+ Konuya Cevap Yaz
8 sonuçtan 1 ile 8 arası gösteriliyor
 1. #1

  Üyelik Tarihi
  14 Ocak 2012
  Şehir
  Konya
  Yaş
  42
  Mesajlar
  6,685
  Adı geçen
  11 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Buğday rekoltesinde yüzde 25 düşüş var  Buğday rekoltesinde yüzde 25 düşüş var
  Kayıt : 20 Mayıs 2014
  Yazan : Ali Ekber Yıldırım

  Ulusal Hububat Konseyi 2013-2014 üretim yılı “Buğday Raporu” hazırladı. Rapora bu yıl yaşanan kuraklık damgasını vurdu. Konsey’in raporunda geçen yıl 22 milyon tonla üretim rekoru kırılan buğdayda bu yıl kuraklığın etkisiyle 17.3 milyon ton üretim olacağı tahmin edildi.

  İZMİR- Buğdayda kuraklık krizi yaşanıyor. Geçen yıl 22 milyon tonla rekor üretime ulaşan buğday üretimi, bu yıl kuraklığın etkisi ile 17.3 milyon tona gerilemesi bekleniyor.

  Ulusal Hububat Konseyi’nin hazırladığı rapora göre, İç Anadolu, Akdeniz, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri kuraklıktan en fazla etkilenen bölge olurken Marmara Bölgesi kuraklıktan etkilenmeyen tek bölge oldu.

  Ulusal Hububat Konseyi Başkanı Mustafa Yılmazkart imzasıyla hazırlanan ve DÜNYA’ nın elde ettiği rapora göre, tarımsal kuraklığın kışlık buğday üretiminde uzun yıllar ortalamalarına göre, yüzde 25-30’luk üretim düşüşüne neden olduğu ifade ediliyor. Raporda : ” Türkiye’de uzun yıllar ortalaması 20 milyon ton olan buğday üretiminin,17 milyon 348 bin ton olacağı tahmin edilmektedir.” denildi.
  4 bölgede kuraklık ve don etkili oldu

  Ulusal Hububat Konseyi Raporu’na göre ülke genelinde Ekim 2013-30 Nisan 2013 arasındaki dönemde şiddeti bölgelere göre değişmekle birlikte meteorolojik kuraklık yaşandığı, İç Anadolu, Akdeniz, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinde meteorolojik kuraklık yanında kışlık hububat için tarımsal kuraklığın da oluştuğu, bu alanlarda kuraklık yanında soğuk zararı da dikkat çekici boyutta oldu. Karadeniz Bölgesi ve Ege Bölgesi’nin iç geçit kısımlarında tarımsal kuraklık görüldü.
  Ekim alanı daraldı

  Bundan 10 yıl önce 9 milyon hektar olan buğday ekim alanının, giderek azaldığı ve 7.7 milyon hektar civarına düştüğü raporda özetle şu görüşlere yer verildi:” Buna rağmen gerek yeni çeşitlerin ıslahı gerekse yetiştirme tekniklerindeki gelişmeler, ekim nöbeti ilkelerine uyulması ve benzeri nedenler ile birim alanda verim giderek arttığı için, üretim düşüşü yerine artışlar görülmüştür. Ancak gelinen noktada nüfus artışı, göçmen nüfus, artan turist sayısı, dışarıya yapılan yardımlar ve çevremizde yaşananlardan dolayı üretimden düşen ve Türkiye’den gelecek gıdalarla beslenmek durumunda olanlar komşu ülkelerin insanlar ile tüketim öngörülenin çok üzerinde gerçekleşmektedir. Bu nedenle buğday ekim alanlarında sınır değerlere ulaşılmış olup, bunun altına düşen ekim alanları kurak yıllarda üretim yetersizliği sorununun beraberinde getirecektir.”

