Toprak sahibi 40 milyon hissedar için karar zamanı…

Ynt: Toprak sahibi 40 milyon hissedar için karar zamanı…

volkanuzel link=topic=75298.msg888897#msg888897 date=1399589527' Alıntı:
Anladığım kadarıyla kardeşler arasında çiftcilikle uğraşanı daha çok kollayan bir kanun olacak
Eger birden çok kardeş bu işi yapıyorsa bunların ortaklık yapmasınada bi engel olmayacak
Kanunla şehirlerde başka meslekle uğraşıp, buzamana kadar kendini o işe adamış hayatını o işle sürdüren kardeşin ekmek kapısının yok olması engellenecek..
Bana simdilik iyi bi karar gibi geldi
Kardeş sende dikkat ettiysen odaklandığımız konu genelde kardeşlerin anlaşamaması üzerine , ya anlaşamazlarsa diye düşnüyoruz. Dünya malı bu ya.. Daha fazla zengin olmak için topraklar bölüşülüyor ama ortaklık olsa bölüşüm sonucu oluşan yeni payların için alınacak traktör ekipman parası işçilik giderleri hep kişilerde kalacak.. Kanun kardeşleri arası anlaşmaya da zorluyor. Yalnız biliyoruz ki illa artniyetli birileri çıkacak işte o art niyetten sonra iyi şeyler olmayacak diye tahmin ediyorum ben..

burada herkes elindeki fırsatla göre yorum yapıyor.
ASIL KORKU şu her evde hanede batlamaya hazır bomba.biz türk milletiyiz genimiz dna mız farklı ..herkes kendine yontmasın baı şeyleri..
burada sıkıntı aile birliği bozulacak ve düşmanlıklar ve kin başlayacak.
düşün bir babanın üç evladı var. 100 dekar arazi türkiye geçim ve iş bulam şartlaları malum..şimdi bu üç kardeş tarladan anlaşma olarak degil de yetki alma yarışı başlayacak aralarında.. 3 kardeş arsında hüsümet akıl yetmeye başlayına hızlanacak..evllik olupda el kızı işin içine girince hüsümet iyice artacak..hela baba ana birde taraf tutarda sa bak sen aile içi kavgalara..
burada tarla bölünmesine karşıyım.yasa olumlu ama çok tehlikelimaddeleri var..birde bu maddeler bizim bildğimiz gibi degil yorum ve yönetmenlikle bakanlıkca belirnecek boşlu çok...

Kanunun iyi hazırlanmadığını, nelerin kötü olduğunu yukarıda arzettim.

Bir defa kanunun iyi olduğunu söyleyenlerin temel gerekçesi arazilerin artık bölünmemesi.

kanunun kötü olduğunu söyleyenlerin mesela benim gerekçelerim yukarda belli.
Sanki 'kanunun kötü olduğunu söyleyen' bizler, arazilerin bölünmesinden, küçülmesinden yanaymışız gibi bir durum oluşmuş...
bu yanlış bir algıdır, yanlış bir yargıdır.....
Bizler de Arazilerin küçülmesinden dertliyiz.

Fakat kanun sadece bu amaca göre hazırlanmamış bu çok belli.
Arazilerle ilgili 2 tane sorun vardı :
1- Miras yoluyla arazilerin küçülmesi.
2- Zaten küçülmüş arazilerin genişletilememesi.

1. Sorun için,
- En küçük arazi büyüklüğü (20 dekar, 5 dekar, 2 dekar) düzenlemesi zaten mevcuttu. yani ekili 40 dekar, dikili 10 dekar, sera 4 dekar altındaki tarlalar bir daha bölünmeyecekti. Bu güzel bir düzenleme.
bu düzenleme Miras yoluyla daha küçük parçalara bölünmeyi engellemişti.
2. Sorun için,
- Tarlaların büyütülmesi için Herhangi bir düzenleme mevcut değildi. Olması gereken bir tarla satılacağı zaman, sınır tarlaların önalım hakkının olması, ancak onlardan birisi almayınca başkalarına satılabilmesiydi. birleşen tarlaların eski tapuları iptal edilip tek bir tapu oluşturulmalıydı.
(Kanunda sınırdaşların önalım hakkı diye geçiyor, fakat bu kanuna göre, normal satış sırasında geçerli değil. Şurda Geçerli : Kardeşler anlaşamayacak, tarla satışa çıkacak, ondan sonra sınırdaşlara önalım hakkı verilecek, yani ölme eşeğim ölme. başkalarının kavga etmesi dörtgözle beklenir olacak)

Sadece bu iki düzenleme sorunların çözümü için yeterliydi.

