Bekleyerek Kar Etmek

Evet bekleyerek kar edicez.

Bunu nasıl yapıcaz bazı ürünler vardır üretim zamanından belli bir süre geçtikten sonra fiyatı birazda olsun artar.Mesela bazı bakliyat ürünleri gibi.

Edeceğimiz kar sermayeye bağlı olarak daha da artabilir.

Peki bu tarz ürünler nelerdir.Beyin fırtınası yapalım.

Benim duyduğuma göre çeltik hasat zamanından belli bir süre sonra fiyatı artanlardan.

Bunu sadece gıda ürünleri olarak düşünmeyelim.Aklınıza ne gelirse yazın lütfen...

Ynt: Bekleyerek Kar Etmek

İlçemizdeki tütün üreticileri tamda dediğiniz gibi bekleyerek para kazanıyorlar,piyasanın ortalama zamanlarında kg ' ı 15 lira olan yaprak Tütün en fazla iki yıl uygun bir depoda bekletiliyor
piyasa yükseliyor ve minimum 25 30 liraya satılıyor kilosu.

eğer paran ve depolayacak güzel bir yerin varsa.

arpa yazın 7 kışın 10
balya yazın 7 kışın 10-12-14
yonca balyesi yazın 10 kışın 15
beyaz haşhaş yazın 5-6 kışın 8-10

ilk etapta aklıma gelen bunlar.

konuyu açan arkadaş hem acemi üye hem de yanılmıoyorsam çifçi değil köylünün sırtından para kazanmak isteyen biri herşeyden kötüsü profilin de fenerbahçe yazıyor bu en kötüsü ... oyüzden ben bi şey paylaşmacamm...

Düşünce güzel ama ürünü bekletebilmek için ilk etapta ektiğin ürünü peşin parayla alacaksın gübresi mazotu hepsi peşin olacak ki borcun olmasın en uygun zamana kadar bekletebilesin gübreci mazotçu hasadı yaptın ver paramı diye kapına geliyorsa olmuyo ne yazık ki. Daha sonra uygun koşulları sağlayacak yerin olmalı ondan sonra en uygun zamanda satıp kar edersin... saygılar...

TÜRKİYE DE HİÇ BİR ZAMAN BEKLEYEREK PARA KAZANMAK MÜMKÜN DEĞİL. HİÇ BİRİMİZ GÜBREYİ MAZOTU TOHUMU PEŞİN PARAYLA ALAMIYORUZ ALSAK BİLE BASKA YERDEN AÇIK VERİYORUZ. ZATEN İKLİMİMİZ DENGELİ OLMADIGI GİBİ 300 500 KG BUGDAYDIR SAPTIR SAMANDIR ELİNDEN ÇIKARIP AYLARDIR BORCUNU İSTEYEN ALACAKLININ 1 AY DAHA BİZİ SIKIŞTIRMASIN DİYE ELİMİZDEKİ AVCUMUZDAKİNİ SATIYORUZ. O DA YETMEDİĞİ GİBİ KÖYÜN BELDENİN EN YAKININDA BULUNAN FABRİKADIR PETROLDÜR BİR YER BULUP ASGARİ ÜCRETLE ÇALISIP CEBİMİZE HARÇLIK KOYMAYA UGRASIYORUZ... BİZİM BELİMİZ DOGRULMADIGI SÜRECE BENİM DE BORCUM OLUR SENİNDE BORCUN OLUR TÜM TÜRKİYENİNDE BORCU OLUR. TARIM ÜLKESİNİN KANAYAN YARASI ZATEN, BU SIKINTILARIN HİÇ BİR ZAMAN ÇÖZÜME ULASMAMASI... BUNLARDAN DOLAYI BEKLEYEREK KAR ETMEK ÇOK UZAK BİR DURUM

Eleştiri yapan arkadaşlar iyi güzel eleştiri yapıyorsunuz da çiftçinin sırtından kazanmak,yok profilimde fenerbahçe yazıyormuşta bunlar boş işler.

