+ Konuya Cevap Yaz
Sayfa 1/2 12 SonuncuSonuncu
37 sonuçtan 1 ile 20 arası gösteriliyor
 1. #1
  Ağır Abi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  28 Aralık 2007
  Şehir
  Isparta
  Yaş
  29
  Mesajlar
  22,633
  Adı geçen
  6 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Toprak sahibi 40 milyon hissedar için karar zamanı…  [size=14pt]İktidar ve muhalefet el ele verdi, tarım arazilerinin miras yoluyla bölünmesini önleyecek, “Toprak Koruma ve Arazi Kullanım Kanunu ve Türk Medeni Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun”u kabul etti.Bu yasa, tarımda yeni bir dönemin başlangıcı olacak.Bu yeni dönem bir çok sorunu da beraberinde getirecek. Çiftçiler topraklarını kaybedecek, topraklar bölünmesin derken aileler bölünecek. Miras yüzünden arzu edilmeyen kardeş kavgaları, kan davaları çıkacak. Sulh Hukuk Mahkemeleri’nin iş yükü artacak.Bu süreç en az hasarla atlatılabilirse tarımın geleceği açısından olumlu sonuçlar elde edilebilir.
  Toplamda 40 milyon toprak sahibi hissedarı ilgilendiren yasa neler getiriyor?
  Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker’in verdiği bilgiye göre, Türkiye’de 3 milyon tarım işletmesi var. Bu işletmelerin üretim yaptığı tarım arazilerinin ortalama büyüklüğü 59 dönüm. Toplam 3 milyon tarım işletmesinin yüzde 65′i 50 dönümün altında arazi varlığına sahip. Yüzde 83′ünün ise tarım arazisinin büyüklüğü 100 dönümün altında.
  Amerika’da tarım işletmesi başına ortalama arazi büyüklüğü 1818 dönüm. İngiltere’de 538, Fransa’da 521, Almanya’da 457, İspanya’da 238 dönüm.
  Bu ülkelerin tamamında tarım nüfusu ortalama yüzde 5′in altında. Türkiye’de yüzde 20′nin üzerinde olduğu unutulmamalı.
  Türkiye’de ortalama tarım arazisi büyüklüğü 59 dönüm. Fakat, tek parça değil. Ortalama 10 parselden oluşuyor. Ülke genelinde 30 milyon parsel ve 40 milyon hissedarı var.
  Yeni çıkan yasa bu 40 milyon hissedarı doğrudan ilgilendiriyor. Tarım arazisi sahibi toplam 40 milyon hissedar ne yapacak?
  1- Hissedarlar veya mirasçılar kendi aralarında anlaşarak sahip oldukları toprakları bölmeden tarımsal üretimi birlikte sürdürebilirler.
  2-Aile Malları Ortaklığı kurarak, tarım arazilerini bölmeden birlikte üretim yaparak elde ettikleri geliri paylaşabilirler.
  3- Hissedarlar şirket kurarak sahip oldukları hisse oranında ortak olabilirler. Şirketi kendi aralarında seçecekleri bir yönetim veya dışarıdan profesyonel bir yönetim atayarak faaliyetlerini sürdürebilir.
  4- Hissedarlar veya mirasçılar anlaşarak hep birlikte tarım arazilerini bölmeden üçüncü bir şahısa veya şirkete satabilir, devredebilir. Bu durumda her bir hissedar tek başına satış yapamaz.
  5- Mirasçılardan birisi istekli, gönüllü mirasçı olarak tarım arazilerini diğer hissedarlardan “tarımsal üretim değerini” ödeyerek satın alabilir. Bunun için ekonomik güce ve üretim yapabilecek beceriye sahip olması gerekiyor.
  6- Hissedarlar, mirasçılar kendi aralarında anlaşamazsa, şirket kuramazlarsa bu durumda Sulh Hukuk Mahkemesi devreye girerek mirasçılar arasından birisini “ehil mirasçı” tayin edecek. Tarım arazisini kimin işleyeceğine hakim karar verecek.
  7- Hakim tarafından belirlenen ehil mirasçının, diğer hissedarlara, mirasçılara “tarımsal üretim değeri” üzerinden ödeme yapması gerekiyor. Dolayısıyla bu ekonomik güce sahip olması istenecek.
  8- Hakim ehil mirasçıyı seçerken neye göre karar verecek? Doğru kişiyi seçmesi için kararı verecek hakimin en azından tarım, çiftçilik konusunda bilgi sahibi olması şart. Ayrıca bu yasa ile mahkemelerin iş yükünün artacağı dikkate alınarak altyapı çalışmalarının yapılması gerekiyor.
  9- Gönüllü, istekli mirasçı veya mahkeme tarafından tayin edilen “ehil mirasçı” diğer hissedarlardan tarım arazisini satın almak için yeterli ekonomik güce sahip değilse devlet kredi vererek borçlandıracak.
  10- Yasa yürürlüğe girdikten sonra 1 yıl içerisinde mirasçılar kendi aralarında anlaşamaz, şirket kuramaz, istekli mirasçı çıkmaz ve mahkeme tarafından ehil mirasçı tayin edilemezse mahkeme kararıyla söz konusu tarım arazisi açık artırma ile satılacak.
  Bu yasa, iktidar ile muhalefetin oylarıyla kabul edilen ender yasalardan biri. Buradan hareketle herkesin bu yasayı istediğini, onayladığı söylenebilir. Ancak uygulamada çok önemli sorunlar yaşanacağının da bilinmesi gerekir.
  Türkiye’nin kırsalı, tarımı yeniden dizayn edilecek. Sosyal yapı değişecek. Bir ayağı kentte bir ayağı köyde olan, kışlık yiyeceğini köyden temin edenlerin köyle bağı koparılacak. Kentte yaşayanlar ve kriz döneminde sığınılan liman olarak görülen kırsalın bu rolü yok edilecek.
  Küçük toprak sahiplerinin büyük bölümü mülksüzleştirilecek. Tarımda şirketleşme yaygınlaşacak. Tarım toprağı belli ellerde toplanacak.
  Tarım arazilerinin bölünmesini yasaklayan Yasa, diğer mirasçıları koruyucu hiç bir önlem öngörmüyor. Aynı köyde yaşayan 5 mirasçıdan birine topraklar devredildiğinde diğer 4 kardeş ne yapacak? Kente mi göç edecek? Kardeşinin yanında işçi olarak mı çalışacak? Bunun için somut hiç bir önlem öngörülmüyor.
  Tarımda asıl sorun yüksek girdi fiyatlarından kaynaklanan yüksek girdi maliyetleridir. Maliyetler yüksek olduğu için çiftçi üretim yapamıyor. Bankalara borçlu. Bu yasayı fırsat bilerek elindeki toprağı satarak tarımdan çekilecek çok çiftçi olacak.
  Özetle tarımda, kırsalda yeni bir dönem başlıyor. Bu dönem bazıları için zenginlik üretirken bazıları için yoksulluk ve göç getirecek.[/size]

