Beside Saman Kullanimi

Yurt disindaki Besi makalelerinden samanla ilgili bir arastirma okudum biraz once..Bildiginiz gibi samanin besleyici degeri neredeyse yok denecek kadar az.Ama samana belli bir miktar amonyak katilarak besleyici degeri yaklasik uc kat artiyormus..Besi hayvanlarina on kilo amonyak katilmis saman ve kesif yemin yeterli olacagi soyleniyor..Ayrica sut inekleri icinde ishal ve sindirim sorunu icin belli bir donem ilac niyetine tafsiye ediliyor..Turkiyede samana amonyak katan varmi aranizda?

Ynt: Beside Saman Kullanimi

Saman balyalarina amoniak eklenmesi samandaki nitrojen oranini artirmak icin yapiliyormus.normal samanda yaklasik 5gr/KG nitrojen varken bu miktar ton basina yaklasik uc litre kofasil ultra,grasaat plus gibi,silaj yaparken kullanilan kimyasallar kullanilarak( bu ticari urunlerin turkiyede olup olmadigini bilmiyorum ama muhakkak muadil urunler vardir) nitrojen orani 15 gr/KG cikartiliyor..Bu islem ayni zamanda samanda sindirilebilir organisk madde miktarindan hayvanlarin daha fazla yararlanmasini sagliyor ve samana daha cok lezzet katiyormus..

Bu islem saman balyalarinin naylon ile sarilmasindan once yapiliyor. Yani samani bi cesit silaj haline getiriyorlar.Avrupada ,ozellikle yonca turu yesil yemlerin az oldugu yillarda saman bu islemlerden sonra besi hayvanlari icin yem olarak kullaniliyor..Sut hayvanlarina ishali onlemede faydasi oldugu icin hasta hayvanlara az bir miktar veriliyor..Amoniak katilmamis saman hayvanlar icin altlik olarak kullaniliyor.

Ynt: Beside Saman Kullanimi

Evet çeşitli kaynaklarda amonyak karıldığını okumuştum, fakat bu işlem çok dikkat gerektiriyor. Amonyak yerine üre kullanımı tavsiye ediliyor. İstenirse bu konuda kaynak araştırabilirim.

Kaynak ekleyecektim ama mesaj sayım yeterli değil. Amasya Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliğinin internet sayfasında dokümanlar kısmının eğitim bölümünde 'Süt Sığırlarının Beslenmesinde Alternatif Kaba Yem Kaynakları (Doç.Dr.Ali Vaiz GARİPOĞLU - OMÜ Zir.Fak.Zootekni Böl.)' isimli bir pdf dosyası var. Amonyaklı ve üreli samanın nasıl hazırlanacağı konusunda çok güzel bilgiler var.