Trakya birlik aycicek fark odemesi

Trakya birligin keyfi gelmis, bugun toplanti yapmışlar, sonrasi ton basina 50 lira fark odemesine karar vermisler. Odemeler 6.5.2014 tarihinden itibaren yapilacak.

Aycicegini ektik, bictik, sattik. Yenisini ektik, cikti buyuyor.

Diger yandan Konya seker 29 aralikta ton basina 90 lira fark odeme yapmışti, aycicegini de Türkiye ortalamasinin yuzde 20 uzeri fiyata almisti.

Aycicegi ambari trakyada, Trakya Birlik, gun gectikce kendi sonunu hazırlıyor. Gunden gune bir ciftci birligi olmaktan cok, koltuk sevdalisi, siyasi egilimleri olan bir sirket haline gelmektedir.

Ynt: Trakya birlik aycicek fark odemesi

Çok yazık oldu be abi. Bi gün bu birliğin sonu gelecek. Biz de artık hadi birlik kazansın diye minimim kota kadar dokuyoruz da. Yazık günah artık. Her sene keyfi olarak toplanti bahanesiyle ciftciden aldıkları kesintilerle delegelere yedirip icirip oy kullandiriyolar.sonra da biz şu kadar ciro yaptık böyle yeni tesis kurduk diye boburleniyolar.

GÜRKAN link=topic=75188.msg886615#msg886615 date=1399048733' Alıntı:
Hocam haklisin, sinirden gozum dondu, 50 net gecer gibi dusundum. Bunlarda da kesinti oluyordu degil mi. ?
kesinti oluyor hocam malesef.ama yazık gerçekten bu kadarda korktuklarını belli etmeselerdi.yaz geliyor çiftçi ürün getirmeyecek diye acele ile hareket ediyorlar.bakalım yaza taban pardon avans fiyatı olarak ne verecekler şimdiden çok merak ediyorum

geçen sene, 35-40 yıldır Trakya Birliğe üye olan ve ayçiçeği döken birisi hesap kitap yapıp ayrıldı.
Trakya Birlik 4-5 bin TL bir para vermiş o kadar.
adam belki bu kadar sene içinde 350 ton ayçiçeği dökmüş ve ayrılırken verilen para bu kadarcık.
Trakya çiftçisinin sırtından para kazanıyorlar resmen.
çiftçiden yana değil, sanayiciden yana, sermayeden yana tavır alıyorlar.
Trakya Birlik yönetiminin zaten işi gücü siyaset, milletvekili olmak için partilere oynuyorlar...
nasıl olsa çiftçinin başka yere vereceği yok...
rekabet yok...
yağın tenekesi kaç TL olmuş ama ayçiçeği hep aynı.
2 ihtimal var.
1- Ayçiçeğini ucuza topluyor, üretiyor, yağını pahalıya satıyor, kar elde ediyor, ama çiftçi ile bu karı paylaşmıyor.
2- Ayçiçeğini ucuza topluyor, üretiyor, ucuza satıyor. Yağ piyasasını düşürüyor. şehirliler de ucuza yesin diye... bizim sırtımızdan piyasa dengeliyor. belki de hükümet böyle istiyor. ordaki başkanlarda milletvekili olma hayalleriyle buna evet diyorlar...
Başka ihtimal yok.
Oysa Trakya Birlik Yönetimi, Üyelerinin çıkarını düşünmeli, gerekirse ayçiçek yağını azar azar piyasaya sürüp yüksek fiyattan satmalı ve bütün üyelerine ve ayçiçeği dökenlere kg üzerinden karını paylaşmalı....

Çiftçilerin birlik olması şart.
yoksa bu toprak yasasının bir sonucu da, çiftçi sayısının azalması olacak. kanun bunun için yapılmış.
topraklar bölünmeyecek, kardeşlerden birine verilecek. peki öteki kardeşler ne yapaçak?? çiftçiliği bırakacaklar, köyleri terkedecekler...
10 sene sonra bunları göreceksiniz...
Zaten siyasiler yıllardır bunu söylemiyorlar mı? Türkiyede kırsal nüfus çok fazla, Almanyada %5, Türkiyede %25 diye...
bütün bu kanunlar çiftçi nüfusu %5 ' e indirmek üzerine...
demedi demeyin,

Çiftçiler birlik olmalı,
hangi siyasi, düşünce, fikir, din, ırk, mezhep vs. olursa olsun... çıkarlarımız aynı. ve bunları korumalıyız...

Çiftçinin hakkını savunması gereken birçok kurum üzerimize yük olup alehimize çalışıyor.
Bizim ürünümüzle ticaret yap , bizim sırtımızdan para kazan , ama hep nalıncı keseri gibi kendine yont.

Biz kaç sene evvel bu işin hesap ve kitabını yaptık. En sonunda ayrıldık. O zaman çokta ayçiçek ekmiştik. 10 kamyon ayçiçek verdiğimiz zaman bir kamyon kesintilere gidiyordu. Bizde kızdık ayrıldık. Şimdi yoğunlukla Tarım Kredi ' ye veriyoruz. Bazende tüccara veriyoruz. Daha iyi oluyor...

