Zetor 7441 (72 Bg)/5-10 Pulluk/Seri 3

Ynt: Zetor 7441 (72 Bg)/5-10 Pulluk/Seri 3

3-5 köyden katılımcı meraklı vardı..

genel olarak;

*sıradışı çekiş konusunda herkes hemfikir

*kimisi 4/12 daha ideal olur kimisi ne takarsan çeker bu diyo :)

*kimisi seri 3 iyi dedi kimisi seri 2.. kimisi de seri 2,5 ayarı takviye 6 daha ideal

*motorun HİÇ duman atmaması ve gazı kesip bayılmadan gaz yemesi ortak fikir

*parça/servis ve 2. el meselesinden tamamına yakını endişeli (biraz haklılar ama bu yeni mümessil Tarmasanı açıkcası gözüm tuttu)

*motorun bayır yukarı bile sesinin değişmemesi dikkat çekmiş herkesde

Eline emeğine sağlık Umut usta, Zetor artık sayende epey bi tanındı....En azından kargadan başka kuş we daha iyileride warmış öğrenmiş olduk....

abi inşallah videoları da tamamen doğaçlama konuşmaları da atacam..

neyse o tamamen kitabın ortasından..

hatta pulluğun sahibi büyükçe bi çiftlik/hayvancılık sahibi.. 15-20 tonluk bi sıvı gübre tankeri var.. onu çekerse düşünebiliriz dedi.. 3-4 motor var tam istediğimiz gibi tatlı çekmiyo arazide dedi..

inşallah yarın da onu deneyecez..

şimdiden tahminimi yazıyom: Zetorun yapamayacağı iş yoktur sadece 1 vites düşersin o kadar :)

valla çiftlik sahibi diğer motorları kastığını söyledi.. buna takalım dedik.. bunun çeki kısa merkezli dedi.. uysa, uzunu olsa hemen deneyelim dedi..

uzunu var depoda yedekte.. yarın alıp gidecez..

bakalım halep ordaysa Zetor burda :)

birazdan bi video daha atcam.. motordan ziyade ömürlerince Zetor hariç biçok motora binmiş yaşca/tecrübece büyüklerin konuşmalarını çektim özellikle..

Buyrun işte video-yorumlar..

https://www.facebook.com/photo.php?v=1495770710638895&set=vb.100006179410608&type=2&theater

şimdi aradılar yakarı: 50 km yol gitti 33 dekar 2 ayrı yerde tarla sürdü 329 TL yakmış.. epeyde ileri-geri binen deneyen oldu köyde meydanda..

tüm samimiyetimle kimsenin motoruna lafım yok.. alın teri el emeği.. dedemin motoru da benle yaşıt hatta kapıya doğduğum gün gelmiş.. halen biniliyo..

kimin hangi şartlarda neye nasıl bindiğini Allah bilir..

tüm derdim çabam.. ÇOK değerli ama ülkemizde ÇOK sahipsiz bi makineye kendimce sahip çıkmak, biraz tanıtmak.. hayatta tek yol olmadığını her zaman farklı, sıradışı ve alternatif yolların varlığını hatırlatmak acizane..

Murat abinin dediği gibi kargadan başka kuşlar da var :)

yalan yok çoğunuz kadar pulluk tecrübem yok.. bana römorkdan, kepçe, palet işlerinden sorun :)

(yalnız römork çekişinden tahmin ediyordum pulluğu nasıl çekeceğini de)

özellikle motor meraklılarını ve değişik köylerden, değişik motorlara binenleri tanıdık topladım.. onlar ne dediyse çektim videoya..

mesela;

*kabin olmalı

*kaput çok yüksek, görüşü kesebilir

*arkada jantlarda 50/100 kg ağırlık niye yok diyen de oldu..

ama HİÇ duman atmaması, bayılmaması, hararetin yerinden oynamaması hepsinin ortak fikri.. bide pulluk değil mübarek sanki tırmık çekiyo, nasıl gidiyo bu sorusu..

inşallah yarınki tanker denemesini de paylaşırım.. çiftlikte 3-4 motor var değişik marka model bunu özellikle denemek istiyorlar..

valla yalan yok trakkulüp de onaylarsa artık ciddi ciddi bayilik düşünmeye başladık..

sadece motor satmak için değil yeni dostluklar kurmak için..

o yüzden olumlu/olumsuz TÜM yapıcı yorumlara açığız..

Ahmet.. hayatta akarıyla, akışıyla olan işler daha isabetlidir derim.. bide heyecan duymadığın, inanmadığın işin peşine gitmeyecen..

Zetor bayisi olsak da olmasak da bu makine bizim hobimiz, eğlencemiz oldu.. sadece iş yaptığımız sıradan bişey değil artık..

