Yozgat ta Ceviz büyüklüğünde yağan dolu tarım alanlarına zarar verdi

Yozgat’ta etkili olan ceviz büyüklüğündeki dolu yağışı, 250 bin dekar ekili tarım alanlarına zarar verdi.Yozgat ' ta dün öğleden sonra yağmurun ardından başlayan dolu yağışı, Boğazlıyan ilçesine bağlı Sırçalı, Yamaçlı beldeleri...

ceviz_buyuklugunde_yagan_dolu_tarim_alanlarina_zarar_verdi_h107522.jpg

Yozgat’ta etkili olan ceviz büyüklüğündeki dolu yağışı, 250 bin dekar ekili tarım alanlarına zarar verdi.

Yozgat ' ta dün öğleden sonra yağmurun ardından başlayan dolu yağışı, Boğazlıyan ilçesine bağlı Sırçalı, Yamaçlı beldeleri ve yaklaşık 20 köyde başta hububat alanları olmak üzere pancar, meyve ve sebze bahçelerine büyük oranda zarar verdi. 15 dakika yağın dolu, Sırçalı beldesinde bazı evlerin camlarını kırdı, meyve ağaçlarının dallarını ve yapraklarını döktü. Vatandaşlar ellerinde süpürge ve küreklerle kaldırımlardaki ve evlerinin bahçesinde yaprakları süpürürken bir yandan da kürekle dolu temizliği yaptı.

Yozgat Ziraat Odası Başkanı İsmail Açıkgöz, dolunun zarar verdiği bölgeleri ziyaret ederek bölge çiftçileri ile birlikte ekili tarım arazilerinde incelemelerde bulundu.

Dolu zararı nedeniyle ürünlerinin mahsulünün bu yıl yapılmasının mümkün olmadığını belirten Sırçalı beldesi çiftçilerden Erhan Akbaba, çok zor durumda olduklarını söyledi. Akbaba, 'Öğleden sonra başlayan dolu bütün ürünlerimizi bitirdi. Tohumluk dahi kalmadı. Bu yılın harmanını hasat yapmadan bitirdik. Hayvanlarımıza saman yapacak sap dahi kalmadı. Tarlaların büyük bir kısımını icar ektiğimiz için sigorta yapamıyoruz. Benim 300 dekar yerim var, sigorta yaptıramadım. Devletten bu konuda bir çözüm getirmek istiyoruz. Yumurta büyüklüğünde dolu düştü, büyük zarar verdi. Evlerimizin camı dahi kırıldı. Kooperatif borçları, banka borçları geldi, ne yapacağımızı şaşırdık. Devletimizden yardım bekliyoruz.' dedi.

Cuma Büyük isimli çiftçi ise 'Şu anda dolu mağduruyuz. Ekinlerimizin tamamı bitti, ağlayacak durumdayız. Benim 850 dekar yerim vardı, doludan tamamı zarar gördü. 150 hayvanım var onlara yetecek saman bulamayacağız. Devletimizden destek bekliyoruz.' şeklinde konuştu.

Diğer çiftçiler de benzer ifadeler kullanarak Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan borçların faizsiz olarak ertelenmesi ve kendilerine tohumluk ürün desteği yapılmasını istedi.

Sırçalı Belediye Başkanı Tamer Gümüş de, doludan dolayı büyük oranda zarar meydana geldiğini belirterek, 'Üzücü bir olay yaşadık. Çiftçimiz açısından çok önemli bir kayıp. Konuyu hükümet yetkililerine ilettik. Bölgemizde halkımızın geçim kaynağı çiftçilik, bu yüzden devletten yardım bekliyoruz. Hasar tespit çalışmaları sürüyor.' ifadelerini kullandı.

Yozgat Ziraat Odası Başkanı İsmail Açıkgöz ise ilde Boğazlıyan ilçesine bağlı bölgelerde dolunun etkili olduğunu söyledi. Başkan Açıkgöz şöyle devam etti: 'Öğleden sonra 20 dakika dolu düşmüş. Ekili alanların tamamı bitmiş durumda. Çiftçimiz hayvanına dahi saman yapamaz duruma geldi. Evlerin camları kırılmış, büyük bir afet olmuş. Sadece Sırçalı beldemizde 60 bin dekar arazinin tamamında dolu zararı var. Yamaçlı beldemiz ve bun beldelerimize bağlı köylerimizle birlikte yaklaşık 250 bin dekar alanda dolu zararı var. Devlet yetkililerimizden çiftçilerimize destek olmasını istiyoruz. Çünkü dolu zararı yaşayan çiftçimiz en az 4 yıl kendine gelemez. Tarlasına ekecek tohumu dahi bulamaz.' diye konuştu.
Haber Kaynağı: Cihan Haber Ajansı