Pencereli İnekler...

22.05.2014 - 16:02 | Son Güncelleme: 22.05.2014-16:03 Milliyet.com.tr
İneklerin midesine pencere taktılar

İsviçre ' de bir araştırma şirketi ineklerin midelerindeki besinleri nasıl ve ne kadar sindirdiklerini gözleyebilmek için ineklerin midelerine sırtlarından bir tür ' pencere ' açtı.

Euronews TV’nin haberine göre Merkezi İsviçre’de bulunan Agroscope adlı araştırma şirketi, ineklere verilen farklı türlerde yulafların hayvanlardaki sindirim sürecini izlemek ve böylece verimliliği artırmak üzere ineklerin midesine bir tür ’pencere’ açtı.

Uygulama kapsamında ineklerin yan tarafına ve midesine büyük birer delik açılarak araya bir kanal yerleştirildi. Kullanılmadığı zamanlarda plastik kapakla ağzı kapatılan pencereyi açan araştırmacı buradan doğrudan midenin içini görüyor ve istediği zaman mideye elini sokup sindirilmekte olan besinden örnek alabiliyor.

'HAYVANLAR ZARAR GÖRMÜYOR'

Uygulamayı 14 inekte gerçekleştiren şirket hayvanların herhangi bir zarar görmediğini savunurken, hayvan hakları savunucuları uygulamayı sert dille eleştirdi.

Ynt: Pencereli İnekler...

gençen gün Discovery Chanal mı ne,
onu izlerken inekleri gösteriyordu.
İneklerin 4 midesi olduğunu, yediklerini nasıl sindirdiklerini falan anlatıyordu.
bir ineğin yanına gittiler. midesinin üstüne yuvarlak bi delik açmışlar....
bir karış genişliğinde delik.
plastik bişeyler takmışlar...
adam ordan elini soktu hayvanın midesine,
içinden bir kısım / avuç yeşil ot çıkardı...
işte hayvanlar bunları böyle sindiriyor vs... diye anlatmaya başladı.

hayvanlara acıdım, öfkelendim, nefret ettim...
onu yapnların bütün usûl ve fûruunu, testere ile diklemesine / boylamasına ortadan ikiye kesmek geldi...

iki bacağını ve iki kolunu kesip,
1 gözünü kör, 1 kulağını sağır edip,
ses tellerini alıp.
sessiz, hareketsiz başkalarına muhtaç bir halde bırakmak istedim...
sop-*-sa at-*-* kız-*sw şyt-*-sa

Ülkemizde de bu yöntem kullanılıyor .
Zannedersem Uludağ üniversitesi veteriner hocaları takmış.
Yıllar önce biz özel bir yem fabrikası araştırma çifliğini gezerken seyrettirmişlerdi videosunu.
Maksat hayvanların sindirimini incelemek hangi maddeyi ne kadar nasıl sindiriyor.
Bir file içine koydukları yemleri kapağı açıp hayvanın midesine koyuyorlar fileye bağlı ipi kapağa bağlıyorlar bir süre sonra kapağı açıp ipin ucundaki fileyi alıp içindeki yemin sindirilme şeklini inceliyorlar.
Bizim gördüğümüz hayvan rahat görünüyordu.

Aşağıya örnek fotoğraflar ekledim. Aslında medeni dediğimiz milletlerin nasıl acımasız olduğunun göstergesi. Sözde hayvan hakları filan derler ama hayvanlara yapılan bütün deneyler bu gelişmiş ülkelerde...

Neyin ne kadar sindirildiği hayvanın dışkısından da öğrenilebilir sanıyorum. Bu yöntem, bence hayvanların bir canlı olduğunu unutmuş, acımasız insanların işi...

cow2.jpg

0126_JMSullivan_fistulatedsteers.jpg