besi hayvan seçimi kaç aylık hayvan başlanırsa karli

Ynt: besi hayvan seçimi kaç aylık hayvan başlanırsa karli

yedirdiğin yemi ve hayvanın aldığı canlı ağırlığı hesaplarsan 12 aya kadar olan besi daha karlı fakat buda her hayvanla olmaz. et ırkı hayvan beslemen lazım ki 12 ayda 550 kg civarı ağırlığa ulaşabilsin. buda 6 aylık etçi ırk uygun olur. yediğini inkar etmiycek otla bile kilo alıcak cinsten hayvan olması lazım simental angus vs en karlısı olur onuda ülkemiz şartlarında biraz zor temin edersin.

simental cinsi hayvanaları gezdirmeden, bağlı olarak bakarsan çok et tutuyor. besi için özel karışımda yapabilirsin. kurban için için düşünüyorsan 2 yaş üstü veya çapa dişlerini çıkarmış olmalı. buna dikkat etmelisin.

hacimmet link=topic=75204.msg888021#msg888021 date=1399371827' Alıntı:
Kısa dönem besisi için bence 8 aylık danlar uygun olur 5 aylık yoğun bakımla kesime gidebilirler arada 1-2 ay yeni hayvan alımı vs zaman alır bu şekilde yılda rahat rahat 2 kez besi yapılabilir.
abi bu yorumun üzerine merak ettim sormak istedim. 8 aylık hayvan alıp 5 ay sonunda kesime gönderdiğimizde ortalama kaç kg olur bu hayvan ve önereceğin cins nedir ?

ShyraXx link=topic=75204.msg887991#msg887991 date=1399359157' Alıntı:
yedirdiğin yemi ve hayvanın aldığı canlı ağırlığı hesaplarsan 12 aya kadar olan besi daha karlı fakat buda her hayvanla olmaz. et ırkı hayvan beslemen lazım ki 12 ayda 550 kg civarı ağırlığa ulaşabilsin. buda 6 aylık etçi ırk uygun olur. yediğini inkar etmiycek otla bile kilo alıcak cinsten hayvan olması lazım simental angus vs en karlısı olur onuda ülkemiz şartlarında biraz zor temin edersin.
ibrahim abi canlı ağırlığı mı diyorsun karkas mı

berat.yzn link=topic=75204.msg888141#msg888141 date=1399395111' Alıntı:
abi bu yorumun üzerine merak ettim sormak istedim. 8 aylık hayvan alıp 5 ay sonunda kesime gönderdiğimizde ortalama kaç kg olur bu hayvan ve önereceğin cins nedir ?
Etci ırklar ve kombine etçi ırklar uygun olur ama alışmaamliyeti yüksek bu ırkların pekala holsteinlede kısa dönem besisi yapılıyor bence 12,5-13 aylık yaşta 260-280 arası karkas gelirse çok iyi kar elde edilir,forumda bu şekilde kısa dönem besisi yapan arkadaşlarımız var örneğin saitbeylik.

hacimmet link=topic=75204.msg888810#msg888810 date=1399573624' Alıntı:
Etci ırklar ve kombine etçi ırklar uygun olur ama alışmaamliyeti yüksek bu ırkların pekala holsteinlede kısa dönem besisi yapılıyor bence 12,5-13 aylık yaşta 260-280 arası karkas gelirse çok iyi kar elde edilir,forumda bu şekilde kısa dönem besisi yapan arkadaşlarımız var örneğin saitbeylik.

Hocam sen kendi hayvanlarının buzağılarını büyütüp besiye alıyorsun ce dışarıdan hiç hayvan besiye almıyorsun diye biliyorum.

