kırşehirde buğdayların son durumu???

Ynt: kırşehirde buğdayların son durumu???

gölge84 link=topic=75375.msg889385#msg889385 date=1399711079' Alıntı:
babam 30 yıl hiç buğday cinsi değiştirmeden sürekli tarlaları nadasa bırakarak kuru şartlarda rus buğdayı nı ekti 400 kg altına da hiç düşmedi suluda daha fazla verim verir toprak analizlerini düzenli yaptırırdık ve kükürtlü gübre den şaşmadık verim de süperdi kuru şartlarda dekardan 650 kg aldığımız oldu en kaliteli buğday bence rus buğdayı,tosunbey ektim bu yıl çok pişmanım soğuğa dayanımı sıfır,bezosta bence kalitenin adı fiyatıda yüksek heryerede satarsın un fab. kapışır valla birde bayraktar var iyi olan Allah hayırlısı ile harmana girmeyi nasip etsin
kardes senin buğdaylar noldu ya bi fotorafını gördümde cok uzuldum walla bizim koyde pek don olayı yoktu şimdi buğdayların nasıl

ali ceyhan koşar link=topic=75375.msg889391#msg889391 date=1399711710' Alıntı:
Bizim marmara bölgesine gore bayagi geç buğdaylar bizim burada buğdaylar tane doldurmaya başladı güzel bugdaylarin bereketli olsun
saol kardes ewt siznkiyle bizimki arasında 1 ay fark var sizin buğdaylar süper walla 800 ü felan çoğu yerde çok rahar görürsünüz ben 500 ü görüm yeter bunada sukur :D

Öncelikle Bereketli Olsun Fakat Bir Kaç yorum Yapacağım Gözümden Kaçmadı Bizde Nevşehir Gülşehir Emmilerdeniz Mucur Sınırındayız Arazi Yapmız Aynı Gözlemlediğim Kadarıyla bizim arazilerde Düz Arazi Fakat Ekinden farkettiğim Kadarıyla Sulamaya Bira Geç Başlamıssın 2 Kere Suladığını Söylüyorsun Bizim Bölgede 2 Kere Sulanan Buğdaylar Bizim Arazilerde Dahil Çiçekte Bide Kardeşim Gübre Biraz Az Gibi Yaprak Gübreside Uygularsan Tadından Yenmez Bu arada Nevşehirde Durumlar Nasıl diye Sormuşun Kıraçlar Yandı Çoğu Kişi Sürmeye Başladı Bereketli Hasatlar. :)

Bereketli Olsun Buğdaylarınız Güzel Görünüyorlar Ama Sulu da Daha İyi Çeşitler Ekebilirsiniz... Ben Bezostajadan Maksimum 700 Kg Aldım... Bizde Çok Ektik Verimi Ve Fiyatı Standart Bi Buğday Diye...

deniz14000 link=topic=75375.msg889378#msg889378 date=1399710405' Alıntı:
kardes ben ukrayna buğdayı aldım sıfır kooperatiften ektim buğdayı çok güzel bir çimlenme gerçekleşti megersem onlar buğday değil çavdarmış allah belasını versin ole buğdayın tarlamı mahvetti bida ekermiyim hiç bide kardes o dediğin köylere uygn olan buğday bizim pek uymuyor bizim koy ova onlarınki dağın eteği arazileri kötü onların bide sen nevsehirin hangi koyundensın sizin ekinlerde durum nasıl tarla süren varmı
Ben de 5 yıldır ukrayna ekiyorum hiç sıkıntı oladı soğuğa dayanımı süper güzden çimlenmese bile baharda erken çıkıyor kayıp çok az oluyor. kuruda 400 kiloyu rahat görüyor suluda 700 oluyor eğer ki suluyorsanız tarlayı Enola yı tavsiye ederim soğuğa kurağa dayanımı yüksek verimde iyi bakılırsa 800 ü rahat bulur. Rus da iyi buğday fakat suluda pas hastalığı oluyor çok boylu olduğu için birde kılçıksız olması dez avantaj.

