
  Elmada zarar var, şeftali ve vişne iyi
  Meyve Suyu Endüstrisi Derneği Genel Sekreteri Ebru Akdağ, kayısıda yaşanan zararın boyutunun çok yüksek olduğunu ve üretimin yüzde 90 oranında azalacağını belirterek DÜNYA’ya şu bilgileri verdi: “Şeftali, ile ilgili büyük bir sorun görünmüyor. Vişne de Mayıs ayının son haftasına kadar beklemekte yarar var.Elma da ise kayısıdan sonra en çok zarar gören meyve olarak görünüyor. Özellikle don felaketi nedeniyle Karaman, Tokat, Amasya bölgelerinde zarar var. Bursa ve Çivril bölgesi ise iyi görünüyor. Daha net bir bilgi için Haziran’ı beklemek gerekiyor.”

  Bakanlık ve Tarsim hasar tespiti yapıyor


  Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarım Reformu Genel Müdürü Dr.Gürsel Küsek, uzaktan algılama ile hasar tespiti yapmanın çok zor olduğunu belirterek: “Bu sistemde biz o parselde buğday veya başka bir ürün olup olmadığını görebiliyoruz. Ancak, hasarı tespit etmek zor. Bakanlık olarak Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM) ile birlikte ilçe bazında hasar tespiti yapıyoruz. Malatya’da kayısı için hasar tespiti büyük oranda tamamlandı. Yüzde 90 oranında bir don zararı görünüyor. Fındıkta tespit büyük ölçüde devam ediyor. Batı Karadeniz Bölgesi’nde hasar çok yok. Ancak özellikle Ordu’da Doğu Karadeniz’de yüzde 50 seviyesinde bir kayıptan söz edilebilir. Ordu’da 250 rakımın altındaki yerlerde durum iyi. Fakat rakım yükseldikçe hasar büyüyor. İzmir Kemalpaşa’da ise kirazda bir dolu hasarı var. Ama bu yeni bir gelişme, hasar tespiti orada da yapılacak. Diğer meyve ve ürünlerde ise hasar tespiti hasat dönemine yakın tamamlanacak ve net bir tablo ortaya çıkacak” dedi.


  Herkes 60 ilin içinde olmak istiyor


  Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde yaptığı konuşmada kuraklık, don ve diğer doğal afetlerle ilgili hasar tespit çalışmaları yaptıklarını ve 60 ilin bu kapsamda değerlendirildiğini açıkladı. Hasar tespit çalışmaları tamamlandıktan sonra zararı yüzde 30′un üzerinde olduğu saptanan üreticilerin Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri borcunun ertelenmesi bekleniyor. Ayrıca zarar gören çiftçilerden sigorta yaptıranların zararları Tarsim tarafından karşılanırken, sigorta yaptırmayanların zararının nasıl karşılanacağı, alınacak önlemlerle ilgili kesinleşmiş bir karar henüz yok. Bakan Mehdi Eker’in açıklamasından sonra bir çok ilde üretici örgütleri ve milletvekilleri de harekete geçerek afet kapsamındaki 60 ilin içinde yer almak için çaba gösteriyor.


  TZOB: “Borçlar ertelensin”
  Türkiye Ziraat Odaları Birliği Başkanı Şemsi Bayraktar, tarımsal üretimde ürün hasat edilinceye kadar riskin devam ettiğini Mayıs’ta yağışları özellikle hububatta rekolteyi çok önemli oranda etkileyeceğini fakat, don ve dolu zararının telafisinin mümkün olmadığını söyledi. Üretimin sonraki yıllarda sürdürülebilirliğinin sağlanması açısından, üreticilerin Ziraat Bankası, özel bankalar, Tarım Kredi Kooperatifleri, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) prim borçları ile elektrik borçları faizsiz olarak ertelenmesini isteyen Bayraktar: “Yeni kredi kullanımında kolaylık sağlanmalıdır. Kuraklık riski Tarım Sigortaları kapsamına alınmalıdır. Kuraklık riskinin Tarım Sigortaları kapsamına alınmaması durumunda 2090 Sayılı afetlerden zarar gören çiftçilere yardım içeren Kanun, işler hale getirilmelidir” dedi
  [/size]

 2. #2
  ParaMiliter - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  07 Şubat 2014
  Şehir
  %100 Türk
  Yaş
  35
  Mesajlar
  553
  Adı geçen
  1 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Saman krizi kapıda,ithalat gündemde  Trakyada şu anda durum gayet iyi...
  buğdayların boyu 1,5 metre...
  sulama gibi oldu....
  her gün yağmur atıştırıyor.

  çok yağmurdan kökboğan ve pas hastalığı yaptı.
  çoğu kişi ilaçlamasını yapıyor...

  gördüğüm bildiğim herkes saman balyası depolama peşinde.

  bence trakyada böyle bir sıkıntı olmaz...

 3. #3

  Üyelik Tarihi
  25 Temmuz 2008
  Şehir
  Kırklareli
  Yaş
  38
  Mesajlar
  4,815
  Adı geçen
  8 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Saman krizi kapıda,ithalat gündemde  Trakyada saman sıkınıtı olmayacağı görünüyor , Trakyadaki samanı alıp anadoluya götüren tüccarlkar olaiblir yine bu sene , birkaç sezon önce büyük balyalar haline getirip tırlar ile epeyce sevk yapılmıştı.