 2. #2

  Üyelik Tarihi
  25 Mart 2009
  Şehir
  Trakya
  Yaş
  26
  Mesajlar
  1,400
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Toprak sahibi 40 milyon hissedar için karar zamanı…  sistemin iyi yönleride var kötü yönleride var...bunun gibi bir örnek başımıza geldi benim daha dedemin babalarından beri ödenen hazine yerlerinin ecrimisili hep beraber ödeniyordu amcalıklarla ama tespite geldiler bir kişi yazılacak satın alınması için denildi büyük olan yazıldı. şimdi o büyük amcalıkla aramız bozulsa sana vermiyorum işlemek için dese ne yapılabilir. Sistemin saçmalığına sadece bir örnekti bu...

 3. #3

  Üyelik Tarihi
  09 Şubat 2013
  Şehir
  Osmaniye/Kadirli
  Yaş
  35
  Mesajlar
  1,229
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Toprak sahibi 40 milyon hissedar için karar zamanı…  sorun yaşansa da toplulaştırma şart

 4. #4

  Üyelik Tarihi
  18 Mayıs 2009
  Şehir
  Denizli
  Yaş
  39
  Mesajlar
  6,623
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Toprak sahibi 40 milyon hissedar için karar zamanı…  Rahmetli dedemin iki eşinden 18 çocuğu var.ve ölen hala ve amcaların da varisleri ile hak sahibi toplam sayısı 250 civarı.

  150 dönüm yeri nasıl paylaştırıp tapu alırsın.
  kanun devlet politikası olarak güzel.
  hiçbir destek alamıyor ve hiçbir krediye başvuramıyoruz. arazilere hiçbir yatırım yapamıyoruz. çünkü tapu daha dedenin üzerine...

