+ Konuya Cevap Yaz
Sayfa 1/2 12 SonuncuSonuncu
32 sonuçtan 1 ile 20 arası gösteriliyor
 1. #1

  Üyelik Tarihi
  12 Mart 2012
  Şehir
  İzmir
  Mesajlar
  61
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Yonca bitkisi yetiştirmekle ilgili soru ve düşünceler  Selamlar Sevgili Trakklüp Üyeleri;

  Yonca bildiğimiz üzere yem bitkileri içinde çok önemli bir yer tutan hayvanların kaba yem ihtiyacını karşılayan, sulu, lezzetli, protein oranı yüksek lif kaynaklı bir bitkidir. Hatta yonca için bu özelliklerinden dolayı yem bitkilerinin kraliçesi denmektedir.

  Bende tarıma ve hayvancılığa olan merakımdan dolayı ve yoncanın bu üstün vasıflarını gördükten sonra bu bitkiyi yetiştirip ticari olarak pazarlamaya karar verdim. İzmir ' de ikamet etmemden dolayı İzmir ve çevresinde bu işi yapmayı düşünüyorum. (İzmir, Manisa, Aydın, Balıkesir). Gerek internetteki yazılı kaynaklardan olsun gerekse değerli hocalarımızın konuşmalarından olsun bu bitkiyi Ege Bölgesi iklim şartlarında yetiştirebileceğimi öğrenmiş bulunmaktayım. Fakat bu işi yapmak için düşündüğümüzde önümüze çıkan bir çok sorun aşılmayı beklemektedir.

  Bu sorunlar;

  1) Yonca yetiştirmeye uygun tarla vasfında arazimizin bulunmaması,
  2) Daha önce tarım ve hayvancılıkla uğraşmamamdan kaynaklı olarak traktör, pulluk, diskaro, mibzer, tapan çayır biçme makinası, römork vb. gibi ekipmanlara sahip olmamam,
  3) Daha önceleri yonca yetiştiriciliği yapmadığımdan dolayı da bu konuda edindiğim tecrübelerin bulunmaması en önemli dezavantajlar olarak sıralanabilir.

  Buna karşılık olarak yonca yetiştiriciliği konusunda gerekli dökümanların okunup incelenmesi, değerlendirilmesi, yetiştiricilik, hasat, balyalama, depolama, olumlu ve olumsuz durumlar karşısında a,b,c planlarının yapılması, satış ve pazarlamasının yapılması, ve günümüz koşullarında belkide en önemlisi olan sürdürülebilir tarım yapılmasıyla ilgili siz değerleri forum üyelerinin görüşlerini almak isterim.

  Yonca yetiştiriciliği için uygun arazim olmadığından ve satın almak için yüksek bütçe gerektiğinden dolayı yaklaşık 100 dönüm yonca yetiştirmeye uygun vasıflı ,sulama yapabilecek arazi kiralamayı düşünüyorum.
  Alet ve ekipman temin konusunda da traktör ve diğer alet ekipmanları da tarlanın bulunduğu yakın çevreden kiralayarak çözmeyi düşünüyorum.

  Tohum konusunda da modern tarımın gerektirdiği sertifikalı, çimlenme gücü yüksek, içerisinde özellikle küsküt virüsünün bulunmadığı tohumları kullanarak bu işi icra etme kanaatindeyim.

  Yonca yetiştiriciliğinde yeterli ot verimini almak adına ve biçim sayısını optimum düzeye çıkarmak için sulamanın modern tekniklerle yapılmasının zorunluluk olduğunu belirtmek isterim. Bu kapsamda sulama için yağmurlama sulama sisteminin en uygun çözüm olacağını düşünmekteyim.

  Yazımın sonuna yaklaşırken sizlerin değerli görüş ve önerilerinizi almak adına bir kaç soru sormak istiyorum.

