Tarım Kredi'den Çiftçilere Çağrı

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Abdullah Kutlu, 2014 yılı Kırsal Kalkınma yatırımlarının desteklenmesi programı kapsamında yüzde 50 hibe destekli tarımsal makine ve ekipman satışının başladığını belirterek, toprak islemeden hasada kadar yüzde 50 hibe destekli her türlü tarımsal alet ve makineyi 4 yıla kadar vade ile kredilendirdiklerini söyledi.

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Abdullah Kutlu, 2014 Yılı Kırsal Kalkınma yatırımlarının desteklenmesi programı kapsamında Yüzde 50 hibe destekli tarımsal makine ve ekipman satışının başladığını belirterek ihtiyacı olan çiftçileri bu fırsattan yararlanmaya çağırdı.

Genel Müdür Abdullah Kutlu yaptığı yazılı açıklamada, 14 Mayıs’ta başlayan başvuruların 9 Haziran 2014 Pazartesi günü sona ereceğini belirterek, ihtiyacı olan tüm üreticilerin Tarım Kredi Kooperatiflerine başvurmalarını istedi. Her makine ve ekipman için ayrı ayrı başvuru koşulları olduğunu hatırlatan Genel Müdür Abdullah Kutlu, başvurularda İl ve İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerinden alınacak çiftçi belgesi ile kimlik fotokopisinin istendiğini belirtti.Kutlu, destekleme tutarının tüzel kişilerde 100 bin lira, gerçek kişilerde ise 50 bin liraya kadar çıkacağını söyledi.Toprak işlemeden hasada kadar her türlü tarımsal alet ve makinenin fatura tutarının tamamı üzerinden kredilendirildiğini belirterek, ortağın yüzde 50 hibe desteğini aldığı zaman kooperatife yatıracağını taahhüt vermesi gerektiğini söyleyen Genel Müdür Kutlu, “Üreticilerimizin makine ve ekipman sahibi olmalarına yardımcı olmak amacıyla yüzde 50’sini hibe destekli olarak devlet ödüyor. Geriye kalan yüzde 50’sini de Tarım Kredi Kooperatifleri olarak 4 yıl vade ile kredilendiriyoruz. İhtiyacı olan bütün çiftçilerimizin bu imkandan faydalanması için çağrıda bulunuyorum. Tarım Kredi Kooperatiflerine gelsinler kendilerine her türlü yardım yapılacaktır. Türkiye’nin en büyük çiftçi ailesi Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri her zaman çiftçimizin yanında ve hizmetindedir.” dedi.

Abdullah Kutlu,ortak çiftçilerin bitkisel ve hayvansal olmak üzere tarımsal üretim sürecinde ihtiyaç duyabilecekleri; sulama sistemi (taşeronluk hizmetleri, derin kuyu açılması vb), seracılık (anahtar teslimi seracılık kurulumu, seralarda bakım ve onarım hizmetleri vb.), hayvansal üretim (projeye dayalı hayvancılık işletmeleri tesisi vb.), bitkisel üretimdeki hizmetler (taş toplama, toprak hazırlama, drenaj, hasat vb.) gibi işlemlerde hizmet alımı gerektiğinde hizmet alımı ile birlikte emtia alımını kredili olarak temin edebileceklerini belirtti.

Hangi makine ve ekipmana destek veriliyor?

2014 yılı Kırsal Kalkınma Yatırımlarının desteklenmesi programı kapsamında 41 çeşit makine ve ekipmana destek veriliyor:

“Anıza doğrudan ekim makinesi, arıcılık makine ve ekipmanı, balya makinesi, biçer bağlar, biçerdöver ürün hasadında kullanılan verim ölçer kiti, canlı balık nakil tankı, balıkçı gemilerinde soğuk depo, çayır biçme makinesi, çeltik fide dikim makinesi, çiftlik gübresi dağıtma makinesi, dal parçalama makinesi, diskli tırmık, el traktörü, Fındık toplama makinesi, file sisteminin kurulması, Güneş kolektörü,mibzer, motorlu tırpan,pamuk toplama makinesi,pancar söküm makinesi, patates söküm makinesi,pülverizatör,sap parçalama makinesi, sap toplamalı saman makinesi, silaj makinesi, sıra arası çapa makinesi, su ürünlerinde buzlama makinesi, su ürünleri için kuluçka dolabı, süt sağım ünitesi ve soğutma tankı, tambur filtre, taş toplama makinesi, yem hazırlama makinesi, zeytin hasat makinesi, bahçe traktörü, dipkazan, fındık mısır çeltik ayçiçeği kabak çekirdeği kurutma makineleri, kimyevi gübre dağıtma makinesi, mini yükleyici, süt analiz cihazı, tarım römorkları “İkinci el traktöre de kredi…

Kutlu ayrıca yeni yapılan düzenleme ile ortakların azami 15 yaşına kadar ikinci el traktör taleplerinin de 4 yıla kadar kredili olarak karşılanacağını söyledi.

Ynt: Tarım Kredi'den Çiftçilere Çağrı

Barış UZEL link=topic=75737.msg894020#msg894020 date=1401097348' Alıntı:
İkinci el traktöre de kredi .... derken Hasan abi bu nasıl oluyor ?