Fakat kanunda bunlardan çok daha fazlası var. bu da gösteriyor ki, Bu kanun sorunları çözmek için çıkartılmamış, bu kanunun başka amaçları var...
bir defa,
-ehil mirasçı tespiti çok kötü bir uygulama, açıkça bir zorlama var. devlet eliyle mülkiyet hakkına el koyma var. birinden alıp ötekine verme var.
- bunun asıl amacı %20-25 olan tarım nüfusunu, avrupadaki gibi %5 ' lere indirmek.
- devletin verimli arazileri toplulaştırıp satması ne demektir ? iktidara yakın olanlar bu maddeye dayanarak, göz koydukları verimli arazilere el koyacaklar...
- şirket kurmak ne demektir? şirket kurunca yönetici atayacaksın, gerçek usulde vergilendirileceksin, iflasa tabi olacaksın, yönetim kurulu toplantıları, karar defterleri, makbuzlar, beyannameler, vergi incelemeleri, yönetici, temsil yetkisi denetleme kurulu, kar payı dağıtımı, harcamalar, gelirler vs.... bunun o kadar çok teferruatı prosüdürü var ki.... bunu hakkıyla büyük holdingler bile yapamıyor bir sürü cezalar ödüyorlar, köylü bunu nasıl yapsın...

en alttaki
YETERLİ TARIM ARAZİ BÜYÜKLÜKLERİ listesine bi bakıverin
ben
Kuru : 20
Sulu : 5
Dikili : 5
Sera :3 dekar sanıyordum.
meğer öyle değilmiş....

Sulu : 50 da
Kuru : 130 da
Dikili : 10 da
Sera : 3 da
nedir bunlar ya, bu kanunu hazırlayanlar her halde hiç tarla görmemişler kız-*sw şyt-*-sa at-*-* duva*-*0 sop-*-sa

http://www.tbmm.gov.tr/kanunlar/k6537.html

ha bu yasa uygulandı ağlayan ağladı gülen güldü diyelim..şu bi r gerçek çok önemli, büyük şirketleşme ve şirketlere yol açacak büyük bir kapı var..buda küçük işletmelerin yutulması demek...şuan elinde kozo olanlar sevinecek ama ileride onlarda ağlayacak.
velhasıl bu yasa çok can yakacak bir yasa...

20 dekar küçüklük genel amçlı il ilçe bazlı olunca 50 dekar olacak -130 dekar 180 olacak...bunlar aylar ve yıllarca önce burada yazmıştım...

ortalama büyüklük 181 ve daha sonra 253 ispanya modeline geçilecek yasadaki bakanlık yetki
si bu ...

Arkadaşlar bir tutturmuşsunuz şirketleşme ve kardeş katli...!!! korkmayın şirketler bugüne kadar da vardı bundan sonrada aynı oranda olurlar ve aklı selim olan her mirasçı kendi arasında anlaşma yoluna gider...Mualefet olmak güzelde bu yasanın çıkması zorunluydu.!!! bence daha katı kurallar bile getirilmeli, şimdi insanlar bölmenin yollarını aramaya başlıyacak, tapusuz tarla bölmelerine başlıyacak bunlarda ciddi oranda engellenmeli...
Arkadaşlar iç anadoluda yine araziler büyük diğer bölgelerimizde 2 dekar 3 dekara düşen arazi çok bunlarda ne çiftçilik yapılır ne para kazanılır...Ya 3 kardeş 7 dekar araziyi üçe bölüp 3 ev yaptılar o arazi öldü, hiç oturmayacakları halde yazlık ev diye hava atıyorlar birde..Bu kanun içtiğimiz su kadar gerekliydi...