  1) Sizce İzmir ve çevresinde tarla sahibi olmadan icar (kiralama) usulüyle karlı bir yonca yetiştiriciliği mümkün müdür?
  2) Traktör ve diğer toprak işleme aletleri, balyalama makinası, streçleme makinası, taşıma ve istifleme makinalarını kiralayarak bu işi yürütmek mümkün müdür?
  3) Bildiğim kadarıyla yonca yetiştirmek için tesviyeli iyice ufalanmış toprak yapısında ekim yapmak gerekiyor,bu tarz bir araziyi yıllık olarak 200 tl/yıllık/dekar fiyatıyla kiralamak mümkün müdür? (toplam 100 dönüm kirası yıllık 20.000 tl)
  4) Sizce kiralayacağım tarla gerek verim gerekse fiyat-performans bakımından İzmir, Manisa, Balıkesir, Aydın illeri arasından hangisinde olmalıdır?
  5) 100 dönüm yonca tarlası için yağmurlama sulama sisteminin malzemelerinin satın alınması, boru, fıskiyelerinin ek parçalarının, filtrerinin, su motorunun satın alınıp komple sistem olarak kurulması ve sondaj yapımı ne kadarlık bir bütçe gerektirir?
  6) İlk dikimle beraber Amonyum Nitrat (%26), Amonyum Sülfat (%21), Triple Süper Fosfat (%42-44) olarak bilinen kimyevi gübrelerinin yağmurlama suyuyla birlikte tarlaya uygulanması mümkün müdür?
  7) Yonca ekimi gerçekleşmeden önce toprağa ne zaman ve ne miktarda ahır gübresi vermek doğru olur?
  8) Ege bölgesinde doğru tür seçimi, pnömatik mibzerle ekimi, zamanında sulanması ve gübrelemesiyle birlikte bir yılda bir dekardan 8 biçimle birlikte 8 ton yeşil yonca hasat etmek mümkün müdür?
  9) Hasat ettiğimiz yeşil yoncayı nemini kaybetmesini beklemeden balya haline getirip mi streçliyoruz?
  10) Hasat ettiğimiz yeşil yoncayı hemen balyalayıp streçlersek kilo kaybeder mi?
  11) İnternette satılan streçlenmiş 1 tonluk balyalar nemini kaybetmeden mi balyalanıyor, yani her biçimde 1 ton yeşil ürün alıp bunu balyalanıp 500 tl cvarına satmak mümkün müdür? Yoksa tonu 500 tl ye satılan balyalanmış ve streçlenmiş yoncalar fire verdikten ve nemini kaybettikten sonra mı balyalanıyor?
  12) Bu tür bir üretim yaptıktan sonra bu ürünleri pazarlamak sizce sektöre yeni girmiş bir üretici olarak zor olur mu?
  13) Son olarak 100 dönüm bir arazinin kiralanması, tesviyesi, sürülmesi, ufalanması, tapan çekilmesi, sertifikalı tohum satın alınması, ekilmesi, yağmurlama sulama sisteminin satın alınması ve kurulması, sulanması ve gübrelenmesi, biçim yapılması, balyalanması, streçlemesine kadar olan süreçte 100.000 tl lik bir sermaye yeterli midir?
  14) Kiralamayı minimum 10 yıl olarak karşılıklı noter kanalıyla sözleşmeli olarak yaparsam dolayı devlet desteklerinden yararlanabilir miyim? (10 yıl kiralamanın sebebi yoncanın ekonomik ömrünün 7 yıl olmasıdır. Bu süre içinde yonca her yıl dekar başına yaklaşık 20 kg saf azotu toprağa bağlamaktadır. 7 yıl tamamlandıktan sonra yoncayı tarladan söküp toprakta birikmiş olan azottan 3 yıl boyunca istifade edebilecek arpa,buğday gibi ürünlerin ekilip yüksek verim alınması hedeflenmektedir. Buğdaydan veya arpadan arta kalan zamanda fiğ ekilip hasat edilen ürünün pazarlanması sağlaması hedeflenmektedir. Bu mantıklı bir yaklaşım mıdır?


  Aklıma gelen düşünceler ve sorular bunlar, sizde bu konuda bana yardımcı olursanız, destek, öneri, eleştiri ve fikirlerinizi benimle paylaşırsanız çok memnun olurum. Okuduğunuz ve değerli görüşleriniz için şimdiden teşekkürler.