  Destekler bölgesel bazda verilmeli

  Buğdaya yapılan desteklerin bölgesel farklılıklar da göz önünde bulundurularak artırılması gerektiğine dikkat çekilen raporda :” Örneğin Orta Anadolu’da dekara 250 kilo verim düzeyi ile, buğdaya yapılan destek dekar başına 33,1 liradır. Mazot desteğinin dekara 4.6 liradan 7 liraya, fark ödemesi desteğinin kilo başına 5 kuruştan 8 kuruşa çıkarılması halinde dekar başına destek 43 liraya yükselecektir. Bu önemli bir destek olarak değerlendirilmektedir. Diğer bölgelerde ise verim düzeyleri dikkate alınarak bir düzenleme yapılmalıdır.” görüşüne yer verildi.
  Sap-saman krizi yaşanabilir

  Raporda kuraklığın yem sektörünü de olumsuz etkileyeceğine vurgu yapıldı. Genel olarak kuraklığın şiddetli olduğu bölgelerde olmak üzere tüm ülke genelinde boy kısalığı dikkate alınarak kuraklık durumunun devamı halinde ülke genelinde önemli bir sap-saman sıkıntısı olmaması için şimdiden alternatif yem kaynaklarının programlanması önerilen raporda şöyle denildi:

  ” Uygun bölgelerde; silajlık mısır, sorgum, sudan otu melezi, fiğ, yem bezelyesi gibi bitkilerin silaj ve balya amaçlı ikinci ürün olarak ekilmeleri yönünde projeler üretilmesi, uygun olan tüm bitkilerin anız ve hasat artıklarının azami düzeyde balya, saman olarak değerlendirilmesi yönünde çalışılması gerekmektedir. Anız yangınları olmaması için kamu spotları hazırlanabilir.”

  Buğday 75 milyona yetmeyecek

  Türkiye’nin 2013 yılı buğday üretiminin rekor düzeyde, 22 milyon ton olarak gerçekleştiği ancak buna rağmen buğday fiyatının arttığı hatırlatılarak geleceğe ilişkin şu değerlendirme yapıldı: ” Bu rekor üretime rağmen dünyadaki trendin aksine buğdayda fiyat artışının gerçekleşmesi 75 milyonu dikkate alan bir yeterlilik hesabının yanlışlığını ortaya çıkarmaktadır. Ülke nüfusu yanında ülkede bulunan kayıtlı, kayıtsız göçmenlerin sayısı, turist sayısı ve iç savaş ve başka nedenlerle üretimden düşen çevremizdeki ülkelerde buğdaya ihtiyaç duyan insanların sayısı, yardımların yapıldığı insanların sayısı belirlenerek üretim hedefinde dikkate alınması doğru olacaktır. Bu durumda üretimin muhtemelen 85-90 milyona göre planlanması gerekecektir.”

  Raporda ayrıca, nadas alanlarından yararlanmanın yollarının açılması için; doğrudan ekim, dikey toprak işleme, dip kazan çekimi gibi işlemlerin devreye sokularak bu alanlarda su ihtiyacı düşük; aspir, macar fiği, kışlık yem bezelyesi, mercimek, nohut gibi bitkilerin yetiştirilmesini sağlayacak projeli çalışmaların başlatılmasının hayati önem taşıdığına vurgu yapıldı.

  Hangi bölge kuraklıktan nasıl etkilendi:

  Akdeniz Bölgesi: Bu üretim yılında Ekim 2013-30 Nisan 2014 döneminde 433 mm yağış alınmış, 677 mm olan uzun yıllar ortalamasının yüzde 36 altında gerçekleşmiştir. Bölgede meteoroloji kuraklık söz konusudur. Yağışın uzun yıllar ortalamasının oldukça altında olmasının yanı sıra, sıcaklıklar da anılan dönemde normallerin oldukça üzerinde gerçekleşmiştir. Asıl önemlisi de sonbahardaki kuraklık, örneğin bölgede kışlık buğday ekildikten yaklaşık bir ay sonra yağış düşmüş; Bu durumda çıkış gecikmiş, tohum ve çimlerde zararlanmalar olmuştur. Yapılan gözlemlerde de buğdayda gelişme geriliği devam ettiği görülmüştür. Reyhanlı bölgesinde kuraklık yanında soğuk zararı da etkili olmuştur.

  Ceyhan ve İmamoğlu bölgesi soğuk ve kuraklıktan zarar görmüş, Afşin ve Elbistan ovalarında da kuraklık ve soğuk etki göstermiştir. Bölgede buğday için, tarımsal bir kuraklıktan ve yüzde 15 üretim düşüşü gerçeğinden bahsetmek mümkündür.

