silaj lık mısıra hangi gübre

arkadaşlar hangi taban gübresiyle ekilse,iyi olur.. bayi 20/20 diyor,köylüler dap diyor, geçen sene akıllı gübre diyorlardı onu kullandık bişey anlamadım faydası oldumu olmadımı...
sizin önerileriniz nedir...

Ynt: silaj lık mısıra hangi gübre

Ben dekara 45-50 kg dap attım dap fosforu tamamlar azotta var içersinde ama yetmiyor geriye kalan azotuda üre ve 33 nitratla tamamlarsın... ,Dap ta potasyum hiç yok zaten silajlık mısır için potasyum pek önermiyorlar dane için öneriyorlar...
Ama kükürtlü taban gübrelerinide öneriyorlar özellile ph düşürmesi açısından...
Aslında Dap ve Amonyum sülfat karıştırılıp atsa güzel olur bence..Amonyum sülfatta kükürt var denililiyor..

Mısır için üretilmiş taban gübreleri var ben gübretaşın 13-24-12-10 gübresini kullanıyorum tavsiye ederim,burada dikkat edilecek nokta toprağın peaş değeri bahsettiğim gübrede kükürt var eğer peşınız yüksekse tabana amonyum sülfat ve kükürtlü taban gübreleri kullanın.
Mısırın gübre ihtiyaçları benim öğrendiğim şu şekillde %28-32 azot %10-12 fosfor ve %8-10 potasyum attığınız gübrelerle bu oranları yakalamaya çalışın toprak tahlilinide göz önünde bulundurun.

Taban gübresi dap gübresini oneririm.Bir aralar bizim inekler toprak yemeye başlamistı bunu nasıl onleriz diye veterinere sordugumuzda bize slajlik misira ekerken dap gubresi atın inekler azot eksikliginden toprak yiyor demisti.Bizde attık daha sonraki yillarda slaj yediklerinde toprak yemeyi kestiler.

benim tohum ureticisinden aldigim bilgi dekara toplam 13kg fosfor, 25 kg azot gelecek sekilde atilmasi gerektigiydi. Fosforun tamamini ekim esnasinda azotu da uzerine capa veya sulama ile tamamlayarak. Ben tabana gubretas super ekin ile fosfor saglamaya calistim, dekara yaklasik 50kg atilmasi gerekiyordu. Kiralik mibzer sonuna kadar acilmis olmasina ragmen 30kg/dekar atabildi. Bu gibi durumlara da dikkat edin.

cem.ispir link=topic=75407.msg890664#msg890664 date=1400075275' Alıntı:
benim tohum ureticisinden aldigim bilgi dekara toplam 13kg fosfor, 25 kg azot gelecek sekilde atilmasi gerektigiydi. Fosforun tamamini ekim esnasinda azotu da uzerine capa veya sulama ile tamamlayarak. Ben tabana gubretas super ekin ile fosfor saglamaya calistim, dekara yaklasik 50kg atilmasi gerekiyordu. Kiralik mibzer sonuna kadar acilmis olmasina ragmen 30kg/dekar atabildi. Bu gibi durumlara da dikkat edin.

dekar 1dönümmü yoksa 2buçuk dönümmü sizde,1se çok değilmi 10dönümde 10 çuval gübre eder maliyet epey çok olur...

Gübretaş ve toros gübrenin sadece mısır için ürettiği özel (NPK+mikroelement) gübreleri var.Bunları tohumla birlikte taban gübresi olarak atmalısınız.
Amonyum sülfattaki kükürt miktarı ile toprak ph ' ını düşüremezsiniz.Bunun için ilaçlama makinası ile sıvı kükürt veya dekara 50 kg toz kükürt atmalısınız.Toprağınızın ph ' ı yüksekse istediğiniz kadar gübre atın ,bitkiniz besin maddelerini (başta fosfor ) ideal anlamda alıp kullanamaz.

Göktürk- link=topic=75407.msg891144#msg891144 date=1400227583' Alıntı:
Gübretaş ve toros gübrenin sadece mısır için ürettiği özel (NPK+mikroelement) gübreleri var.Bunları tohumla birlikte taban gübresi olarak atmalısınız.
Amonyum sülfattaki kükürt miktarı ile toprak ph ' ını düşüremezsiniz.Bunun için ilaçlama makinası ile sıvı kükürt veya dekara 50 kg toz kükürt atmalısınız.Toprağınızın ph ' ı yüksekse istediğiniz kadar gübre atın ,bitkiniz besin maddelerini (başta fosfor ) ideal anlamda alıp kullanamaz.