Öbür ilçeden arkadaşlar vardı bugün.. bizim oryada denemeye gel dediler '5/14 bulun tamam' dedik anlaştık..

yani mal kendini satacak, bu yaşdan sonra kimseye baş eğip açıklama yapmak istemem.. kimsenin bedduasını da almak istemem..

al dene beğenirsen fiyatı şu o kadar..

zaten binmediğim, beğenmediğim motoru sat(a)mam! o para bize lazım değil..

nasip, kısmet :)

babandan vize çıktıysa Ankara ' da boş şimdilik :)

Abi dediğin gibi hayatın akarıyla iş yapmak benimde istediğim bişey ama birazda yolunu çizceksin bence

Baba 41 yaşında ama ben artık yaşlandım çalışmam diyor abi :)
Sen yolunu çiz bende destekçinim artık diyor :)

41 yaş 41 kere maşallah :) yaşlandım/çalışmam demek için epey erken..

makine mühendisliği okuyarak yolunu az-çok belli etmişsin zaten.. tarım makineleri üzerine yoğunlaş ve heyecan duymadığın/inanmadığın işten uzak dur derim sadece..

sevdiğin işten şaşma.. işin hobin, hobin işin olsun vesselam :)

Umut Abi sen bildiğin tarla günü yapmışsın. Gibisi yok. Direk tarla günü.

Zetor bunu, bu reklamı 100-150 bine yapamaz.

Yalnız ilk videodaki muhalif amcayı kesecektin videodan :) etkiliyiciliği düşürüyo..

Motor ' un pulluk performansı hakkında söylenecek çok şey yok. Pulluğu hiç duymamış bile. Ses değişmeme olayı falan hep ondan. O motorun hakkı o pulluk değil. Büyüğü.

Yakıtından da belli. Fazla sıkıştırılmayan bi 90-95 hp de o kadar iş yapar, ocivar yakar. Yani proxima 90 ' le da bu işleri yapsaydın süre az kısalırdı, yakıt o oranda artar, çok fark yaratmazdı.

Benim asıl merak ettiğim bu motorun limitleri. 6441 de alsan, proxima 90 ' da alsan, çok fark yok. Dediğin gibi birer vites fark anca. AA bu serinin tam limit pullukta ne o önemli. 5/14 ' ü bi deneyin. O ya denk gelecek, ya da az küçüğü benim tahminime göre.

Bulabilsen şöyle bi 6/14. Çekeceğinden değil de motor bi zorlanma görsün ından istiyorum. Bi tam güç ter dökse, Tüm cıvataları yerinden oynasa. Motor da motorluğunu anlasa..

Yılmaz o adam yılların paletli/lastikli iş makinacısı ve kamyoncusu ve gözlerimi motorun üstünde açtı diyen biri.. alıp-satmadığı motor nerdeyse kalmamıştır.. zetor hariç.. 3-5 değişik bayilikte yaptı..

her dediğine, her yaptığına katılmasamda yaşına/tecrübesine saygım var.. şuan da Kubotayla görüşme halinde bayilik için.. aslında durumu ÇOK iyi.. traktör hobisi, eğlencesi olmuş artık..

inan dün köyden birileri de bunu niye getirdin vs dediler :)

özellikle getirdim objektiflik adına.. 'Zetor motor gibi motor biçok motorun 2-3 ' üne değer ama yanlış yaptın altyapısı yok' diyo geçen seneden beri bana..

herkes binsin en son binip notunu verecem dedi..

pulluğu gömüp seri 2 ile o yamaç, 5-10 yıldır sürülmeyen, geven basmış tarlaya daldı.. hatta motorun arkasından 'geven sökme makinesi' diye şakası yapıldı..

7441.. 5/14 ' ü Çorumda sert sayılabilecek yerde SERİ 2 ile çekiyo.. burda da deneriz/paylaşırız yakında inşallah..

Limit olarak bildiğim.. Zetor 90 ' a 8 ' li dönerli taktılar Tekirdağ tarla günlerinde Birol abiye sor.. çekerken değilde.. motorun parçalanmış orjinal Mitas lastikleri (radyal ve avrupa kalite) gözümle gördüm sizin orda.. buna ne olmuş diye.. bu deneme motoru bayıltmaya çalıştılar olmadı dediler.. (5-10 bg daha büyük yerli bi motor 2 sıra gidememiş çekici gelmiş..)

ve gerçekten Zetorda küçük-büyük ayrımı sembolik.. bugün temiz 6441-62 bg bulayım HİÇ düşünmem 100 ' lük motorun ekipmanlarıyla dalarım araziye :) 6441 ' in mibzer videosunu hatırla..

artık o kadar net.. yüzlerce videoya inanıyordum zaten de.. şimdi içim/gönlüm o kadar rahatki.. yarın alıp-satsak evel Allah hiç şüphem/endişem yok..