Ben burada bu tarz ürünleri biliyorsanız söyleyinde fikir edinelim diye bir konu açtım.Tamam sen buğdaydan para kazanamayabilirsin,ürünün

mahsul zamanı ile ürünün hasat edilmediği zamanlardaki fiyat farkı fazla değildir.Bu tarz üründe bekleme yapmak zaten mantıksız.

Amacımı zaten belirttim.Böyle ürünleri biliyorsanız belirtin hepimizin bir fikri olsun.

Zaten dediğim gibi de elimizde belli bir sermayenin ve depolama imkanının olması lazım.

Sen eker biçersin kar edemezsin ama yeterli sermayesi olan adam ne eker ne biçer elindeki yeterli sermayeyi dediğim şekilde kullanarak belli

ürünlere yönelerek senin tüm yılda kazandığın parayı oturduğu yerden kazanabilir.

Bu senin sırtından kazanmak değil fırsatlardan faydalanmak , stratejik davranmaktır.

Ali KOÇKAYA link=topic=75872.msg896065#msg896065 date=1401702640' Alıntı:
eğer paran ve depolayacak güzel bir yerin varsa.

arpa yazın 7 kışın 10
balya yazın 7 kışın 10-12-14
yonca balyesi yazın 10 kışın 15
beyaz haşhaş yazın 5-6 kışın 8-10

ilk etapta aklıma gelen bunlar.

İşte böyle bir bilgi daha faydalı olur bizim için.Amacımız spekülatif hareketlerden para kazanmak değil doğası gereği fiyat değişimlerinden faydalanarak para kazanabilmek...

Peki bu fiyatlar her sene bu şekilde mi oluyor ve elimizdeki ürünü satmakta zorlanır mıyız ? Dediklerimi sadece tarımsal ürünler olarak değerlendirmeyin her türlü akarı kokarı olmayan hammadde ,mahsul olabilir...

Yıl içindeki fiyat inişleri çıkışları belli olmuyor çoğu zaman bekletmek fiyatın zirve yaptığı zaman satmak çok daha karlı , hayvancılıkta da böyle çiftçilikte de , ucuza mâl etmek satarken pahalıya satmak.
Geçen yıl evet çeltıği depoya koyup kışın satanlar çok daha iyi fiyata verdi ama her yıl böyle olmuyor.
Çıkardığın ürünü depolamak çok önemli bencede 200 dönüm ekeceğime 100 dönüm ekeyim çıkan ürünü depoma koyup fiyatın en iyi olduğu zamanda satayım.
Hayvan yemi temini de böyle kendin üretmiyorsan en ucuz zamanda 1 yıllık alıp kaba ve kesif yemi depolamak kışın artan fiyatlardan etkilenmemek önemli.
Bizim en çok kan kaybettiğimiz konulardan biri, bekletmeden harmanda satmak.

Avrupa ulkelerinin bircogunda mevduaattan vergi alinir..Bankada belli bir birikmis paraniz varsa onun her yil vergisini veririsiniz..Bu kural Ambarinizdaki tahil icinde gecerlidir,Dukkaninizdaki makarna posetleri icinde..Bundaki amac stokculugun onune gecmektir..Hickimsenin bugdaylari saklayarak kitlik beklemesine izin verilmez..Bence bu kesinlikle etik bir ticaret yontemide degildir..Anadolu insaninin coluk cocuk ac iken bugday saklayan stokcular icin soylediklerini buraya yazmak site kurallarina aykiridi..Bizde tahil ticareti ile tefecilik es gorulur..Bu yazdiklarim elbette konu sahibi icin gecerli degildir..Kendisini tenzih ederim..Ama ben oldum olasi sevmem bu zahirecileri..

