ayçiçeginde kurt

arkadaşlar köyümüzde nerdeyse 10 senedir veya 9 senedir ayçiçegi ekilir
fakat busene nasıl bir sene anlamadık
hem kuraklık hem erken veya geç ekim sıkıntıları hem ayçiçegini sulamaya başladık vs vs dert çoktu
şimdi birde kurt problemi çıktı
ayçiçegi dallarını yiyip bitiryor
ve yukarı dogru kafa noktasına çıkmaya başlamışlar orayıda yerseler elimize saglık
aşagı yukarı bizim köy ve komşu köyler olmak üzere birçok yerde bu sorun var
ve ilk defa ayçiçeginde krut oldugunu gördük bazı kililer ilaçlama yaptı bazıları yapmadı bende daha yapmadım

ayçiçegi konsuunda tecrübeli arkadaşlara sorum sizdede kurt oluyormu ve bu kurdun zarar oranı nedir
illaki ilaçlama yapılacakmı yapılmazsa sıfırlarmı ürünü acaba
ve ayçiçegi kurdu için netür bir ilaç önerirsiniz

vereceginiz cevaplar için şimdiden teşekkürler

Ynt: ayçiçeginde kurt

Bahsettiğiniz Bozkurt zararlısıysa şuraya bir bakın.
http://samsun.tarim.gov.tr/Belgeler/Yayinlar/Lifletlerimiz/b-19.pdf

Kökün toprakla bağlandığı yerden bitkiyi keser ve ayçiçeği ölür.Tarlanın %20 ' sinden fazla ise tarlayı bozup tekrar ekim önerilir.İlaçlama olarak kurtlar gece çıktığından saat 10dan sonra ilaçlama önerilir.Kesin çözüm olmayabilir.Sadece kestiği bölgede de sınırlı kalabilir yada komple sırayı boydan boyada kesebilir.Kısacası pis bir durum.Benim bir tarlamda az bir yerde geçen sene böyle bir durum vardı.Herhangi bir şey yapmadım.O bölgede sınırlı kaldı yayılmadı.Tarlanın orası kel kaldı.Tabi yer az bir yerdi.İlaç olarak ziraatçilere bozkurttan bahsederseniz uygun böcek ilacını vereceklerdir.

alper4u link=topic=75238.msg887344#msg887344 date=1399230242' Alıntı:
Bahsettiğiniz Bozkurt zararlısıysa şuraya bir bakın.
http://samsun.tarim.gov.tr/Belgeler/Yayinlar/Lifletlerimiz/b-19.pdf

Kökün toprakla bağlandığı yerden bitkiyi keser ve ayçiçeği ölür.Tarlanın %20 ' sinden fazla ise tarlayı bozup tekrar ekim önerilir.İlaçlama olarak kurtlar gece çıktığından saat 10dan sonra ilaçlama önerilir.Kesin çözüm olmayabilir.Sadece kestiği bölgede de sınırlı kalabilir yada komple sırayı boydan boyada kesebilir.Kısacası pis bir durum.Benim bir tarlamda az bir yerde geçen sene böyle bir durum vardı.Herhangi bir şey yapmadım.O bölgede sınırlı kaldı yayılmadı.Tarlanın orası kel kaldı.Tabi yer az bir yerdi.İlaç olarak ziraatçilere bozkurttan bahsederseniz uygun böcek ilacını vereceklerdir.
cevap için teşekkürler
fakat bizim sorun daha farklı yani şöyle anlatayım
kurdun rengi yeşil ayçiçegi yapraklarında delikler vardı inceledim bişeyler yemiş sonra biraz daha inceleyince kurdun pisliklerini gördüm siyah siyah
daha sonra bitkiyle aynı renkte olamsından dolayı zor olsada kurdu buldum hatta yumurtalarınıda bulum yaprak altında
ben ismini tam bilmiyorum fakat mısırda ve pamukta ve soya fasulyesinde buna benzer kurtlar bitkiye zarar veriyor hatta mısırdaa koçana girip koçan içindeki daneleri bile yiyor
ama işin komigi bu ayçiçegindeki kurt heryerde var yani kıraçtada var ovadada var nerden geldi nasıl çogaldı anlamadık
ve ayçieçginde ilk defa görüyoruz busene oda bizim tecrübesiz olammıza neden oldu biraz

GÜRKAN link=topic=75238.msg887372#msg887372 date=1399231388' Alıntı:
Agrobest, alban 4, dekara 40 lt su, gece ilaclanacak, dekara 250gr ilac,

Daha ucuz ve en garanti bizim yaptigimiz, agrofarm imigold, 15 lira, iki cuval tohum ilacliyor
cevap için teşekkür ederim
fakat bu bahsettigim bozkurt degil bozkurt sorunumuz yok
benim bahsettigim yeşil kurt veya prodenya gibi birşeye benziyor ama prodenya olma olasılıgı düşük çünkü 1 günde yok eder prodenya olsa
bence yeşil kurt gibi

hemşo aynı sorun bizim mısırlarda da var.perşembe gecesi ilaçladım,şimdi yeşil kurtlar gökyüzüne bakıyorlar.Sıkma canını.İlaç biraz pahalı ama gece vakti dönüme 100 gram uygularsan bir şey kalacağını sanmam.Etkisini 1 hafta içinde gösterir dedi bayii.Benim mısırda ikinci gün nakavt olmuşlar.Hayvanın başı simsiyah oluyor,vücudundan yeşil bir sıvı akıyor.İstersen ilacın adını da verebilirim.

