Tümosan 17 milyon lira temettü dağıtacak
05 Mayıs 2014 Pazartesi - 11:00

Tümosan Genel Müdürü Kurtuluş Öğün, şirketin 62 milyon 63 bin lira olan net kârından, 17 milyon 250 bin lirasını temettü olarak dağıtacaklarını açıkladı.

Kalan miktarı ilave üretim olasılığına karşılık nakit işletme ihtiyacı olarak bünyesinde tutma kararı aldıklarını belirten Öğün, “Önümüzdeki dönemde bir satın alma ya da ikinci bir kâr payı dağıtımı planlamıyoruz.”dedi. Kasım 2012’de gerçekleştirilen 120 milyon TL büyüklüğündeki halka arzda mali performans garantisi veren ilk şirket olduklarını hatırlatan Genel Müdür Öğün, hakim ortakların bu konuda yatırımcılara verdiği sözü tutmaya devam ettiğini belirtti.

Bu çerçevede temettü sonrası kalan miktarı nasıl kullanacaklarına ilişkin değerlendirmede bulunan Öğün, “Geçtiğimiz dönemde hava şartları beklendiği gibi gitmedi. Tarım üretimi yaşanan kuraklıktan etkilendi. Bu da satışlar üzerinde olumsuz bir etki yaratabilir. Böyle bir ihtimale karşılık oluşabilecek stok maliyetinin karşılanması yönünde çalışmalar yapıyoruz. Temettü sonrası kalan karın bir kısmı bu amaçla kullanılabilir. Ayrıca gündemde olan hurda traktör teşviklerinin devreye sokulması halinde ilave üretim için gerekli olan parça stoklarının artırılması da ek bir nakit ihtiyacı doğuracaktır. Bu nedenle kârın nakit işletme yedeği olarak elde tutulmasının zorunlu olduğunu düşünüyoruz” diye konuştu.