Benim çevremde de her gün tarlalar bölünmekte traktör ve ekipman büyümekte.
Kanunu sırf kızdığımız birileri yaptı diye iyi de olsa kötülemek olmaz .
Sevdiğimiz birileri yaptı diye kötüde olsa iyi demek olmaz .
Zaten normal bir çiftçinin elindeki makina ekipman bugün küçük bir şirket değerinde.
Makina almazsan zamana uymazsan nasıl yapacaksın bu işi.
Keşke benim çalıştığım tarlalar hepsi bir yerde olsa koyunda inekte çiftçilikte süper olur hemde yollardada küçük tarlanın sınır başlarında yakıt zaman kaybetmesem.

bu şekilde bi felaket olur.araziden çok aile bölünür.adam 100 dönüm fazla arazi ekmek için,komşusunun ,akrabasının tapulu arazisine devlet eliyle gözkoyacak.çalışıp alamadığı tarlayı hileyle el koyacak.adamın babadan kalma tapulu yerini ister satar, ister eker.10 metre karede olsa onun en doğal hakkı,bunu sen çalıştırmıyosun deyip elinden almamalı..... bizim burda tarlanın dönümü 50000 ytl .toplamda tapu sahipleri dışında ekilen kira arazi 3000 dönüm. bizim burda bu şartlarda alacak hiç bi çiftçi yok.bu kanundan kim yaralanacak.??? 3000 dönüm turizm adı altında,4000 dönümde toki yerleşim rezervi adı altında,mera arazileri elden giden bir köylü olarak; biz köylülerin fikirlerinin olmadığı hiç bi kanun çiftçinin faydasına deyildir. sen yandaş, sen muhalefet derken altımızdaki toprak elden gidecek .

4 m2 (dört metrekare) tarla tapusu gördüm mirastan bölünme. Yanımdakiler inanmadı. '4 dönümdür o' dediler. Inatlaştılar. Iş büyüdü. Tapuya gittiler. Tapu müdürü '4 metrekare tarla mı olur? imkansız. 4 dekardır o' demiş.

Arazi korkunç değerli bir yerde. Denize sıfır. 4 dönüm çıkarsa adamın hayatı değişir.

Açtılar tapu defterini, baktılar. Hakikaten 4 metrekareymiş. 5 metreye 80 santim.

12 No 3 ' lü pullukla. komşuya 10 santim tecavüz etmeden işleyemiyorsun. 5 metre gidiyon, tarla bitiyor.

Ne geyiğini yaptık sonra. Gülmekten karnımız ağrıdı. Kimi 'bu yıl ne ekicen?' Diye soruyor. Bir başkası 'yarısını başka bişey ek, tek parça işlenmez o kadar yer' diyor.

'Güzel mezar olur burdan, deniz manzaralı' diyen mi istersin. 'Telli bağ yap. İşlemesi kolay olur. Tek sıra :) ' diyen mi istersin. En komiği 'içinden yol geçerse nasıl olacak?' Sorusuydu.

Gülüyoruz ağlayacak halimize.

Ben de bu yasada ard niyet ariyorum. Ard niyet yok ise isimize gucumuze devam ederiz ancak mulkiyeti ilgilendiren bir konuda bu kadar teferruatli ve dolambacli bir duzenleme olunca iskilleniyorum. Amaclanan ile gerceklesen arasi farklar da onemli, ortak mulkiyeti tamamen ortadan kaldirmaya calisma egilimi de bence ayrica tuhaf. Ornegin 2 kardesin 300 dekar tek parca tarlasi var biri isliyor biri Istanbul ' da geziyor, ortak mulkiyet olamadigi icin alel acele bolusmek durumunda kalacaklar, Istanbul ' da oturan bolunmusken sativereyim bari diyecek. Hani toplulastirma yapiyorduk ? Bunun yaninda devlet toplulastirmanin bu kadar onemli olduguna inaniyorsa biz kendimize ait 19 tapudan ibaret toplu araziyi tek tapu haline getirmek icin neden senelerce ugrastik?

Bazı iletileri görünce gerçekten ben başka bir ülkede yaşıyorum heralde diyorum.Bu yasadan dolayı kardeş kardeşe düşman olacakmis .Sanki simdi bu miras işleri herkesin gönlüne göre hiç kavga dövüş olmadan çözülüyordu. Tabi ki iyi düşünülüp yönetmelikler vs ona gore çıkarılması gerekiyor ancak gereken birşeydi.peşin hüküm vermektense biraz bekleyip görmek daha mantıklı.

