50 BAŞ LA SÜT HAYVANCILIĞINA BAŞLAMAK

50 BAŞ KAPASİTELİ MODERN YARI AÇIK SÜT HAYVANCILIĞI

« : 30 Mart 2012, 00:35:59 »

Alıntı

ARKADAŞLAR HERKESE HELAL VE BOL KAZANÇLAR DİLERİM.EĞER KISMET OLURSA 50 BAŞ KAPASİTELİ MODERN AHIR KURARAK SÜT HAYVANCILIĞI YAPMAK İSTİYORUM.BU TESİSİ YOZGAT A BAĞLI KÖYÜMDE YAPACAĞIM.LİSTEMDE ŞU BAŞLIKLAR OLUCAK;

1.PROJE 300 BAŞ KAPASİTELİ HAZIRLANACAK
2.AHIRIN ZEMİNİ 300 BAŞA GÖRE YAPILIP 100 BAŞLIK KISIM KAPATILACAK
3.HALİ HAZIRDA KAPATILAN 100 BAŞLIK AHIRA 50 HOLSTAİN İNEK LE BAŞLANACAK

PLANLANAN SİSTEMLER

1. 2X4 SÜT SAĞIM ÜNİTESİ (PROJE DE 2X5 OLUCAK)
2. 3 TON KAPASİTELİ SÜT SOĞUTMA TANKI
3. 2 ADET OTOMATİK GÜBRE SIYIRICI
4. 50 ADET YEMLİK KİLİDİ
5. 50 ADET DURAK DEMİRİ
6. ÇATI ÇELİK KONTRİKSİYON OLUCAK
7. 50 ADET BUZAĞI KULUBESİ
8. 2 ADET OTOMATİK KAŞAGI (DUVARA MONTELİ)
9. 50 ADET KAUÇUK YATAK
10.GÜBRE ÇUKURU

DEGERLİ ARKADAŞLAR.AYRINTIYA GİRMEDEN ANA MALZEME LİSTESİNİ YAZMAYA ÇALIŞTIM.SİZDEN İSTİRHAMIN ŞU;

ELİMDE 350.000 TL NAKİTİM VAR.PROJEYİ 300 BAŞLIK ÇİZDİRİP BÜYÜME HEDEFİM DOĞRU BİR YAKLAŞIMMI?

BU İŞ İÇİN KABACA NE KADARLIK BİR MALİYET ÖNGÖRÜYOSUNUZ?

ELİMDEKİ NAKİTLE BU İŞE BAŞLAMAK İÇİN GEREKLİ OLAN İLK HAREKETİ SAĞLAYABİLİRMİYİM?

KREDİ DURUMUNU HANGİ KURUMLAR ARACILIĞI İLE YAPABİLİRİM?

SON OLARAK BENİM AKLIMA GELMEYEN VE SİZİN BANA TAVSİYE EDEBİLECEĞİNİZ KONULARDA OLURSA ÇOK MEMNUN OLURUM.ARKADAŞLAR KONUYU TAKİP EDEN VE BİLGİSİ OLAN ARKADAŞLARIN DEĞERLİ YORUMLARI BENİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ.HERKESE HAYIRLI VE BOL KAZANÇLAR.

(ELİNDE PROJESİ OLAN ARKADAŞLAR VARSA VE PAYLAŞIRLARSADA EN AZINDAN BİR FİKİR SAHİBİ OLABİLİRİM)
SABIRSIZLIKLA YORUMLARINIZI BEKLİYORUM.

Ynt: 50 BAŞ LA SÜT HAYVANCILIĞINA BAŞLAMAK

Öncelikle işletmenizi 300 başlık yapıp 50 başla başlamanız doğru bir karar genelde hayvancılık işletmeleri büyümeye açık bir şekilde kurulur.Nakit olarakta elinizdeki parayla epey birşey yapılır.Kredi finansman olarakta iliniz ıpard kapsamında oraya başvurabilir veya ziraat bankasının 7 vadeli 2 yıl ödemesiz hayvancılık kredilerindende yaralanabilirsiniz.