  İyi geceler dilerim, ürününüz bol kazancınız yüksek olsun. 2. #2

  Üyelik Tarihi
  12 Mart 2012
  Şehir
  İzmir
  Mesajlar
  61
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Yonca bitkisi yetiştirmekle ilgili soru ve düşünceler  Bu konu hakkında görüşü, düşüncesi olan yok mu?

 3. #3

  Üyelik Tarihi
  08 Haziran 2011
  Şehir
  Denizli
  Yaş
  34
  Mesajlar
  335
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Yonca bitkisi yetiştirmekle ilgili soru ve düşünceler  ustam güzel yazmışsın hepsini okudum. hepsine cevap veremem fakat bu konuda gördüğüm kadarıyla baya bi araştırma yapmışsın uygulamasını yapmasanda belli bir seviyeye gelmişsin. genel bir cevap vermek gerekirse benim düşüncem şöyle; siz bu işe elinizde hiçbirşey olmadan başlayacaksınız ve bu konuda bir tecrübeniz yok. bence bu işe 15-20 dekar gibi bir arazi ile başlayın bir deneyin kar zarar dengesine bir bakın ona göre yavaş yavaş kapasiteyi yükseltirsiniz.

 4. #4
  CELAL KARABULUT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  22 Haziran 2012
  Şehir
  Denizli/Çivril-burdu
  Yaş
  20
  Mesajlar
  2,294
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Yonca bitkisi yetiştirmekle ilgili soru ve düşünceler  usta boşver 100.000 ile 10 tane kaliteli inek al iyi kötü bir besane yap hayvanlara yetecek kadar yonca ekersin zamanla işi büyütürsün

 5. #5

  Üyelik Tarihi
  12 Mart 2012
  Şehir
  İzmir
  Mesajlar
  61
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Yonca bitkisi yetiştirmekle ilgili soru ve düşünceler  Alıntı Nobran link=topic=75934.msg897368#msg897368 date=1401995463 Nickli Üyeden Alıntı
  ustam güzel yazmışsın hepsini okudum. hepsine cevap veremem fakat bu konuda gördüğüm kadarıyla baya bi araştırma yapmışsın uygulamasını yapmasanda belli bir seviyeye gelmişsin. genel bir cevap vermek gerekirse benim düşüncem şöyle; siz bu işe elinizde hiçbirşey olmadan başlayacaksınız ve bu konuda bir tecrübeniz yok. bence bu işe 15-20 dekar gibi bir arazi ile başlayın bir deneyin kar zarar dengesine bir bakın ona göre yavaş yavaş kapasiteyi yükseltirsiniz.
  Güzel bir yere değinmişssin sevgili nobran ben onu yazmayı atlamışım ilk yıl 20-25 dekar (20000-25000 m2) araziyle başlayıp kar-zarar dengesine göre max 3 yılda 100.000 m2 ye ulaşmayı hedefliyorum.

 6. #6

  Üyelik Tarihi
  12 Mart 2012
  Şehir
  İzmir
  Mesajlar
  61
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Yonca bitkisi yetiştirmekle ilgili soru ve düşünceler  Alıntı Cll_ford link=topic=75934.msg897376#msg897376 date=1401996052 Nickli Üyeden Alıntı
  usta boşver 100.000 ile 10 tane kaliteli inek al iyi kötü bir besane yap hayvanlara yetecek kadar yonca ekersin zamanla işi büyütürsün
  Sayın cll_ford arkadaşım aslında ilk günden beri aklımda olan büyükbaş besi yetiştiriciliği fakat gerek yem fiyatlarındaki artıştan gerekse son bi kaç yıl içerisinde türeyen binlerce hayvancılık işletmesini göz önüne aldığımızda zaten %60 dolaylarında açık bulunan kaba yem ihtiyacının bu yeni eklenen işletmelerinde katkısıyla daha da artacagını düşünüyorum. Bu yüzden tarım ve hayvancılık sektörüne yem bitkisi yetiştirerek ve bunu pazarlayarak girmeyi düşünüyorum.