deniz14000 link=topic=75375.msg889378#msg889378 date=1399710405' Alıntı:
kardes ben ukrayna buğdayı aldım sıfır kooperatiften ektim buğdayı çok güzel bir çimlenme gerçekleşti megersem onlar buğday değil çavdarmış allah belasını versin ole buğdayın tarlamı mahvetti bida ekermiyim hiç bide kardes o dediğin köylere uygn olan buğday bizim pek uymuyor bizim koy ova onlarınki dağın eteği arazileri kötü onların bide sen nevsehirin hangi koyundensın sizin ekinlerde durum nasıl tarla süren varmı
Ben nevşehirli olsamda ,köyüm kırşehire 60 km yozgata 80 km nevşehire 125 km .köyüm ve cevre köylerde şuan için ekinlerde yanma gibi durum yok şükür.ama öyle aham şaham dört dörtlük ekinde cok az.yani mevsim yurt geneli kurak geçtiği gibi ,yapılan işçilikde cok büyük etken oldu bu konuda.
benim köyüm eski adı sadin yeni adı özce.arazilerimizin bir kısmı kırşehir -boztepe tiğemle sınır. sulama yok kuru tarım nadas uygulamalı.

Sempatiq1 link=topic=75375.msg889404#msg889404 date=1399714928' Alıntı:
Öncelikle Bereketli Olsun Fakat Bir Kaç yorum Yapacağım Gözümden Kaçmadı Bizde Nevşehir Gülşehir Emmilerdeniz Mucur Sınırındayız Arazi Yapmız Aynı Gözlemlediğim Kadarıyla bizim arazilerde Düz Arazi Fakat Ekinden farkettiğim Kadarıyla Sulamaya Bira Geç Başlamıssın 2 Kere Suladığını Söylüyorsun Bizim Bölgede 2 Kere Sulanan Buğdaylar Bizim Arazilerde Dahil Çiçekte Bide Kardeşim Gübre Biraz Az Gibi Yaprak Gübreside Uygularsan Tadından Yenmez Bu arada Nevşehirde Durumlar Nasıl diye Sormuşun Kıraçlar Yandı Çoğu Kişi Sürmeye Başladı Bereketli Hasatlar. :)
kardes sizin köyü bilmem ama bence sizler geç kalmıssınız daha kelle açmak için erken daha kırşehirde kıraçlar kelle açmadı sizin ekinler belli ki su sıkıntısına girmiş erkenden kelle açmış.bizim koyde buğdayın kelle açmasına daha en az 2 hafta var

Sempatiq1 link=topic=75375.msg889404#msg889404 date=1399714928' Alıntı:
kardes gübre olarakta 20 kilo dap alta 20 kilo üste can bide sulamadan önce 7 kilo amonyum sülfat bence gayet yeterli mevsim kurak gidio zaten fazla atarsak yanar die düşünüyorum

omerfarukkoc link=topic=75375.msg889407#msg889407 date=1399715394' Alıntı:
Bereketli Olsun Buğdaylarınız Güzel Görünüyorlar Ama Sulu da Daha İyi Çeşitler Ekebilirsiniz... Ben Bezostajadan Maksimum 700 Kg Aldım... Bizde Çok Ektik Verimi Ve Fiyatı Standart Bi Buğday Diye...
sence hangi buğday çeşitlerini ekmeliyim

Erdal Şahin link=topic=75375.msg889410#msg889410 date=1399716053' Alıntı:
Ben de 5 yıldır ukrayna ekiyorum hiç sıkıntı oladı soğuğa dayanımı süper güzden çimlenmese bile baharda erken çıkıyor kayıp çok az oluyor. kuruda 400 kiloyu rahat görüyor suluda 700 oluyor eğer ki suluyorsanız tarlayı Enola yı tavsiye ederim soğuğa kurağa dayanımı yüksek verimde iyi bakılırsa 800 ü rahat bulur. Rus da iyi buğday fakat suluda pas hastalığı oluyor çok boylu olduğu için birde kılçıksız olması dez avantaj.
kardes kılçıksız olması niçin dez avantaj?

ben mucurun köyündenim bizim oralarda da buğdaylarda su sıkıntısı olmuş kelleyi erken açmış ben köy dışındayım görmedim ama köylüler pek iç açıcı konuşmuyor allah sonunu hayır etsin..