50 tane buzağı kulubesi fazla 8 adet yeterli kapasite arsanın büyüklüğüyle alakalı bir konu destekler yaşadığın şehre göre değişiyor tkdk her ilde yok mesela gap dap bölgesindeyse daha da avantajlı hibeler mevcut 350 bin tl ile50 hayvanlık barınak durak vs demirleri yataklar sağım ünitesi yaptırabilirsin
hayvan alımı yem yapacaksan silaj çukuru çevre çitleri kuru ot depo tahmini 700 bini bulur

Benim tavsiyem yavaş adımlarla büyümek yakın zamanda kendimde başlıycam ilk etap barınağı yapcam gübre çukuru sonra hayvanlar ve yemi alıp işe başlıycam
tkdk kayseriye gelirse başvurup geri kalan silaj çukuru idari bina çevre çitler barınağın diğer kısmı ve makinalara başvurcam hibeleri sonuna kadar kullanmak lazım
çok iyi planlamak lazım kolay gelsin

öncelikle bu konu hakkında çok çeşitli yönlerden düşünerek bu yatırmı yapmanız gerekmektedir. cebinizde 350 bin tl var ve bunu hayvancılık ta 50 baş hayvan üzerinden işlem yaparak değerlendirmek istiyorsunuz. öncelilkle fizibilite çalışması yani altyapı hazırlayalım hep birlikte olumlu ve olumsuz yönlerini paylaşalım.
ne kadar araziniz var, traktör ekipmanınız ne durumda, çalışacak kişiler maaş karşılığımı yoksa kardeş baba anne gibi aile bireylerimi, yem üretimi için gerekli bilgiye sahipmisiniz, bu yemleri ürettikten sonra muhafaza edebilecek depo gibi alanlarınız varmı, ahıra yakın mera bulunuyormu, su kaynakalarına yakınmı, veee en önemlisi ben de ahıra girip iş yapacam ve hayvanları severek bu işi yapacağım diyebiliyormusunuz. öncelikle genel bir bilgi verebilirmisiniz. ondan sonra devam edelim...

n_sayan link=topic=75885.msg896410#msg896410 date=1401783140' Alıntı:
50 tane buzağı kulubesi fazla 8 adet yeterli kapasite arsanın büyüklüğüyle alakalı bir konu destekler yaşadığın şehre göre değişiyor tkdk her ilde yok mesela gap dap bölgesindeyse daha da avantajlı hibeler mevcut 350 bin tl ile50 hayvanlık barınak durak vs demirleri yataklar sağım ünitesi yaptırabilirsin
hayvan alımı yem yapacaksan silaj çukuru çevre çitleri kuru ot depo tahmini 700 bini bulur

Benim tavsiyem yavaş adımlarla büyümek yakın zamanda kendimde başlıycam ilk etap barınağı yapcam gübre çukuru sonra hayvanlar ve yemi alıp işe başlıycam
tkdk kayseriye gelirse başvurup geri kalan silaj çukuru idari bina çevre çitler barınağın diğer kısmı ve makinalara başvurcam hibeleri sonuna kadar kullanmak lazım
çok iyi planlamak lazım kolay gelsin

Hocam bu işte baya sermaya gerekiyor galiba. Sizce tahmini 75-100 başlık bi işletme ne kadara kurulur ? Kişi silajını,yoncasını kendisi üretmesi çok fark eder mi ? Hocam işte deneyimliyseniz,bilgiliyseniz özelde konuşmak isterim birkaç sorum olucaktı.