 7. #7

  Üyelik Tarihi
  09 Mayıs 2014
  Şehir
  Tekirdağ
  Yaş
  38
  Mesajlar
  206
  Adı geçen
  2 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Yonca bitkisi yetiştirmekle ilgili soru ve düşünceler  bence çiftçilik tek basına kar edilecek bi sektör değil.hayvancılık ile birlikte yapılması gerekiyor.. az miktarla başlamanızı tavsiye ederim ..kiralık alet traktör işi pek sağlıklı olmayabilir.ikinci el almanızı tavsiye ederim..

 8. #8

  Üyelik Tarihi
  12 Mart 2012
  Şehir
  İzmir
  Mesajlar
  61
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Yonca bitkisi yetiştirmekle ilgili soru ve düşünceler  Alıntı Ali öz link=topic=75934.msg897399#msg897399 date=1401999902 Nickli Üyeden Alıntı
  bence çiftçilik tek basına kar edilecek bi sektör değil.hayvancılık ile birlikte yapılması gerekiyor.. az miktarla başlamanızı tavsiye ederim ..kiralık alet traktör işi pek sağlıklı olmayabilir.ikinci el almanızı tavsiye ederim..
  çiftçiliğin bende hayvancılıkla birlikte yapılması gerektiği kanaatindeyim fakat bu işlerle daha önce uğraşmadığım için biraz temkinli davranmaya çalışıyorum ilk başta yem yetiştiriciliyle başlayıp daha sonra hayvanclığa da geçiş yapmayı düşünüyorum. Kiralık traktör alet ve ekipmanla işler sağlıklı yürümez demişssiniz bu konuyu açabilir miyiz? Kiralık traktör ve ekipman bulmakta güçlük mü çekebilirim veya pahalıya mı mal olur ?

 9. #9

  Üyelik Tarihi
  12 Mart 2012
  Şehir
  İzmir
  Mesajlar
  61
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Yonca bitkisi yetiştirmekle ilgili soru ve düşünceler  Alıntı enico link=topic=75934.msg897403#msg897403 date=1402000811 Nickli Üyeden Alıntı
  çiftçiliğin bende hayvancılıkla birlikte yapılması gerektiği kanaatindeyim fakat bu işlerle daha önce uğraşmadığım için biraz temkinli davranmaya çalışıyorum ilk başta yem yetiştiriciliyle başlayıp daha sonra hayvanclığa da geçiş yapmayı düşünüyorum. Kiralık traktör alet ve ekipmanla işler sağlıklı yürümez demişssiniz bu konuyu açabilir miyiz? Kiralık traktör ve ekipman bulmakta güçlük mü çekebilirim veya pahalıya mı mal olur ?
  Yılda en fazla 6-7 kere biçim yapılacak bunun için traktör satın almak pek mantıklı gelmiyor. Zaten balya makinaları bildiğiniz üzere çok pahalı, ayrıca pulluk mibzer kazayağı vb gibi ekipmanlar sadece ekim esnasında lazım olacak, bunun içinde almak pek de mantıklı değil kanaatimce.

 10. #10
  aslan26 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  10 Mart 2014
  Şehir
  Eskişehir
  Yaş
  24
  Mesajlar
  3,613
  Adı geçen
  5 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Yonca bitkisi yetiştirmekle ilgili soru ve düşünceler  Alıntı enico link=topic=75934.msg897395#msg897395 date=1401999474 Nickli Üyeden Alıntı
  Sayın cll_ford arkadaşım aslında ilk günden beri aklımda olan büyükbaş besi yetiştiriciliği fakat gerek yem fiyatlarındaki artıştan gerekse son bi kaç yıl içerisinde türeyen binlerce hayvancılık işletmesini göz önüne aldığımızda zaten %60 dolaylarında açık bulunan kaba yem ihtiyacının bu yeni eklenen işletmelerinde katkısıyla daha da artacagını düşünüyorum. Bu yüzden tarım ve hayvancılık sektörüne yem bitkisi yetiştirerek ve bunu pazarlayarak girmeyi düşünüyorum.
  Düşünceniz güzel fakat ülkemizde kaba yem açığı olmasına rağmen hala slaj yonca gibi kaba yem hammadeleri gerektiği fiyatlara satılamıyor.Kaba yem açığı var diyorlar ama bu hammadedeler çoğu zaman çiftçinin elinde kalıyor veya maliyetine ancak satabiliyor.

