simental besleme

benim 5 tane simental danam var ayrı besleyip kesime göndercem ve verceklerim şunlar mısır danesi ,arpa kırma bugday kırması,saman ,kuru ot, yoncave pancar küspesi(yoncayı kurutupta vercem mısır sapınıda kıyıpda vercem silaj yapam imkanım yok )500 kg yapıp satmak istiyorum sizce istedigim agırlıga ulaşabilirmiyim bana yardımcı olurmusunuz

Ynt: simental besleme

6 aylık simental danalrın için slaj vermene gerek yok. sadece saman balyası ve fabrika yemi ile serbest yemleme olacak şekilde beslersen çok randıman alırsın.

çiftci32 link=topic=75319.msg888581#msg888581 date=1399487972' Alıntı:
benim 5 tane simental danam var ayrı besleyip kesime göndercem ve verceklerim şunlar mısır danesi ,arpa kırma bugday kırması,saman ,kuru ot, yoncave pancar küspesi(yoncayı kurutupta vercem mısır sapınıda kıyıpda vercem silaj yapam imkanım yok )500 kg yapıp satmak istiyorum sizce istedigim agırlıga ulaşabilirmiyim bana yardımcı olurmusunuz
Elinizdeki kesif yem meteryalleriyle uygun bir rasyonla 5-6 ayda 500-550 gr canlı ağırlığa çok rahat ulaşabilirsiniz.

silaj,besi yemi ve kırma olarak yaptığınız (mısır buğday arpa ayçiçeği küspesi vs karıştırıp) yemle baktığınızda olacaktır, silajıda fazla verdiğinizde işkembe dolu olacağından diğer yemleri yemeyecek vede et yapmacaktır.