İkinci ürün silajlık mısır para kazanır mı?

arkadaşlar 175 dekar sıralı arpa ekili tarlayı ikinci ürün silajlık mısır ekmek istiyorum. kiralamak için pazarlıktayım.

sizce en uygun kira bedeli ne olmalı.

dekara 75 tl desteklemeyi tarla sahibi alacak.

haziran 20-25 te arpa biçilecek.. bir terslik olmazsa temmuzun 10 una kadar mısırı ekmiş olmalıyız.

175 dekara

4 sulama 10 000 tl
tohum 5 000 tl
ekim mk 1 400
mazot 3 500
sulama için işçi 1 000
domuzlara elektrikli çit 1 000
gübre 10 000

TOPLAM: 31 000 TL+ KİRA

burada çıkartma alıcıya ait. 120 tl /ton satıldı.

dekara 5 ton silaj olursa 175x5=875 ton x120 tl= 105 000 tl..
mevcut riskler :
1-sonbahar erken donları daha mısır kundak çıkaramadan vurması ve ürünün ucuz gitmesi
2-müşteri bulamama
3-serbest piyasada kundak çıkarmazsa 70 tl /ton piyasa iyi olursa kundaklı 150 tl /ton gibi fiyatlar olabilir.
Ben bu işten ekmek yermiyim.yorumlarız değerli esirgemeyin.

Ynt: İkinci ürün silajlık mısır para kazanır mı?

Ali KOÇKAYA link=topic=75290.msg888170#msg888170 date=1399399496' Alıntı:
Siz olsanız bu tarlanın dekarını kaça kiralardınız.

yıllık kira 150 tl dekar.ikinci mahsüle ne olmalı
Tarla kiralama fiyatı o bölgenin bedeline göre değişir bizim burada 100 kg bugday fiyatına kiralanıyor.

abi geçen sene biz 2. mısırları ektik bi yagmur bi rüzgar mısırlar yerde çok zahiyat verdik ama hersene öle olcak die işi yok iyi yetiştirilirse bi sorun olmayailir

Ali kardeş,desteklemeyi tarla sahibinin alması yanlış.Bir de üstüne kira mı vereceksin?Ama arkadaşın dediği gibi bir 25 daha ver 100 liraya o iş bitsin.
Benim komşu geçen yıl fiğ üstüne 2.ekim yaptı.Fiği biçince 10 gün oyalandı.Soğuklara yakalandı.Bedavaya yakın vermek zorunda kaldı.İkinci ürün silajlıkta alıcıların burnu biraz havada oluyor.Zorda kalıp kaptırmanı bekliyorlar.Bence anlaşırsan arpa biçilince tarlaya dal,birkaç günde hazırlayıp ek,temmuz 10 a kalma,geç olur.
Ancak bu sene kuraklık sürerse, 2. ürün silajlığın bahtı açık gibi görünüyor.İnşallah kazançlı çıkarsın.
Domuz büyük sorun.Komşunun kenarları selvi gibi olan silajlık 2.ürün 25 dönüm mısır tarlasının ortadaki 5 dönümü tarümar olmuştu.Vicdansızlar artık maç mı yaptılar,tiyatro mu oynadılar anlayamadık :) :)

Göktürk- link=topic=75290.msg888366#msg888366 date=1399451946' Alıntı:
Ali kardeş,desteklemeyi tarla sahibinin alması yanlış.Bir de üstüne kira mı vereceksin?Ama arkadaşın dediği gibi bir 25 daha ver 100 liraya o iş bitsin.
Benim komşu geçen yıl fiğ üstüne 2.ekim yaptı.Fiği biçince 10 gün oyalandı.Soğuklara yakalandı.Bedavaya yakın vermek zorunda kaldı.İkinci ürün silajlıkta alıcıların burnu biraz havada oluyor.Zorda kalıp kaptırmanı bekliyorlar.Bence anlaşırsan arpa biçilince tarlaya dal,birkaç günde hazırlayıp ek,temmuz 10 a kalma,geç olur.
Ancak bu sene kuraklık sürerse, 2. ürün silajlığın bahtı açık gibi görünüyor.İnşallah kazançlı çıkarsın.
Domuz büyük sorun.Komşunun kenarları selvi gibi olan silajlık 2.ürün 25 dönüm mısır tarlasının ortadaki 5 dönümü tarümar olmuştu.Vicdansızlar artık maç mı yaptılar,tiyatro mu oynadılar anlayamadık :) :)

Yazdıklarına katılıyorum ayrıca son cümle de gülmekten öldüm kusura bakmasın arkadaşın :) :)