 11. #11

  Üyelik Tarihi
  12 Mart 2012
  Şehir
  İzmir
  Mesajlar
  61
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Yonca bitkisi yetiştirmekle ilgili soru ve düşünceler  Alıntı aslan26 link=topic=75934.msg897413#msg897413 date=1402001938 Nickli Üyeden Alıntı
  Düşünceniz güzel fakat ülkemizde kaba yem açığı olmasına rağmen hala slaj yonca gibi kaba yem hammadeleri gerektiği fiyatlara satılamıyor.Kaba yem açığı var diyorlar ama bu hammadedeler çoğu zaman çiftçinin elinde kalıyor veya maliyetine ancak satabiliyor.
  Durum, vaziyet bu kadar vahim demek. Peki çiftçi kardeşlerimiz yonca silajını ederinde satamamalarının sebebi, ürünü pazar oluşuncaya kadar bekletmek veya pazarda değer bulunca satmak için ekonomik güçlerinin yetersiz oluşu olabilir mi? Benim ürettikten sonra 1 sene kadar bekleme şansım olabilir, maddi bütçemi bu şekilde ayarlamayı düşünüyorum, buna rağmen para kazanamaz mıyım? Ayrıca bütün çiftçi ve hayvancılıkla uğraşan kardeşlerimizin dediği gibi eğer kendi yemini üretmessen para kazanamassın derler, burdaki para kazanamanın sebebi aradaki karı yem üreticisine ödemekten geçer, demek ki yem üreticisi buradan bir kar sağlar, maliyetine yakın satsaydı hayvancılık yapan birinin kar edememesinin sebebi yem üretmemek olamazdı, haksız mıyım?

 12. #12

  Üyelik Tarihi
  01 Kasım 2013
  Şehir
  Ilgin/Konya
  Yaş
  39
  Mesajlar
  506
  Adı geçen
  1 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Yonca bitkisi yetiştirmekle ilgili soru ve düşünceler  Alıntı enico link=topic=75934.msg897419#msg897419 date=1402003188 Nickli Üyeden Alıntı
  Durum, vaziyet bu kadar vahim demek. Peki çiftçi kardeşlerimiz yonca silajını ederinde satamamalarının sebebi, ürünü pazar oluşuncaya kadar bekletmek veya pazarda değer bulunca satmak için ekonomik güçlerinin yetersiz oluşu olabilir mi? Benim ürettikten sonra 1 sene kadar bekleme şansım olabilir, maddi bütçemi bu şekilde ayarlamayı düşünüyorum, buna rağmen para kazanamaz mıyım? Ayrıca bütün çiftçi ve hayvancılıkla uğraşan kardeşlerimizin dediği gibi eğer kendi yemini üretmessen para kazanamassın derler, burdaki para kazanamanın sebebi aradaki karı yem üreticisine ödemekten geçer, demek ki yem üreticisi buradan bir kar sağlar, maliyetine yakın satsaydı hayvancılık yapan birinin kar edememesinin sebebi yem üretmemek olamazdı, haksız mıyım?
  arada yem bitkisini ureticiden alip besiciye satan ve paketleme nakliye stoklama gibi islerini yapan tuccari atlamissiniz, parayi kazanan uctakiler degil ortadakidir. kiralama icin kiralayacaginiz kisiler ile sosyal baglarinizin olmasi gerekiyor. yoksa ya cok para odersiniz yada isiniz istediginiz zaman olmaz. tarim isinde genellikle her isi yapmak icin ideal bir yada iki gun oluyor, o gunlerde de o makinalarin sahipleri kendi islerini yapiyor oldugu icin senede iki defa dahi kullanilacak olsa makina, zaten ancak o iki gunde kullaniliyor gibi... yoncanin silaji da cok yaygin degill bildigim kadari ile, yonca genelde kurutulup balya olarak satilip aliniyor. tarim isinin bir diger zorlugu da kucuk capta yaptiginizda elinize bir sey kalmiyor, buyuk capta yapabilmek icin sermaye gerekli.

