Sizce kurak alanlarda ideal toprak işleme nasıl olmalıdır?

Sulamasız alanda buğday tarımı yapmaktayız merak ettiğim konu pulluk ile değilde çizel veya disk tiller ile işleme yapsak verime nasıl bi etkisi olur? Daha önce deneyen varmı ? Avrupada pulluk kullanımı azalıyor bu konuda dikkatimi çekiyor

Ynt: Sizce kurak alanlarda ideal toprak işleme nasıl olmalıdır?

bizim bur da ekiyorlar fırfır ile saçıp çizel ile yüzeyden karıştırıyorlar bir nevi kazayağı görevi görüyo... biz fırfır ile saçıp goble ile karıştırmayı düşünüyoruz bakalım nasıl olacak...

toprağın derinliklerine inmek gerekli dip kazan çekilmeli 3 yılda bir sürümü derin yapmak gerekli tarlayı herk yaptıktan sonra son yağmurların ardından kaz ayağu ile ikileme yapılmmalı.

anıza direk ekim veya ekeceğin yeri sür mantığı bence en mantıklısı toprağı alt üst etmek bence mantıklı değil üstte ki verimli toprağı çevirmeden ekmek hem erozyonu önler hemde toprağın tavı kaybolmaz,toprağın su tutması daha fazla olur,nem kaybı yaşanmaz maddi imkanlarım elverse ben anıza direkt ekmeyi düşünüyorum mibzer sorunu var..

gölge84 link=topic=75805.msg895055#msg895055 date=1401400683' Alıntı:
anıza direk ekim veya ekeceğin yeri sür mantığı bence en mantıklısı toprağı alt üst etmek bence mantıklı değil üstte ki verimli toprağı çevirmeden ekmek hem erozyonu önler hemde toprağın tavı kaybolmaz,toprağın su tutması daha fazla olur,nem kaybı yaşanmaz maddi imkanlarım elverse ben anıza direkt ekmeyi düşünüyorum mibzer sorunu var..
1000 dekar ekim yapıldı bizim köyde gelin görün bence tam fiyasko oldu daha önceki sene yağmurun hatırına iyi gibiydi fakat tutmadı. Anıza ekim iyi bir sistem fakat gereğini tam olarak yapmak gerekli dip patlatan kesinlikle uygulanmalı farkınıda 5-6 yıl sonra göstermeye başlıyor.

tavaslı_okan link=topic=75805.msg895050#msg895050 date=1401399981' Alıntı:
bizim bur da ekiyorlar fırfır ile saçıp çizel ile yüzeyden karıştırıyorlar bir nevi kazayağı görevi görüyo... biz fırfır ile saçıp goble ile karıştırmayı düşünüyoruz bakalım nasıl olacak...
O işlemleri yaparken tarla sürülmüşmüydü?

Biz kuru alanlarda pullukla nadas yapıp daha sonrasındada vanvey veya tırmıkla ikileme yapıp ekiyoruz..Bizim burada nadası ejder çekip yapan oldu ama tarla hem çok otlandi hem pullukla yapılan nadasın verimini vermedi.

Erdal Şahin link=topic=75805.msg895054#msg895054 date=1401400391' Alıntı:
toprağın derinliklerine inmek gerekli dip kazan çekilmeli 3 yılda bir sürümü derin yapmak gerekli tarlayı herk yaptıktan sonra son yağmurların ardından kaz ayağu ile ikileme yapılmmalı.
Abi internette avrupa tarzı çiftçiliğe bakarsan hep anız yerine disk tiller veya çizel tarzı ekipmanlarla toprağı devirmeden yırtarak işliyolar buda toprağın verimli üst katmanının zarar görmemesini saģlıyor. Bende bu sistemi ülkemizde uygulayan varmı onu merak ettim

gölge84 link=topic=75805.msg895055#msg895055 date=1401400683' Alıntı:
Dediğin gibi ama heryere iyi olmuyor anız işi onun için münavebe yapılmalı yoksa olmaz üstüste buğday tarlada hastalık yapar ve toprak işleme olmadığı için verim az olur

aslan26 link=topic=75805.msg895063#msg895063 date=1401423863' Alıntı:
Biz kuru alanlarda pullukla nadas yapıp daha sonrasındada vanvey veya tırmıkla ikileme yapıp ekiyoruz..Bizim burada nadası ejder çekip yapan oldu ama tarla hem çok otlandi hem pullukla yapılan nadasın verimini vermedi.
Bilgi için saol abi demekki anıza ekime benziyo oluyo çizelle sürmek bunlar onun etkileri