Bu işteki en öenmli noktalardan biri çiftliğin en azından slajını kendi üretmesi kaldı ki samanı yoncayı vs da geliyor demeyin keyfinize çünkü en öenmli maliyetlerden biri bunlar hayvancılıkta

noble link=topic=75885.msg896834#msg896834 date=1401897158' Alıntı:
Hocam bu işte baya sermaya gerekiyor galiba. Sizce tahmini 75-100 başlık bi işletme ne kadara kurulur ? Kişi silajını,yoncasını kendisi üretmesi çok fark eder mi ? Hocam işte deneyimliyseniz,bilgiliyseniz özelde konuşmak isterim birkaç sorum olucaktı.

inşaat konusunda deneyim var hayvancılıkta yok araştırma var abilerimiz var nasipse öğrencez yavaş yavaş forumda çok bilgili hemde uygulamacı arkadaşlar var
sıfırdan yatırım yapıyorsan a dan z ye herşeyin olduğu bir işletmede yaklaşık inek başı yatırım 14-15 bin tl civarında işe gireyim bazı şeyleri sonra yapayım dersen bu maliyet biraz aşşağı çekilir hibe vs alırsan daha da aşşağı gider ilk yatırımı etkileyen faktör çok iyi bir işletme cins hayvanlar dersen rakam 14 bin
yeme gelirsek o da ayrı bir sektör baya bir güç istiyor hepsini karşılayım dersen , şayet ben ilk etapta yonca , arpa kısmı olarakda samanı hallletcem çünkü yonca ve saman fiyatları çok değişken mısır değişsede heryerde aynı gibi kara borsaya diğerleri gibi düşmüyor sezonunda tarladan aldığın sürece mısırda çok sıkıntı yaşanmaz

Valla ustam eğer mümkünse meraya dayalı süt ve besi hayvancılığı yapın derim,montofon ineklere birde angus boğa katacan, hem bedava süt, hem 2 yaşında 500 kg karkas alırsın..yem fiyatlarıda asla etkilemez, şahsen ben böle yapacam inş

ardahanda yapanlar var mart ve nisan ayında inekler doğumunu tamamlıyor mayıs başında inekler mera ve çayırlarda doyuyorlar günlük ortalama montofonlar ve simentaller 15lt süt veriyor sadece masraf çoban parası ekim 15ine kadar sağılıyorlar ortalama inek başına 2500lt süt alınıyor çoban ineğin tanesini 6 ay 65 liraya otarıyor bide danasıyla beraber yıllık ortalama bir inek 3500lira para kazandırır

Kardeş bizde hayvanlar 8 ay dışarda olur, eylülde kuruya çıkarlar o zamana kadar sütünü zaten vermiş olur, kurudaykende mera kötü olsa bile kendine yeter, çoban parası yem parasıyla kıyaslarsan devede kulak, ama dediğim gibi burda önemli olan etçi ırk , kan tahlilleri yapılmış boğa kullanmak, özellikle doğumu kolay olduğundan angus, doğduğunda kuzu gibidir en sallı danayı yaşına değdiğinde bozar o yüzden benim merası olan herkese önereceğim angus boğalı süt hayvancılığı merada, çoban parasına 2000 2500 lt, süt,ve etçil yavrular.

kombine ırk hayvanlar alırsa zarar etme şansı olmaz meraya dayalı yaptımı ama sütçü ırkı için iyi bir fikir degil bence holstain zaten meraya pek uyumlu bir hayvan degil bizde simental var gayet rahatız

Meraya sadece montofon olcak, simentaller bizde taşırgıyo yani çok dik bastıklarından ayakları yara oluyo, mera ise montofondan şaşılmaz, hem ömrüde genelde 10 yaşından fazla yaşıyo..dediğim gibi montofon ve angus melezi görmeniz lazımdı, 1 yaşında 4,5 milysra satılmıştı siz anlayın, ayrıca bir araştırmada okuduğum piedmentosa ırkıyla melezlemede en iyi verim sütçülerden montofondan sağlanmış , yani melezlemeyede, dayanıklılıktada bir numara..