 5. #5

  Üyelik Tarihi
  15 Aralık 2008
  Şehir
  balıkesir
  Yaş
  57
  Mesajlar
  1,725
  Blog Girişleri
  1
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Toprak sahibi 40 milyon hissedar için karar zamanı…  Araziler bölünmesin.Bölünenler,bölünmeden önceki halini alsın.Bölünmüş incecik araziler ,üçgen araziler ,kara-taban topraklara adam gidiyor ağaç ekiyor birde meyilli ise erezyona da uğruyor.Görünce insanın içi sızlıyor

 6. #6

  Üyelik Tarihi
  02 Aralık 2012
  Şehir
  Bayburt
  Yaş
  39
  Mesajlar
  10,473
  Adı geçen
  10 Mesaj
  Etiketlenme
  1 Konu

  Ynt: Toprak sahibi 40 milyon hissedar için karar zamanı…  zararın neresinden dönülse kardır.. çok geç kaldık millet memleket olarak bazı işlere çok..

 7. #7

  Üyelik Tarihi
  22 Nisan 2009
  Şehir
  Konya
  Yaş
  43
  Mesajlar
  218
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Toprak sahibi 40 milyon hissedar için karar zamanı…  Tarimsal uretim degerine gore fiyat hesaplanirsa satin alacak olan kisi alacakli cikar bu sartlarda..

 8. #8
  ParaMiliter - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  07 Şubat 2014
  Şehir
  %100 Türk
  Yaş
  35
  Mesajlar
  547
  Adı geçen
  1 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Toprak sahibi 40 milyon hissedar için karar zamanı…  - Bir defa bu kanun miras yoluyla toprakların bölünmesi önleme amacında değil.

  - Bu kanunda toprakların birleşmesi ile ilgili somut bir madde yok. Komşu tarlaların ön alım hakkı olacak deniyor. Fakat bu madde her türlü satışta mı ön alım hakkı, yoksa sadece anlaşamayan mirasçıların satışa çıkan toprağı ile mi alakalı. Burda bir açıklama yok. Yönetmelik çıkacak, benim kanaatim normal satışlarda değil, anlaşamayan mirasçıların satışa çıktığı tarlasıyla alakalı. ön alım hakkı sadece o zaman olacak. Bence normal satışlarda da olmalıydı ve yeni tek bir tapu oluşturulmalıydı. Ancak böyle küçük parsellerin büyümesi söz konusu olabilir.

  - Bu kanunun asıl amacı %25 olan köylü / çiftçi sayısını, Avrupadaki gibi %5 ' lere indirmektir :
  Kardeşlerden biri ilçede veya şehirde yada başka bir işle meşgul, esnafçılık, serbest meslek, memuriyet vs. yapıyor. Diğer kardeş köyde, çiftçilik yapıyor. Sulh hakimi onu ehil görüp tarlaları ona verecek. Diğer kardeşe hiç bir şey yok. Bilirkişinin tespit ettiği parayı alacak. Ne zaman alacak, alabilecek mi?? bunlar ayrı soru.
  Bilirkişilerin değer tespitleri çok düşük. örneğin: şu anda normal satışa çıkarsan 8-9000 TL / Dekar edecek tarlaya yakında bilirkişi 3000 TL fiyat biçti.
  yani 1/3 fiyatına tarlalar kardeşe gitmiş olacak.

  - Kanunda, küçük arazileri devlet kamulaştırır, birleştirip satar diyor. değerli ovaları arazileri toplayacak, büyük büyük parseller oluşturacak. sonra verin para satın alın diyecek... 100 - 200 - 300 dekar büyüklüğünde 1. sınıf sulak ovaları hangi nakit parayla alacak bu köylü ?? tabi ki alamayacak. şirketler gelip alacak buraları.

  - Mirasçılar anlaşırsa şirket kurup (parayla yönetici atayıp) tarlaları işletecekmiş.... şimdi düşünün 4 kardeş var. birisi veya ikisi köyde çiftçilik yapıyor, ikisi veya üçü şehirde başka işle meşgul... köyde çifçilik yapan/yapanlar bu durumu kötüye kullanacak. anlaşmayacak. sulh hukuk mahkemesine gidecek. Anlaşamadıkları için de Sulh hakimi buna / bunlara verecek tarlaları.
  Yani kötüye kullanmaya çok açık....

  - 10 sene sonra çiftçi sayısındaki azalmayı, topraksız, işsiz, güçsüz kişilerin kasabalara üşüşmesini, aile facialarını göreceksiniz...

 9. #9

  Üyelik Tarihi
  18 Mayıs 2009
  Şehir
  Denizli
  Yaş
  39
  Mesajlar
  6,623
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Toprak sahibi 40 milyon hissedar için karar zamanı…  bu sistem bağzı çiftçileri dışlayacak.Git sen ekmeğini başka şekilde kazan diyecek. çiftçilikten başka işten anlamayan insanlar ne iş yapacak.

  köyümüzde çeşitli gruplar var.