  Karadeniz Bölgesi:2013-2014 üretim sezonunda Ekim-30 Nisan döneminde 466 mm olan yağış ortalaması, uzun yıllar ortalaması olan 583 mm’nin yüzde 20 altında olmuştur. Bölgede meteorolojik kuraklık söz konusudur. Özellikle Samsun ile Amasya, Tokat gibi iç geçiş bölgelerinde kuraklığın etkisi belirgin olmuştur. Buğday üretimin uzun yıllar düzeyinin yüzde 8 altında olacağı öngörülmektedir.

  Marmara Bölgesi:Bu üretim döneminde 395 mm yağış düşmüş, 503 mm olan uzun yıllar ortalamasının yüzde 21 altında gerçekleşmiştir. Bölgede meteorolojik kuraklık olmakla birlikte, düşen yağış miktarı ve dağılımı değerlendirildiğinde; buğday için tarımsal kuraklıktan söz edilemez. Bölgede uzun yıllar ortalaması civarında bir buğday üretimi beklenilmektedir.

  Ege Bölgesi: 2013-2014 üretim yılında Ekim-30 Nisan 2014 döneminde 456 mm olan bölge yağış ortalaması, uzun yıllar ortalaması olan 546 mm’nin yüzde16 altında olmuştur. Uşak, Denizli, Kütahya ve Afyonkarahisar illerinde yağış düşüklüğü daha fazla olmuştur. Bölgede meteorolojik kuraklık mevcuttur. Düşen yağış miktarı ve dağılımı değerlendirildiğinde; buğday için büyük ölçüde tarımsal kuraklıktan söz edilemeyeceği, ancak iç geçit kısımlarındaki kuraklık nedeniyle buğdayda üretim kaybının uzun yıllar ortalamasına göre yüzde 8 civarında düşüş göstereceği beklenilmektedir.

  Doğu Anadolu Bölgesi: Bu üretim yılında Ekim 2013-30 Nisan 2014 döneminde 289 mm yağış düşmüş, 443 mm olan uzun yıllar ortalamasının yüzde 35 altında gerçekleşmiştir. Bölgede meteorolojik kuraklık mevcuttur. Düşen yağış miktarı düşünüldüğünde, buğday için Erzurum, Kars, Ağrı ve Van illerinde daha belirgin olmak üzere bir tarımsal kuraklık riski oluşturmuş; mevsimin kalan kısmındaki yağışın üretimi belirleyici etkisi hala yüksek olmakla birlikte, şu anki sürecin devamı halinde buğday üretimin uzun yıllar ortalamasının yüzde 20 altında gerçekleşeceği tahmin edilmektedir.

  Güneydoğu Anadolu Bölgesi: 2013-2014 üretim sezonunda Ekim-30 Nisan döneminde 325 mm olan yağış ortalaması, uzun yıllar ortalaması olan 490 mm’nin yüzde 34 altında olmuştur. Bölgede meteorolojik kuraklık yaşanmaktadır. Ayrıca Diyarbakır yöresinde yazlık çeşitler don zararından aşırı şekilde etkilenmiştir. Yağışların özellikle Şanlıurfa’nın güney kısımlarında ve Gaziantep’te uzun yıllar ortalamasının oldukça altında oluşu dikkati çekmektedir. Ayrıca mart ayı içerisinde bölgede soğuk zararı da gözlenmiştir. Buğday için tarımsal kuraklık oluşmuş olup, uzun yıllardan üretimin yüzde 10 düşük olacağı öngörülmektedir.

