Yumurta üretimi azaldı

Yumurta üretimi azaldı
13.05.2014 10:25

Türkiye genelinde martta yumurta üretim miktarı, bir önceki aya göre yüzde 0,2 azaldı

ANKARA - Türkiye genelinde martta yumurta üretim miktarı, bir önceki aya göre yüzde 0,2 azaldı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), mart ayına ilişkin kümes hayvancılığı üretimi istatistiklerini açıkladı.

Buna göre, martta mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış yumurta üretim miktarı şubata göre yüzde 0,2 azaldı. Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış seriye göre; kesilen tavuk sayısı martta şubata göre yüzde 3 artarken tavuk eti üretimi yüzde 0,2 azaldı. Kesilen hindi sayısı ise yüzde 0,3, hindi eti üretimi ise yüzde 6,8 arttı.

Takvim etkisinden arındırılmış yumurta üretim miktarı, bir önceki yılın mart ayına göre yüzde 7,6 artış gösterdi. Takvim etkisinden arındırılmış seriye göre kesilen tavuk sayısı bir önceki yılın mart ayına göre yüzde 6, tavuk eti üretimi yüzde 10 arttı. Takvim etkisinden arındırılmış seriye göre kesilen hindi sayısı, bu yıl martta bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 20,6 artarken, hindi eti üretiminde yüzde 44,3 artış gerçekleşti.