21.05.2014 - 02:30 | Son Güncelleme: 20.05.2014-22:17

Sözleşmeli sütçü geliyor
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Et ve Süt Kurumu’nun ana statüsüne yönelik düzenlemenin birkaç gün içerisinde yayınlanacağını belirterek, “Süte ve süt piyasalarına da müdahale edebilme imkânı geliyor” dedi.

EKONOMİ SERVİSİ

Sözleşmeli süt tedarik mevzuatı hazırlanıp piyasa mekanizmalarının güçlendirileceğini belirten Eker şunu söyledi:
“Üreticinin de sanayicinin de artık birbirini tanıdığı, ilişkisinin daha sağlam olduğu bir mekanizmanın kurulması lazım. Sanayici kimden, nerede, hangi kalitede sütü, ne kadar miktarda alacağını bilir, planlamasını yapar. Üretici de aynı şekilde ürettiği sütün elinde kalma korkusunu taşımadan nereye satacağını bilmesi açısından bu önemli. Sözleşmeli süt tedarik mevzuatı bu bakımdan bu ihtiyacı giderecek.”

18.2 milyon ton süt
Eker, Dünya Süt Günü etkinlikleri kapsamında düzenlenen konferansta süt üretiminin son 11 yılda 8.4 milyon tondan 18.2 milyon tona ulaştığını söyledi.

Yüzde 44 süt içmiyor
Ulusal Süt Konseyi Başkanı Harun Çallı, Türkiye’nın Dünya Süt Konseyi’nin toplantısına İstanbul’da ev sahipliği yapacağını söyledi. Gelişmiş ülkelerle karşılaştırıldığında Türkiye’de süt ve süt ürünleri tüketiminin arzu edilen düzeyde olmadığını belirten Çallı şunları kaydetti:
“Yıllık kişi başı içme sütü tüketimi AB ülkelerinde 89 kg, Avustralya’da 107 kg, ABD’de 83 kg iken, Türkiye’de 33 kg civarında. 2010 verilerine göre, ülkemiz insanının yüzde 44’ü hiç süt tüketmiyor.”