  İç Anadolu Bölgesi: Ekim 2013-30 Nisan 2014 döneminde 190 mm yağış düşmüş, 284 mm olan uzun yıllar ortalamasının yüzde 33 altında gerçekleşmiştir. Bölgede lokal alanlar dışında meteorolojik kuraklık söz konusudur. Bölgede yağışlar anılan sezonda önemli sayılabilecek miktarda Kasım, Ocak ve Mart aylarında düşmüştür. Tüm bölgede (lokal alanlar dışında) net bir sonbahar kuraklığı yaşanmıştır. Ayrıca Mart ayı sonundan 5 Mayıs’a kadar geçen yaklaşık 45 günlük sürede bölgeye düşen yağış miktarı son derece kısıtlı olup, Mart ayında yaşanan toparlanma, yerini yeni bir kuraklık sürecine bırakmış; kuru tarım alanları için son derece kritik bir kuraklık süreci oluşmuştur. Bölgede toplam üretimin yaklaşık yüzde 75’ini oluşturan kuru tarım alanlarının tarımsal kuraklıktan tam olarak etkilendiği söylenebilir. Kuraklığın en belirgin etkisi boy kısalması ve biyomas düşüklüğü olup, bazı kıraç tarlalarının bu sebeple hasat edilemeyeceği düşünülmektedir.

  Tahıl ambarı Konya olumsuz etkilendi

  Kuraklıktan en çok olumsuz etkilenen bölgelerden biri tahıl ambarı olarak bilinen İç Anadolu Bölgesi özellikle de Konya oldu. Türkiye buğday üretiminin yüzde 6′sını tek başına karşılayan Konya’da bu yıl yağış miktarı ortalama değerin yarısına kadar düştü. Bu nedenle buğday üretimi olumsuz etkilendi. Konya’nın yanı sıra Eskişehir, Ankara Polatlı ve İç Anadolu’nun diğer üretim merkezlerinde de kuraklıktan olumsuz etkilendi. Bunun da fiyatlara olumsuz olarak yansıması bekleniyor.

  Türkiye Buğday İthalatı

  YIL Miktar(Ton) Değer(Milyon $)
  2005 136 25
  2006 240 53
  2007 2.147 570
  2008 3.708 1.483
  2009 3.393 902
  2010 2.554 655
  2011 4.755 1.623
  2012 3.712 1.125
  2013 4.053 1.289

  Kaynak: TÜİK Dış Ticaret İstatistikleri

 2. #2

  Üyelik Tarihi
  02 Mart 2014
  Şehir
  Eskişehir
  Yaş
  24
  Mesajlar
  1,265
  Adı geçen
  7 Mesaj
  Etiketlenme
  1 Konu

  Ynt: Buğday rekoltesinde yüzde 25 düşüş var  Bugday fiyatlarinda bir yukselme lacagini sanmiyorum yakin fiyatlardan bugday ithal edilecektir buda suanda ulke ciftcisinin ekonomisini biraz daha zora sokacaktir ...

 3. #3

  Üyelik Tarihi
  30 Aralık 2009
  Şehir
  EDİRNE KEŞAN
  Yaş
  47
  Mesajlar
  2,332
  Adı geçen
  2 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Buğday rekoltesinde yüzde 25 düşüş var  ne kadar ithal ederiz TMO nun depolarında yeteri kadar buğday var dense de buğday eylül ayından sonra yükseleceğini tahmin ediyorum.

 4. #4

  Üyelik Tarihi
  14 Ocak 2012
  Şehir
  Konya
  Yaş
  42
  Mesajlar
  6,685
  Adı geçen
  11 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Buğday rekoltesinde yüzde 25 düşüş var  22.05.2014 - 10:27 | Son Güncelleme: 22.05.2014-10:34

  TÜİK ' den flaş açıklama!.. Buğday üretimi!..
  Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) buğday üretiminin bu yıl yüzde 10.4 azalacağını tahmin etti.

  Türkiye İstatistik Kurumu, 2014 yılı bitkisel üretim 1. tahmini istatistiklerini açıkladı. Açıklanan verilere göre, üretim miktarları, 2014 yılının ilk tahmininde bir önceki yıla göre azalış gösterecek.

  Bu azalış tahıl ürünleri üretiminde yüzde 10,1, meyve üretiminde ise yüzde 4,5 azalış olarak görülecek. Tahıl ve meyve üretimindeki azalış tahmininin aksine sebze üretiminde ise yüzde 1,3 oranında artış bekleniyor.

  Tahmin edilen üretim miktarları şöyle:

  Üretim miktarlarının 2014 yılında yaklaşık olarak tahıl ürünlerinde 33,7 milyon ton, sebzelerde 28,8 milyon ton ve meyvelerde 17,4 milyon ton olarak gerçekleşeceği tahmin edildi.