  1) zengin kesim.çiftçilik dışı faaliyetlerden para kazanıp tarla alanlar.bunlar tarla fiyatlarını hayali yükseltiyorlar.
  2)emekli olmuş babadan kalma genelde 50 dekardan az arazilerini emekli maaşını finanse ederek işletip zarar ettiklerini fark etmeyenler.
  3)dışardan hiçbir ekstra geliri olmadan. ortakçılık,icarcılık,hayvancılık ve yevmiyeye giderek günü kurtarmaya çalışan kesim.

  bu kanun dolayısı ile birinci kesimin arazileri kat kat artacak.
  ikinci kesimin elinden tarlası alınırsa emekli maaşlarını boşa harcamaktan kurtulacaklar.
  üçüncü kesim temelli kaybedecek.Ektiği tarlalar elinden gidecek.hayvanlarını otlatmak için yer bulamayacak.köydeki büyük arazi sahiplerine muhtaç olacak.

 10. #10

  Üyelik Tarihi
  18 Nisan 2010
  Şehir
  Tekirdağ
  Yaş
  33
  Mesajlar
  6,771
  Adı geçen
  65 Mesaj
  Etiketlenme
  1 Konu

  Ynt: Toprak sahibi 40 milyon hissedar için karar zamanı…  Alıntı edirne22 link=topic=75298.msg888806#msg888806 date=1399573266 Nickli Üyeden Alıntı
  - Bir defa bu kanun miras yoluyla toprakların bölünmesi önleme amacında değil.

  - Bu kanunda toprakların birleşmesi ile ilgili somut bir madde yok. Komşu tarlaların ön alım hakkı olacak deniyor. Fakat bu madde her türlü satışta mı ön alım hakkı, yoksa sadece anlaşamayan mirasçıların satışa çıkan toprağı ile mi alakalı. Burda bir açıklama yok. Yönetmelik çıkacak, benim kanaatim normal satışlarda değil, anlaşamayan mirasçıların satışa çıktığı tarlasıyla alakalı. ön alım hakkı sadece o zaman olacak. Bence normal satışlarda da olmalıydı ve yeni tek bir tapu oluşturulmalıydı. Ancak böyle küçük parsellerin büyümesi söz konusu olabilir.

  - Bu kanunun asıl amacı %25 olan köylü / çiftçi sayısını, Avrupadaki gibi %5 ' lere indirmektir :
  Kardeşlerden biri ilçede veya şehirde yada başka bir işle meşgul, esnafçılık, serbest meslek, memuriyet vs. yapıyor. Diğer kardeş köyde, çiftçilik yapıyor. Sulh hakimi onu ehil görüp tarlaları ona verecek. Diğer kardeşe hiç bir şey yok. Bilirkişinin tespit ettiği parayı alacak. Ne zaman alacak, alabilecek mi?? bunlar ayrı soru.
  Bilirkişilerin değer tespitleri çok düşük. örneğin: şu anda normal satışa çıkarsan 8-9000 TL / Dekar edecek tarlaya yakında bilirkişi 3000 TL fiyat biçti.
  yani 1/3 fiyatına tarlalar kardeşe gitmiş olacak.

  - Kanunda, küçük arazileri devlet kamulaştırır, birleştirip satar diyor. değerli ovaları arazileri toplayacak, büyük büyük parseller oluşturacak. sonra verin para satın alın diyecek... 100 - 200 - 300 dekar büyüklüğünde 1. sınıf sulak ovaları hangi nakit parayla alacak bu köylü ?? tabi ki alamayacak. şirketler gelip alacak buraları.

  - Mirasçılar anlaşırsa şirket kurup (parayla yönetici atayıp) tarlaları işletecekmiş.... şimdi düşünün 4 kardeş var. birisi veya ikisi köyde çiftçilik yapıyor, ikisi veya üçü şehirde başka işle meşgul... köyde çifçilik yapan/yapanlar bu durumu kötüye kullanacak. anlaşmayacak. sulh hukuk mahkemesine gidecek. Anlaşamadıkları için de Sulh hakimi buna / bunlara verecek tarlaları.
  Yani kötüye kullanmaya çok açık....

  - 10 sene sonra çiftçi sayısındaki azalmayı, topraksız, işsiz, güçsüz kişilerin kasabalara üşüşmesini, aile facialarını göreceksiniz...
  Güzel noktalara değişmişsin.