Barış o destekleme kapsamında olmayan bir konu galiba tarım krediye ortak olurta ikinci el traktör almak isteyenler için bir açıklama

Bu ikinci el traktör olayı herhangi bi bankadan kredi alır gibi tarım kredi kooperatiflerinden kredi alıp 4 yılda mı ödüyorsun yoksa ben mi yanlış anladım abi

şu an için görüntü olarak cezbedici duruyo ama faizler erteleme olayında ki gibi olursa (burada bi çok insan şikayetçiydi mesela erteleme için) çektiğimiz parayı 4 sene vade diye 1,5 katıyla ödeyeceksek bi halta yaramaz...

berat.yzn link=topic=75737.msg894026#msg894026 date=1401101550' Alıntı:
şu an için görüntü olarak cezbedici duruyo ama faizler erteleme olayında ki gibi olursa (burada bi çok insan şikayetçiydi mesela erteleme için) çektiğimiz parayı 4 sene vade diye 1,5 katıyla ödeyeceksek bi halta yaramaz...

Öyle yapacakları zaten belli ;)

berat.yzn link=topic=75737.msg894026#msg894026 date=1401101550' Alıntı:
Bence tarım kredi kooperatifi kredi çekmek için uygun bir kurum degil.Faizi gecikme zammı bankalardan fazla.Borcu odeyemedinmi elindekindende olursun.

İşte sorun orada rakam yok ortada hatta sorun komple kooperatifte normalde piyasada tonu 1000 tl olan gübre orada 1200 tl niye böyle diyorsun biz fiyatları yüksek tutmazsak özel şirketlerle baş edemezsiniz diyor tam saçmalık sen düşük tut ki rekabet olsun onlar daha ucuza vermeye uğraşsın sözde çiftçiye faydası var...

berat.yzn link=topic=75737.msg894032#msg894032 date=1401102602' Alıntı:
İşte sorun orada rakam yok ortada hatta sorun komple kooperatifte normalde piyasada tonu 1000 tl olan gübre orada 1200 tl niye böyle diyorsun biz fiyatları yüksek tutmazsak özel şirketlerle baş edemezsiniz diyor tam saçmalık sen düşük tut ki rekabet olsun onlar daha ucuza vermeye uğraşsın sözde çiftçiye faydası var...
o arada ki farka peşin faiz diyorlar

bu tarim kredi benim gozumde tefeci gibi bir sey, urunler pahali, tuccarda 3 lira olan gubre orada 5 lira ustune bir de faiz isletirim diyor. daha komigi gittim uye olmak icin, cks, tarla tapu fotokopisi, vs evraklari verdim, iki de kefil dediler... ozel sektor calisani olur mu ? olmaz. devlet memuru olur mu? olmaz. Ne olacak? bizim uyelerden iki kisi bulacaksin... Ben bu ise zaten yeni basliyorum nereden bulayim iki uye kefil... benim cevremden de uye yok cunku onlar da iki uye kefil aramak istememisler... Boylece cemberin disinda kaldik, zaten faiz ve fiyat yuksekken tahmin ediyorum kooperatif uyelerinin tamami tefeci faizi ile calisip biribirlerine kefil olmuslar... Hatir ceki gibi bir sey galiba bu tkk...

cem.ispir link=topic=75737.msg894316#msg894316 date=1401191897' Alıntı:
bu tarim kredi benim gozumde tefeci gibi bir sey, urunler pahali, tuccarda 3 lira olan gubre orada 5 lira ustune bir de faiz isletirim diyor. daha komigi gittim uye olmak icin, cks, tarla tapu fotokopisi, vs evraklari verdim, iki de kefil dediler... ozel sektor calisani olur mu ? olmaz. devlet memuru olur mu? olmaz. Ne olacak? bizim uyelerden iki kisi bulacaksin... Ben bu ise zaten yeni basliyorum nereden bulayim iki uye kefil... benim cevremden de uye yok cunku onlar da iki uye kefil aramak istememisler... Boylece cemberin disinda kaldik, zaten faiz ve fiyat yuksekken tahmin ediyorum kooperatif uyelerinin tamami tefeci faizi ile calisip biribirlerine kefil olmuslar... Hatir ceki gibi bir sey galiba bu tkk...
Üyelik içinde öyle misal baharın gidiyorum ben arpa ekcem gübre ve mazot alıyorum senedimi yapıyorum benim gibi oraya Gelen üyelerden rast Hele iki kişiyi bana kefil Yazıyo veya beni tanımadığım insana kefil Yazıyo karışık bi durum. Iki üç yıl önce Babam in amcasının başına geldi orada otururken işlemler için civar köylerden birinin senedi yapılıyo orada olduğu içinde kefil yazıyorlar kendi işlemleri için sanıp imza atıyor muhabet ortaminda dikkat etmeden tanımadığı birine kefil oluyor adam borcunu ödemiyor bizimkinin hesabına yatan desteklemelere banka el koyuyo ürettiği ürünü tüccara satmak zorunda kalmıştı ofise veremedi filan epey bisseyler olmuştu baya uzun hikaye ama özeti böyle yani ...

cem.ispir link=topic=75737.msg894316#msg894316 date=1401191897' Alıntı:
Bizim burada tarım krediye genelde ocak sönduren diyorlar kaç kişinin borcunu odeyemedigi için ocagını sobdurdü.Çevremde yıllardır tarım krediye borç ödeyen insanlar var faizi yuzünden bir turlü bitiremiyorlar.

arkadaşlar eğer siz istemezseniz kendi istegınız dışında sizi kimseye kefil yazamazlar. sen kefil oluçam dersin kbul edersin kredi genel sözleşmesini imzalarsın o zaman kefil olursun ve sadece kefil olduğun kısıye olursun. size de kımse suna kefıl ol demez dıyemz de.