bilgi

sayın arkadaşlar 50 dekar buğdayım var.devemlı koyunlarla köyden biri zarar veriyor 3 kez resmi başvuru yaptık ilçe tarıma kaymakamlık ve jandarmaya netice alamdık savcılık da hasar tespiti yatır mahkemeye ver diye yazı gönderdi...ilçe tarım mühendislari ve müdürü bilmiyorum ama yanlı tutum içindeler ekin tamamen çökmüş dürumda ama hasar 2-3 dekar diye geçiştiriyorlar şuan durum yine az hasarlı ...iltarımdan ziraatçı isteme şansım var mı? yol göstercek abi lazım...saygılar..

Ynt: bilgi

Kesin çözüm zarar verene git aynen söylüyorum. arkadaş hayvanların benim malıma zarar veriyorsun bende şu an itibarıyla tarlaya toz kına serpmeye gidiyorum sende zarar vermeyi düşünüyorsan bıçaklarını bilemeye başla.
not: milletin içinde değil tabi ki .şahit bırakma.

FEHİM link=topic=75920.msg896805#msg896805 date=1401889960' Alıntı:
kına hayvanın ciğerlerine yapışıp 10 bilemediniz 15 dakikada ölümüne neden olur.
veya zıraat danışmanından hayvanların zarar görebileceği bir hastalık ve ilaç yazmasını isteyin.
Abi bu söylediğin çözüm olabilir ama doğru yöntem değil bence... Suçu günahı olmayan hayvanlara neden zarar vereceksin ki? Yok mu bunların başında çoban veya ilgilenen bi başkası daha uygun çözüm yolu olmalı yani...

berat.yzn link=topic=75920.msg896806#msg896806 date=1401890251' Alıntı:
Abi bu söylediğin çözüm olabilir ama doğru yöntem değil bence... Suçu günahı olmayan hayvanlara neden zarar vereceksin ki? Yok mu bunların başında çoban veya ilgilenen bi başkası daha uygun çözüm yolu olmalı yani...

dediklerine canı gönülden katılıyorum canım kardeşimde uyardığım halde BİLEREK benim malıma zarar veriyorsa vebalide çobanındır inancındayım.
Yıllar önce bir tarlaya pancar ektim. dere ile tarla arasına 189 adet boru dizdim. 6 sulama yapmışım.hasada kalmış 1 ay çobanın biri pancarın bütün yapraklarını yedirmiş. şimdi kim olduğunu buldum adama gidip durumu anlattım. <git şikayet et> lafını aldım.bende yukarıdaki yazdıklarımı söylemem yetti. uygulamaya gerek bile kalmadı.
E e benim yaptığım masraf, emek, nafakam ne olacak tı be arkadaş? gerekli konuşmayı yapmasaydım bular ne olacaktı.
şimdide sen cevap verirmisim?

FEHİM link=topic=75920.msg896814#msg896814 date=1401891067' Alıntı:
dediklerine canı gönülden katılıyorum canım kardeşimde uyardığım halde BİLEREK benim malıma zarar veriyorsa vebalide çobanındır inancındayım.
Yıllar önce bir tarlaya pancar ektim. dere ile tarla arasına 189 adet boru dizdim. 6 sulama yapmışım.hasada kalmış 1 ay çobanın biri pancarın bütün yapraklarını yedirmiş. şimdi kim olduğunu buldum adama gidip durumu anlattım. <git şikayet et> lafını aldım.bende yukarıdaki yazdıklarımı söylemem yetti. uygulamaya gerek bile kalmadı.
E e benim yaptığım masraf, emek, nafakam ne olacak tı be arkadaş? gerekli konuşmayı yapmasaydım bular ne olacaktı.
şimdide sen cevap verirmisim?
Abi gerçekten zor durum haklısın haksızsın demiyorum ama hayvanın suçu günahı yok ki onun başındaki iki ayaklı hayvana yapmak lazım ne gerekiyorsa yoksa sen kesinlikle haklısın sana lafım yok saygısızlık ettiysem kusura bakma büyüğümsün asla saygısızlık etmek istemem ...

aynı durum bizim başımızda 100 dönüme yakın bi tarlamız var taa dağın dibinde. tarlaların en sonunda. Köye 3 km biz baş edemiyoruz abi sabah koyuncular akşam mal güdenler bizde bitane massey ferguson 135 aldık hr allahın günü gidip orda kontrol ediyoruz sabah 9 dan aksam 6 ya 7 ye kadar beklemesem direk yayarlar allah yardımcımız olsun :(

