alabora mi? mixer mi?

Yarın hibe kapsamındaki toprak frezesini almaya gideceğiz ama karar veremedik
Mixer için bölge halkımızın caydırıcı yorumlarını aldık buda kafamı iyice karıştırdı
Sizce alabora mi mixer mi

Ynt: alabora mi? mixer mi?

aksaklı link=topic=75626.msg892233#msg892233 date=1400599960' Alıntı:
bence mikser alabora taslı yere gelmez ve uzun yıllar aynı tarla uzerinde kullanıldıgı zaman topragı sıkıstırma yapar
Alabora saglam bir marka olursa tasli yerde hiç kırılmadan iş yapar.Ozellikle hisarların alaborası bu konuda gayet iyi eger tarlayı patlatma cekmeden veya surmedem mikserlede hazirlarsan oda tabanı sertlestirir.

Mikser ile alabora arasındaki farklar nelerdir ? Tohum yatağı hazırlamada hangisi daha iyidir ? Bir de alabora ile kombine işi nasıl olur ? Bu konu benimde ilgimi çekti kullanan arkadaşlar bilgi verirse almayı düşünebiliriz.

nailyetek link=topic=75626.msg892321#msg892321 date=1400610228' Alıntı:
Hem iş görmüyor, o zaman neden uygun Ömer :S anlamadı ben.
YUSUFTUYLUOGLU link=topic=75626.msg892324#msg892324 date=1400610443' Alıntı:
ben hic anlamadı. ...
Abiler Bir Karışıklık Olmuş, Alabora Yerine Mikser Yazmışım :)

İş Görmeme Kısmını da Ramazan Abi Yazmış Zaten ;)

ramazanpullu link=topic=75626.msg892328#msg892328 date=1400611027' Alıntı:
Bende ikisinde var havuç ekeceğim yere mikser çekerim yani fazla kullanmayız mikseri
Genelde alaborayı çok kullanıyoruz kesek kırmada tohum yatağı hazırlamada alabora daha iyi
Ramazan abi pancar için tohum yatağı hazırlamada nasıl olur ? Bide alaborada kombine imkanı var mı nette baktım ama bulamadım ?

Barış UZEL link=topic=75626.msg892327#msg892327 date=1400610943' Alıntı:
Mikser ile alabora arasındaki farklar nelerdir ? Tohum yatağı hazırlamada hangisi daha iyidir ? Bir de alabora ile kombine işi nasıl olur ? Bu konu benimde ilgimi çekti kullanan arkadaşlar bilgi verirse almayı düşünebiliriz.
Mikser genelde surumde çıkan tezekleri parçalamada kullanılır ve bıcakları dik çalışır.Alaboralar tezek sap dal parçası gibi artıkları rahatlıkla parçalar ve bıçakları yatay çalişir.Kombine isine gelince alaboranın arkasına takılan bir aparatlla hububat ekim makinası takilabiliyor veya bazı alaboralarda arkasında kuyruk mili çıkısı oluyor onlara havalı makinada takılıyor ve iki işi aynı anda yapıyor.

aslan26 link=topic=75626.msg892334#msg892334 date=1400611467' Alıntı:
Mikser genelde surumde çıkan tezekleri parçalamada kullanılır ve bıcakları dik çalışır.Alaboralar tezek sap dal parçası gibi artıkları rahatlıkla parçalar ve bıçakları yatay çalişir.Kombine isine gelince alaboranın arkasına takılan bir aparatlla hububat ekim makinası takilabiliyor veya bazı alaboralarda arkasında kuyruk mili çıkısı oluyor onlara havalı makinada takılıyor ve iki işi aynı anda yapıyor.

Teşekkürler Rıdvan. dik rotovatörlerde kombine için kuyruk mili çıkışı ve 3 nokta askı sistem aparatı bazı markalarda var ama alabora için bulamadım pancar ekimi için kombine yapmayı düşünüyorum

aslan26 link=topic=75626.msg892334#msg892334 date=1400611467' Alıntı:
o zaman süper iş çıkarılır kombine olmasada birçok kârı olur..

Barış UZEL link=topic=75626.msg892331#msg892331 date=1400611228' Alıntı:
Ramazan abi pancar için tohum yatağı hazırlamada nasıl olur ? Bide alaborada kombine imkanı var mı nette baktım ama bulamadım ?
Barış pancar için mikser iyi olur zaten mikseri mısır ekenler tercih ediyor mısır havuç pancar bu tür bitkiler kök gelişmesi yönünden mikser daha iyi tahmin ediyorum
Zaten mühendisler bile mikserin toprağı yormadığını söylüyorlar tohum yatağı hazırlamada kesek li değilse tarla pancarada olur

Barış UZEL link=topic=75626.msg892337#msg892337 date=1400611715' Alıntı:
Teşekkürler Rıdvan. dik rotovatörlerde kombine için kuyruk mili çıkışı ve 3 nokta askı sistem aparatı bazı markalarda var ama alabora için bulamadım pancar ekimi için kombine yapmayı düşünüyorum
Azim ͵ yüksan veya altınörs firmalarının kuyruk mili çıkislı alaboraları vardı.Netten onlarada bak.Ben gecen sene Eskisehir fuarında altınorsun havalı makina ile kombine olmus alaborasini gormustum.