Ukrayna gerginliği buğday fiyatını artırdı

Buğday fiyatları jeopolitik gerilimin etkisinde. Ukrayna ve Rusya arasında yaşanan kriz, buğday fiyatını son bir yılın en yüksek seviyesine çıkardı

ZEHRA ORUÇ

BURSA - Ukrayna ve Rusya arasındaki gerilimin önemli bir buğday üretim merkezi olması nedeniyle ‘dünyanın ekmek teknesi’ olarak nitelenen Karadeniz’den sevkiyatı aksatacağı endişesi uluslararası piyasalarda fiyatlar üzerinde baskı oluşturuyor. Chicago’da temmuz vadeli buğdayın fiyatı bu ay 7.40 dolar/buşel seviyesine çıkarak son bir yılın en yüksek seviyesini gördü. Paris’te Euronext’te ise buğdayın tonu 208 euroya kadar yükseldi.

Dün fiyatlar Chicago’da 6.70 dolar/buşel,Euronext’de ise kasım vadeli buğday 196.50 euro düzeyinden satıldı. Rusya’nın güneyindeki olumsuz hava koşulları ve Balkanlar’daki sellerden de destek alan buğday fiyatları yılbaşından bu yana yüzde 10 yükselmiş durumda. Mısır fiyatları da yükseliş trendinde. Chicago’da 4.73 dolar/buşil seviyesinden işlem gören mısır fiyatlarındaki artış bu yıl yüzde 12.2 civarında oldu.
Döviz kurundaki gerilemeye rağmen dünya piyasalarındaki tahıl fiyatlarında gözlenen artış, tavuk ve yumurta üreticilerini de zora sokuyor. Yumurta ve tavuğu maliyet fiyatının yüzde 15 altında satan üretici, yaz mevsiminin de gelmesiyle eldeki ürünü ihracata kanalize ediyor. Bu yıl mısıra yapılan zamma rağmen, yumurta ve tavuk fiyatlarında düşüş öngörülüyor.

Ukrayna’da yaşanan gerginliklerin Türkiye’de pek çok sıkıntıya sebep olduğuna işaret eden Bursa Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Özer Matlı, mısırda yüzde 30 fiyat artışı olduğunu söyledi. Matlı, “Son bir ayda sadece mısırın ton fiyatı 200 dolardan 260 dolara yükseldi. Döviz kurundaki gerilemeye rağmen dünya piyasalarındaki tahıl fiyatlarında gözlenen artış, tavuk ve yumurta üreticilerini de zora sokuyor. Ukrayna krizi nedeniyle iç piyasada nihai mamul fiyatlarında artışlar yaşanıyor” dedi. Özer Matlı, tarım ve hayvancılığa yönelik üretim yapanlar ile çiftçilerin ve bilhassa buğday üreticilerinin mevsim yağmurlarının zamanında yağmamış olmasından dolayı önemli kayıplar yaşadıklarını vurguladı.

TMO fiyatı yükseltiyor tavuk üreticileri sıkıntıda

Mısırın fiyatının dünya piyasasında değil, Türkiye’de değiştiğini ifade eden Kanatlı Ürünleri Tanıtım Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Şahin Aydemir ise, “Aslında şu an iç piyasanın ihtiyacını karşılayacak miktarda mısır var. Fakat hem tüccarların, hem de TMO’nun uyguladığı fiyat politikası nedeniyle tavuk ve yumurta üreticileri sıkıntıya giriyor. TMO, 500-550 liradan aldığı mısırı 750 liradan üreticiye satınca, tüccar da fiyatı yükseltiyor” dedi.