Tavsiye

Sayın deneyimli abilerim ve kardeşlerim sizlere danışmak için buradayım. Minik bir tarlam var 3 buçuk dönüm kadar. Bu bahçem için bir tarktör düşünüyorum. Şimdi diyeceksiniz üç buçuk dönüme ne yapacaksın traktörü :) Traktör düşünmekteki birinci amacım sulama için santrifüj sistem kurmak ve bunu da kuyruk mili ile çalıştırmak. Santrifüj sistem tabi jeneratörle de çalıştırılabilir ama ben traktör kullanarak bahçenin sürme, taşıma getir götür işlerini halletmeyi düşündüm. Bu yüzden de fiyatı üzmeyecek traktörleri araştırdım bir süre. Bir kaç sorduğum insan ne alırsan al fiat aldediği için de konuyu buraya açtım. En ucuz model olan 415 lere gözümü diktim ama 415 hakkında açılmış iki konuda toplam 2 olumlu yorum gördüm :) Tavsiye edilen genelde 480 ama bunun dışında 7.500 TL ye kadar traktör tavsiyesi verecek arkadaş varsa seve seve dinlerim. Özetlemek gerekirse, 15 - 20 meterden kuyruk mili ile su çekecek, getir götür taşıma işinde kullanılacak ve üç buçuk dönüm tarlayı senede 2-3 defa sürecek bir traktör arayışındayım. 415i kafadan eleyim mi? Leylandlar var 30 hp lik, ya da 444 Enter???

Ynt: Tavsiye

futuuu link=topic=75781.msg894609#msg894609 date=1401280470' Alıntı:
Sayın deneyimli abilerim ve kardeşlerim sizlere danışmak için buradayım. Minik bir tarlam var 3 buçuk dönüm kadar. Bu bahçem için bir tarktör düşünüyorum. Şimdi diyeceksiniz üç buçuk dönüme ne yapacaksın traktörü :) Traktör düşünmekteki birinci amacım sulama için santrifüj sistem kurmak ve bunu da kuyruk mili ile çalıştırmak. Santrifüj sistem tabi jeneratörle de çalıştırılabilir ama ben traktör kullanarak bahçenin sürme, taşıma getir götür işlerini halletmeyi düşündüm. Bu yüzden de fiyatı üzmeyecek traktörleri araştırdım bir süre. Bir kaç sorduğum insan ne alırsan al fiat aldediği için de konuyu buraya açtım. En ucuz model olan 415 lere gözümü diktim ama 415 hakkında açılmış iki konuda toplam 2 olumlu yorum gördüm :) Tavsiye edilen genelde 480 ama bunun dışında 7.500 TL ye kadar traktör tavsiyesi verecek arkadaş varsa seve seve dinlerim. Özetlemek gerekirse, 15 - 20 meterden kuyruk mili ile su çekecek, getir götür taşıma işinde kullanılacak ve üç buçuk dönüm tarlayı senede 2-3 defa sürecek bir traktör arayışındayım. 415i kafadan eleyim mi? Leylandlar var 30 hp lik, ya da 444 Enter???
http://www.sahibinden.com/ilan/is-makineleri-sanayi-tarim-makineleri-traktor-sahibinden-temiz-traktor-4x4-arac-ile-takas-olur-163097941/detay

tam senınlık traktor cok guzeldır bır taneyı almayı dusunuyordum ama olmadı ılerlıyen zamanlarda alıcam ama bunlardan ben hobı amaclı olarak alıcaktım ama alamıyorum fakat kafamda yanı ben alamıyorum sen al tam senlık traktor sakın 415 falan alıyım deme goldonı tam senlık ok-*-s

çalısan traktörlerin en ucuzu 15.000 den başlıyo diye biliyorum gerisi kolay kolay çalısmaz tamır bile yapmazlar her yerde tavsiyem araba al getir götür işleri için birde çok kküçük bir elektirik sistem kur sulama için güneş pili olur küçük rğzgar gülü olur hat çek ne bilem 3 dönüm yer tankerle su taşıyarak bile sularsın damla sulama kurcan 10 tonluk tanker devam :) baska çözüm bülürdüm ben olsam mazot çok pahalı mazotla tarla sulanmaz su donemde heleki traktörle asla su motoru al en kötü en azından tek sılındır alacagın 7000 tl traktör alacaksın 10 bin tllik mazot yakcaksın sulama için bence baska bir olmalı

Offf yapma arkadaşım demek çıtayı 10.000 ' e çıkaracağız aşağısı dediğim işleri görmez yani cçr-*-s Birisi su getirsin bana :)
Gökhan ÖZKAN link=topic=75781.msg894613#msg894613 date=1401280815' Alıntı:
leylandla enteri baştan ele :D 10 bin tl civarına 203 veya 212 motorlu 165 mf bulabilirsin.

zac link=topic=75781.msg894616#msg894616 date=1401281024' Alıntı:
tam senınlık traktor cok guzeldır bır taneyı almayı dusunuyordum ama olmadı ılerlıyen zamanlarda alıcam ama bunlardan ben hobı amaclı olarak alıcaktım ama alamıyorum fakat kafamda yanı ben alamıyorum sen al tam senlık traktor sakın 415 falan alıyım deme goldonı tam senlık ok-*-s
Bu aleti inceledim ben yani ilanını aslında çok güzel ama bunlarda kuyruk mili var mı? Varsa bahsettiğim derinliten su çekebilir mi bu alet? 24 hp diyor??

