Trakya da take all tehlikesi

Trakya da bugdaylarda take all sorunu bas gosterdi, 1 hafta once etkisini gosterdi, gittikce yayiliyor. Alan alan sararma var. Iklim serin gittigi icin sararan basaklarda tane var cok sukur. 2 yil süreyle bugday ekimini birakmayi dusunuyoruz. Bazi cesitler daha dayanikli cikti. Bazilari cok dayaniksiz, bazilarinda sorun hic yok. Birkac yildir yogun olarak gorulmeye basladi bu sorun. Buyuk ihtimalle trakyada ciftci önümüzdeki yillarda bugday tarimi yapamayacak hale gelecek.

Ynt: Trakya da take all tehlikesi

geçmiş olsun
ilk önce take all deyince anlamadım ne oldugunu :) fakat googleden bakınca bizdeki kuruma hastalıgı gibi bir şey oldugunu gördüm
bazı tarlalarda belirli alanlar kurur sararır genelde dane çok zayıf olur yada hiç olmaz
çözümü varmı dersek ilaç olarak varmı bilmiyourum fakat üstüste bugday ekimi yapılan tarlalarda oluyor biz buyüzden aynı tarlayı üst üste 2veya3 defadan falza bugday ekmiyoruz
bir yıl bugday bir yıl ayçiçegi 1 yıl mısır ekerek sorunu çözmeye çalışıyoruz busayede artık çok fazla görmüyoru bu sorunu bugdaylarlarımızda

Yapıla bilecek uygulamalar
1- dayanıklı çeşit ekmek (tina da daha az gözlemledim)
2- topra pH sını düşürmek (kükürt içerikli gübreler kullanımı n-p-k-so3 içerikli gibi)
3- geç ekim yapma
4- tohum ilaçlaması (1ton a 3-4 lt Flemenco ile tohum sardırımı)
5- üstten ilaçlama (yurt dışında kullanılan TİTAN isimli ilac kullanma hektar a 200 cc dekara 20 cc , türkiye de impact olarak bulunuyor dekara 50cc doz da kullanmak )
6- anıza buğday ekmeme

Aynı problem bizde de var.. Pas ilacını attıktan birkaç gün sonra başlayan ve 15 20 gün süren yağmurlardan sonra alan alan sararmalar başladı. Sebebini tayin edemedik ve bir ziraatçinin tavsiyesi üzerine pas ilacının etkisinin olmadığını düşünerek tekrar pas ilacı uyguladık şuan önüne geçilmiş gibi ancak henüz başaklar yeni tane besliyor sararma olan alanlarda ne olur zaman gösterecek.

Her sene işler zorlaşıp mal almak güçleşiyor , Allah sonumuzu hayır etsin.
Denge insanoğlu tarafından geriye dönüşü olmamak üzere bozulduğu için , bir hastalığı tedavi etsek bu sefer başka birşey çıkıyor.

Abi o yağışları yine iyi götürüyor sizin bölgeniz hayırlısı olsun bi cözümü vardır illaki..
Bizim burada bisene çok yagıslı gitmişti ekinler daha kışın çürümeye yüz tuttu. Bizim verim ortalaması kıraçta hersene ortalama 300-350 kg civarında bu ortalama aşırı yagısta da düsüyor kuraklıktada

Bizde de take all var.Dün buğdayda alan alan sararmalar farkedince girip numune aldım.Kökler kuruduğundan buğdaylar elimde kaldı.Bugün mühendise gösterdiğimde take all teşhisini koydu.Umarım yayılma olmaz ama kimse bi şey diyemiyor.İlacıda yok bildiğim kadarıyla.Bakalım ne kadar verim kaybına uğrayacağız.Umarım en az kayıpla atlatırız.Çok yağış alıp gündüzde aşırı sıcaklardan kaynaklandığını düşünüyorum.

halk arasındaki adıyla kara kök hastalığı ziraat teknisyenlerinin dediğine göre yüzde altmışına kadar yayılıyormuş ve hiçbir ilacı yokmuş. sadece tedbirler yukarıdaki arkadaşın dediği almak gerekliymiş birde erken tohum eleme yapılmamalıymış hatta ekime 15-20 gün kala elenmeliymiş. Allah sonumuzu hayıreylesin Allah yar ve yardımcımız olsun cçr-*-s

Gökhan ÖZKAN link=topic=75616.msg892175#msg892175 date=1400587026' Alıntı:
geçmiş olsun.kontrollü olarak anız yakmak gerekiyor denmişti.acaba sebebi bumu.trakya için bi aspir deneyelim ;)

Gökhan abininde dediği gibi kontrollü anız yakmanın, virüs ve mantar kaynaklı hastalıkları önlemede hatırı sayılır bir yararı var. İl ve ilçe tarım müdürlüklerine başvurup izin almak lazım.

Öncelikle geçmiş olsun..
Insallah fazla zarara uğratmaz.
Bende ilk okuduğum anda teke ali tehlikesi diye okudum..
Dedimki herhalde birisi milletin başına bela olmuş. .
Konuya girince gerçeği okuyunca güldüm :)

Yorumlar icin tesekkurler arkadaslar. 2 adet 5 er dekar parselimi aniz aniza bugday ektim. Ayciceginde inanılmaz domuz zarari oldugu icin. Toplam 10 dekarin 5 dekari take all bulasmis durumda. Bulasan basaklar sari ancak tane doldurmus. Diger aycicek nadaslarinda ise cok lokal olarak, 2-3 metrekarelik alanlar şeklinde belirti gosterdi. Bugday cesidine gore de fark var, midas, bc lira, genesi de hic yokken, enola esperya da hastalik var gecci cesitlerde sanki yok gibi. Kendi tarllarimda verimi pek etkileyecegini dusunmuyorum. Lakin komple tarlasi take all olan ciftciler cok.beni en cok dusunduren nokta, bulasma olan tarlaya en az 3-4 yil arpa bugday girmemesi gerekiyor , hastalik zincirini kiracak bitkilerle 3-4 yillik munavebeye girilmesi gerekli. Tum tarlalarda bunu uygulamak cok zor.