  Şu an sınırımda olan 28 dekar bir arazi var. Almaya niyetliyim. Biraz kredi kullansam nasıl olur diye bankaya danıştım. Tamamen hayal kırıklığı. Traktör kredilerinde bile %50 faiz indirimi varken komşu araziyi alarak arazisini toplulaştırmak isteyenlere sadece %25 fai indirim.

  Yani arazi toplulaştırma adına koparılan o kadar yaygaraya rağmen, gerçekten arazini toplulaştırmak isteyenlere hiçbir kolaylık sağlanmıyor.

  Gerçekten samimi olunsa:
  - hisse nakillerinin ücretsiz devri,
  - 5 yıl (gerçekten) düşük faizli hisse yada komşu arazi alım kredileri
  - ücretsiz ölçüm ve keşif gibi birkaç güzellik yenilik getirseler çok daha faydalı olur.

  Ayrıca kim arazisini büyütmek istemez ki? Tanıdım çiftçilerin tamamının hayali buyken, medeni kanun ve miras hukukunda değişikliklerle iş daha çok zora sokuluyor.

  Bunların yapmayı düşündüğü şey güzel de yöntem kötü. Bu sune şuna benziyor:

  Önünde bir inek var. Ahıra sokman lazım. Hey desen hayvan zaten gidecek. Bunlar hey demek yerine omuzla ittirerek hayvanı dama sokmaya çalışıyor

 11. #11
  YUSUFTUYLUOGLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  12 Kasım 2010
  Şehir
  Erzurum
  Yaş
  41
  Mesajlar
  9,772
  Adı geçen
  80 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Toprak sahibi 40 milyon hissedar için karar zamanı…  olaya birde şu açıdan bakalım;
  şuan köylerde bölünerek 3 ' er,5 ' er dönüm kalmış toprak parçalarında geçimini sağlamaya çalışan insanlar var...
  adamın toplamda 10 dönüm arazisi var 4 tane oğlu var şehirde çalışma fırsatı var zaten iş teklifleride geliyor ama onlar tutturmuş çiftçiliği...
  yarın o 15 dekar arazi bu dört çocuğa kalacak ve 4 dekar yer kalacak her birine...
  bununla ailesinimi geçindirecek..
  şimdiden önlem alınsa bunlar zamanla şehirde çalışmaya alışsalar ...
  bizim köy 45 hane çoğunun 20 dönüm arazisi anca var kendi mahvolmuş...
  bari sonrakiler bu küçük arazinin başını beklemesin yazık...

  hakkımızdan hayırlısı ..

 12. #12

  Üyelik Tarihi
  27 Mayıs 2008
  Şehir
  Kırıkkale
  Yaş
  46
  Mesajlar
  9,410
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Toprak sahibi 40 milyon hissedar için karar zamanı…  köydeki insanlar küçük çifçiler ne iş yapacak.geliri ne olacak.toprak olmassa.hayvanını bile otlatmazlar türk milleti bu.hepimiz biliyoruz birbirimizi.hadi toprak tek elde toplandı güzel..elinden toragı alına kardeş aldıgı para ile ne iş yapar kaçgün gider para.. bu tepeden düşme bir yasa..bölünme olmasın parçalanmasın ama bu insanlara geçim garaantisi kim vercek..
  şehirde bu insanlar aç perşan kalcaklar..özel sektör bu adamın kanı emer..bence birkaç madde dışında falaket.kardeş katlini getirir..bu yasa gözden geçirilmeli tepkiler bildiirlmeli...

 13. #13

  Üyelik Tarihi
  16 Mayıs 2013
  Şehir
  malatya
  Yaş
  30
  Mesajlar
  359
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Toprak sahibi 40 milyon hissedar için karar zamanı…  Bu işten karlı çıkacak olan şirketler. Ancak aileler kendi aralrında anlaşmalı. Zaten 100 dönüm araziyi 10 kardeşin paylaşmasının hiç bir mantığı yok.. Şehirler arası otobüs yolculukların da gözüme çok çarpıyo minin mini araziler , yama gibi parça parça.. Ne bir verim oluyo böyle çiftçilikten nede makineleşme ortaya çıkıyor.. İnsanlar çok küçük toprakları işleyerek gelir elde etmeye çalşıyor. Yalnız sistem art niyetli kullanılmaya çok açık malesef ve günü kurtarmaya yönelik kanunlar. Uzun vadede çok zararı olacak memlekete.Farklı bir çöm gerek.. Ama o çözüm de bu meclisten çıkmayacak belli..