berat.yzn

saygısızlıkla bir alakası yok kardeşim.haklısın hayvanında suçu yok ama benim emek, para,nafaka ve alın teri harcadığım hiç bir yere kıpırdayamayan bitkiminde suçu yok.
yukarıda belirttiğim olay başımdan geçti. olayın öncesi de var. başka birinin malına zarar yaparken tarlanın içinde ve çoban başında yakalanmış zarar ziyan mahkeme derken ödeme gücüm yok mazeretiyle aylık 50 tl taksitle parayı ödemeyi zorla da olsa kabul ettirmişler.
Daha neler neler var be kardeşim yukarıda yazılanları okuyorum da mahkeme keşif falan derken en az 1000 tl yi geçer durum. sonrası mahkeme açılır.gel mahkemeye git mahkemeye şahit bul onu bul bunu bul derken mahkemeye verdiğine bin pişman olmansan ben buradayım. şahit yok zararı o kişinin yaptığını belgeleyemezsen gitti paracıklar en önemlisi değerli olan zaman.
işin kısacası çobanın gözünü korkutmak ha korkmuyorsa üzgünüm ki onunda hayvanı ona tatlıysa benim malım bana kıymetli derim gereğini yaparım. o beni malımla vuruyorsa bende malınla vurmak zorunda kalırım. bir daha zarar verirken bir değil bin defa düşünür. saygılar.

FEHİM link=topic=75920.msg896954#msg896954 date=1401908210' Alıntı:
berat.yzn

saygısızlıkla bir alakası yok kardeşim.haklısın hayvanında suçu yok ama benim emek, para,nafaka ve alın teri harcadığım hiç bir yere kıpırdayamayan bitkiminde suçu yok.
yukarıda belirttiğim olay başımdan geçti. olayın öncesi de var. başka birinin malına zarar yaparken tarlanın içinde ve çoban başında yakalanmış zarar ziyan mahkeme derken ödeme gücüm yok mazeretiyle aylık 50 tl taksitle parayı ödemeyi zorla da olsa kabul ettirmişler.
Daha neler neler var be kardeşim yukarıda yazılanları okuyorum da mahkeme keşif falan derken en az 1000 tl yi geçer durum. sonrası mahkeme açılır.gel mahkemeye git mahkemeye şahit bul onu bul bunu bul derken mahkemeye verdiğine bin pişman olmansan ben buradayım. şahit yok zararı o kişinin yaptığını belgeleyemezsen gitti paracıklar en önemlisi değerli olan zaman.
işin kısacası çobanın gözünü korkutmak ha korkmuyorsa üzgünüm ki onunda hayvanı ona tatlıysa benim malım bana kıymetli derim gereğini yaparım. o beni malımla vuruyorsa bende malınla vurmak zorunda kalırım. bir daha zarar verirken bir değil bin defa düşünür. saygılar.
;D ;D abı cok sertsın yaaa ama dedıklerıne yuzde yuz katılıyorum ;D

zac link=topic=75920.msg896962#msg896962 date=1401908994' Alıntı:
;D ;D abı cok sertsın yaaa ama dedıklerıne yuzde yuz katılıyorum ;D

sertlik değil be kardeşim herkes hakkına razı olmalı düşüncesindeyim. 99 yılında babamın vefatından sonra kendi mirasçılarla HALEN uğraşırken birde it seni düşmüş görüp sana diş geçirmeye kalkınca mecburiyetten veya zaruretten katılaşmak zorunda kalıyorsun.bu seferde sen itten fazla diş göstermek zorunda kalıyorsun.

Yasal yollardan bu tip olaylari cozume kavusturmak tarla sahibi acisindan cok zor. 2 sefer benzer durum basimiza geldi. Coban kasıtlı olarak suruyu tarladan geçirdi. 2 seferde de birer erkek kuzu tuttum, el koydum.

1989 yılında rahmetlik dedemde aynı sorunları yaşıyormuş. Kaç defa çobanları uyardıysa sonuç alamamış artık her gece pancara sokmaya başlamışlar sürüyü. Rahmetlik dedem eline tek kırmayı almış, yanına 5-6 fişek, sürünün tarlaya geliş yoluna pusuya yatar. Aradan biraz zaman geçmiş sürünün bir ucu dedemin pusu attığı yerde arkası ise 1 km ötede koşa koşa pancar tarlasına gidiyorlarmış koyunlarda alışmış pancar yemeye. İki çoban eşeklerin üzerinde gelirken rahmetlik öldürmek için direk kafasına nişanlayıp sıkıyor kurşunu çobana. Allah korumuş çobana isabet etmemiş ama kafasında şapka varmış ona isabet etmiş şapka uçmuş arkaya. Adam şoka girmiş eşeğin üstünde kalmış eşekte korkuyla doğruca köye doğru koşmaya başlamış. Diğer çobana da ateş edecekken adam anlamış dedemin olduğunu yalvara yakara zor ikna etmiş.

Kurşun yiyen çoban tam bir hafta kendine gelememiş.Şikayet etmişler o zamanın jandarma komutanı ' Adamın özel arazisi izinsiz girmek yasaktır kanunlara göre. Ola ki adam ölseydi nefs-i müdafaha dan bikaç sene anca ceza alır. ' demiş.Şikayeti geri almışlar.

O günden beri böyle sorunlar yaşanmaz oldu bizim buralarda.