Bir köy ilerimizde toplulaştırma yapıldı, toplulaştırma adı altında bir arkadaşın en verimli taban yerleri elinden alındı dağda bayırda taşlık yerler verildi, senin yerlere ne oldu dediğimde iktidara yakın bir p...e verildi dedi adam o gün hırsından ağlıyacaktı dededen kalma üzerinde çocukluğu gençliği geçmiş ömrünü geçirdiği tapulu en verimli tarlaları bir başkasını verilmiş, 4 kere itiraz dilekçesi vermiş hiçbiri kabul görmemiş, bayıra yeni tarlayı sürmeye her çıktığında eski taban yerlerimi görüyorum ve ciğerim yanıyor, bu nasıl adalet dedi.

Düşünüyorumda diyelim bir babanın 4 çocuğu var, mahkeme 1 ini ehil yaptı diğer 3 kardeş birlik olup otomatikman diğer ehil kardeşe potansiyel düşman olacaktır, onu yokedilmesi gereken bir hedef olarak görecektir. Ehil kardeşin ömrü büyük ihtimalle kısalacaktır. Ehil kardeşin ölümünden sonra durum ne olacaktır, miras çocuklarına mı kalacaktır yoksa diğer 3 kardeşten yeni bir ehil mi seçilecektir ? Kanun tozpembe güzel bir şey gözüküyor ama sanki acı kaynağı olacak gibi. Osmanlı zamanında da padişahtan sonra tahtı almak isteyen sultan kavgalarını (kardeş katlini) hepimiz biliyoruz.

İnsanın içinde hırs ve nefs vardır; haksızlığa uğrayan, zulüm gören insanın psikolojisi mutlaka değişir, hele ki elinde birde kaybedecek birşeyi kalmadı mı onu kötülük yapmaktan alıkoyacak, durdurabilecek pek de fazla bişey yoktur o saatten sonra.

Allah hakkımızda hayırlısını versin; bence köylüyü düşünerek, köylü için yapılmış bir yasa değil, içinde çok boşluk var, sanki işin içinde başka şeyler var !

bu zamanda kardesler toprak konusunda zaten anlaşamıyo bır cogu mahkemelık boyle en azından devletın kestıgı parmak acımaz.ulkemız ve cıftcılerımızın gelecegı ıçın boylesı daha ıyı. çifçilerımiz avrupa çiftçılerı ıle rekabet edemıyo maliyetler yuksek para kazanamıyoruz dıyorlar.bi dusunsenıze adamın 50 donum yerı 10parca adam aksama kadar traktoruyle 10 parça arasında mekık dokuyo. bu surerkende boyle ılaclarkende boyle biçerkende boyle hal boyle olunca malıyetler artıyo sonuç ne rekabet edebılırsın nede para kazanabılırsın. toprak toplulaştırması ulkemızde cok gecıkmıiş bır uygulamadır

Arkadaşlar dedemin 100 dekar kurak arazisi var kiraya veriyor 5-6 senedir bizde başka yerlerden kiralayıp ekiyoruz babamlar 5 kardeş biri yurtdışında biri İstanbul da ikisi burda biri emekli hobi gibi 3-5 koyuna bakıyor diğerinin keçisi var 100 kadar ama tarla ekmiyor bu yasadan tarla kime kalır

Cll_ford link=topic=75298.msg889462#msg889462 date=1399734437' Alıntı:
Arkadaşlar dedemin 100 dekar kurak arazisi var kiraya veriyor 5-6 senedir bizde başka yerlerden kiralayıp ekiyoruz babamlar 5 kardeş biri yurtdışında biri İstanbul da ikisi burda biri emekli hobi gibi 3-5 koyuna bakıyor diğerinin keçisi var 100 kadar ama tarla ekmiyor bu yasadan tarla kime kalır

hiç kimseye kalmaz çünkü dede sağ ise farklı ölü ise herkese ayrılır.

Cll_ford link=topic=75298.msg889462#msg889462 date=1399734437' Alıntı:
Dedenden sonra köyde geçimini sağlayan kardeşe tarlalar verilir.Yani Babana veya babanın diğer kardeşine .İkiside almak isterse fazla para verene.Yada tarlayı ortak işlerler gelirini paylaşırlar veya limited şirket kurarak tarla gelirinden faydalanırlar.Hiçbir şekilde anlaşamazlarsa hakim karar verir.Ama tarlalar parçalanamaz.
Bütün hissedarlar hisseleri üzerinden bedel alırlar.