Geçte olsa azda olsa hayırlı olsun biz özele vermiştik fark ödemesi felan vermediler.Ülkemizin Konya şeker gibi koparatif şirketlerine ihtiyacı var arkadaşlar bizlerde gıda ihtiyaçlarımızı birlik mallarından alalım doğrudan üreticiye katkımız olsun.

Konya şeker trakyada olsa , biz biliyoruz kime vereceğimizi , ama gelmiyorlar işte :)
Düpermarketlerden gidip onların ürünlerini alıyorum , maksat tarafımızı belli edelim.

Trakya Birlik AKP nin kıskacına alınmış kooperatif olmuştur, 4 yıldır ürün dökmeme rahmen hala çıkartmadılar, geçen hafta uğradım ortaklıktan çıkarttık dediler çıkış sermayesini verin dedim Aralık ayında dediler, inşallah ben
çıkana kadar AKP bu kuruluşu ÜLKER e peşkeş çekmez...

geçen seneki fiyattan sadece 19bin zararımız var!!! çiftçi 3-5 kuruş fazla olsun diye uğraşırken fiyattan o kadar zarar ettiriyor, haram zıkkım olsun. benim paramla yiyip içerlerken benim paramdan yine para kazanırken birde bana diğer yılın mahsulünü ekip çıkarttıktan sonra ağızları kapansın diye 3 kuruş vercekler... adamlar ülke içersindeki çiçeği almıyor dışardan yem hammaddesiymiş gibi gösterip kırık çekirdek getirsin ondan yağ çıkarsın para kazansın bizde satıpta para kazancaz diye bekleyelim!!! bu kuruluşlar bazı yöneticilerin egemenliğinde olup onlar ne derse onu yapıyorlar!!! ülke tarımını bitirme noktasına getirdiler böylede giderse başaracaklar!!!

BARTU link=topic=75188.msg886777#msg886777 date=1399060561' Alıntı:
Trakya Birlik AKP nin kıskacına alınmış kooperatif olmuştur, 4 yıldır ürün dökmeme rahmen hala çıkartmadılar, geçen hafta uğradım ortaklıktan çıkarttık dediler çıkış sermayesini verin dedim Aralık ayında dediler, inşallah ben
çıkana kadar AKP bu kuruluşu ÜLKER e peşkeş çekmez...
Mustafa kardeşim,
NAsıl bir zihniyet varsa , adamlar kim gelirse gelsin bu çarkı döndürüyorlar.
Keşke bu mevcut siyasi iktidar ile açıklanabilse , ben yaklaşık 20 sene önce stajımı orada yaptım , hala aynı adamlar ve çevresindekiler başta.
Son 20 senede kaç tane iktidar değişti , ama bazılarının gemileri orada hep yüzdü.
Bir şekilde adamlar yolalrını buluyorlar , mesele bu , yöneten zihniyet değişmiyor , bu sebeplede değiştirilmesine izin vermiyorlar.
Bu TB nin kendi içindeki sorun hallolsa gerisi gelecek.

ufukk link=topic=75188.msg886786#msg886786 date=1399061800' Alıntı:
Mustafa kardeşim,
Keşke bu mevcut siyasi iktidar ile açıklanabilse , ben yaklaşık 20 sene önce stajımı orada yaptım , hala aynı adamlar ve çevresindekiler başta.
Son 20 senede kaç tane iktidar değişti , ama bazılarının gemileri orada hep yüzdü.
Bir şekilde adamlar yolalrını buluyorlar , mesele bu , yöneten zihniyet değişmiyor , bu sebeplede değiştirilmesine izin vermiyorlar.
yönetimde olmanın belli şartları ve belli bir süresi olmalı

ufukk link=topic=75188.msg886786#msg886786 date=1399061800' Alıntı:
Mustafa kardeşim,
O koltuktakiler iktidar kimse ona peskes cekerek yerlerini koruyorlar, senelerdir boyle. Geçtiğimiz 30 mart seçimlerinde x partiye 80 bin lira yardım yaptıkları söyleniyor. Nasil bir ciftci kooperatifidir bu, ciftciden baska herkese faydasi var. En pahali ayvicek tohumu bunlarda, en pahali gubre bunlards, en yuksekk faiz bunlarda, en fazla kesinti bunlarda. Senelik 30 tonluk rekolte beyannamesi veriyoruz, sirf ortaklik devam etsin diye, onu da adamin burnundan getiriyorlar.

GÜRKAN link=topic=75188.msg886794#msg886794 date=1399062640' Alıntı:
O koltuktakiler iktidar kimse ona peskes cekerek yerlerini koruyorlar, senelerdir boyle. Geçtiğimiz 30 mart seçimlerinde x partiye 80 bin lira yardım yaptıkları söyleniyor. Nasil bir ciftci kooperatifidir bu, ciftciden baska herkese faydasi var. En pahali ayvicek tohumu bunlarda, en pahali gubre bunlards, en yuksekk faiz bunlarda, en fazla kesinti bunlarda. Senelik 30 tonluk rekolte beyannamesi veriyoruz, sirf ortaklik devam etsin diye, onu da adamin burnundan getiriyorlar.
hocam hangi çiftçi ile konuşsam şikayetçi trakya birlikten ama iş tepki koymaya gelince icraat yok malesef.çok değil 1 yıl ürün teslim edilmesin görürüm ben o koltuk sevdalılarını