İsmail Pelit link=topic=75805.msg895064#msg895064 date=1401424001' Alıntı:
Abi internette avrupa tarzı çiftçiliğe bakarsan hep anız yerine disk tiller veya çizel tarzı ekipmanlarla toprağı devirmeden yırtarak işliyolar buda toprağın verimli üst katmanının zarar görmemesini saģlıyor. Bende bu sistemi ülkemizde uygulayan varmı onu merak ettim .
Çizel çekip üstüne disk çekip ekme işini uyguluyoruz ama suluda pancar͵mısır͵buğday yerlerinde yapıyoruz.

İsmail Pelit

avrupa da yağış yüzünden kasım çiftçiliğini işini çabuk bitirmek zorundalar.bu bir Makinalar büyük olsada araziler de büyük onun için zaman önemli tava gelmesini bekleyemezler bu iki. Avrupa daki arazilerdeki mikroorganizma oranları bizimkilerden kat ve kat yüksek bu üç. en önemlisi de bence o teknolojiyi ve toprağı yakalamadan işlemeden tarım çok zor.
geçen yıl tapulaştırmadan geçtik bazı arazilerin bir kısmı buğday yerine buğday oldu tüm ilaç ve bakımları yapıldığı halde yinede hastalık yaptı.

Avrupa bizim gibi kurak degil ki adamlarin gunesli gunu azabizim burda arpa anizina cizel cekip arpa ekti amca yan tarlayada pullukla surum yapip ekti cizel cekiler yer daha cabuk susadi

Hangi işleme çeşidi topraktaki yararlı bitkisel ve hayvansal mikro organizmaları arttırır.
Her şeyi ile zengin toprak, susuzluğa da daha dayanıklı, fazla suya da dayanıklı geçirgen toprak.
Kurakta sulak ta olsa aynı yere aynı ürün her bakımdan sakıncalı, münavebeli ekim çok önemli .
Çiçek yada nohut nadasına hububat ekecek isem pulluk kullanmam, çizel tiller yada goble, çünkü zengin kısım üstte.
Üstteki yorgun kısmı alta almak için alttaki dinlenik kısmı yukarı çıkarmak için pulluk ama hangi hallerde gerekli.
Üstteki bitki artıklar hayvan gübresi gibi şeyleri alta almak toprağı zenginleştirir, pulluk bu açıdan önemli.
Ama Avrupadaki gibi toprak işlemesiz tarım uzun vadede belki iyidir ama kısa vadede benim bölgemde zor
bizde en azından önce geçirgen olmayan su tutan yerler dip kazan ile suyu aşağıya alıştırılmalı, bu işlem yıl kura ta gitse kış yağmurlarını aşağıya depoladığı için önemli, bu konuda benim fikrim düşüncem.

Arkadaşlar arpa buğday ektiğim yerler var susuz arazi eskiden aman buğday ekecez diye beşli 9 numara pullukla yüzün yüzün sürer ekerdik ama artık akıllandım şimdi en kurak yerleri en derin sürüyorum birde imkanınız varsa tavuk gübresi serin yerlere geçen sene bi yere dekara 1 kamyon tavuk gübresi attık geçen sene arpadan dekardan 300 kg aldığım yerden dün biçtirdim dekardan 480 kg arpa aldım hemde mayıs başında yağan yağmurda yattı arpaların tümü yazın tavuk gübresini attırıp tesviye küreği ile tarlaya yaydım gübre iyice kurudu ve yandı ekimden önce 3 lü 14 no pullukla traktörün çekebileceği kadar saldım ve sürdüm inanın en az 30 cm işledim derin sürülen toprak daha çok suyu bünyesine alıp tutabiliyor doğru olarak verim artıyor daha 3 lü dipkazan çekmek istiyorum ama yerde çook büyük köklü taşlar biryerleri koparırız diye korkuyorum