ORION link=topic=75781.msg894617#msg894617 date=1401281059' Alıntı:
çalısan traktörlerin en ucuzu 15.000 den başlıyo diye biliyorum gerisi kolay kolay çalısmaz tamır bile yapmazlar her yerde tavsiyem araba al getir götür işleri için birde çok kküçük bir elektirik sistem kur sulama için güneş pili olur küçük rğzgar gülü olur hat çek ne bilem 3 dönüm yer tankerle su taşıyarak bile sularsın damla sulama kurcan 10 tonluk tanker devam :) baska çözüm bülürdüm ben olsam mazot çok pahalı mazotla tarla sulanmaz su donemde heleki traktörle asla su motoru al en kötü en azından tek sılındır alacagın 7000 tl traktör alacaksın 10 bin tllik mazot yakcaksın sulama için bence baska bir olmalı
Hocam sulama için en başta ben de tanker düşündüm, bahçeye bi yirmi tonluk tanker 3.500 - 4.000 TL. sulama firmasını aradım 18 - 20 ton suyu 400 tlye getiririz dediler ama ondaki sıkıntı şu, çevreye güvenmiyorum, açar kullanır sömürür bitirirler, sonuçta benim kendi köyüm değil tarlamın olduğu yer. Öyle olunca kuyu fikrine döndüm kuyu fikrine dönünce de snatrifüj ve traktör kendiliğinden geldi :) Aslında kafamda aynı bölgeden param oldukça ufak tefek tarla toparlamak ve buralarda bazı projeler uygulamak (aynı zamanda ziraat birinci sınıf öğrencisiyim) :) Otuzundan sonra daldık bu işlere anlayacağın kardeşim ama senin önerine göre santrifüjün başına bir pompa almak daha iyi ama bu sefer tarlayı sürmek ufak tefek işlemek için bi çapa makinesi almaya kalksak en az 2500 bide 50nc o da 6-7 bin :)

zac link=topic=75781.msg894620#msg894620 date=1401281760' Alıntı:
sakın 165 falan alıyım deme yakıtı fazla gelır sen sonucta 3,5 donum yer ıslıyeceksın goldonıye yakıtı koy ne zaman koydugunu unutursun 3,5 donume 65 beygır traktor onerıyorlar sana dedıgım gıbı goldonı tam senlık kuyruk mılı ılede su basarsın çapada yaparsın pullukta çekersın

Evet 65 bg olayı benim de dikkatimi çekti :) Bu goldini nedir? Ben youtube çalıştıramıyorum ilan sitelerinde de rastladığımı hatırlamıyorum, model tip ayrıntı verebilir misin hocam bi araştırayım??

sakın 165 falan alıyım deme yakıtı fazla gelır sen sonucta 3,5 donum yer ıslıyeceksın goldonıye yakıtı koy ne zaman koydugunu unutursun 3,5 donume 65 beygır traktor onerıyorlar sana dedıgım gıbı goldonı tam senlık kuyruk mılı ılede su basarsın çapada yaparsın pullukta çekersın
https://www.youtube.com/watch?v=1br9-FnTkjs

https://www.youtube.com/watch?v=_nScakoI6vo

https://www.youtube.com/watch?v=z_A7mxiI0m8
bahettiğim 165 203 motor ve 58 hp.zaten basit işi var.yaksa ne yakacak.yarın satıyorum dese yine para eder.goldoni ile bu mf nin yakıt farkı yılda 20 litredir.

