Süt ürünleri ihracatı artıyor
20 Mayıs 2014

Ambalajlı Süt ve Süt Ürünleri Sanayicileri Derneği (ASÜD) Başkanı Harun Çallı, Türkiye ' nin süt tüketiminde çok gerilerde kaldığını söyledi. Çallı süt ürünleri ihracatının ise 2013 yılında bir önceki yıla göre yüzde 23 oranında artarak 282 milyon dolara yükseldiğini kaydetti.

21 Mayıs Dünya Süt Günü dolayısıyla açıklamalarda bulunan ASÜD Başkanı Harun Çallı, 'Gelişmiş ülkelerle karşılaştırıldığında ülkemizde süt ve süt ürünleri tüketimi maalesef arzu edilen düzeyde değil. Yıllık kişi başı içme sütü tüketimi AB ülkelerinde 89 kg, Avustralya’da 107 kg, ABD’de 83 kg düzeyinde iken, Türkiye’de 33 kg civarında seyrediyor' dedi.

Özellikle içme sütü tüketiminin yetersizliğinin araştırmalara da yansıdığını belirten Çallı, 'ülkemiz insanının yüzde 44’ü hiç süt tüketmiyor. Buna karşılık, her gün yoğurt, ayran, kefir vb. süt ürünlerini tüketenlerin oranı yüzde 55, peynir tüketenlerin oranı yüzde 6’dır.' dedi.

Süt ve süt ürünlerinin, çocukluktan başlamak üzere her yaşta tüketilmesinin büyük önem taşıdığını vurgulayan Çallı, bu yıl üçüncü kez uygulanan Okul Sütü Programı’nın çocukluktan itibaren süt içme alışkanlığı kazandırılarak sağlıklı nesillerin yetişmesine büyük katkı yaptığını kaydetti. Çallı, “Projede emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Okul Sütü Programı’nın eğitim-öğretim yılının tamamına yayılarak devam etmesini istiyoruz. Böylece üreticinin sütü değerlendirilirken, çocuklarımızın fiziksel ve zihinsel gelişimine de daha fazla katkı sağlanacaktır.” dedi.

Türkiye’nin 2013 yılı sonu itibariyle 18.2 milyon tonu aşan çiğ süt üretimiyle, dünya süt üretiminde dokuzuncu sıraya yükseldiğini belirten Çallı, sanayide işlenen süt miktarının da 8 milyon tona yaklaştığını bildirdi. Toplum sağlığının korunması bakımından sağlıklı, kaliteli, ambalajlı ürünlerin tüketilmesinin önemli olduğuna vurgu yapan Çallı, sözlerini şöyle sürdürdü:

'Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı öncülüğünde yürüttüğümüz proje ile AB’nin Nisan 2013 itibariyle Türk süt ve süt ürünlerine ihracat onayı vermesininde, ülkemizdeki üretimin kalitesini tescillendi. Sağlanan gelişmeler sonucunda süt ürünleri ihracatı 2013 yılında bir önceki yıla göre yüzde 23 oranında artarak 282 milyon dolara yükseldi. '

Süt sektöründe yaşanan gelişmelerin, uluslararası platformlarda da dikkatle izlendiğini kaydeden ASÜD Başkanı Harun Çallı, Türkiye’yi Ulusal Süt Konseyi’nin temsil ettiği Uluslararası Sütçülük Federasyonu IDF’in 2017 Dünya Süt Zirvesi’nin İstanbul’da yapılacağını hatırlattı.