 4. #4

  Üyelik Tarihi
  04 Temmuz 2012
  Şehir
  kırıkkale
  Mesajlar
  422
  Adı geçen
  2 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Saman krizi kapıda,ithalat gündemde  tarlada 5 liradan başlar temmuzun ilk haftası konyaya biçer girdiğinde sap olmazsa 8-10 lira arasına çıkar. trakyadan anadoluya nakliye çok tutuyor. inşallah sap çok olur tırmık fln uğraşmayız herkes kazanır makineyede bizede yazık oluyor.

 5. #5

  Üyelik Tarihi
  03 Nisan 2011
  Şehir
  kırklareli Babaeski Mutlu Köyü
  Yaş
  36
  Mesajlar
  2,663
  Adı geçen
  1 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Saman krizi kapıda,ithalat gündemde  bu sene buğday biçimi sıkıntılı olacak gibi duruyor.buğdaylar bölgemizde boylu ve sık vede meteoroloji haziranda yağışlı geçecek diyor hayırlısı bakalım

 6. #6

  Üyelik Tarihi
  18 Mayıs 2009
  Şehir
  Denizli
  Yaş
  39
  Mesajlar
  6,623
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Saman krizi kapıda,ithalat gündemde  saman zaten vasıfsız bir hayvan yemi.mısır silajı ekmeliyiz bol bol.

 7. #7

  Üyelik Tarihi
  24 Aralık 2007
  Şehir
  Kırklareli
  Yaş
  32
  Mesajlar
  4,177
  Adı geçen
  1 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Saman krizi kapıda,ithalat gündemde  Suan trakyada cok yogun sekilde saman araniyor, piyasa 5 lira. Alip stok yaparlar heralde. Yaza saman ucar

 8. #8

  Üyelik Tarihi
  03 Nisan 2011
  Şehir
  kırklareli Babaeski Mutlu Köyü
  Yaş
  36
  Mesajlar
  2,663
  Adı geçen
  1 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Saman krizi kapıda,ithalat gündemde  Alıntı GÜRKAN link=topic=75173.msg886629#msg886629 date=1399050064 Nickli Üyeden Alıntı
  Suan trakyada cok yogun sekilde saman araniyor, piyasa 5 lira. Alip stok yaparlar heralde. Yaza saman ucar
  5 lira derken balyasımı 5 lira hocam bence ucuz.ama bağlama ve nakliye masrafı alıcıya aitse o zaman fiyat iyi

 9. #9

  Üyelik Tarihi
  24 Aralık 2007
  Şehir
  Kırklareli
  Yaş
  32
  Mesajlar
  4,177
  Adı geçen
  1 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Saman krizi kapıda,ithalat gündemde  Alıntı umutmalkoc link=topic=75173.msg886632#msg886632 date=1399050285 Nickli Üyeden Alıntı
  5 lira derken balyasımı 5 lira hocam bence ucuz.ama bağlama ve nakliye masrafı alıcıya aitse o zaman fiyat iyi
  Hocam suan depodan 5 liraya aliyorlar. Yukleme nakliye aliciya ait

 10. #10

  Üyelik Tarihi
  03 Nisan 2011
  Şehir
  kırklareli Babaeski Mutlu Köyü
  Yaş
  36
  Mesajlar
  2,663
  Adı geçen
  1 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Saman krizi kapıda,ithalat gündemde  Alıntı GÜRKAN link=topic=75173.msg886635#msg886635 date=1399050396 Nickli Üyeden Alıntı
  Hocam suan depodan 5 liraya aliyorlar. Yukleme nakliye aliciya ait
  fazla bişey artmamış yazın ben 4liraya vermiştim tanesini.bağlama ve nakliye bana ait değildi

+ Konuya Cevap Yaz

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. ithalat kapıda (CNN TÜRK'ÜN HABERİ)
  Konu Sahibi kingmania Forum Süt Hayvanclığı
  Cevap: 10
  Son Mesaj : 21.Ağustos.2012, 12:28
 2. saman krizi kapıda .basın el attı konuya
  Konu Sahibi köylü Forum Muhabbet - Geyik
  Cevap: 34
  Son Mesaj : 25.Temmuz.2012, 14:23
 3. Süt krizi kapıda
  Konu Sahibi Ağır Abi Forum Süt Hayvanclığı
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 09.Nisan.2011, 20:35
 4. Süt krizi kapıda…
  Konu Sahibi Ağır Abi Forum Süt Hayvanclığı
  Cevap: 4
  Son Mesaj : 04.Ekim.2010, 09:28
 5. Et krizi kapıda
  Konu Sahibi Ağır Abi Forum Süt Hayvanclığı
  Cevap: 12
  Son Mesaj : 17.Eylül.2009, 20:19

Arama Motoru Etiketleri

traktör, tarım, çiftçilik, tarım makineleri, tarım aletleri SEO Blog

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Var
 •  
Yukarı Çık
Hakkımızda
TrakKulüp, Türkiye'nin en büyük çiftçi paylaşım sitesidir. Sitemizde traktörler, biçerdöverler, tarım makineleri, tarım aletleri, çiftçilik, tarım ve hayvancılık ile ilgili 1.000.000'dan fazla mesaj bulunmaktadır.

62.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Bizi Takip Edin
trakkulup@trakkulup.net
DMCA.com Protection Status