Valla cok şey yazılır da bu konuya herk yapıyorum suan :) bu işleme iklime gore değişir. Patates pancar ekmiyorum ki dip kazan cekiyim. Ah keske toprağımın ememeyecegi kadar Yagmur yağsa da patlatma çeksem. Bırak firfirla serpmeyi mibzerle 30 kilo buğday ekiyorum anca denk geliyor.
İcanadolunun soğuk ve kurak iklimi icin ; 30-40 cm pullukla sürüm. Haziran sonu diskaro veya kazayagiyla karıştırma. Ekimden önce diskaro. Ekim yapıldıktan sonra merdane. Ben kazayagiyla surup buğday ektim hemde 15 cm derinlikte surdum. Çıkan buğdayı görseniz içler acısı.

İsmail Pelit link=topic=75805.msg895049#msg895049 date=1401399752' Alıntı:
Sulamasız alanda buğday tarımı yapmaktayız merak ettiğim konu pulluk ile değilde çizel veya disk tiller ile işleme yapsak verime nasıl bi etkisi olur? Daha önce deneyen varmı ? Avrupada pulluk kullanımı azalıyor bu konuda dikkatimi çekiyor
İsmail bey ,benim arzilerimin genelide kraç ve nadas tarımı yapmaktayım.yani bir yıl ektip bir yıl nadasa bırakıyorum .son 3 yıldırda pulluk kullanmıyorum.nadas olan yerlerimi son güzde 10-11 ay gibi çizelle sürüp bırakıyorum baharında yine çizelle uygun olan tarlarımı güz sürümü çaprazıan sürüyorum.ve ekim yapacaığ zamana kadar toplamda 3 çizel 2 kultüvatör cekiyorum.ben bu uygulamayı yapalılı verimde gözle görülür bir istikrar yakaladım.

Hacı Mehmet COŞKUN link=topic=75805.msg895125#msg895125 date=1401446114' Alıntı:
İsmail bey ,benim arzilerimin genelide kraç ve nadas tarımı yapmaktayım.yani bir yıl ektip bir yıl nadasa bırakıyorum .son 3 yıldırda pulluk kullanmıyorum.nadas olan yerlerimi son güzde 10-11 ay gibi çizelle sürüp bırakıyorum baharında yine çizelle uygun olan tarlarımı güz sürümü çaprazıan sürüyorum.ve ekim yapacaığ zamana kadar toplamda 3 çizel 2 kultüvatör cekiyorum.ben bu uygulamayı yapalılı verimde gözle görülür bir istikrar yakaladım.
Hacı abi peki çevrenizde pullukla sürenlere göre ne kadar verim artışı var mesela ?

İsmail Pelit link=topic=75805.msg895126#msg895126 date=1401446966' Alıntı:
Hacı abi peki çevrenizde pullukla sürenlere göre ne kadar verim artışı var mesela ?
şimdi abim çevremle kıyaslama değilde benim önceki yıllarda ayın yerleri pullukal sürüp ektim zamanla kıyaslama yapacak olursam 120 kğ rahat fark oldu diyebilirim.bazı yerlerimden 470 kğ buğday aldım -ki buda bizim burda ulaşılamsı güç bir verim.
benim yazdıklarım nadas tarımı için ama ekinkökü devirip ekmeyi denemedim.
bu yılda allah nsp ederde biçmek kısmet olursa mahsülü ,daha detaylı bi teçrübe olacak benim için bu çizel uygulaması.

Hacı Mehmet COŞKUN link=topic=75805.msg895125#msg895125 date=1401446114' Alıntı:
Abi 3. Cizel cok değil mı? Madem 2 kere kültüvatör yapıyorsun. Onceden baharın 1 pulluk 2 kültüvatör mu yapıyordun.