  Tahıl üretimi yüzde 10.1 azalacak

  Tahıl ürünleri üretim miktarlarının 2014 yılında bir önceki yıla göre yüzde 10,1 oranında azalarak yaklaşık 33,7 milyon ton olacağı tahmin edildi.

  Bir önceki yıla göre buğday üretiminin yüzde 10,4 oranında azalarak yaklaşık 19,8 milyon ton, arpa üretiminin yüzde 12,7 oranında azalarak 6,9 milyon ton, çeltik üretiminin yüzde 1,1 oranında azalarak 890 bin ton, dane Mısır üretiminin yüzde 6,8 oranında azalarak 5,5 milyon ton olması öngörüldü.

  Baklagillerin önemli ürünlerinden nohutun yüzde 11,1 oranında azalarak 450 bin ton, kırmızı mercimeğin yüzde 1,3 oranında artarak 400 bin ton, yumru bitkilerden patatesin ise yüzde 4,8 oranında artarak 4,1 milyon ton olacağı tahmin edildi.

  Yağlı tohumlardan ayçiçeği üretiminin yüzde 6,6 oranında artış göstererek 1,6 milyon ton olması öngörüldü.

  Tütün üretiminin yüzde 22,2 oranında azalarak 70 bin ton, kütlü pamuk üretiminin yüzde 4,4 oranında artarak yaklaşık 2,4 milyon ton, şeker pancarı üretiminin yüzde 2,3 oranında artarak 16,9 milyon ton olarak gerçekleşeceği tahmin edildi.

  Sebze üretiminde yüzde 1.3 ' lük artış tahmini

  Sebze ürünleri üretim miktarının 2014 yılında bir önceki yıla göre yüzde 1,3 oranında artarak yaklaşık 28,8 milyon ton olacağı tahmin edildi.

  Sebze ürünleri alt gruplarında üretim miktarları incelendiğinde, yumru ve kök sebzeler yüzde 3,7 oranında azalırken, başka yerde sınıflandırılmamış diğer sebzelerde yüzde 2,7 oranında, meyvesi için yetiştirilen sebzelerde ise yüzde 1,9 oranında artış olacağı öngörüldü.

  Sebzeler grubunun önemli ürünlerinden domateste yüzde 2,4, hıyarda yüzde 6,6 oranında artış olurken, sivri biberde yüzde 3,4, dolmalık biberde yüzde 8,5, kuru soğanda yüzde 6,3 oranında azalış olacağı tahmin edildi.

  Meyve üretiminde yüzde 4.5 ' lik düşüş bekleniyor

  Meyve ürünlerinin üretim miktarının 2014 yılında bir önceki yıla göre yüzde 4,5 oranında azalarak 17,4 milyon ton olacağı tahmin edildi.

  Meyveler içinde önemli ürünlerin üretim miktarlarına bakıldığında, bir önceki yıla göre elmada %18,4, şeftalide yüzde 4,5, kirazda yüzde 7,8, kayısıda yüzde 55,1 oranında azalış, muzda yüzde 10,7, zeytinde yüzde 16,3 oranında artış olacağı öngörüldü. Turunçgil meyvelerinden mandalinanın yüzde 5,1 oranında artacağı, sert kabuklu meyvelerden fındığın yüzde 23,5, cevizin yüzde 12,4 oranında azalacağı tahmin edildi. Üzüm üretiminde yüzde 4,0 ve incirde ise yüzde 1,0 oranında artış olacağı öngörüldü.