Ben bu pH isi konusunda bu sene bir miktar ugrastim, pH degeri 7.7 civarindaydi, bunu 7.0 yapabilsek iyi olur dusuncesi ile bir kac secenegi denemeye calistim. Oncelikle toz kukurt ' un uygulanmasi cok zor dekara 50-100 kg gibi miktarlari uygulamak gerekiyor, bir sure beklenmesi gerekiyor, toz halde oldugu icin gubre serpme makinasi gibi genel bulunan aletlerle uygulamak mumkun degil, bu is icin yapilmis alet gerekiyor. Sivi kukurt ile daha kisa surede daha cabuk sonuc alinabilecegi soylendiginden bu secenegi denemeye karar verdim, 20lt lik bidon halinde sivi kukurt temin ettim ve 800ml/dk olacak sekilde tarlanin bir kismina uyguladim. Kukurt konusunda karsilastigim ilk sorun temin etmek oldu, kolay sekilde bulunamiyor ve fiyatlar bence pahali. 20lt bidon fiyati 150 tl. Onerilen mikar olan 1lt/dk uygulayabilmek icin 120 lt kadar yani 900 tl civari tutari olan urunu uygulamam ve temin etmem gerekiyordu, bu sene sadece denemeye karar verdim.

pH konusunda okudugum makalelerde pH degerini etkileyen onemli bir faktorun topraktaki kalsiyum mikari oldugunu ogrendim, ve bizdeki yuksek kalsiyum orani ile pH in kalici olarak dusurumesinin mumkun olamayacagina ikna oldum. Diger bir taraftan muhtemelen tarla gibi kullandigim kuyu suyu da kirecli oldugu icin holder icersinde sivi kukurtten artan bol miktarda cokelti kaldi. Muhtemelen uygulamayi dusundugum miktarin da yarisini uygulayabilmis oldum.

Sonra ekteki grafik ve benzerlerini buldum:

bu durumda en azindan benim pH degerim civari icin kukurt vs ile ugrasmak yerine gubretas micro veya toz MAP gibi urunler ile gereken fosfor ve mikro elementleri yapraktan takviye edip bir taraftan da kukurt icerikli gubreleri uzun donemli kullanmak daha makul olacak diye dusunuyorum artik.

not: kukurt icerikli gubreler genelde SO3 formunda kukurt iceriyorlar, bunlar bir sure sonra SO4 e donuserek ortamdaki sudan O bagliyor, SO3 sadece bir O baglayabiliyor. Toz ve sivi kukurt S formunda oldugu icin 4 O baglayip pH uzerinde daha hizli ve fazla etki yapiyor seklinde bir kimyevi aciklamasi var. Ancak bununla birlikte de bir cok parametre var, ornegin partikul boyutlari buyuk oldugunda S , O lari baglayamiyor. pH da zaten ortamda bulunan serbest H iyonlari aslinda...

Paylaşım için çok tşk ler...
Sanırım sıvı kükürt ü holder ile verdiniz peki bunu yağmurlama ile yada damlama ile versek daha iyi olmaz mı ?
Ayrıca gübretaş ın mıcrosu mikro elementlerden oluşan bir üründür zaten ph yüksek olsada olmasada mikro element bitkiye uygulanmalıdır diye düşünüyorum MAP ise fosfor için bunun içinde lombrıco P dediğimiz % 30 fosfor içerikli bir sıvı gübre var biz bunu yapraktan holder ile yoncaya uyguluyoruz direkt bitkiye değmesi bitkinin geçici olarak fosfor ihtiyacını karşıladığını düşünüyorum zaten bunu her biçimde yapıyoruz böylece fosfor ihtiyacını gidermiş oluyoruz ayrıca lombırıco P ile birlikte yine lombırıconun humik fulvik asitini bir de santaura adı verilen bir deniz yosunu var onu uyguluyorum ilk biçimde pek randıman vermedi seçim günlerinde donlar yapmıştı onlar yoncayı olumsuz etkiledi bakalım 2. biçimde nasıl olacak...