FEHİM link=topic=75238.msg887481#msg887481 date=1399265500' Alıntı:
bizde de nadiren olsa görülüyor bizler süne ilacını doldurup akşam ezanıyla beraber atıyoruz. sonuç mükemmel hem ucuz hem pratik tek kötü yanı çok zehirli olması dikkat.
cevap için teşekkür ederim abi
bugün bir kaç ilaçlanmış tarlaya baktım komşuların
sonuç güzel
kurtlar ölmüş
yarın bende ilaç alacagım kısmet olursa

Tamer BAYRAKTAR link=topic=75238.msg887533#msg887533 date=1399278578' Alıntı:
A.Berke ÇULHA link=topic=75238.msg887885#msg887885 date=1399319932' Alıntı:
hemşo aynı sorun bizim mısırlarda da var.perşembe gecesi ilaçladım,şimdi yeşil kurtlar gökyüzüne bakıyorlar.Sıkma canını.İlaç biraz pahalı ama gece vakti dönüme 100 gram uygularsan bir şey kalacağını sanmam.Etkisini 1 hafta içinde gösterir dedi bayii.Benim mısırda ikinci gün nakavt olmuşlar.Hayvanın başı simsiyah oluyor,vücudundan yeşil bir sıvı akıyor.İstersen ilacın adını da verebilirim.
hemşo mısır için sana uydum kurt ilacı kırmızı örümcek ilacı ve iki farklı yaprak gübresi aldım ve ilaçladım geçen hafta mısırları 1150 lira tuttu artı ilaçlarken yaktıgımız mazotuda sayarsak epey masrflı oldu :)
ama bu ayçiçegindeki kurt bizi epey şaşırttı ilk defa görüyoruz
bugün birkaç ilaç satan bayiyi aradım bir ilaç varmış 50 lira 1kg 20 dekara gidiyormuş ondan alacagım yetecek kadar
ama ismi şimdi aklıma gelmedi :)
işin kötüsü benim ayçiçeklerinin nerdeyse yarısından fazlası 1 metreyi geçti traktörle girmek ve ilaç atmak ayrı bir dert olacak ve bazı ayçiçek tarlalarıda suluyoruz onlarada giremeyiz gibi girdikelrimizdede çok hasar olur sanırım

buarada mısırı ve ayçiçeklerini suluyoruz kuraklık iyice kendini hissettirdi 2-3 gündür tarladan eve evden tarla ya su işine devam :)
bugdaylar birçok tarlada öldü kalanlarda pek verim vermez gibi
ve hala bugdayısöküp başka bir ürün eken kişiler var burda

senin kullandıgın ilaç nasıl bişey çok mu pahalı ilaç ismi veya firma ismi aklındaysa söylermisin

Hemşo 60 dönüm yere 230 tl tuttu.Yeşil kurt ve prodonya ilacı.İlacın adını sen sorunca unuttum bu gün alıp dayıma gönderdim sabah ona sorar adını öğrenir sana bilgi veririm.Aaaaa tamam hatırladım toz halinde bir ilaç adı pancart gibi birşey ve gayet etkili.Valla ben de buğdaya şırlama akıtsam mı diyorum ama bakalım artık hayırlısı...

A.Berke ÇULHA link=topic=75238.msg887918#msg887918 date=1399322626' Alıntı:
Hemşo 60 dönüm yere 230 tl tuttu.Yeşil kurt ve prodonya ilacı.İlacın adını sen sorunca unuttum bu gün alıp dayıma gönderdim sabah ona sorar adını öğrenir sana bilgi veririm.Aaaaa tamam hatırladım toz halinde bir ilaç adı pancart gibi birşey ve gayet etkili.Valla ben de buğdaya şırlama akıtsam mı diyorum ama bakalım artık hayırlısı...
bu ilaç benim sorduugum ilaca göre epey pahalıymış :)
sanırım ben sordugum ilacı atarım tarlalara
buarada bugdayı sulama imkanın varsa sula bence illaki faydası olur
gerçi hava durumuna kalırsa hergün yagış gösteriyor ama damla yagış düşmüyor

A.Berke ÇULHA link=topic=75238.msg887918#msg887918 date=1399322626' Alıntı:
nasılmış o ilaç bizimkisi 200 dönüm yere 8 gaster 75 lira tuttu ama ilacı getirdik ekemiyoruz boy bir metreyi geçmiş durumda