Masrafsız Sulama ?

Test aşaması tamamlanmış ve yeni üretime başlayacak olan taşınabilir Turab isimli makinamız; her hangi bir güce yani mazot elektrik traktör güneş enerjisi vs gibi etmenlere ihtiyaç duymadan kanal/havuz veya 6 metrenin altında olmayan su kaynaklarından 1450 devirli bir salyangoz santrafüj ile saatte 30 ton su pompalanabiliyor. (suyun derinliği ve mesafesi önemli) Yakın zamanda bu makinanın daha büyükleri de aynı sistem üzerinden tasarlanacak.. Bunlara ek olarak derin kuyudan dalgıç pompa ile sulama yapanlara özel olarak da kullanılan pompanın güç ihtiyacına göre elektrik verebilen sabit kurulumlarda yapılarak sulama masraflarımız 0 a düşecek.
Maliyeti 25.000 tl civarı olacak olan makinamız sadece min 3 yıl max 5 yılda olmak üzere kullandığı akülerin değiştirilmesi gerekecek. Günümüz fiyatı ile 2 akünün maliyeti 1400 tl. Yani yıllık 450 tl ortalama bir masrafımız olacak.

Ynt: Masrafsız Sulama ?

Kardeşim hayırlı olsun öncelikle. Resim video illaki vardır elinizde.Telif hakkını zaten almışsınızdır o yüzden yükleyin foruma resim video birde çalışma prensibini açıklayın. Yoksa açtığınız konu Biofer konusuna döner o potansiyeli mevcut anlş-*s

RaYiHaN link=topic=75627.msg892238#msg892238 date=1400600161' Alıntı:
Test aşaması tamamlanmış ve yeni üretime başlayacak olan taşınabilir Turab isimli makinamız; her hangi bir güce yani mazot elektrik traktör güneş enerjisi vs gibi etmenlere ihtiyaç duymadan kanal/havuz veya 6 metrenin altında olmayan su kaynaklarından 1450 devirli bir salyangoz santrafüj ile saatte 30 ton su pompalanabiliyor. (suyun derinliği ve mesafesi önemli) Yakın zamanda bu makinanın daha büyükleri de aynı sistem üzerinden tasarlanacak.. Bunlara ek olarak derin kuyudan dalgıç pompa ile sulama yapanlara özel olarak da kullanılan pompanın güç ihtiyacına göre elektrik verebilen sabit kurulumlarda yapılarak sulama masraflarımız 0 a düşecek.
Maliyeti 25.000 tl civarı olacak olan makinamız sadece min 3 yıl max 5 yılda olmak üzere kullandığı akülerin değiştirilmesi gerekecek. Günümüz fiyatı ile 2 akünün maliyeti 1400 tl. Yani yıllık 450 tl ortalama bir masrafımız olacak.
UÖZKAN.77 link=topic=75627.msg892272#msg892272 date=1400604281' Alıntı:
foto video olsa iyi olur..

18 farklı seçenekle patenti alındı makinanın.
video foto şuan koyamam. :) makina test aşamasında olduğu için her tarafı açık.
şu an üzerini kapatacak bir kasa hazırlanıyor.
tahminen 1o gün gibi bir süre içinde tanıtımını yapmak için makina elimizde olacak. o zaman tüm video ve resimlerini paylaşırım.

Cll_ford link=topic=75627.msg892302#msg892302 date=1400607900' Alıntı:
usta senin dediğin düzenek doğal yollarla dolan yağmur kar vb yapay sulama havuzlarına olur bu zamanda 6 m su çıkan yer pek kalmadı

hocam makinanın sisteminin önü açık. :)
sen ister sulama yap istersen bir aracın motorunu söküp motor yerine bu sistemi kur dünyanın bir ucundan diğer ucuna git gel.
istersen elektrik santrali kur. sana kalmış.
derin kuyu içinde bu makinanın pompa özelliklerine göre elektrik üreten versiyonuda yapılacak. şu anki makina net olmamakla birlikte kendi ihtiyaçlarının haricinde 4-5,5 kw civarı elektrik üretebiliyor.

ata bile arpa vermeden çalıştıramazken masrafsız nasıl olacak.5 yıl teknik okulu boşamı okudum yada bişey vermeden ney alabilirsiniz biraz anlat bence.akarsu filan olsa tamamda sen kuyudan nasıl çekip basacan

m.aktaş75 link=topic=75627.msg892358#msg892358 date=1400613169' Alıntı:
ata bile arpa vermeden çalıştıramazken masrafsız nasıl olacak.5 yıl teknik okulu boşamı okudum yada bişey vermeden ney alabilirsiniz biraz anlat bence.akarsu filan olsa tamamda sen kuyudan nasıl çekip basacan

sanırım buraya yazma konusunda biraz aceleci davrandım :) resim ve video koyamayacağım için.
takriben 10 gün sonra ilgili videoları koyarım bir mani olmazsa.

ali şen link=topic=75627.msg892365#msg892365 date=1400613622' Alıntı:
yani makina akü ile mi çalışıyor ben tam anlayamadım :S
ilk kalkışta 160 amper güce ihtiyac duyuyor sistem daha sonra bu rakam 50 ampere düşüyor. tabi bu güç akülerden alınıyor. sistem devrine ulaştığında şarj ediliyor tekrar.

Hadi inşallah.Bizim işimize yarar ama derinden çekmek şartıyla .
Enerjinin korunumu yasaları daha değişmediğine göre.Benim tahminim ilk kalkış güçü akülerden aldıktan sonra güneş paneli ile veya başka bir kaynak ile sistem desteklenecek.

aküyle calısmaya baslayacak galıba sonra suyun borudan akısıyla tekrar elektrık uretıp akuye sarj yapmaya baslıyacak galıba mantıklı olabılır :) baslangıcda bu yüzden 160 amper güce ıhtıyac duyuyordur