Toprak Reformu [Toprak Koruma kanunu] **YENİ

Merhaba
Yeni çıkan kanun hakkında bilgisi olan varmı?
Bizim burda tarla sahipleri çok fazla tarlalar 10dekar-20dekar. Şimdi bu son çıkan kanunda devletin hisseli tapuları birine vereceği-tarlaların birleştirileceği filan yazıyor. Vatandaş malını zorla satacakmı ? Bu iş nasıl olacak?
Toprak reformu dedikleri şey bumu?
Kanun : http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2014/05/20140515.htm

Ynt: Toprak Reformu [Toprak Koruma kanunu] **YENİ

Şimdi bu durumda ne var ne yok araziye yatırmakmı mantıklı yoksa tarlaları traktörleri satıp başka işlere girmekmi? Malum arazi birleşince büyükler ortaya çıkacak küçükler kaybolacak. Mecburen satış alış olacaktır.

BlackStorm link=topic=75537.msg891260#msg891260 date=1400268933' Alıntı:
Şimdi bu durumda ne var ne yok araziye yatırmakmı mantıklı yoksa tarlaları traktörleri satıp başka işlere girmekmi? Malum arazi birleşince büyükler ortaya çıkacak küçükler kaybolacak. Mecburen satış alış olacaktır.
Burada sadece herkes iyi bildiği işi yapsın derim kendi adıma, ayrıca seninde söylediğin gibi küçükler kalmayacak zaman içerisinde bunda gözönünde bulundurulması gerek.

BlackStorm link=topic=75537.msg891214#msg891214 date=1400258277' Alıntı:
Merhaba
Yeni çıkan kanun hakkında bilgisi olan varmı?
Bizim burda tarla sahipleri çok fazla tarlalar 10dekar-20dekar. Şimdi bu son çıkan kanunda devletin hisseli tapuları birine vereceği-tarlaların birleştirileceği filan yazıyor. Vatandaş malını zorla satacakmı ? Bu iş nasıl olacak?
Toprak reformu dedikleri şey bumu?
Kanun : http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2014/05/20140515.htm
çeşitli söylentiler var
fakat sitede bunla alakalıda bazı pylaşımlar ve fikir alışverişleri olmuştu
sizin paylaşımınızdaki resmi gazetede ki yazıyıda azönce okudum
ddaha önce sitede paylaşılan diger yazılar gibi bundada esneklikler belirsizliklr ve kanunda açıklar var
sanırım bu konu fiiliyatta denenmeden emsal teşkil edecek bir kaç olay yaşanmadan netleşmez

benim gördüklerimi yazayım
-ilk bakışta bu kanun biz çiftçileri yani gerçek çiftçileri korumak için yapılmış gibi gözüküyor
bende şahsen olumlu bulmuştum bu kanunu
fakat bazı ince detaylar var
mesela artık gerçek meslegi çiftçilik olmayıpta miras kalan arazi üzerinden köydeki kardeşini vs yi sömüen kişilerin işi zor
mesela arazi yani mirazs hakkı olan kısmın satışı konusu ve bu satılacak arazilerin fiyat tespiti sıkıntılı olacak gibi bazı yerlerde bilirkişi ölü pahasına çok düşük rakamlar belirler bazı yerlerde ise çok fahiş fiyatlar belirler bazısında alan bazısında ise satan yanar yani illaki biri yanar
ayrıca ilelr bazında ve ilçeler bazında yeter gelirli tarm arazisi miktarı konusundada bazı açıklar var
mesela kendi il imden örnek verecek oursam sulu 60 kuru 120 dekar tarla ve dikili 10 kapalı 3 dekar
şimdi burda suluyu veya kuruyu kim alacak veya hakkından vazgeçmek istmeyn mirasçı şehirdede olsa 10dekar bahçe yaparsa o araz elindemi kalacak yada formaliteden 3-5 agaç dikip dikili arazi kapsamına sokabilirmi

daha çok soru ve çok açık var
hayırlısı bakalım

Benim anlamadığım devlet 75 dekar minumum derse adamında 10 dekar arazisi var ve satmak istemez ise. Kuru buğday eker ,bağ eker ,başka bişey eker ne bilim... Devletin zorla bu araziyi elinden alıp başkasına verme gibi hakkı varmıdır? Bu olay adaletsiz ve eskisi gibi toprak ağaları oluşturmaya yönelik gibi görünüyor..

BlackStorm link=topic=75537.msg891285#msg891285 date=1400273175' Alıntı:
Benim anlamadığım devlet 75 dekar minumum derse adamında 10 dekar arazisi var ve satmak istemez ise. Kuru buğday eker ,bağ eker ,başka bişey eker ne bilim... Devletin zorla bu araziyi elinden alıp başkasına verme gibi hakkı varmıdır? Bu olay adaletsiz ve eskisi gibi toprak ağaları oluşturmaya yönelik gibi görünüyor..
işin püf noktasıda bu zaten
şimdi devlet 75derse adamında 10 veya daha fazla ise ama 75den azsa içine biraz agaç dikerse özellikle zeytin vs
ozaman etkilenmiyor satılmaktan veya devretmekten yani bu şekilde arazisi elinden alınmıyor

Kanun da hakikatten bazı bilinmeyenler var. yavuz nicli arkadaşın söz ettiği < bir kaç olay yaşanmadan netleşmez> sözüne katılıyorum.
Örneğin babam arazileri satın alırken annemle ortak almış. babam rahmetli annem sağ biraderle yerleri resmi olmasakta ayrı çalışıyoruz. kanun çıktı. annemin vefatından sonra kanun eski kanun dan mı yeni kanundan mı işlem görecek bekleyip göreceğiz.
Ha birde yıllar önce muhtarlar aracılığıyla vefat etmiş kişilerin çocuklarının hangileri çiftçilikle uğraştıkları araştırması yapıldığını duymuştum.

ben bu kanunun amacini anlayamadim, temkinle yaklasiyorum. Anlayabildigim kadari ile su anda miras yolu ile hisseli haldeki tapular icin bir sey yapilmayacak. Bundan sonra hisseli tapu yapmayacaklar. Diger taraftan mulkiyet ile ilgili cok tuhaf ve karmasik duzenlemeler getiriyor, iddia edilen niyet iyi dahi olsa (bakiniz: her sene cikip kesinlestikten iki ay sonra ertelenen su kuyularina sayac takilmasi konulari) oyle karmasik hale getirilmis ki isleri daha da zorlastiracak, insanlar bir sekilde etrafindan dolasip zaten yurumeyen islerini daha da karmasik hale getirecekler. Kentte yasayan mirascilarin kirsaldaki mirascilari somurmesinin onune gecegi (bunun nasil olabildigini bilmiyorum) gibi bir ihtimalin ise oldugunu sanmiyorum, zira eger bu mulkler degerinden satilacak ise kirsaldaki mirascilarin boyle bir parasi olsa gidip her hangi bir tarlayi alip isleyebilirler. Degerinden satilmayacak ise kirsalda yasayanlar akrabalarinin tarlalarini ucuza mi kapatacak?