Süt + Et Üretimi için Büyükbaş Tesis - ÖRNEK-

50 Sağmal inek : Holstein Melezi Irk.
Günlük Süt verimi Ortalama : 15 Litre.
Sağım süresi her inek için asgari : 9 ay. ( gebe hayvanların son 3 ayı sağım yapılmaz)
Buzağı Oranı : (%50) Dişi 25 buzağı, (%50) Erkek 25 buzağı (Farazi)

Ahır kapasitesi : 50 inek, 50 buzağı, 30 Dana, 20 diğer olmak üzere 150 başlık Ahır.
Ahır Özellikleri : Önden besleme, iki inek arası bir suluk.
Samanlık Kapasitesi: 5000 Saman Balyası + 2000 Yeşil Ot / Buğday balyası.
Silaj Deposu / Yığını : Mısır Silajı Günlük hayvan başı : kg/gün
Yem Deposu : Süt Yemi + Buzağı Yemi + Besi Yemi : günlük hayvan başı : kg/gün
Yarma : Buğday + Arpa + Mısır + Yem Katkı Maddeleri. günlük hayvan başı : kg/gün
Su : gün / ton
Elektrik : gün / kw
İşçilik : TL / Ay
Veteriner : TL / Ay
Nakliye : TL / ay
Süt sağım makinesi : 4 adet (aynı anda iki inek sağım üzelliği, çift kovalı)
Jeneratör : 2 adet + yakıt
İşçiler için Konut : ---

TOPLAM MALİYET : ---

1. Yıl :
Ciro:
50x15 = 750 Litre / gün süt.
750 x 1.05 TL = 787,5 TL günlük süt getirisi.
270 gün (9 ay) sağım x 787,5 = 212.625 TL yıllık.
+
50 buzağı ( 25 dişi / 25 erkek )
+
Destekleme.

2. Yıl :
Ciro :
212.625 TL / Yıl süt getirisi.
+
25 erkek dana X 5.000 TL = 125.000 TL
+
25 gebe düve = ???????? ( ister sat, ister ineklere ekle)
+
Destekleme

görüldüğü gibi
2. seneden sonra danalar bedavaya geliyor.
hesaplanıp, yıllık cirodan ne kadar kâr kalıyor, bu masraflar kaç senede amorti ediliyor, kaçıncı sene kâra geçiliyor. iyi hesaplanması lazım.
ama benim gördüğüm, ne sadece süt ne sadece et. ikisi beraber yapılmalı. süt aylık gelirdir, danalar ise bedavaya geldiği için 2. yıldan sonra her yıl toplu para fırsatıdır.
sizce :S

Ynt: Süt + Et Üretimi için Büyükbaş Tesis - ÖRNEK-

Ortalama inekler iyi seçildiği zaman 25 ortalama yakalanabilir.

Sağın makinesi o şekilde bi çiftlik için uygun olmaz sağımhane kurulmalı. Sütün litre soğutma olacağı için artar.

2 jeneratör fazla bence.

3 ay kuru çok 40 yada 2 ay yeterlidir.

Bu gün hayvan başı 7-8 kg 19 protein süt yemi ile 11 inekten 230 kg süt kaba yem hiç yok .
Ama hayvanlar sabah akşam gece gündüz serbest merada otluyorlar verdiğim yemi bile nazlı yiyorlar.
Hesaplar değişik olabilir, onu demek istedim ,ben kendim bakarım çocukluğumdan beri işin içindeyim.
Süt inekçiliği zor iştir meraklı hevesli sabırlı olmak gerek .
Ne olursa olsun başlayınca bir on yıl yapmak gerek.
Fiyatlar dalgalanıyor ülkemizde fiyat iyi olunca herkes yapmaya kalkıyor fiyat düşünce herkes kaçmak bırakmak istiyor.
On yıl yapmak gerek dedim ya iyi fiyatı da kötü fiyatı da görmeliyiz .
Yapacak olan arkadaşlarıma tavsiyem bölgesel imkanları çok önemli etrafında kaba kesif yem varsa , buna dikkat etsinler, taşıma su ile değirmen dönmüyor enerji pahalı ülkemizde ben tarıma da uzak değilim kendim üretiyorum yemi mi fazlasını satıyorum.
Zaten çok geliri de yok bu günlerde ,yeni başlayacak olsam devlet desteği hibesi olmadan girmem ben olsam işe.
Niyeti olan herkese kolay gelsin bereketli olsun .
Benim düşüncem böyle iyi düşünmek lazım dönüşü zor bir iş yaşam şekli hayvancılık. :S :S

günlük süt ortalaması 15 olursa ineklerin masrafları süt parasına denk gelir 50 ineği sağmak(sağım sistemi olmadan) ve ilgilenmek kolay değil 50 inek yapıp 15 ortalama elde etmektense iyi inekler toplanıp 35-40 inek alıp günlük süt ortalamasını artırmak bence daha uygun.Ortalama en kötü 20 litre olmalı ki o kadar hayvanla uğraştığınıza değsin.Biz şimdiye kadar verimli inek beslemedik 2 inek olacağına 3 inek olsun dedik çok yanlış yapmışız bu sene inekleri verimli ineklerle değiştirdik çok memnunuz.15 kilo süt veren 2 tane inek olacağına 30 kilo süt veren 1 tane inek olması iyidir çünkü verimli olan inek diğer 2 inekten az yem tüketir ve bakım masrafları yarıya iner.Ama ben 50 tane olsun uğraşırım benim için buzağısı önemli ne kadar çok hayvan olursa o kadar çok buzağım olur diyorsanız artık size en uygunu ne ise siz tercih edeceksiniz.Allah yardımcınız olsun inş. herşey istediğiniz gibi olur.