 14. #14

  Üyelik Tarihi
  27 Mayıs 2008
  Şehir
  Kırıkkale
  Yaş
  46
  Mesajlar
  9,410
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Toprak sahibi 40 milyon hissedar için karar zamanı…  hepimiz çiftçiyiz hadi bir imza toplayıp organize olalım desek kimse gelmez...bu yasada yasallaşr tek çit kavgalar kovulmalar ölümler küsmeler husümetler ve akrabalık bagını koparmlar çok çabuk başlar..
  düşün bir evde 4 kardeş artık bir birine düşmanca bakışlar ve kinlerle büyümeler sonuç vahim..kanuniye kızanlar ve mahkemeye verenler şimdi nerde olcak merak ediyorum..

 15. #15

  Üyelik Tarihi
  20 Şubat 2013
  Şehir
  ------
  Mesajlar
  606
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Toprak sahibi 40 milyon hissedar için karar zamanı…  Alıntı köylü link=topic=75298.msg888879#msg888879 date=1399583739 Nickli Üyeden Alıntı
  hepimiz çiftçiyiz hadi bir imza toplayıp organize olalım desek kimse gelmez...bu yasada yasallaşr tek çit kavgalar kovulmalar ölümler küsmeler husümetler ve akrabalık bagını koparmlar çok çabuk başlar..
  düşün bir evde 4 kardeş artık bir birine düşmanca bakışlar ve kinlerle büyümeler sonuç vahim..kanuniye kızanlar ve mahkemeye verenler şimdi nerde olcak merak ediyorum..
  hiçbirşey olmaz merak etmeyin...Asıl böyle bir kanun çıkmazsa 2 nesil sonra arazileri dekar hesabıyla değil metrekare hesabıyla bölücez artık...Bugün kavga eden yarın barışır ama arazilerin bölünmesinin bir sonu yok mutlaka bir yerde dur denmeliydi...

 16. #16

  Üyelik Tarihi
  23 Temmuz 2011
  Şehir
  osmaniye
  Yaş
  35
  Mesajlar
  1,945
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Toprak sahibi 40 milyon hissedar için karar zamanı…  Alıntı HassaN20 link=topic=75298.msg888885#msg888885 date=1399584870 Nickli Üyeden Alıntı
  hiçbirşey olmaz merak etmeyin...Asıl böyle bir kanun çıkmazsa 2 nesil sonra arazileri dekar hesabıyla değil metrekare hesabıyla bölücez artık...Bugün kavga eden yarın barışır ama arazilerin bölünmesinin bir sonu yok mutlaka bir yerde dur denmeliydi...
  nasıl hiçbirşey olmaz
  şimdi bu kanun diyelimki senide etkilese elindeki arazileri alıp aileden birine verselersende ortada kalsan ne olacak
  yada ta m tersi digerlerinin arazilerini sana verseler onlar ne yapacak

  illaki çogu kişinin canı yanacak hiç bişey degil aksine çok şey olacak kanun bu haliyle kalırsa sıkıntı çok olur illaki düzenleme şart

  fakat ben bu kanunu bana zararıda olsa yararıda olsa kısaca sonuç ne olursa olsun destekliyorum
  destekleme sebeplerime gelecek olursak

  -artık 2-3 dekarlık küçük arazilerde traktörle boşyere mazot yakmaktan bıktım
  -şehirde yaşayıp da kendisine miras kalan tarlasını altın yumurtlayan tavuk sanan ve fahiş fiyatla icara vermek isteyen veya icarıda az bulup ortak çalışalım diyen akrabalardan bıktım
  -şehirde yaşayıpta ayranı kabardıkça köye gelecegim çiftçilik yapacagım diyenlerden bıktım
  -şehride yaşayıpta işi gücü varken köydeki tarladan medet umanlardan bıktım
  -şehirde yaşayıpta köyden miras tarla kalınca hemen köye dönüp çiftçilik hayvancılık yapacagım kaç inek alsam acaba nekadar kar ederim kaç dönüm tarladan kaç lira kar ederim diyenlerden bıktım
  -işledigim arazi mikarının yarısının bile desteklemesini alamıyorum bıktım

 17. #17

  Üyelik Tarihi
  16 Mayıs 2013
  Şehir
  malatya
  Yaş
  30
  Mesajlar
  359
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Toprak sahibi 40 milyon hissedar için karar zamanı…  [QUOTE=YAVUZ_13 link=topic=75298.msg888893#msg888893 date=1399588552]
  nasıl hiçbirşey olmaz
  şimdi bu kanun diyelimki senide etkilese elindeki arazileri alıp aileden birine verselersende ortada kalsan ne olacak
  yada ta m tersi digerlerinin arazilerini sana verseler onlar ne yapacak

  illaki çogu kişinin canı yanacak hiç bişey degil aksine çok şey olacak kanun bu haliyle kalırsa sıkıntı çok olur illaki düzenleme şart

  fakat ben bu kanunu bana zararıda olsa yararıda olsa kısaca sonuç ne olursa olsun destekliyorum
  destekleme sebeplerime gelecek olursak

