Güz Yulafına Axial atımı

Bir dostumuzun tarlasına yanlışlıkla Axial atılmış , başka biri tarafından, tarla kıpkırmızı olmuş.
Başına böyle bir kaza gelen var mı?
Benim bildiğim tarlanın pek şansı yok , hepsini öldürür yulafın.
Bu konuda varsa deneyimlerinizi paylaşmak isterim.

Ynt: Güz Yulafına Axial atımı

GÜRKAN link=topic=75295.msg888244#msg888244 date=1399408246' Alıntı:
Syngenta axial suan en etkili dar yapraklı ot ilacı. (Bayer attribut harici). Dönüşü yok.
ilacın üzerinde hormon terkipli ilaçlar ile karıştıırmayın yaziyo etkisini düşürdüğü için bi ihtimal hormon kurtarır

ahmtkskr link=topic=75295.msg888275#msg888275 date=1399411937' Alıntı:
yazık olmuş :( kaç dönüme atılmış :(
20 dekar

rolly link=topic=75295.msg888284#msg888284 date=1399412727' Alıntı:
ilacın üzerinde hormon terkipli ilaçlar ile karıştıırmayın yaziyo etkisini düşürdüğü için bi ihtimal hormon kurtarır
Belki atılış sırasında etkisini düşürüyor olabilir , acaba atıldıktan sonra işe yarar mı?
Belli bir zamanı varmıdır acaba? Hormon kullanmak için.
Ne kadar süre önce atıldığı bilinmiyor.

Bugün tarlayı dolaştılar , yulaf gitmiş , artık yapılacak tek şey tarlayı nadas yapmak.
İlacın atılmadığı ufak birkaç yer kalmış , bele kadar yulaf var.
Gerçekten büyük can sıkıntısı.
Axial atıldığı için ayçiçekte ekilemez.

ufukk link=topic=75295.msg888426#msg888426 date=1399466480' Alıntı:
Bugün tarlayı dolaştılar , yulaf gitmiş , artık yapılacak tek şey tarlayı nadas yapmak.
Kimin attığı belli mi ufuk abi

ufukk link=topic=75295.msg888447#msg888447 date=1399471660' Alıntı:
Belli değil.
Belkide böylesi daha hayırlı , insanın elinden bir kaza çıkması yüksek ihtimal.
Abi nasipten çıktı mı çıkıyor.
Yapanında ortak eş dost aracıliğiyla hatasını karşılaması lazım,inşallah kasti bişey değildir o zaman gerçekten kazanın büyüğü olur..

ahmtkskr link=topic=75295.msg888450#msg888450 date=1399471950' Alıntı:
Abi nasipten çıktı mı çıkıyor.
Yapanında ortak eş dost aracıliğiyla hatasını karşılaması lazım,inşallah kasti bişey değildir o zaman gerçekten kazanın büyüğü olur..
Bu saatten sonra , faili meçhul kalması yüksek ihtimal.
Ortaya çıkacağını sanmıyorum , ortaya çıkarsa en azından vicdanı rahat olur , göstereceği niyet çerçevesinde orta yol bulunmaya çalışılır , ama aksi takdirde vebali boynuna , bu iş kul hakkına girer , hesabı öteye kalır bu daha sakat kendisi için.

ufukk link=topic=75295.msg888454#msg888454 date=1399472601' Alıntı:
Bu saatten sonra , faili meçhul kalması yüksek ihtimal.
Ortaya çıkacağını sanmıyorum , ortaya çıkarsa en azından vicdanı rahat olur , göstereceği niyet çerçevesinde orta yol bulunmaya çalışılır , ama aksi takdirde vebali boynuna , bu iş kul hakkına girer , hesabı öteye kalır bu daha sakat kendisi için.
O gün köyden ilaçlamaya çıkanlar bilinse lastik izinden veya lastik ölçüsünden yapan bulunabilirdi belki.
Abi zaten kul hakkıni bilen ve düşünen biriyse çıkar gelir hatasını karşılar.

ismail_17 link=topic=75295.msg888460#msg888460 date=1399473954' Alıntı:
Geçmiş olsun .Yaşlı bir abimiz kendi yerine yanlışlık ile atmıştı birkaç yıl önce dar yapraklı ilaç kıp kırmızı oldu tarla çöktü kurudu gitti .
Aynen bizim yulafta o durumda , tarla kıpkırmızı olmuş.

YENİCİ Ayberk link=topic=75295.msg888532#msg888532 date=1399485051' Alıntı:
kasten yapılmış olma ihtimali nedir abi ? kasti değilse adamın çıkıp ben attım yanlışlıkla deyip en azından atılan tohumu gübreyi karşılaması gerekir...
Elbette hepimizin olduğu gibi , sevenimiz var , sevmeyenimiz var , dostumuz var , düşümanımız var , hasetlenenimiz vardır mutlaka , bunlar her köyde olan şeyler , kasten yapılmasıda ihtimal dahilinde.
İyi niyetli düşünmek istiyorum , burası uzak ve ücra bir mera , tarlalar urada yeni sayılır , 2b muhabbetinden el değiştirdi bazı parseller.
İyi niyetli düşünürsek belki şu ana kadar atan adamın yanlış attığından bile haberi olmayabilir , öncelikle köyde duyuru yapılacak , bu ihtimale karşı , lakin o bölgede farklı köyden olanlarında arazileri var , hayvan çiftlikleri araziler aldılar , onların yerleri var , karmakarışık bir yer , bulmamız çok ufak bir ihtimal , zaten yanlış attığını farkeden ve iyi niyetli biri olsaydı şu ana kadar sorup soruşturup bizi bulurdu diye düşünüyorum. Belkide adam tarlasını harmanda biçmeye gidecek , o zaman farkına varacak , yani bir sürü ihtimal var.
Odur , budur , şudur , şöylede olabilir demek tahminden öte gidemiyor şimdilik , belki duyuru yaptıktan sonra duyan , gören birileri olur , gelir söyler diye umuyoruz.

ahmtkskr link=topic=75295.msg888457#msg888457 date=1399473379' Alıntı:
O gün köyden ilaçlamaya çıkanlar bilinse lastik izinden veya lastik ölçüsünden yapan bulunabilirdi belki.
Abi zaten kul hakkıni bilen ve düşünen biriyse çıkar gelir hatasını karşılar.
Hemen farkedilse olabilir tabi , lakin ot ilacı atmış adam , yani 20-25 günlük mazisi var olayın , bize yeni haber geldi.
Taze olsa izini sürmek daha kolay olurdu.

bizde de var böyle bir sorun ama biz yapanı biliyoruz...
bizim bi tarla bahçelerin içinde adam temele yeşil kurudan atmış arpa temel boyundan 1 metre içeriye doğru kurumuş... daha öncede temel başında dedemle kahvede kavga etmişlerdi adama haber yolladım zararı karşıla diye ama adam köye dahi gelmez oldu nasıl yolsa yazın bağa(bahçeye) göçeçek o zaman görüşeceğiz....

GÜRKAN link=topic=75295.msg888424#msg888424 date=1399466333' Alıntı:
aynen öyle
ufukk link=topic=75295.msg888426#msg888426 date=1399466480' Alıntı:
axial atılan yere ayçiçegi ekilmeyecegini kim söyle di merak ettim? sorun yok git yarın ek ayçiçegi yulaf yada mısırı bişey olmaz axial in kalıcı etkisi yok attribut yada atlantis olsa belki ondan da derin sürümle ekilebilir yaziyo