süt verimini ortalama olarak belirttim.
çünkü geri kalanını zaten buzağılara vereceksin,
bazen antibiyotik vurulacak hayvanın sütü dökülecek
hasta olcak vs...
onun için bence hayvan başına günlük ortalama 15 litre normaldir.

Ayrıca sütçü sığır demedim holstein melezi dedim.
yani biraz düşük olsada yerli kara sığır kadar düşük olmasın,
ayrıca biraz da et tutsun diye böyle seçtim.
neticede hem sütü hem yavrusu için bakılacak...
danaların da 24 ay / 2 sene sonunda normal bir bakımla en az 350 Kg olur.

yani yıllık ciro en az 350.000 TL olur.
Dişi buzağı / düve ' ler hariç...

sadece saf sütçü ırk seçildiğinde, açıkçası ben korkuyorum.
çünkü bu cinslere iyi bakamıyoruz. iyi besleyemiyoruz. koruyamıyoruz.
çok kolay hasta oluyorlar.
alıştıkları gibi kaliteli bekleyemiyoruz. kaliteli beslemeye kalksan da batarsın.

en ortalama, sıradan fazla dikkat ve titizlik istenmeden böyle bir hesap yaptım
yani asgari kriterlere göre....

edirne22 link=topic=75251.msg887611#msg887611 date=1399296758' Alıntı:
süt verimini ortalama olarak belirttim.
çünkü geri kalanını zaten buzağılara vereceksin,
bazen antibiyotik vurulacak hayvanın sütü dökülecek
hasta olcak vs...
onun için bence hayvan başına günlük ortalama 15 litre normaldir.

Ayrıca sütçü sığır demedim holstein melezi dedim.
yani biraz düşük olsada yerli kara sığır kadar düşük olmasın,
ayrıca biraz da et tutsun diye böyle seçtim.
neticede hem sütü hem yavrusu için bakılacak...
danaların da 24 ay / 2 sene sonunda normal bir bakımla en az 350 Kg olur.

yani yıllık ciro en az 350.000 TL olur.
Dişi buzağı / düve ' ler hariç...

sadece saf sütçü ırk seçildiğinde, açıkçası ben korkuyorum.
çünkü bu cinslere iyi bakamıyoruz. iyi besleyemiyoruz. koruyamıyoruz.
çok kolay hasta oluyorlar.
alıştıkları gibi kaliteli bekleyemiyoruz. kaliteli beslemeye kalksan da batarsın.

en ortalama, sıradan fazla dikkat ve titizlik istenmeden böyle bir hesap yaptım
yani asgari kriterlere göre....
günlük satılacak süt ortalaması 15 litre diyorsunuz anladım.Valla bizde bu şekilde bir düşünce içerisindeyiz, simental düşünüyorduk sebebi buzağıları para ediyor beslemeyede uygun satmayada ve simentaller çok dayanıklılar ama simentaller çok pahalı ve sütçül olanları pek bulamıyoruz geçen hafta bir tane yeni buzağılayacak inek vardı 30 litre garantili adam 8,5 bin liradan aşağı vermem diyor.Bakalım artık biz ilk adımda 10 başlık düşünüyoruz daha sonra becerebilirsek nasipse büyüteceğiz.

Bilmiyorum belki hep işin olumsuz yönlerini yazıyorum. Arkadaşların canını sıkıp şevkini kırabilirim. Ama işin iç yüzünü bildikten sonra kimseye yürü koçum diyemiyorum. Hayvancılık çok riskli bir iş, bir sene hamile kalması için gözünün içine baktığımız, denemediğimiz tedavi kalmayan, 20 günde bir 50 tl tohumlama ücreti verdiğimiz sonunda kasaplık sattığımız inekler var. İnek rahatsız olur antibiyotik yaparsın sütünü çöpe dökersin. Bizim komşu 3 ton sütü ceza olarak ödedi antibiyotik yüzünden. Adam günde 500 litre süt veriyor 25-30 litre sütün parasını tamah etti sonuç ortada. Eğer bizim gibi günde 70-80 litre süt veren birisi 40-45 gün cezaya çalışacaktı. Buzağı ters gelir ya ineği ya buzağıyı yada ikisini birden kaybedersin. Yada veterinere sezaryen parası ödersin. Köyde kuduz vakası olur, karantina ilan edilir sütünü dereye dökersin, şap hastalığı olur pazarlar kapatılır, hayvanı satamazsın, satarsan çok ucuza elden çıkarırsın. Hayatta risk hep var, aldığımız her nefes bir risk ama canlı hayvan işi masa başında oturup şu kadar kazanırım yapılabilecek son işlerden birisi