Hayvanlara buzağı maması mı veriyorsun yoksa süt mü? Buzağıyılıktan itibaren nasıl bir yol izliyorsunuz mahsuru yoksa anlatır mısın?

arkadaşlar herkeze saygılar hacıimmet kardeşime tşkler evet ben kısa dönem besisi yapıyorum 10-15 günlük alıştırma evresinden sonra yoğun besi programı uyguluyorum benimkiler bağlı sistemde yemliğin altına saman koyuyorum üstüne yemi döküyorum hayvan önce kesif yemi sonrada ihtiyacı kadar samanı yiyor bu şekilde besleme yapıyorum dönemlerine göre yemi kendim yapıyorum ve yılda 2 kesim yapıyorum

sait beylik link=topic=75204.msg890553#msg890553 date=1400038109' Alıntı:
arkadaşlar herkeze saygılar hacıimmet kardeşime tşkler evet ben kısa dönem besisi yapıyorum 10-15 günlük alıştırma evresinden sonra yoğun besi programı uyguluyorum benimkiler bağlı sistemde yemliğin altına saman koyuyorum üstüne yemi döküyorum hayvan önce kesif yemi sonrada ihtiyacı kadar samanı yiyor bu şekilde besleme yapıyorum dönemlerine göre yemi kendim yapıyorum ve yılda 2 kesim yapıyorum

Kardeşim hayvanlar kaç kg iken ve kaç aylıkken başlıyorsun besiye, yemi sınırsız mı veriyorsun? 13-14 aylık olduğunda canlı 500 kg ulaşabiliyor musun

8aylık9aylık besi başlıyorum yemi canlı ağırlığının %3kadar veriyorum canlı maya kullanıyorum vitamin premiksleriyle destekliyorum yemi kendim yapıyorum enerji ve protein ihtiyaçlarına gore

' ' 8aylık9aylık besi başlıyorum yemi canlı ağırlığının %3kadar veriyorum canlı maya kullanıyorum vitamin premiksleriyle destekliyorum yemi kendim yapıyorum enerji ve protein ihtiyaçlarına gore ' '

Kesif yemi mi hayvanın ağırlığının %3 ü kadar veriyorsun yoksa toplam yemi mi?

sait beylik link=topic=75204.msg890683#msg890683 date=1400080889' Alıntı:
8aylık9aylık besi başlıyorum yemi canlı ağırlığının %3kadar veriyorum canlı maya kullanıyorum vitamin premiksleriyle destekliyorum yemi kendim yapıyorum enerji ve protein ihtiyaçlarına gore

Kesif yemi mi hayvanın ağırlığının %3 ü kadar veriyorsun toplam yemi mi?

toplam yemi canlı ağırlığının %3 kadar veriyrum bununda %15 %20 si kaba yem %85%80 kesif yem
mesela 300kgcanlı ağırlığındaki hayvana %3 kuru maddeden 9kg kuru madde veriyorum bununda %7,2kg kesifyem 1,8kg samamn
ama kesif yemi verirken öyle bir kesif yem ayarlıyorumki hayvanın günlük üstüne 1,6kg koyması için enerji ve proteinin ayarlıyorum

sait beylik link=topic=75204.msg890843#msg890843 date=1400121322' Alıntı:
toplam yemi canlı ağırlığının %3 kadar veriyrum bununda %15 %20 si kaba yem %85%80 kesif yem
mesela 300kgcanlı ağırlığındaki hayvana %3 kuru maddeden 9kg kuru madde veriyorum bununda %7,2kg kesifyem 1,8kg samamn
ama kesif yemi verirken öyle bir kesif yem ayarlıyorumki hayvanın günlük üstüne 1,6kg koyması için enerji ve proteinin ayarlıyorum

Size bir sorum daha olucak eğer cevaplarsanız çok memnun olurum;

Excell programlarındaki rasyon hesaplarında 3 kg %35 kuru maddeli mısır silajı ile 1 kg kesif yemin enerji ve protein degerleri aşağı yukarı aynı çıkıyor (Sütaş ' ın bültenlerinde de aynı şekilde belirtiliyor). Dolayısı ile teorik olarak sizin rasyondaki kesif yemi 1 kg azaltıp yerine 3 kg %35 kuru maddeli mısır silajı koysak degerler aynı kalıcak. Bunu 2 kg kesif yem yerine 6 kg %35 KM li mısır slajı olarakta yapabiliriz ve dolayısı ile rasyon maliyetini ciddi bir şekilde aşağıya çekmiş oluruz. Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz. Teorik olarak bu değişiklikte veriler aynı değerleri gösterse bile sahada ki durum farklı mı olur?

Saygılar.

Erzurumda Angusla çalışan bi çiftlik hem et lezzeti hem hızlı et tutmadan çok memnun..

bu arada besi için genç erkek danalar en iyisidir.. böylece 6 ayda bi parti çevirmek mümkün..