Trakya da take all tehlikesi

Ynt: Trakya da take all tehlikesi

Geçmiş Olsun Gürkan Abi... Anız Arkasına Ekim Yapmıyoruz Biz Genelde, Ayçiçek, Fasulye, Pancar Arkasına Ekim Yapınca Bu Tür Sıkıntılar Pek Olmuyor...
Bunun Anız Yakmaktan Başka Çözümü Var mı Peki, İlacı Filan ?

YAVUZ_13 link=topic=75616.msg892172#msg892172 date=1400586493' Alıntı:
geçmiş olsun
ilk önce take all deyince anlamadım ne oldugunu :) fakat googleden bakınca bizdeki kuruma hastalıgı gibi bir şey oldugunu gördüm
bazı tarlalarda belirli alanlar kurur sararır genelde dane çok zayıf olur yada hiç olmaz
YAVUZ_13 link=topic=75616.msg892172#msg892172 date=1400586493' Alıntı:
geçmiş olsun bizim bölgede de var ayni sorun fakat kok boğaz ilaci ile ilaclanan tohumlarda ve kok boğaz için üzerine ilaç atilan yerlerde yok denecek kadar az birde o bugday lari sokunce köklerinde çürüme var kok boğaz gibi duruyor ama kok boğaz ilaci kullanilan yerlerde yok
ilk önce take all deyince anlamadım ne oldugunu :) fakat googleden bakınca bizdeki kuruma hastalıgı gibi bir şey oldugunu gördüm
bazı tarlalarda belirli alanlar kurur sararır genelde dane çok zayıf olur yada hiç olmaz
çözümü varmı dersek ilaç olarak varmı bilmiyourum fakat üstüste bugday ekimi yapılan tarlalarda oluyor biz buyüzden aynı tarlayı üst üste 2veya3 defadan falza bugday ekmiyoruz
bir yıl bugday bir yıl ayçiçegi 1 yıl mısır ekerek sorunu çözmeye çalışıyoruz busayede artık çok fazla görmüyoru bu sorunu bugdaylarlarımızda
çözümü varmı dersek ilaç olarak varmı bilmiyourum fakat üstüste bugday ekimi yapılan tarlalarda oluyor biz buyüzden aynı tarlayı üst üste 2veya3 defadan falza bugday ekmiyoruz
bir yıl bugday bir yıl ayçiçegi 1 yıl mısır ekerek sorunu çözmeye çalışıyoruz busayede artık çok fazla görmüyoru bu sorunu bugdaylarlarımızda

Geçmiş olsun herkese, hububatta var bizimde bazı yerlerde baya gösterdi kendini .Buğday ekmedim arpalarda az etkili .
100 dönüm yerli fiğ ekmiştim hiç olmadı alan alan kurudu bile, oda mantari hastalıklardan sanırım, yapraklarda kırmızı lekeler var gelip bakacaklar o zaman öğrencez.
Keşke fiğleri ekmeseymişim hayvanlara yem tarlaya nadas olur dedik, çiçek para kazanmıyor.
Ekilmeyen çayır mera ve boş yerlerde fazla olmuyor bu mantari hastalıklar ne yapıyoruzda hastalık oluyor.