Kuraklıkta ilk fatura

Kuraklık ve donun faturası belli oldu. Bu yıl kayısıda yüzde 55, fındıkta yüzde 23, buğdayda yüzde 10 üretim kaybı olacak.

Kuraklık ve don olayları nedeniyle birçok tarım ürününde bu yıl önemli miktarda üretim kaybı meydana gelecek. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) 2014 yılına ilişkin Bitkisel Üretim 1. Tahmini verilerine göre, tahıl ürünlerinde yüzde 10.1, meyvelerde yüzde 4.5 rekolte kaybı olacak, sebzelerde ise yüzde 1.3 oranında artış bekleniyor. Bu yıl 33.7 milyon ton tahıl, 28.8 milyon ton sebze ve 17.4 milyon ton meyve üretilecek.

Arpa üretimi azaldı

TÜİK verilerine göre 2014’te buğday üretimi yüzde 10.4 azalarak yaklaşık 19.8 milyon ton, arpa üretimi yüzde 12.7 azalarak 6.9 milyon ton, çeltik üretimi yüzde 1.1 azalarak 890 bin ton, dane Mısır üretimi de yüzde 6.8 azalarak 5.5 milyon ton olarak gerçekleşecek.

Nohutta rekolte düştü

Meyve üretimi yüzde 4.5 azalarak 17.4 milyon ton olacak. Kayısıda yüzde 55.1, elmada yüzde 18.4, şeftalide yüzde 4.5, kirazda yüzde 7.8 azalma bekleniyor. Fındıkta yüzde 23.5, cevizde yüzde 12.4 üretim kaybı öngörülüyor.

Baklagillerde en büyük kayıp nohutta olacak. Nohut üretiminin yüzde 11.1 azalarak 450 bin tona gerileyecek. Tütün üretiminin de yüzde 22.2 azalarak 70 bin ton olacağı tahmin ediliyor.

Bazı sebze ürünlerinin de kuraklıktan olumsuz etkileneceği tahmin edilirken, sivri biberde yüzde 3.4, dolmalık biberde yüzde 8.5, kuru soğanda yüzde 6.3 azalma bekleniyor.

fft16_mf4399993.Jpeg

‘Zarar daha büyük’

TÜİK’in tahminlerinin gerçeği yansıtmadığını belirten Türkiye Ziraatçiler Derneği Başkanı İbrahim Yetkin, şunları söyledi:
HUBUBAT: “Hububat gelişimi açısından 40 yılın en kurak üç aylık dönemi yaşandı. Kuraklık nedeniyle yeterli çimlenme olmadı ve buğday filizleri zayıf kaldı. Buğdayda yüzde 20.1 düşüş olacak.

FINDIK: Fındığın ağırlıklı olarak üretildiği Ordu, Giresun ve Trabzon il ve ilçelerinde fındık üretiminin bu yıl 500-600 bin tondan 150 bin tona düşmesi beklenmektedir. Bu bölgelerde ortalama yüzde 70 civarında zarar vardır. Yüksek rakımda bazı bölgelerde yüzde 100 zarar var.

KAYISI: Don olayı nedeniyle kayısıda yüzde 50-60 arasında rekolte kaybı oldu. Bazı kesimlerde hasar yüzde 80’leri geçti. 176 bin ton olan üretimi, yüzde 50-60 oranında gerileyerek 80 bin tona düşecek.

ELMA: Amasya’da elma bahçelerinin tamamına yakını dondan etkilendi, Niğde’de yüzde 70-80’lere ve karaman’da yüzde 50’lere varan don zararı görüldü.”

Ynt: Kuraklıkta ilk fatura

FEHİM link=topic=75679.msg893003#msg893003 date=1400825173' Alıntı:
Nolacak canım ithal ederiz olur biter. Gelecek yıllara Allah kerim. :) :) :)
Allah herkesin rızkını vermiştir. Allah ' ın izniyle kimse aç kalmaz. Geçen hafta Eskişehir ' den Samsun ' a kadar bir yolculuk yaptım. Genel anlamıyla ekilmiş olan yerlerin durumu çok kötü. Çoğu yerde insanlar attıkları tohumu alamayacak gibi görünüyor. İthal etmek bu insanların sorununu çözmeyecek. Tahıl eken çiftçiyi zor bir yıl bekliyor.