Bu sistem paraya ihtiyaci olamayan insanlar icin yani para kazanmak icin paraya ihtiyaciniz olmuycak

Ciftcinin %90 i mazotu gubreyi harmana vs alir. Urunu kaldirincada satip borc oder. Ozellikle son yillarda ciftci cok borclandi ve giderek işcilesti. Buda ektigi urunu daha bicmeden satmaya baslamasina neden oldu.

Al işte hele hele tarım ürünlerinde bazen beklemeye bile gerek kalmıyor.Baksanıza hiç beklenmedik şekilde ne fena bir dolu yağışı oldu.Bu durumda belli ürünlerde az mahsulden dolayı fiyatlar tırmanışa geçebilir.

Bu durumda gördüğünüz gibi üretenler fena zararlar edecekken biraz sermayesi olan bile güzel kazançlar elde edecek hemde hiç uğraşmadan...

Magna Carta link=topic=75872.msg896234#msg896234 date=1401731142' Alıntı:
Al işte hele hele tarım ürünlerinde bazen beklemeye bile gerek kalmıyor.Baksanıza hiç beklenmedik şekilde ne fena bir dolu yağışı oldu.Bu durumda belli ürünlerde az mahsulden dolayı fiyatlar tırmanışa geçebilir.

Bu durumda gördüğünüz gibi üretenler fena zararlar edecekken biraz sermayesi olan bile güzel kazançlar elde edecek hemde hiç uğraşmadan...
Çiftçinin Ürününün Para Etmemesinin Asıl Sıkıntısı da Burada Ya İşte...

Geçen Sene Ayçiçek Sezonunda Ayçiçek Alımı Yapan A Firmasına Arkadaşım Ayçiçeği Eylül Başında 983 Lira ' dan Veriyor...
Ben Direkt KONYA ŞEKER ' e Eylül Sonunda 1286 Lira ' dan Veriyorum...
O A Firması İse Sezon Sonunda Yine KONYA ŞEKER ' e 1400 Liradan Veriyor Ayçiçeğini...
Yaptığı Bi İş Emek Yok, Sadece Elinde Birikmiş Parayla Ürünü Alıyor 1 Ay Depoluyor Sonra Elinden Çıkarıyor...

Aracı Olduktan Sonra Bu Ürünlerde Fiyat Düşüklüğü Hep Olacaktır... Çiftçide Bu Durumun Böyle Olmasını İster mi Tabiki İstemez...

Çok Yanlış Olan Birşey Bu!
Ben Orda Tozun Toprağın İçinde 3 Mevsim Boyunca Çalışayım Didineyim Ürünü Üreteyim, Ben Gereken Paramı Alamazken Aracı Orda Benim Sırtımdan Para Kazansın...

Cll_ford link=topic=75872.msg896244#msg896244 date=1401732457' Alıntı:
Usta 100 dönüm yerin varsa 4 e böleceksin hepsine ayrı ürün ekeceksin ektiğin çeşidin birini hasat zamanında içlerinden en iyi para edeni satıp borçlarını ödeyeceksin diğerlerini bekleteceksin başka yolu yok
Aynen... Çiftçinin Şu Anda En Güzel Yapabileceği Bu...

4 Farklı Ürünü Varsa 2 Ürünü Satıcak Harmanında... Borclarını Kapatıcak... Diğerlerini de İçeride Bekleticek İhtiyacı Oldugunda Fiyat Yükselince Satıcak...

omerfarukkoc link=topic=75872.msg896240#msg896240 date=1401731926' Alıntı:
Çiftçinin Ürününün Para Etmemesinin Asıl Sıkıntısı da Burada Ya İşte...

