Yoncadan son görüntüler Çekim 03-05-2014

S.a Arkadaşlar yoncamda durum böyle aslında çok daha iyi olması gerekirdi ama seçim zamanı donlar olmuştu o donlar çok kötü etkiledi ve bir türlü açılıp saçılmadı 2 su verdik havalar müsait olursa hemen biçeceğiz..

• Beğen
Tepkiler: SefaBakırcı
Ynt: Yoncadan son görüntüler Çekim 03-05-2014

Bereketli olsun hocam durum bölge genelinde aynı,araştırıyorum bu yıl geçen yılın verimlerini yakalamak için yoncaya biçim sonu MAP gübresi ve yaprak bakterisi uygulamayı düşünüyorum.

bereketli olsun. durum az çok aynı bizim buralarda da yoncada canlılık var ama alt yapraklarda sararma,dökülme ve ilaç atmama rağmen böcek var. ilk fırsatta biçmeyi düşünüyorum ayın 10 u gibi yağışlar geçicek sanırım. don 1 kere de gelse yoncayı durduruyo.

hacı abi ben bu biçim sıvı potasyum atmayı düşünüyorum yoncaya. geçen ay fosfor ve iz element uygulaması yaptım. azot bakterisini ekmeden önce uygulamıştım tohuma aşılama şeklinde. tarım bakanlığında yaptırdım gözle görülür faydası var gerçekten.

bizden yonca alan bi arkadaş var aynı zamanda kömürcülük yapıyo :) oralardan biyerden hümik asit getirmiş illaki at diye bakalım bide denemelik onu atarım.

Bereketli Olsun Erman Hocam, Dediğin Gibi O Seçim Günü Sırasındaki Soğuklar Sıkıntı Yarattı Biraz, Yoncaların Genelinde Aynı Durum Var... Biçimden Sonra Düzelir İnşallah...

volkanuzel link=topic=75226.msg887876#msg887876 date=1399319027' Alıntı:
bereketli olsun sezonda dönüme kaç balya çıkıyo?
Yoncadan yoncaya değişir Bizim bölgede 4 sağlam biçim yapılıyor her biçim ortalama dekara 400 kg çıkıyor iyi bakımda yıllık ortalama 500 kg çıkar 4 biçim olsa 4*500=2 ton yıllık
Saol Ömerim inşallah düzelir...İlk biçimler normalde diğer biçimlerden çok çıkması lazımken bu yıl ilk biçim diğerlerinden az olacak...

ErmanHoca link=topic=75226.msg887523#msg887523 date=1399276379' Alıntı:
Yorumlar için tşk ler Hacım map ve dediğin yaprak uygulamasının dekar maliyeti ne kadar ?
Kafam karışık hocam mapın maaliyeti yüksek dakara 20 kgr dap yada tsp atsam şu hesap çıkıyor
DAP:dekara 20 kgr fosfor pentooksit=9.2 kg Azot=3.6 kg
TSP:dekara 20 kgr fosfor pentooksit=8.4 kgr suda çözünür 7.8 kgr
MAP %61p:dekara 6.25 kgr fosfor pentooksit=3,6 kgr azot=0,75 kgr

Bu oranlarda maliyetleri birbirlerine çok yakın MAP ın artısı yağmurlamayla atılıyor birde toprağa köklere geçecek diğer taban gübrelerinde özellikle dapta fosfor oranı daha çok oluyor ama dezavantajı yoncaya atacağım toprakla karışmayacağı için gübrede kayıp olurmu ?

hacimmet link=topic=75226.msg888017#msg888017 date=1399369480' Alıntı:
Kafam karışık hocam mapın maaliyeti yüksek dakara 20 kgr dap yada tsp atsam şu hesap çıkıyor
DAP:dekara 20 kgr fosfor pentooksit=9.2 kg Azot=3.6 kg
TSP:dekara 20 kgr fosfor pentooksit=8.4 kgr suda çözünür 7.8 kgr
MAP %61p:dekara 6.25 kgr fosfor pentooksit=3,6 kgr azot=0,75 kgr

Bu oranlarda maliyetleri birbirlerine çok yakın MAP ın artısı yağmurlamayla atılıyor birde toprağa köklere geçecek diğer taban gübrelerinde özellikle dapta fosfor oranı daha çok oluyor ama dezavantajı yoncaya atacağım toprakla karışmayacağı için gübrede kayıp olurmu ?
Hacım DAP v TSP güzün son biçimden sonra atılırsa faydalı olur diye düşünüyorum bize hemen etki edecek fosfor lazım bu da ya MAP ya da lombırıco P ile devam edeceğiz...