  -artık 2-3 dekarlık küçük arazilerde traktörle boşyere mazot yakmaktan bıktım
  -şehirde yaşayıp da kendisine miras kalan tarlasını altın yumurtlayan tavuk sanan ve fahiş fiyatla icara vermek isteyen veya icarıda az bulup ortak çalışalım diyen akrabalardan bıktım
  -şehirde yaşayıpta ayranı kabardıkça köye gelecegim çiftçilik yapacagım diyenlerden bıktım
  -şehride yaşayıpta işi gücü varken köydeki tarladan medet umanlardan bıktım
  -şehirde yaşayıpta köyden miras tarla kalınca hemen köye dönüp çiftçilik hayvancılık yapacagım kaç inek alsam acaba nekadar kar ederim kaç dönüm tarladan kaç lira kar ederim diyenlerden bıktım
  -işledigim arazi mikarının yarısının bile desteklemesini alamıyorum bıktım
  [/quot]

  Şehirde yaşayanlar köylüleri zengin sanıyor galiba. Ama kimse o köylülerin şehirdeki adam yazın sıcağında tatil yaparken, köylünün 45-50 derece güneşin anlında kavrulduğunu düşünmüyor.. Bende çok gördüm almanyadan, şehirden emekli olup köye gelip kardeşinden payını alıp çiftçilik yapma hevesine düşüpte , 70 yaşından sonra kardeşiyle kavga edip düşman olanları.. Birde bazı tiplerde kusura bakmayın harbiden tip adamlar , ağa olma hevesi var.. Almanyadan kazandığı parayla gelip köye konak dikip traktör alıp garip garip işlere kalkışanlar da çok. Ama adamın torunları almanyada yaşıyor.. Burada dedesinin tarlasın zerre umrunda değil.. Bu gibi şeylerin önüne geçilmesi lazım.. Ya adam akıllı kardeşçe çalışıp paylaşmak , yada durumun iyiyse hiç kardeşinle , akrabarınla aranı bozmadan iştiyorsan köye bi evini yaptırıp oturmak gerek. 65-70 yaşından sonra almanyada o kadar çalış , bide gel köyde kardeşinden arazi iste bağ- bahçe işine gir.. Bu kafa pek iyi bi kafa değil..

 18. #18

  Üyelik Tarihi
  08 Ocak 2011
  Şehir
  samsun
  Yaş
  55
  Mesajlar
  232
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Toprak sahibi 40 milyon hissedar için karar zamanı…  Yılda bir kez olsun yurt dışı gezisi yapmaya çalışıyorum inanın uçaktan yer yüzüne baktığımda tamam burası türkiye ' m toprağım diyorum neden ' mi arazilerimiz parça parça paramparça olmuş bir şekilde.Avrupa üzerinden bakılınca ise araziler domino taşı gibi her biri belki 100.200 dönüm bence herkes bildiği işi öğrenmiş olur başının çaresine bakar biz acıya tatlıya hemen alışan bir toplumuz alışırız...

 19. #19

  Üyelik Tarihi
  16 Mayıs 2013
  Şehir
  malatya
  Yaş
  30
  Mesajlar
  359
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Toprak sahibi 40 milyon hissedar için karar zamanı…  [QUOTE=çiftçilikhayatı link=topic=75298.msg888894#msg888894 date=1399589360]
  Alıntı YAVUZ_13 link=topic=75298.msg888893#msg888893 date=1399588552 Nickli Üyeden Alıntı
  nasıl hiçbirşey olmaz
  şimdi bu kanun diyelimki senide etkilese elindeki arazileri alıp aileden birine verselersende ortada kalsan ne olacak
  yada ta m tersi digerlerinin arazilerini sana verseler onlar ne yapacak

  illaki çogu kişinin canı yanacak hiç bişey degil aksine çok şey olacak kanun bu haliyle kalırsa sıkıntı çok olur illaki düzenleme şart

  fakat ben bu kanunu bana zararıda olsa yararıda olsa kısaca sonuç ne olursa olsun destekliyorum
  destekleme sebeplerime gelecek olursak