Geçen Sene Ayçiçek Sezonunda Ayçiçek Alımı Yapan A Firmasına Arkadaşım Ayçiçeği Eylül Başında 983 Lira ' dan Veriyor...
Ben Direkt KONYA ŞEKER ' e Eylül Sonunda 1286 Lira ' dan Veriyorum...
O A Firması İse Sezon Sonunda Yine KONYA ŞEKER ' e 1400 Liradan Veriyor Ayçiçeğini...
Yaptığı Bi İş Emek Yok, Sadece Elinde Birikmiş Parayla Ürünü Alıyor 1 Ay Depoluyor Sonra Elinden Çıkarıyor...

Aracı Olduktan Sonra Bu Ürünlerde Fiyat Düşüklüğü Hep Olacaktır... Çiftçide Bu Durumun Böyle Olmasını İster mi Tabiki İstemez...

Çok Yanlış Olan Birşey Bu!
Ben Orda Tozun Toprağın İçinde 3 Mevsim Boyunca Çalışayım Didineyim Ürünü Üreteyim, Ben Gereken Paramı Alamazken Aracı Orda Benim Sırtımdan Para Kazansın...
Kesinlikle katılıyorum kardeşim aracı işi bizi darda bırakıyo her zaman yoksa çeşit ekilen üründen bi kısmını harca borca verip kalanını bekletmek ve ilk elden resmi kurumlara vermek en güzeli kimse haksız kazanç sağlayamaz herkes çalıştığı kadar kazanır...

bekletme olayı çiftçiler için zor şu borç batagında ve busene gibi kötü geçen senelerde
fakat normal senelerde zaten çiftçilerin birkısmı harmanını yaptıgı ürünü enazından 3ile 6 ay arasında bekletiyor

birde esnaf trafı var bu işin
esnaf belli bir fiyat politikası ile mal alır çiftçiden
hamal ücreti nakliye ücreti depo ücreti dükkan kirası elektirik su hatta ve hatta o esnafın dükkanında içilen çaylar bile esnafın masraf hanesine yazılır
esnaf satın aldıgı maldan tüm bu yazdıgım masrafları düşer ondan sonrada kendiside daha büyük bir esnafa satarken sattıgı fiyatı da hesaplar ve çiftçinin ürününü %5-10 arası kar edebilecegi bir seviyeye çeker ve mala fiyat biçer

esnafta risk çiftçi ile kıyaslanamayacak kadar düşüktür 40 yılda 1 esnaf iflas eder ama her yıl onlarca çiftçi iflas eder

birde eklemek istedigim bir şahsi gözlemim var
istisnaları saymazsak
hasat zamanı fiyatı düşük giden ürün 3ile 6 ay arasında bekletildiginde %30-%50 arasında fiyat artışı saglıyor
ister çifttçinin deposunda olsun ister esnafın deposunda olsun fark etmez

örnek vereyim hemen bikaç tane
son sezonda yerfıstıgı ilk çıktıgında yani hasat döneminde ilk 1 hafta 2500 lira civarıydı tonu
sonra hasat yogunlaşıp piyasada mal çok olunca 1500e kadar düştü tonu
1500e satmayan çiftçiler ve 1500e mal alan esnaflar hasattan 3-4 ay sonra yani ocak şubat aylarında 3000 lira ya sattılar tonunu

son sezonda mısır hasat dönemi ürün bol oldugu için 600lira civarıydı tonu
fakat mart nisan aylarıda 750-780 lira oldu tonu

birkaç yıl öncede bugday hasat dönemi süper para yapmıştı hatta bir çok şehirli memur ögretmen doktor vs bugday aldı depo yaptı
kışın yani nerdeyse 6 ay sonra kilogramda 5-10 kuruş zararına bugday sattı bu kişiler

tekrar ediyorum konuyu açan arkadaşın çifçilikle felan ilgisi yok varsa bilginiz paylaşmayın buda alacak köylünün elinden ucuz ucuz satacak pahalı pahalı burası ticari sırlar sitesi değil ÇİFÇİ PAYLAŞIM sitesi bu tür işler için en para nokta com ve benzeri siteler var şansını orda dene......
Magna Carta arkadaşım