Saman fiatları

Ynt: Saman fiatları

Trakyada ekinler çok iyi diyorlar Güneydoğuda da güzel diyorlar Bu ülke geneline nasıl yansır bilemiyorum..Fakat İç Anadolu da büyük sıkıntı var..Bizim bölgede önümüzdeki haftada yağışlar olmazsa sulanamayan kıraç arazilere biçer girmez yağarsa ekinler toparlar ama yagsada bundan sonra sap konusunda yine büyük bir beklenti olmamalı.. Sulularda da esperia ve Qalitiy gibi küçük boylu çeşitler tercih edilmiş ikliminde sulularda etkisi yine çok belli suluda olsa süper ekinler yok...Tarlada balyası 6-7,tonu 280-300 gider gibi..

İzmir e teslim en az 470-480 olur çünkü 300 tarlada+nakliye 150 tl + 30 tl de yükleme=480 Ama İzmir e Trakyadan da çok gidiyor Trakyada ekinler çok iyi deniliyor oralar fiyatı ne kadar etkili olur bilemiyorum...

10 lirayı göze alın arkadaşlar artık çiftçide küçük bi kapitalist sayılır. saman olsun olmasın şu söylenti bile fiyatı artırıyo. bu sene heryerde kuraklık var ekin yok vs vs. satıcak adam kendini kasıyo. daha fazla para kazanmak için ihtiyacı olmayan malı depoluyo. buda piyasada arz talep dengesini olumsuz etkiliyo fiyatlar daha da yükseliyor. lütfen açgözlülük yapmayalım. bugun onlara yarın kendinize diye düşünelim.

kendi bölgemiz adına konusuyum içinizi karartmak gibi olmasın ama fiyat vericek bi saman bile yok bölgemde. 2 tane balya makinamız var sezonda 1 hafta kadar ancak çalışırım o kadar. sonra çekeriz kenara. benim sizlere tavsiyem ekebilen yeri olan varsa arpalarını biçince yulaf yem bezelyesi eksin dekara 40-50 balya verim 3 suyla rahat alınır. 30 mayısa kadar çks ye 2. ürün bildirirseniz desteğinden de yararlanabilirsiniz.

slaja yoncaya da fazla güvenmeyin bu sene onlarda zamlanır.

Şuan da arpa samanı vardı 240 dan en son verdım bugday da 255 e verdım 2 araba kalanı da satmıyorum. Ekinlerin durumu şimdilik yüksek yerlerdenormal fakat kotu düşük tüm bölgeler çok kötü durumda. Açığı slajla kapatmaya çalışaçatır vatandaşfakat yeterli gelmyecektir samanın yeri farklı. Geçen yıl heryer saptı kimse yüzüne bakmadı tarlada çürüttü alıp bir kşeye koysalardı kimseye minnet etmezlerdi.

Erdal Şahin link=topic=75225.msg887200#msg887200 date=1399219299' Alıntı:
Şuan da arpa samanı vardı 240 dan en son verdım bugday da 255 e verdım 2 araba kalanı da satmıyorum. Ekinlerin durumu şimdilik yüksek yerlerdenormal fakat kotu düşük tüm bölgeler çok kötü durumda. Açığı slajla kapatmaya çalışaçatır vatandaşfakat yeterli gelmyecektir samanın yeri farklı. Geçen yıl heryer saptı kimse yüzüne bakmadı tarlada çürüttü alıp bir kşeye koysalardı kimseye minnet etmezlerdi.
abi nakliye içindemi bize hiç uğramıyo o fiyatlar biz 150 nin aşşağısına verdik geçen hafta

tahminim bu sene geçen senenin tam tersi bi fiyat artışıyla karşılaşacağız bizim burada denizlide geçen sene ilk sezon saman baya fiyatlı açıldı sonradan fiyatı düşmeye başladı bu sene ise ilk sezon düşük fiyattan açılacaktır zaman geçtikçe fiyatlar artmaya devam edecektir diye düşünüyorum

Durumdan anlaşılan 2 yıl önceki saman sıkıntısından daha büyük bir sıkıntı olacak.O zaman izmirde ekim
Ayında 50-55 kuruştu.Biz hasat başlangıcında 48-50 kuruşu konuşuyoruz.Allah yardımcımız olsun.
Olacakları tahmin edeyim.Samancı yine stok yapacak(eğer samanı bulursa)tarım kredi ithalat için
Piyasaya çıkacak.Et fiatları gene artacak.Süt fiatları yerinde sayacak....

bugün mini bir trakya turu yapma fırsatım oldu.herkesin bildiğinin tersine trakyanın heryerinde buğdaylar iyi değil.kurak geçen bölgeler var yağmurlar bekliyorlar.öyleki bizler ayçiçek yerlerini ekmek için tarlaya giremezken onlar ekim yapıyorlardı.uzun lafın kısası trakyanında belli bölgelerinde yağmurlar var ve buğdaylar iyi bu sene saman aranır yine

bugün araziyi gezdim samancıyız yer tutalım diye civar köyleri ve kendi köyümüzü gezdik. durum içler acısı. yan köye biçerci gelmiş antalyadan sapına biçmeyi teklif etmiş muhtara. bi kaç kare foto çektim ekinlerden bugüne ait resimler.

ibo71 link=topic=75225.msg887277#msg887277 date=1399225894' Alıntı:
bugün araziyi gezdim samancıyız yer tutalım diye civar köyleri ve kendi köyümüzü gezdik. durum içler acısı. yan köye biçerci gelmiş antalyadan sapına biçmeyi teklif etmiş muhtara. bi kaç kare foto çektim ekinlerden bugüne ait resimler.
Bunun gibi bir ekine mi sapını ben alıyım , biçmesini ben yapayım demiş ??