Tamam şimdi jeton düştü Goldini için halbuki bir kaç önceki iletide arkadaş tavsiye etmişti ben de inceliyordum :) Dikkatimi çeken şey bu aletten bir tane ilan vardı acaba aradığımda bulabilecek miyim...

futuuu link=topic=75781.msg894624#msg894624 date=1401282560' Alıntı:
Evet 65 bg olayı benim de dikkatimi çekti :) Bu goldini nedir? Ben youtube çalıştıramıyorum ilan sitelerinde de rastladığımı hatırlamıyorum, model tip ayrıntı verebilir misin hocam bi araştırayım??
goldonı ıtalyan marka bı traktor markasıdır saglamdır az yakar 230 yazan serısını sıze onerırım her ısınızı gorur ufak tefek olduguna bakmayın 4 lu pulluk baglıyan var az yakar demıyecegım yakmaz ok-*-s mf ıle de arasında baya bı fark olur ark demıs senede 20 lıtre dıye ama yanılıyor goldonınız zaten mazot deposu 20 lıtre belkıde o kadar bıle değil o 20 lıtreyı bıtıremessın goldonıde ok-*-s guvenılır saglam makıne goldoni kullanıcılarını arastır

Gökhan ÖZKAN link=topic=75781.msg894625#msg894625 date=1401282575' Alıntı:
bahettiğim 165 203 motor ve 58 hp.zaten basit işi var.yaksa ne yakacak.yarın satıyorum dese yine para eder.goldoni ile bu mf nin yakıt farkı yılda 20 litredir.

Tespit güzel hocam çok çalıştırmayacağım için dediğin gibi mazot olayı çok da önemli olmayacak. Bir de şöyle bir durum var, önceki iletimde bahsettiğim gibi ileride yakınlardan tarla toparlamayı düşünüyorum ufak ufak ve buralara suyu traktör sırtında su deposuyla götürmeyi planlıyorum artı gübredir tuğladır malzemedir bunun gibi ağır yükler taşımam gerektiğinde güç önemli bir faktör olacak sanırım

Gökhan ÖZKAN link=topic=75781.msg894625#msg894625 date=1401282575' Alıntı:
yılda ne yırmı lıtresı yaaa yarı yarıya az yakar mf nın yaktıgının 165 3,5 donum ıcın mantıklı değil he 135 desen belkı ;D 165 -135 le eskıden adamlar 500 belkıde 1000 donum yer cevıren vardı gelmısın 3,5 donum yere 165 dıyorsun ;D ;D 3,5 donum ıcın aslında traktorde alınmaz capa makınesı alınır ok-*-s

zac link=topic=75781.msg894628#msg894628 date=1401283016' Alıntı:
goldonı ıtalyan marka bı traktor markasıdır saglamdır az yakar 230 yazan serısını sıze onerırım her ısınızı gorur ufak tefek olduguna bakmayın 4 lu pulluk baglıyan var az yakar demıyecegım yakmaz ok-*-s mf ıle de arasında baya bı fark olur ark demıs senede 20 lıtre dıye ama yanılıyor goldonınız zaten mazot deposu 20 lıtre belkıde o kadar bıle değil o 20 lıtreyı bıtıremessın goldonıde ok-*-s guvenılır saglam makıne goldoni kullanıcılarını arastır

Dediğiniz gibi kullanışlıysa fiyat avantajı bakımından da gayet düşünülebilir. Peki Römork bağlanabiliyor mu bu aletlere, şöyle 2-3 tonluk falan?

zac link=topic=75781.msg894630#msg894630 date=1401283148' Alıntı:
yılda ne yırmı lıtresı yaaa yarı yarıya az yakar mf nın yaktıgının 165 3,5 donum ıcın mantıklı değil he 135 desen belkı ;D 165 -135 le eskıden adamlar 500 belkıde 1000 donum yer cevıren vardı gelmısın 3,5 donum yere 165 dıyorsun ;D ;D 3,5 donum ıcın aslında traktorde alınmaz capa makınesı alınır ok-*-s
135 daha pahalı olduğu için önermedim.3.5 dönüm için 1 tane belde yeter.4 günde bellersin.ama anlaşılan tankerle su getirme ,tarla toplama işleri var.onun için 165 in küçük motorlusunu önerdim,hem iş yapar,hem ucuz,hem az yakar,hemde yarın rahat satarsın...

Bahsi geçen iki tarktörün kendine göre avantajları var. Önemli olan bu avantajları sıraya koymak galiba. Goldoninin en önemli avantajı fiyatı, yani başlangıçta avantajlı. Ve başlangıçta taşıma ve iş görme kapasitesi gayet yeterli gibi duruyor ama işleri ilerlettikçe MF daha çok işimi görecek orası bir gerçek. Bir de MF nin gerektiğinde satışa daha kolay gelebileceğini düşünüyorum, haksız mıyım acaba? Sonuçta iş başlangıç yatırımını kısa veya uzun vadeli ve sonuç olarak yüksek maliyetli ya da düşük maliyetli yapabilmeye kalıyor. Bütün sulama traktör malzeme vs için öngördüğüm bir bütçem vardı ve bu bütçede traktör için ayırdığım rakam 5000 civarı idi. Ama sanırım goldoni dışında bir alternatif düşünecek olursam bu bütçeyi 10.000 ' e çıkarmam gerekecek. Tabi bu bütçe artırışı bana pek zarar getirmeyecek sanırım zira Türkiye ' de MF satamamak biraz zor gibi anlaşılan, ne dersiniz :)