 5. #5

  Üyelik Tarihi
  02 Mart 2014
  Şehir
  Eskişehir
  Yaş
  24
  Mesajlar
  1,265
  Adı geçen
  7 Mesaj
  Etiketlenme
  1 Konu

  Ynt: Buğday rekoltesinde yüzde 25 düşüş var  Dış ulkelerden her seferinde ıthal ediyorlar ölü fiyatlara ///yine ölü fiyatlara ithal ederlerse üretiminde kuraklık nedeni ile azalması tarımla ugrasan kesimin iyice belini büker

 6. #6

  Üyelik Tarihi
  23 Temmuz 2011
  Şehir
  osmaniye
  Yaş
  35
  Mesajlar
  1,945
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Buğday rekoltesinde yüzde 25 düşüş var  diger ürünleri bilmem durum en olur fakat
  bugdayda kayıp %25 degil
  şuanda bölgemizde hasadı yapılan bugdaylar dekara 50 ile 150 kg arasında degişen verimlerde
  ayrıca normal yılların bölgemizdeki bugday verim ortalaması 400-500kg arası oldugu düşünülürse
  kayıp %75-%80 civarı
  ve şuanda hasadı yapılan verim vermeyen bugdayların kaliteside düşük direk yemlik
  kar etmek bir tarafa masrafı bile kurtarmadı

 7. #7

  Üyelik Tarihi
  30 Aralık 2009
  Şehir
  EDİRNE KEŞAN
  Yaş
  47
  Mesajlar
  2,332
  Adı geçen
  2 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Buğday rekoltesinde yüzde 25 düşüş var  Alıntı ORION link=topic=75641.msg894089#msg894089 date=1401115655 Nickli Üyeden Alıntı
  Dış ulkelerden her seferinde ıthal ediyorlar ölü fiyatlara ///yine ölü fiyatlara ithal ederlerse üretiminde kuraklık nedeni ile azalması tarımla ugrasan kesimin iyice belini büker


  etsinler arkadaş bizden ilaç kalıntısı var diye mallarımızı geri çeviriyorlar da ellerindeki fi tarihli buğdayı bize kakalıyorlar. Şöyle ki fabrikanın birinde şöför bir kardeşimiz var buralardan buğday yüklediğinde kamyonu 22-23 ton civarı geliyormuş . ithaller gelmeye başlayınca kamyonu 16-17 tonu geçemiyormuş . gelen buğdayların içi boş iş bu kadar basit.

 8. #8

  Üyelik Tarihi
  04 Aralık 2007
  Şehir
  lüleburgaz
  Yaş
  38
  Mesajlar
  2,115
  Adı geçen
  6 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Buğday rekoltesinde yüzde 25 düşüş var  ayçiçeğini 1400 tl den 1100 tl ye düşürdüler.meksikadan ispanyadan ayçiçeği getirdiler.buğdayda getirirler.şuan besi hayvanı sıkıntısı var.yakında besi hayvanı da getircekler.AMA BİR GÜN BU ÜLKEDE BU İŞİ YAPACAK İNSANLAR ÇOK AZALDIĞINDA O ZAMAN ÇİFTÇİ DE İTHAL EDERLER BELLİMİ OLUR!!!!!!!!!

+ Konuya Cevap Yaz

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Cevap: 0
  Son Mesaj : 16.Temmuz.2014, 13:55
 2. Hububat Rekoltesinde 5 Milyon Tonluk Düşüş
  Konu Sahibi cemal ÖZTÜRK Forum Tarım ve Hayvancılık Haberleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 05.Temmuz.2012, 23:41
 3. 'Et fiyatlarında yüzde 14 oranında düşüş var'
  Konu Sahibi Ağır Abi Forum Diğer
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 25.Mart.2012, 20:40
 4. Konya’da hububat rekoltesinde geçen yıla göre yüzde 53 oranında artış bekleniyor
  Konu Sahibi Ağır Abi Forum Tarım ve Hayvancılık Haberleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 26.Mayıs.2009, 19:11
 5. Cevap: 0
  Son Mesaj : 08.Haziran.2008, 11:18

Arama Motoru Etiketleri

traktör, tarım, çiftçilik, tarım makineleri, tarım aletleri SEO Blog

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Var
 •  
Yukarı Çık
Hakkımızda
TrakKulüp, Türkiye'nin en büyük çiftçi paylaşım sitesidir. Sitemizde traktörler, biçerdöverler, tarım makineleri, tarım aletleri, çiftçilik, tarım ve hayvancılık ile ilgili 1.000.000'dan fazla mesaj bulunmaktadır.

62.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Bizi Takip Edin
trakkulup@trakkulup.net
DMCA.com Protection Status