  -artık 2-3 dekarlık küçük arazilerde traktörle boşyere mazot yakmaktan bıktım
  -şehirde yaşayıp da kendisine miras kalan tarlasını altın yumurtlayan tavuk sanan ve fahiş fiyatla icara vermek isteyen veya icarıda az bulup ortak çalışalım diyen akrabalardan bıktım
  -şehirde yaşayıpta ayranı kabardıkça köye gelecegim çiftçilik yapacagım diyenlerden bıktım
  -şehride yaşayıpta işi gücü varken köydeki tarladan medet umanlardan bıktım
  -şehirde yaşayıpta köyden miras tarla kalınca hemen köye dönüp çiftçilik hayvancılık yapacagım kaç inek alsam acaba nekadar kar ederim kaç dönüm tarladan kaç lira kar ederim diyenlerden bıktım
  -işledigim arazi mikarının yarısının bile desteklemesini alamıyorum bıktım
  Şehirde yaşayanlar köylüleri zengin sanıyor galiba. Ama kimse o köylülerin şehirdeki adam yazın sıcağında tatil yaparken, köylünün 45-50 derece güneşin anlında kavrulduğunu düşünmüyor.. Bende çok gördüm almanyadan, şehirden emekli olup köye gelip kardeşinden payını alıp çiftçilik yapma hevesine düşüpte , 70 yaşından sonra kardeşiyle kavga edip düşman olanları.. Birde bazı tiplerde kusura bakmayın harbiden tip adamlar , ağa olma hevesi var.. Almanyadan kazandığı parayla gelip köye konak dikip traktör alıp garip garip işlere kalkışanlar da çok. Ama adamın torunları almanyada yaşıyor.. Burada dedesinin tarlasın zerre umrunda değil.. Bu gibi şeylerin önüne geçilmesi lazım.. Ya adam akıllı kardeşçe çalışıp paylaşmak , yada durumun iyiyse hiç kardeşinle , akrabarınla aranı bozmadan iştiyorsan köye bi evini yaptırıp oturmak gerek. 65-70 yaşından sonra almanyada o kadar çalış , bide gel köyde kardeşinden arazi iste bağ- bahçe işine gir.. Bu kafa pek iyi bi kafa değil..

 20. #20
  volkanuzel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  24 Kasım 2009
  Şehir
  Ankara
  Yaş
  25
  Mesajlar
  11,573
  Adı geçen
  7 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Toprak sahibi 40 milyon hissedar için karar zamanı…  Anladığım kadarıyla kardeşler arasında çiftcilikle uğraşanı daha çok kollayan bir kanun olacak
  Eger birden çok kardeş bu işi yapıyorsa bunların ortaklık yapmasınada bi engel olmayacak
  Kanunla şehirlerde başka meslekle uğraşıp, buzamana kadar kendini o işe adamış hayatını o işle sürdüren kardeşin ekmek kapısının yok olması engellenecek..
  Bana simdilik iyi bi karar gibi geldi

+ Konuya Cevap Yaz
Sayfa 1/2 12 SonuncuSonuncu

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Yatırım için en doğru karar
  Konu Sahibi osman aga Forum Çiftçi Muhabbetleri
  Cevap: 18
  Son Mesaj : 03.Ocak.2016, 03:08
 2. Artık toprak hakkında konuşmanın zamanı geldi
  Konu Sahibi ufukk Forum Çiftçi Muhabbetleri
  Cevap: 9
  Son Mesaj : 24.Ağustos.2014, 22:16
 3. LPG’li araçlar için kritik karar
  Konu Sahibi köylü Forum Muhabbet - Geyik
  Cevap: 5
  Son Mesaj : 09.Şubat.2012, 20:39
 4. KISMET 55 için Acil Yardım İstiyorum, Lütfen Beni de Erkunt Sahibi Yapın!!
  Konu Sahibi dostoyevski Forum Teknik Bilgiler-Yorumlar
  Cevap: 32
  Son Mesaj : 24.Şubat.2011, 23:20
 5. Cultivator and Pulluk için toprak dokusu Ls-2011 için
  Konu Sahibi elturco Forum Data Dosyası - Diğer
  Cevap: 6
  Son Mesaj : 24.Ocak.2011, 18:42

Arama Motoru Etiketleri

traktör, tarım, çiftçilik, tarım makineleri, tarım aletleri SEO Blog

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Var
 •  
Yukarı Çık
Hakkımızda
TrakKulüp, Türkiye'nin en büyük çiftçi paylaşım sitesidir. Sitemizde traktörler, biçerdöverler, tarım makineleri, tarım aletleri, çiftçilik, tarım ve hayvancılık ile ilgili 1.000.000'dan fazla mesaj bulunmaktadır.

62.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Bizi Takip Edin
trakkulup@trakkulup.net
DMCA.com Protection Status