 13. #13

  Üyelik Tarihi
  31 Mart 2010
  Şehir
  eskişehir
  Yaş
  41
  Mesajlar
  1,186
  Adı geçen
  1 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Yonca bitkisi yetiştirmekle ilgili soru ve düşünceler  İzmir, Manisa, Aydın bölgesinde bu işi kendi tarlan olmadan yaparak para kazanmak imkansız. Geçen sene desteklemesini kiralayan alması şartıyla dekarı 500 tl ' den tarla kiralandı. Kiralayan amcasının oğlu ve hayvancılık yapıyor. İklim güzel 6,7 hatta 8 biçim yapabilirsin fakat hava sıcak olduğu için sulama ihtiyacı artıyor. Barajlara ve akarsuya yakın tarla bulman gerekiyor. Yoncanın desteklemesi bir bir sene veriliyor ondan sonra beş sene verilmiyor diye biliyorum. Pazarlama konusunda özellikle Küçük Menderes Havzasında hiç bir sıkıntı yaşamazsın.

 14. #14

  Üyelik Tarihi
  31 Mart 2010
  Şehir
  eskişehir
  Yaş
  41
  Mesajlar
  1,186
  Adı geçen
  1 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Yonca bitkisi yetiştirmekle ilgili soru ve düşünceler  Birde yaşadığınız şehir konusunda ciddi olursanız memnun olurum, çünkü burada bir samimiyet ve ciddiyet var. Açtığınız konuya dikkat ederseniz herkes, sizin sorunuza kendi soruları gibi ciddi cevaplar verdiğini görürsünüz.

 15. #15

  Üyelik Tarihi
  12 Mart 2012
  Şehir
  İzmir
  Mesajlar
  61
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Yonca bitkisi yetiştirmekle ilgili soru ve düşünceler  Alıntı cem.ispir link=topic=75934.msg897504#msg897504 date=1402049028 Nickli Üyeden Alıntı
  arada yem bitkisini ureticiden alip besiciye satan ve paketleme nakliye stoklama gibi islerini yapan tuccari atlamissiniz, parayi kazanan uctakiler degil ortadakidir. kiralama icin kiralayacaginiz kisiler ile sosyal baglarinizin olmasi gerekiyor. yoksa ya cok para odersiniz yada isiniz istediginiz zaman olmaz. tarim isinde genellikle her isi yapmak icin ideal bir yada iki gun oluyor, o gunlerde de o makinalarin sahipleri kendi islerini yapiyor oldugu icin senede iki defa dahi kullanilacak olsa makina, zaten ancak o iki gunde kullaniliyor gibi... yoncanin silaji da cok yaygin degill bildigim kadari ile, yonca genelde kurutulup balya olarak satilip aliniyor. tarim isinin bir diger zorlugu da kucuk capta yaptiginizda elinize bir sey kalmiyor, buyuk capta yapabilmek icin sermaye gerekli.
  Tüccar kısmını atlamadım, belirli bir sermayem olduğu için nakliye, streçleme,stok kısmını kendim yapmayı düşünüyorum. Üretenlerin değil bu genel olarak aracıların(tüccarların) kazandığını bildiğim için ürettiğim materyalin karını bölüşmeye niyetim yok fakat, tüccar olmadan pazarlayabileceğim konusunda emin değilim. Makina ve ekipman konusunda haklı olabileceğinizi düşünüyorum. Peki köylüden değil de rent a car ( araç kiralama) gibi bu işi yapan traktör ve ekipman kiralayan kurumsal şirketler var mıdır? Sektöre uzak olduğum için soruyorum, değerli yorumlarınız için teşekkürler.

