pioneer tohum 30b74 hakkında bilgi...

arkadaşlar bu silajlık tohum hakkında bilgi almak istiyorum internetten tatmin edici bi cvp bulamadım..bu tohum ilaçlımı geliyor,küçük mü büyükmü taneli, ortalama dekarda boy,verim nasıl,ektiğime değermi,yada bunun yerine şu daha iyi dediğiniz başka tohum,vs düşüncelerinizi bekliyorum..
küçük taneliyse ekmicem..mekanik 3lü mibzerle ekiyorum..küçük taneliyi 2şer üçer atıyo sık olup daha çok tohum gidiyor...

Ynt: pioneer tohum 30b74 hakkında bilgi...

sinoplu link=topic=75454.msg890319#msg890319 date=1399995618' Alıntı:
arkadaşlar bu silajlık tohum hakkında bilgi almak istiyorum internetten tatmin edici bi cvp bulamadım..bu tohum ilaçlımı geliyor,küçük mü büyükmü taneli, ortalama dekarda boy,verim nasıl,ektiğime değermi,yada bunun yerine şu daha iyi dediğiniz başka tohum,vs düşüncelerinizi bekliyorum..
küçük taneliyse ekmicem..mekanik 3lü mibzerle ekiyorum..küçük taneliyi 2şer üçer atıyo sık olup daha çok tohum gidiyor...
Pioneer B74 çeşidini bu yıl ektim yüksek faolu,beyaz koçana sahip,4,5 mt boy yapıyor geçen yıl denemelerde dekara 11 tona kadar verim alınmış bölgemizde faosu bildiğim kadarı ile 760 ama 800 grubundan daha geç olgunlaşıyormuş,tohum büyüklüğüne gelince farklı kalibrasyonlarda çeşitleri vardır mutlaka,ilaçlımı derken pançholu tohumlarda var piyasada ilaçsız tohumlarda var o sizin tercihinize kalmış.

hacimmet link=topic=75454.msg890398#msg890398 date=1400006656' Alıntı:
Pioneer B74 çeşidini bu yıl ektim yüksek faolu,beyaz koçana sahip,4,5 mt boy yapıyor geçen yıl denemelerde dekara 11 tona kadar verim alınmış bölgemizde faosu bildiğim kadarı ile 760 ama 800 grubundan daha geç olgunlaşıyormuş,tohum büyüklüğüne gelince farklı kalibrasyonlarda çeşitleri vardır mutlaka,ilaçlımı derken pançholu tohumlarda var piyasada ilaçsız tohumlarda var o sizin tercihinize kalmış.

bilgi için saol hacimmet abi fiğ yerlerine ekecem..haziran ayını bulur ekmem. ekimin sonuna kadar yetişirmi..yağmurlar soğuklar başlıyor hem ürün yetişmesi duruyor ,hemde çamurda iş yapılamıyor..verimi maşallah çok iyiymiş...fiyatı ne kadar bunun...sinopta yok bafraya almaya gitcem..

sinoplu link=topic=75454.msg890587#msg890587 date=1400054650' Alıntı:
bilgi için saol hacimmet abi fiğ yerlerine ekecem..haziran ayını bulur ekmem. ekimin sonuna kadar yetişirmi..yağmurlar soğuklar başlıyor hem ürün yetişmesi duruyor ,hemde çamurda iş yapılamıyor..verimi maşallah çok iyiymiş...fiyatı ne kadar bunun...sinopta yok bafraya almaya gitcem..
Bu çeşit fiğ sonrası kesinlikle olmaz..Çünkü yetişme süresi uzun..

ErmanHoca link=topic=75454.msg890592#msg890592 date=1400055434' Alıntı:
Bu çeşit fiğ sonrası kesinlikle olmaz..Çünkü yetişme süresi uzun..

ben bu çeşite çok heveslenmiştim..üzüldüm şimdi...fiğ sonrasına ekim için hangi çeşite bakmalıyım..öneriniz varmı! bu fao grupları hakkında bilgim yok erkenci çeşitler vs.

sinoplu link=topic=75454.msg890587#msg890587 date=1400054650' Alıntı:
bilgi için saol hacimmet abi fið yerlerine ekecem..haziran ayýný bulur ekmem. ekimin sonuna kadar yetiþirmi..yaðmurlar soðuklar baþlýyor hem ürün yetiþmesi duruyor ,hemde çamurda iþ yapýlamýyor..verimi maþallah çok iyiymiþ...fiyatý ne kadar bunun...sinopta yok bafraya almaya gitcem..
Haziranda ekilirse yetişmez kesinlikle haziranda ekip eylül içinde biçeceksen fao 500 grubu ekmelisin bence fao düştükçe verimde düşüyor bahsettigimiz verimleri yakalayamassınız 500 grubunda

hacimmet link=topic=75454.msg890692#msg890692 date=1400083747' Alıntı:
Haziranda ekilirse yetişmez kesinlikle haziranda ekip eylül içinde biçeceksen fao 500 grubu ekmelisin bence fao düştükçe verimde düşüyor bahsettigimiz verimleri yakalayamassınız 500 grubunda

yukarıdaki arkadaşın prisca çeşidini ekmek mantıklı gibi gözüküyor bu durumda..arazi az olunca,senede 2 ürün ekmek zorunda kalıyorum..

hacimmet link=topic=75454.msg890692#msg890692 date=1400083747' Alıntı:

bugün pioneer firmasını aradım.. karadeniz bölge sorumlusunu yönlendireceklerini söylediler...yarım saat sonra arandım...b74 hakkında detaylı bilgi istedim.. haziranın 10 nuna kadar ekebileceğimi söyledi,kastamonuda denediklerini dekara 9 ton verdiğiniçok iyi bakımlarda 11 tona kadar çıkabildiğini belirtti,gübre olarak 20ye20 üreyle karışık dekara 50kilo kullanmamı istedi ..3te biri üre 3te 2si yirmiye yirmi olmak üzere,çapadada 15 kilo üre kullanmamı istedi... fiyat olarak 214tl dedi...y43ten 10 tl daha fiyatlı dedi...haziranın 20 sine kadarda y43 ü ekebileceğimi söyledi ...

bu durumda yinede bu çeşiti ekiyimmi..yada advanta piresca yımı ekiyim...2torba ekecem...düşüncem 1 torba b74,bir torba y43 ekme eğiliminde...
tam ekme zamanımı söyleyim...bu ayın sonunda fiğ(macar) tarlasının yarısını ota biçecem...eğer fiğ umduğum gibi giderse diğer yarısını tohumluğa bırakcam...iyi olmazsa hepsini ota biçecem...şu anki durumu dizin hemen üstünde yaprak çiçek durumu çok güzel gözüküyor....

Karar senin dene bakalım prıscanın verimi düşüktür ama erkencidir yetişir..Diğerlerinin yetişmesi zor ama dediği gibi verimleri yüksektir..Hangi çeşidi alırsan al tohum ilaçlı olsun yani pauncho ile ilaçlanmış olmalı..