Edirne ve Süne mücadelesi

merhaba arkadasşlar. dün edirne merkezde bazı köylere süne ilacı atımını serbest bıraktılar. adı geçen köylerden biriside bizim tarlaların oldugu köy. Merak ettim gittim bugun babamla tarlaları dolaştık. 27 da bi tarlada 1 tane ergin 4 oturumda 0 (sıfır). 18 d alanda 0 (sıfır). 15 da alanda 0 (sıfır) nif. merak ettim çiftçi yi futbolda ki top kabul edersek tarım il müdürlüğü top benden cıksında ne olursa olsun diye mi ilaçlama yaptırıyor kara sizin. yorumları bekliyorum.

Ynt: Edirne ve Süne mücadelesi

yanlış biliyorsun . şöyle ki ben kendim süne ilacını atıyorum. hele ki erken saatlerde atım yaparken traktörün ön camı bolcana süne doluyor. hatta ve hatta iş bittiği halde köyün birinde süne ilacı atmıyorlar diye traktörü eski haline çevirmedim önümüzdeki hafta bir daha atım yapacağım .

FEHİM link=topic=75769.msg894534#msg894534 date=1401249550' Alıntı:
yanlış biliyorsun . şöyle ki ben kendim süne ilacını atıyorum. hele ki erken saatlerde atım yaparken traktörün ön camı bolcana süne doluyor. hatta ve hatta iş bittiği halde köyün birinde süne ilacı atmıyorlar diye traktörü eski haline çevirmedim önümüzdeki hafta bir daha atım yapacağım .
Keşan merkez için yazmıyor yazıda edirne merkez için yazıyor dün eniştem 400da yer ilaçladı sabah erken saatte başladı traktörün önünde arkasında camında altın da yok dedi. duyduğum kadarıya keşan da tarla da süne fazlaymış.

her sene aynı terane...

süne ilacı atanların ürününü alcaz,
atmayanların almıcaz vs.. derler
ama hiç böyle olmaz.
atsın atmasın bütün buğdayı aynı paraya alırlar, atanla atmayan arasında hiç bir fark olmaz.

haliyle bunu gören çiftçi de niye masraf yapayım, bir de buğdayı mı çiğniyeyim diyerek süne ilacı atmıyor.

edirne22 link=topic=75769.msg894565#msg894565 date=1401263160' Alıntı:
her sene aynı terane...

süne ilacı atanların ürününü alcaz,
atmayanların almıcaz vs.. derler
ama hiç böyle olmaz.
atsın atmasın bütün buğdayı aynı paraya alırlar, atanla atmayan arasında hiç bir fark olmaz.

haliyle bunu gören çiftçi de niye masraf yapayım, bir de buğdayı mı çiğniyeyim diyerek süne ilacı atmıyor.

nadiren de olsa senin dediğin gibi olabilir. Ama 5-6 sene önce yan yana iki tarla biçtirdik. ben ilaçlamıştım komşu hiç atmadı mezatta da beraberdik. benim süne zararı kimse ilaçlamayınca sınırda çıktı. iyi kötü sattım ama komşunun kine fiyat bile vermediklerine canlı şahidim. Süneli mal satılmaz değil satılabilir ama kilodaki zarar ve fiyattaki düşüşü düşünürsek ben o riski göze alamam.