 16. #16

  Üyelik Tarihi
  12 Mart 2012
  Şehir
  İzmir
  Mesajlar
  61
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Yonca bitkisi yetiştirmekle ilgili soru ve düşünceler  Alıntı stulu link=topic=75934.msg897554#msg897554 date=1402060856 Nickli Üyeden Alıntı
  Birde yaşadığınız şehir konusunda ciddi olursanız memnun olurum, çünkü burada bir samimiyet ve ciddiyet var. Açtığınız konuya dikkat ederseniz herkes, sizin sorunuza kendi soruları gibi ciddi cevaplar verdiğini görürsünüz.
  Yaşadığım şehir konusu şu şekilde, bu foruma üye olduğumda dil eğitimi için 9 aylığına İngiltere ' nin Oxfordshire bölgesine gitmiştim. Foruma üye olduğumda Oxford ' da ikamet ediyordum, şimdi eğitim sebebiyle İstanbul ' da yaşıyorum. Aslen İzmir ' liyim. Siz söyleyince şehir kısmını farkettim, bu şehir kısmını foruma kaydolduktan sonra değiştiriliyor mu açıkcası bilmiyorum.

  Şehri değiştirdim.


 17. #17
  aslan26 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  10 Mart 2014
  Şehir
  Eskişehir
  Yaş
  24
  Mesajlar
  3,613
  Adı geçen
  5 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Yonca bitkisi yetiştirmekle ilgili soru ve düşünceler  Oto kiralama gibi traktör kiralık veren firmalar var.Örnegin Konya da şakiroglu otomotiv veriyor.Netten girip inceleyebilirsiniz.Ayrıca bazen çiftçiligi bırakanlarda kiraya veriyor.

 18. #18

  Üyelik Tarihi
  12 Mart 2012
  Şehir
  İzmir
  Mesajlar
  61
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Yonca bitkisi yetiştirmekle ilgili soru ve düşünceler  Silajlanıp satılan yoncalar tarladan biçildikten hemen sonra mı silajlanıp streçleniyor yoksa tarlada bir süre bekletildikten sonra mı silajlanıp, streçleniyor? Streçlenen otlar kuru mudur yoksa yaş yonca mıdır yardımcı olursanız sevınırım.

  Örnek:

  http://www.sahibinden.com/ilan/hayva...65943183/detay

 19. #19

  Üyelik Tarihi
  12 Mart 2012
  Şehir
  İzmir
  Mesajlar
  61
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Yonca bitkisi yetiştirmekle ilgili soru ve düşünceler  Alıntı aslan26 link=topic=75934.msg897637#msg897637 date=1402076895 Nickli Üyeden Alıntı
  Oto kiralama gibi traktör kiralık veren firmalar var.Örnegin Konya da şakiroglu otomotiv veriyor.Netten girip inceleyebilirsiniz.Ayrıca bazen çiftçiligi bırakanlarda kiraya veriyor.
  Web sitesine baktım ama problemli sanırım, yazıların çoğu anlamsız şeyler yazıyor, ayrıca kiralamayla ilgili bir bilgi yok.

 20. #20
  hacimmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  01 Şubat 2010
  Şehir
  Aksaray
  Yaş
  32
  Mesajlar
  5,812
  Adı geçen
  7 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Yonca bitkisi yetiştirmekle ilgili soru ve düşünceler  Bende yıllardır Yonca diyarı yonca ekiminin en çok olduğu Aksaray ilimizde yonca tarımı yapan bir üreticiyim aynı zamanda hayvancılıkta yapmaktayım yoncayı ticari değilde kendi hayvanlarım için yetiştiriyorum.
  İzmir bölgesi kişisel gözlem ve duyumum kaba yem fiyatının en yüksek olduğu bölgelerin başında geliyor modern ve büyük hayvan işletmeleri çok pazr alımı iyi pazarlama konusunda sıkıntı olacağını sanmıyorum.
  Yonca çok yıllık bir bitki o yüzden 5-7 yıl arası ömrü olabiliyor bu yüzden 5 -7 yılda bir toprak işleme ihtiyacı duyacağından bence traktör makine vs. ihtiyacı olmadan yapılabilecek bir tarım,yonca hasatı balyeleme,toplama konusunda artık birçok alıcı tüccar yada çiflik bu işleri yapıyor yani siz sadece tarlada dikili bitkiyi pazarlayıp diğer biçim,toplama ve balyeleme konularına karışmıyorsunuz bu şekilde pazarlama yaparsanız traktör ve ekipman ihtiyacı duymassınız.
  Gübreler konusuna gelince triple süper fosfat taban gübresi olarak iyi bir seçim dekara 20-30 kgr arası yeterli olur bence bu gübreyi ekim öncesi yada ekim sırasında mibzerle toprak altına vermeniz lazım bu gübreyi yağmurlama ile atamassınız dolgu maddesimnden dolayı çökme yapar diğer azotlu gübrelere gelince ilk yıl bitki yaklaşık bir karış boydayken kökün güçlenmesi amacıyla azotlu gübreleri tavsiye ediyorlar ama onun haricinde azotlu gübreleri kullanmak yonca için sakıncalı olur yonca zaten azot depolayan bir bitki.Yıllara göre gübre ihtiyacı doğarsa şayet yapraktan fosfor yada güz veya kış bitiminde toprak üztünden fosfor içerikli gübreler kullanabilirsiniz.
  Yoncada en önemli zararlı yonca hortumlu böceği ve onun larvası ilk biçimlerde yoğun görülür yeşil kurtçuklardır bazen iklime bağlı yaprak bitleride görülebilir bu zararlılar konusunda mücadele yapmanız gerekecek.
  Tohum kopnusu çok önemli ege bölgesi ılıman iklime sahip bir bölge o yüzden yonca tohumu seçerken dormansiye önem verin bildiğim kadarı ile ılıman iklim kuşaklarında dosmansisi yüksek çeşitler öneriliyor yüksek dormanside biçim ve verim sayısı artıyor buna çok dikkat edin yonca bir defa ekilip 5-7 yıl sökülmez ve ekim maliyetide çok yüksek tohum konusu çok önemli tohum seçerken kazanacaksınız.Bir nokta daha belirteyim çok önemli yukarda bahsettikya yoncada azotlu gübreler önerilmez yoncanın ömrünü kısaltır seyrekleştirir onun yerine ekim öncesi tohuma rizamonuyum bkterileri uygulayın bu bekteriler yoncanın köklerine yerleşip havadaki azotu tutuyor.
  Tprak altına hayvan gübresi kullanmaya gelince miktarı hakkında fikir ve bilgi sahibi değilim ama uygun ölçüde hayvan gübresi uygularsanız yoncanız ömrü boyunca hiç gbre ihtiyacı duymadan maxsimum verimleri verecektir.

+ Konuya Cevap Yaz
Sayfa 1/2 12 SonuncuSonuncu

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Cevap: 8
  Son Mesaj : 25.Aralık.2014, 16:51
 2. Melas ve Toplam Karma Rasyon ile ilgili Soru ve Cevaplar:
  Konu Sahibi Hermiyas Forum Süt Hayvanclığı
  Cevap: 6
  Son Mesaj : 01.Aralık.2014, 21:17
 3. yonca biçimi ile ilgili
  Konu Sahibi bilal tıraşçı Forum Sorular - Sorunlar
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 15.Kasım.2012, 21:15
 4. steyr ile ilgili soru
  Konu Sahibi aa_07 Forum Teknik Bilgiler-Yorumlar
  Cevap: 5
  Son Mesaj : 19.Mayıs.2011, 12:37
 5. BALYA ILE ILGILI SORU !
  Konu Sahibi aaamaaa Forum Sorular - Sorunlar
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 26.Ağustos.2010, 01:30

Arama Motoru Etiketleri

traktör, tarım, çiftçilik, tarım makineleri, tarım aletleri SEO Blog

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Var
 •  
Yukarı Çık
Hakkımızda
TrakKulüp, Türkiye'nin en büyük çiftçi paylaşım sitesidir. Sitemizde traktörler, biçerdöverler, tarım makineleri, tarım aletleri, çiftçilik, tarım ve hayvancılık ile ilgili 1.000.000'dan fazla mesaj bulunmaktadır.

62.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Bizi Takip Edin
trakkulup@trakkulup.net
DMCA.com Protection Status